Кілька простих порад любителям орхідей та 5 цікавих фактів про фаленопсиси, які ви ще не знали

Захист городу, саду, газону

Орхідеї здобули надзвичайну популярність серед кімнатних рослин. Переважно це фаленопсиси (Phalaenopsis), хоча трапляються і дендробіуми, цимбідіуми, мільтонії, камбрії, Каттлея, Ванда. Проте майже в кожному домі можна побачити сорти саме фаленопсиса, що й не дивно, адже ці орхідеї прості в догляді, цвітуть майже без перерви, не потребують щоденного поливу.

1.Орхідеї Phalaenopsis названо на честь родів метеликів Phalaena. Фаленопсис — найпопулярніша квіткова рослина в горщику в цілому світі.

Усе, що потрібно для вирощування таких орхідей як фаленопсиси або камбрії, — дощування раз на 5–7 днів, прозорий горщик для орхідей, розсіяне сонце, а також уникати перезволоження (зливати надлишок води з горщика), удобрювати спеціалізованими засобами кілька разів на рік, поливати бажано відстояною водою, бо рослини чутливі до хлору і жорсткості води.

2. Фаленопсиси — епіфітні рослини. Це означає, що вони отримують поживні речовини й воду з повітря. Вони кріпляться до гілок або стовбурів дерев, використовують дерево-господаря тільки як дім і в жодному разі не паразитують на дереві.

Проте іноді трапляються труднощі, здебільшого ми приносимо їх разом із рослиною з крамниці, — це шкідники і хвороби. Як бути в цьому випадку, адже рослини стоять у будинку і чутливі до хімічних речовин?

  1. Уважно оглядайте рослини при покупці.

На листі, квітах і коренях не повинно бути комах, але часто самих комах не видно, простіше помітити сліди їхньої життєдіяльності:

- біле опушення на листі, у пазухах листків, на стеблах і навіть у коренях (найчастіше це червець, усередині такого опушення і міститься шкідник);

- коричневі бляшечки або нарости — це щитівки, інша ознака наявності цих комах — листя рослини в липкій субстанції, це «медяна роса» — продукт їхньої життєдіяльності;

- дрібні чорні крапки й освітлені ділянки (трипс);

- освітлені ділянки — завжди ознака наявності сисних шкідників;

- чорний, погано змиваний наліт, який часто приймають за пил, а насправді це сажковий гриб, який розрісся на багатих цукрами виділеннях сисних комах;


- дрібні, ледь помітні павутинки або наліт, наче пил, зі спіднього боку листка — це павутинний кліщ, сама комаха дуже маленька, не помітна оку.

Ознаки наявності хвороб:

- горбинки й нерівності на листках,

- мокрі плями на листі,

- виразки, чорні плями (антракноз),

- пожовкле листя (ознака нездорової кореневої системи рослини),

- коріння не салатово-біле, а почорніле, буре, не пружне, пересохле, в білих або сірих дрібних крапках (спорангії грибів) тощо,


- горбистість, пузирчастість,

- на листі виступає краплями сік рослини,

- червоні перетяжки на стеблах і в пазухах листків (фузаріоз).

https://www.orchidboard.com/community/pests-and-diseases/84926-fusarium-wilt-cattleya.html

Хоча орхідеї фаленопсис — тропічні рослини, в дикій природі вони ростуть під кронами дерев і звикли до непрямого, приглушеного сонячного світла, бо погано переносять прямі сонячні промені.

Однак симптоми можуть бути непомітними на початкових етапах або через те, що рослини було оброблено, процес уривався, але не зупинився. Тому так важливо одразу після покупки ставити рослини на «карантин» — окремо на підвіконні, де немає інших рослин, на 2–3 тижні і негайно робити профілактичні обробки. Для цього ідеально підійдуть препарати широкого спектра дії, такі як Актара ® і Тіовіт Джет ®.

Орхідеї фаленопсис існували, ще коли по землі ходили динозаври! Згідно з літописом скам’янілостей, вік орхідей може сягати 100 мільйонів років. Очевидно, вони надзвичайно витривалі.

Серед продуктів компанії «Сингента» є препарати, досвід застосування яких на подібних культурах дав позитивні результати, проте при обробці новим препаратом у кожному разі слід провести тестування на кількох рослинах. Наприклад, у Російській Федерації препарат Актара ®  зареєстровано для захисту від сисних (попелиці, білокрилки, трипси, щитівки і псевдощитівки) та інших шкідників на трояндах, декоративних і горщикових квіткових рослинах. Розроблено способи ґрунтового застосування препарату Актара ® , у яких є суттєві переваги:

• тривалий захисний період — 60–100 днів;

• погодні умови (дощ, температура повітря, сонячна інсоляція) не впливають на ефективність дії;

• оптимальний захист від переносників вірусних хвороб;

• більша безпека для людей і навколишнього середовища;

• менша токсичність для бджіл і корисної ентомофауни;

• завдяки системній дії препарат проникає в усі частини рослини, надійно знищуючи шкідників навіть у важкодоступних місцях;

• мінімізується ризик знесення препарату вітром.

Препарат можна застосовувати в місцях, де немає можливості зробити звичайне обприскування. Норма використання препарату на полив рослин — 1 г на 10 л води з розрахунку 10 л на 10 м2 (це близько 250 горщиків).

Проти фузаріозу, альтернаріозу, сірої гнилі чудово підійде препарат Світч ® із розрахунку 10 г на 10 л води, тобто на 250 горщиків, методом обприскування.

При кореневих гнилях є позитивні відгуки про застосування препарату Максим ®. Для цього потрібно замочити або обприскати уражений корінь рослини, розвівши 2–4 мл препарату в 1 л води. Залежно від ступеня ураження кореневої системи побризкайте або замочіть корінь на 15 хв. Будьте обережні і не перетримайте рослини, інакше препарат може інгібувати (затримати розвиток). Перед обробкою видаліть усі дуже уражені частини рослини.

!!! Не забудьте одягнути засоби захисту перед обробкою, а саму обробку краще проводити на відкритому повітрі або на балконі.

Фаленопсиси були дуже дорогими і їх важко було знайти. Причина полягала в тому, що їх складно і довго виростити з насіння: до рослини з квітками насіння росте кілька років. Завдяки комерційному виробництву все змінилося. Тепер орхідеї вирощують великими партіями з тканин дорослих рослин близько року в лабораторії, а потім ще на два роки пересаджують у теплицю. Тільки після цього вони стають досить великими, щоб цвісти.

Однак найважливіше — створити оптимальні умови для росту й розвитку, забезпечувати правильний догляд без переливів, переохолоджень і пересушування, і тоді ваші орхідеї тішитимуть вас цілий рік своїм цвітінням.

Щоправда, варто відзначити, що це стосується комерційних сортів орхідеї; привезені з дикої природи орхідеї, видові, не комерційні, рідкісні види набагато вибагливіші і вимогливіші до умов навколишнього середовища. А такі орхідеї, як Каттлея або Ванда, для оптимального розвитку вимагають високої вологості повітря і палюдаріумних* умов вирощування, додаткового досвічування, тримання в мініоранжереї, зрошення м’якою водою, особливо важлива для них постійна вологість повітря.* Палюдаріум (лат. palus — болото) — це резервуар для вирощування болотних, водних, біляводних рослин та рослин, які потребують підвищеної вологості повітря.