Переноспороз цибулі: що робити?

Захист городу, саду, газону

Волога і холодна весна, можливо, людям і не до душі, а от для багатьох грибних захворювань рослин це доволі сприятливі умови.

Якщо не захистити ваші насадження завчасно, то потім уже буде пізно.

Прикладом може слугувати ситуація у садах із моніліальним опіком, що склалася цього року. Що ж до насаджень цибулі у даному сезоні, то слід остерігатися такої хвороби, як несправжня борошниста роса, або пероноспороз.

Для цього захворювання температура 10–12, до 15 ⁰С, є оптимальною, наявність вологи та роси ще більше пришвидшує її розвиток, а от від сонячних променів та без вологи конідії гинуть за 2 год і хвороба розвивається повільно. Спорангії з крапельною вологою чудово розносяться на досить великі території, тож пероноспороз стрімко поширюється, а інкубаційний період за сприятливих умов може становити лише 3 дні.

Можуть уражатися всі органи. Уражені частини рослини спочатку вкриваються хлоротичними плямами, пізніше на них з’являється сірувато-фіолетове спороношення. Надалі до пероноспори часто додається і альтернарія. Втрати врожаю можуть сягати 50 %, до того ж заражені цибулини погано зберігаються та стають переносниками інфекції.

Крім агротехнічних заходів, важливо проводити обробки посівів такими препаратами, як РИДОМІЛ® ГОЛД. Починаючи зі стадії 2–4 листки можна зробити декілька обробок, але лише 2 поспіль, розводячи препарат згідно з інструкцією. Останню обробку краще здійснити, зважаючи на кількість днів до збору врожаю. До складу РИДОМІЛ® ГОЛД входять дві діючі речовини, що ідеально посилюють ефект від його використання, а також:

•            Застосовується як профілактичний засіб, можливе внесення навіть на початку розвитку хвороби (не більше ніж 5 % уражених рослин), коли препарат проявляє лікувальну дію. Також має викорінюючу й антиспорулянтну дії. Однак найкращий ефект досягається шляхом проведення профілактичних обробок.

•            РИДОМІЛ® ГОЛД має тривалий період захисної дії — до 14 днів, що на 4–6 днів довше, ніж у інших препаратів.

•            Препарат придатний для використання у дощову погоду, вже через годину після обробки він надійно прилипає до листків і проникає в них.

•            РИДОМІЛ® ГОЛД захищає нові листки завдяки трансламінарній дії та лікувальній активності.

•            Швидко поглинається і поширюється в усіх напрямках, що забезпечує ефективніший захист усієї рослини.

•            Надійно захищає молоді пагони.

•            Завдяки передовій розробці — Петіт-гранули підвищують ефективність контактної діючої речовини.

•            Наявність двох діючих речовин робить його незамінним у схемі обробок, спрямованих на запобігання виникненню стійкості патогенів до засобів захисту рослин.

Далі у період вегетації є позитивний досвід використання та реєстрація у деяких країнах на цибулі проти пероноспорозу препарату КВАДРІС®. До речі, обробка КВАДРІС® суттєво покращує лежкість цибулі під час зберігання. До системи захисту в інших країнах КВАДРІС® включають у нормі 6 мл на 3–5 л води. За сезон можна за необхідності здійснити 2 обробки, але останню проводять не пізніше ніж за 14 діб до збору врожаю.

Також у разі приєднання вторинної інфекції, наприклад альтернаріозу, є позитивний досвід застосування препарату СКОР® у нормі 4 мл на 5 л води.

Тож хай ваші посіви будуть здорові, а непогода, нехай не робить вам у житті незгоди.