Догляд за найпопулярнішими вічнозеленими живоплотами в саду

Захист городу, саду, газону

Ось і прийшло літо , а з ним і роботи в саду. Декоративні культури також потребують догляду й уваги. І серед них важливе місце займають вічнозелені рослини для живоплотів. Хоча через кліматичні зміни і загальне потепління вибір таких рослин розширився, їхній асортимент не такий уже й багатий, а нові екологічні умови додають нових проблем у вигляді хвороб і шкідників. Отож догляд за декоративними рослинами, які мають тішити око цілий рік, криє чимало викликів і для садівників, і для аматорів. Для живоплотів використовують дедалі більше нових рослин, як-от падуб і лавровишня, давно відомий ялівець, а найчастіше, як і раніше, тую та самшит.

Наразі найпопулярніша на наших ділянках туя західна (Thuja occidentalis) різних сортів, які відрізняються формою й розмірами. Найчастіше для живоплотів використовують тую сортів Smaragd і Brabant. Дещо рідше використовують тую східну.

Три головні правила успішної культивації рослин:

1) це основне — давати рослині те, що їй потрібно, — оптимальні умови;

2) виконувати всі необхідні агротехнічні дії;

 3) правильно планувати захист рослин від шкідників і хвороб. Ці заходи важливі саме в такій послідовності, адже якщо культура росте не в оптимальних умовах, проблеми з її вирощуванням будуть постійними. Розгляньмо основні критерії й чинники по кожному з цих трьох пунктів.

Туя. Добре росте на сонці і в легкій напівтіні. У затінку рідішає, зелена маса рослини випадає, вона стає на вигляд недекоративною. Любить добре зволожені (у природі туї росли вздовж болотистих берегів) суглинкові ґрунти, без застою вологи, а в дорослому віці досить стійка і до посушливих умов. Зимостійка, іноді можливі пошкодження сильними морозами у молодих рослин та сортів із золотистою хвоєю. Має поверхневу кореневу систему, тому для збереження вологи краще мульчувати корою або щепою на 5–7 см.

Особливості вирощування, агротехніки. Навесні і взимку може підгорати, особливо молоді, щойно посаджені рослини та золотисті сорти. Щоб цього не сталося, рослини у ювенальній стадії краще притіняти сіткою. Молоді рослини потребують гарного поливу й позитивно реагують на вечірнє легке дощування по кроні в жаркі й посушливі літні періоди. Хвойні рослини менше потребують удобрення, адже вони не скидають усю хвою, яку потім треба нарощувати, поверхня фотосинтезуючих органів менша, вони не дають урожай плодів, які треба нарощувати. Особливо обережно треба ставитися до азоту, надлишок якого може знищити рослину чи призвести до опіків. Уникайте багатих на азот органічних і мінеральних добрив, краще використовуйте комплексні добрива, компост та добрива зі зменшеною кількістю азоту. При посадці не використовуйте добрива взагалі, краще полийте рослину укорінювачем. Робіть формувальну стрижку за потреби, але не менше ніж тричі на рік, не більше ніж 30 % молодих пагонів. Тут краще менше, але частіше. Після формувальної обрізки і під час стресу допоможе Ізабіон®*. Обов’язково вичищайте пожовклу стару хвою восени.

Захист рослин. Шкідники. Чималої шкоди туям можуть завдати сисні комахи, особливо туєва несправжньощитівка (Parthenolecanium fletcheri), яка живиться соками рослини і призводить до зрідження її крони. Непомильна ознака зараження нею — інтерес до вашого живоплоту комах-обпилювачів (ос, бджіл, джмелів): вони збирають «медяну росу» — солодкі випорожнення сисних комах. Від них ефективний на рослинах до 2 м пролив навесні препаратом Актара®* з розрахунку 6–9 г на 5–8 л води на 1 м висоти рослини. У період вегетації застосовують суміші інсектицидів Актеллік®* і Актара®* на обприскування або препарат Енжіо®* у стадії бродяжок 3,6 мл/10 л води. Такі самі методи боротьби ефективні проти попелиць (Cinara juniperina).

Проти ґрунтових шкідників, як-от личинка хруща, теж спрацює весняний пролив препаратом Актара®*.

Проти молей будуть ефективними препарати Ампліго®* й Актеллік®*.

Хвороби. Це комплекс збудників, які уражують хвойні рослини і завдають чималої шкоди. Передусім вони уражують ослаблені рослини й рослини в затінку, тому для початку треба вирішити ці питання — розрідити й почистити живопліт, не скидати сніг на рослини взимку. Від основних захворювань туї на ранніх стадіях допоможе обробка Тіовіт Джет®* навесні й восени в нормі 40 г на 10 л води та надалі Скор®* у концентрації 4 мл на 10 л води з додаванням Квадріс®* (6 мл/10 л). Це дасть змогу розширити спектр дії на патогени, наприклад на песталопсис (Pestalotiopsis funerea).

Від фітофторозу допоможе пролив під корінь Ридоміл Голд® МЦ* в нормі 25 г/3 л та обприскування в період вегетації (50 г/10 л води).

Самшит. Це рослина підліску, яка добре переноситься і ставиться до тіні. На сонці може підгорати в разі браку вологи в зимовий і ранньовесняний період. До ґрунтів не вимогливий.

Особливості вирощування. Саджати рослини краще навесні, щоб до зими вони вкоренилися. На осінь живоплоту краще зробити вологозарядний полив, щоб зменшити ризик, що рослини страждатимуть від зимової посухи, коли коріння ще не прокинулося. Також молоді рослини краще притіняти від весняного й зимового сонця, яке може сильно їх пошкодити або навіть призвести до загибелі. Формувальні стрижки проводьте за потреби, але не рідше ніж тричі на рік. Не робіть обрізку в сонячну погоду — щойно зрізані пагони можуть обгоріти, від таких пошкоджень рослина довго відходить. Пережити стрес і мати ефектніший вигляд допоможе Ізабіон®* у нормі 20 мл на 8 л води одразу після стрижки.

Захист рослин. Шкідники. Основні проблеми на самшиті — самшитова вогнівка (Cydalima perspectalis), борошнистий червець і павутинний кліщ (Eurytetranychus buxi).

Вогнівка з’явилася кілька років тому після Олімпіади в Сочі і стала карою для цієї культури. Шкідник дає до чотирьох поколінь на рік, через що рослина потребує постійного догляду. Розробляючи системи захисту для цієї культури, використовуйте такі препарати, як Ампліго®*, Актеллік®*, Енжіо® та Проклейм®*. Не забувайте чергувати препарати, щоб запобігти виникненню стійкості у шкідника. Обробки треба починати, щойно температурний режим буде близько +8 °С, у ранньому віці гусінь вогнівки вразлива до препаратів.

Від сисних комах, таких як щитівка комоподібна (Lepidosaphes ulmi) та несправжньощитівка акацієва (Parthenolecanium corni), допоможе пролив 0,2-процентним розчином препарату Актара®* з розрахунку 0,3–0,5 л під кущ до півметра.

Від кліщів застосовуйте Актеллік®* (12 мл на 8 л води) та Вертімек®* (10 мл на 8 л води), тільки реагуйте швидко — при першій же появі шкідника.

Хвороби. Самшит мало уражують хвороби, хоча слід згадати відмирання гілок самшиту, збудником якого є Calonectria pseudonaviculata. Розвивається в теплу вологу погоду і призводить до випадіння пагонів та цілих гілок рослин. На молодому листі проявляється нерівними оранжево-коричневими плямами, на стеблах — чорними смугами. Зафіксовано ефективність препарату Скор® (4 мл на 8 л води) проти цієї хвороби і проти іржі.

Створивши оптимальні умови для росту рослин у живоплоті та забезпечивши їм догляд, ми допоможемо рослинам виявити всі свої біологічні можливості і тішити нас своєю красою й пишністю довгі роки. Адже живоплоти з цих культур у ландшафтному дизайні використовують століттями. Тож нехай ваші рослини будуть здорові!

* Виявлено високу ефективність препарату під час досліджень.