Україна

You are here

Share page with AddThis

Поради з догляду за декоративними культурами

Захист городу, саду, газону
10.04.2020

Крім плодових і овочевих, на присадибних ділянках вирощують багато декоративних культур: троянди, туї, ялини, однорічні квіти. Вони прикрашають ділянки, створюють позитивний настрій, а ще потребують догляду й захисту від хвороб та шкідників. На жаль, перелік препаратів, дозволених для захисту декоративних культур, зовсім короткий. У цій статті пропонуємо елементи захисту препаратами, у яких ще немає відповідної реєстрації, але вони вже продемонстрували високу ефективність.

Пожовтіння й осипання глиці у хвойних рослин (ялини, сосни, смереки та ін.). Це явище викликають збудники хвороби шютте, їх кілька видів: шютте сніжне, звичайне, сіре, а також іржа хвойних та інші. Для запобігання проводять обприскування контактним фунгіцидом Тіовіт Джет пізно восени і навесні після сходження снігу до початку відростання молодих пагонів. У період вегетації при температурі повітря вище за +15 °С застосовують системний фунгіцид із сильною лікувальною дією Скор (4 мл на 8 л води) або суміш фунгіцидів Скор і Квадріс (4 мл + 6 мл на 8–10 л води). Зазвичай за сезон проводять дві обробки.

Щитівки і несправжні щитівки на хвойних. Шкідники вкриті щільним панциром, тому боротьба з ними ускладнена. Найчастіше трапляються на молодих соковитих пагонах в основі глиці, де живляться соком рослини. За великої чисельності глиця втрачає колір, осипається, пагони буріють, деформуються, дерево втрачає декоративний вигляд. Найкращий варіант захисту — внести розчин інсектициду Актара під корінь з розрахунку 6–10 г на 5–8 л води на один метр висоти рослини. Полив розчином препарату Актара надійно захистить рослини від ґрунтових шкідників. У період поширення личинок щитівок (якщо не проводився полив) можна зробити обприскування сумішшю препаратів Актеллік і Актара (12 мл + 3 г на 10 л води). Ця суміш додатково захистить дерева від пошкодження попелицями, хермесом, павутинним кліщем.

Самшитова вогнівка. Останніми роками інтенсивно поширюється в Україні. За сезон розвивається до 4-х поколінь. У гусениць вогнівки неймовірний апетит, тому зволікати із захисними роботами не варто. При появі яйцекладок (на спідньому боці листя самшиту) або перших личинок застосовують інсектициди Енжіо, Ампліго. Обробки слід проводити ретельно, змочуючи робочим розчином усю рослину. Надалі для захисту від наступних поколінь шкідника проводять обробки препаратом Проклейм. Гарні результати дає полив 0,2-процентним розчином інсектициду Актара з розрахунку 0,5 л на рослину. Полив проводять до появи личинок шкідника.

Фітофтороз туї. Найпоширеніша хвороба на туях. Частіше уражує рослини на важких перезволожених ґрунтах. На початку розвитку хвороби гілки втрачають колір, буріють, пізніше всихають. За сильного ураження руйнується коренева система, нижня частина стовбура стає м’якою. При перших ознаках хвороби проводять обприскування фунгіцидом Ридоміл Голд із розрахунку 50 г на 10 л води. Профілактично можна проводити полив тим самим препаратом у нормі 50 г на 5 л води, по 2–3 л під рослину.

Серед багаторічних квітів на присадибних ділянках найпопулярніші троянди. Основні хвороби і шкідники троянд такі.

Борошниста роса. Уражує всі надземні органи. Особливо сильно пошкоджує сорти й гібриди з ніжним листям, чайні і чайно-гібридні троянди. Оптимальні умови для розвитку хвороби: температура +20...25 °С, відносна вологість повітря 95–99 %. Патоген зберігається між лусочками бруньок. При перших ознаках хвороби застосовують Топаз (3 мл на 5 л води), 1–2 рази з інтервалом 10–12 днів.

Чорна плямистість. Уражує листя й однорічні молоді пагони. Хвороба розвивається в другій половині літа. Розвитку сприяють висока вологість та різкі коливання температури. При перших ознаках хвороби застосовують препарат Скор у нормі 5 мл на 10 л води.

Сіра гниль. Уражує квіти, бутони рідше стебла й листя. Шкодочинність хвороби проявляється не тільки в період цвітіння, а й при транспортуванні та зберіганні зрізаних квітів. Частіше ушкоджує травмовані й ослаблені рослини та рослини в затінених перезволожених місцях. Профілактично перед цвітінням проводять обприскування препаратом Світч у нормі 10 г на 10 л води.

Попелиця. Пошкоджує молоді пагони, бутони. Розвивається протягом усієї вегетації. Переносить вірусні захворювання. Шкодочинність попелиці підвищує суха жарка погода. При першій появі шкідників роблять обприскування препаратами Актара, Енжіо, Актеллік. Проводять полив під корінь 0,2–0,3-процентним (2–3 г на 1 л води) розчином інсектициду Актара (0,5 л під кущ).

Павутинний кліщ. Шкодить на спідньому боці листя. Жарка суха погода підвищує шкодочинність. При першій появі кліща проводять обприскування препаратами Актеллік (6 мл на 5 л води) або Вертімек (10 мл на 5 л води).