Україна

You are here

Share page with AddThis

Фунгіциди — препарати для боротьби з грибними хворобами

Захист городу, саду, газону
18.02.2021

Грибні захворювання завдають значної шкоди на присадибних ділянках. Вони призводять до втрати декоративності рослин, знищення врожаю і погіршення його якості, а інколи навіть до повної загибелі рослин.

Назва цього класу речовин походить від лат. fung — гриб, cide — знищувати, скорочувати.

За особливостями поширення всі фунгіциди можна розділити на контактні та локально-системні препарати.

Контактні препарати

Потрапляючи на рослини, вони не проникають всередину, а діють на їх поверхні. Вони захистять рослину від захворювання, однак, якщо вона вже заражена (уражена патогеном), лікувального ефекту не буде. Контактні препарати мають захисну дію і надто залежать від погодних умов (дощі, сонячна активність), також вони не захищають частини рослини, які відростають, тому необхідні повторні обробки. При роботі з контактними препаратами важлива і сама якість обробки — чим ретельніше вона проведена, тим ефективнішою буде захисна дія препарату.

Локально-системні (в том числі й трансламінарні)

Можна сказати, що вони проміжної дії. Такі препарати просочуються через кутикулу листа, але не переміщуються до інших частин рослини по судинній системі, тобто не справляють повної системної дії. Трансламінарні препарати — це речовини, здатні проникати в тканини й рухатися міжклітинним простором. Інколи препарати суміщають локально-системну й контактну функції.

Системні препарати ефективно проникають у тканини рослини по судинній системі, мають захисну та лікувальну дії. Ефективність цих препаратів фактично не залежить від погодних умов, вони забезпечують лікувальний ефект, проте асортимент їх незначний. Основна частина системних речовин рухаються акропетально, тобто знизу вверх, базипетальні — зверху вниз.

За способом дії на патогени фунгіциди розділяють на профілактичні та лікувальні препарати.

Профілактичні препарати

Такі фунгіциди використовують для попередження хвороби до її появи. Як правило, їх дія контактна (не проникають всередину листа, залишаючись на поверхні). Ці препарати ефективні лише на початковій стадії розвитку інфекції, і, якщо збудник уже потрапив у рослину, захисний засіб не забезпечить необхідної дії. Обробку таким фунгіцидом проводять перед можливим зараженням рослини спорами, до їх проростання. Якщо хвороба вже розвинулась, то препарат може лише зменшити рівень зараження непошкоджених частин цієї та інших, ще здорових, рослин.

Лікувальні препарати

Лікувальними називають речовини, які вже після проникнення збудника захворювання в рослину пригнічують або припиняють його розвиток. Ці препарати є системними або локально-системними. Вони високоефективні, менш залежні від якості обробки й опадів. Однак за недотримання норм витрати і кількості обробок на сезон можливий ризик виникнення у грибних патогенів стійкості до препарату.

Для зменшення ризику виникнення у хвороб стійкості до препаратів, а також щоб забезпечити якісний захист рослин і отримати хороший урожай, необхідно:

 - дотримуватися норми внесення;

- чергувати системні препарати з контактними;

- використовувати препарати з діючими речовинами різного принципу впливу;

- всі засоби для боротьби з хворобами краще застосовувати профілактично, до появи видимих симптомів захворювання або в крайньому разі за перших ознак розвитку хвороб.