CЕЛЕСТ-ТОП – оптимальний захист картоплі від шкідників та хвороб бульб

Захист городу, саду, газону

Традиційно картоплю в Україні вирощують у приватному секторі. Сюди входять дачні, присадибні й невеликі фермерські ділянки площею 1–15 соток, які дають близько 95% усієї картоплі в країні. Таке вирощування популярної культури становить певні труднощі в плані захисту від шкідників і хвороб.

Колорадський жук — головний шкідник картоплі, який може суттєво зменшити врожай. В Україні жук розвивається в двох іноді трьох поколіннях. Живуть жуки від 1 до 3 років. Дуже важливою є та особливість фізіології колорадського жука, що він має 6 стадій фізіологічного спокою. Плодючість самиць залежить від багатьох факторів і складає від 100–400 яєць до 900–1600, а іноді й більше.

Обробки проти жука власники присадибних ділянок проводять у різні терміни, не завжди оптимальні, дуже часто використовуються препарати сумнівної якості, а подекуди й погода не дозволяє провести обприскування вчасно. Це створює сприятливі умови для активної міграції колорадського жука на необроблені ділянки, для його розвитку і шкодочинності, для накопичення жука в наступні роки. Окрім того, не менше ніж 80 % усіх препаратів містять одну діючу речовину — імідаклоприд, яка використовується багато років поспіль, що поступово призводить до звикання колорадського жука до цих препаратів і значно зменшує строк їх захисної дії.

Невеликі площі під дачними і присадибними ділянками не дозволяють застосовувати повноцінну сівозміну. Картопля має повертатися на попереднє місце не раніше ніж через три роки, а на практиці дуже часто повертається через рік. Унаслідок цього в ґрунті накопичується велика кількість збудників захворювань, зокрема хвороб бульб картоплі, як-от ризоктонія, різні види парші, фомоз та інші. Ці хвороби знижують схожість, зменшують кількість стебел у рослин, впливають на врожайність, товарні й смакові якості картоплі, спричиняють чималі втрати врожаю під час зберігання.

Останнім часом усі ці чинники змінюють принципи захисту картоплі від колорадського жука й окремих хвороб. Дедалі більше городників замість традиційного обприскування обробляють бульби картоплі ще перед посадкою. На ринку України зареєстровано багато препаратів — протруйників насіння картоплі. Вони забезпечують захист від колорадського жука і ґрунтових шкідників, але не захищають від комплексу хвороб бульб картоплі.  Компанія «Сингента» пропонує новий комбінований трикомпонентний протруйник бульб картоплі Селест Топ для комплексного захисту від ґрунтових шкідників, колорадського жука, попелиць та хвороб бульб картоплі (ризоктоніозу, фомозу, звичайної та сріблястої парші, сухої гнилі). На сучасний момент це найбільш потужний препарат із самим широким спектром дії на шкодочинні об’єкти та з найдовшим захисним періодом проти колорадського жука.

ЯК ДІЮТЬ КОМПОНЕНТИ ПРЕПАРАТУ

Тіаметоксам — інсектицидна діюча речовина, яка позитивно впливає на схожість і силу росту. Після посадки тіаметоксам із поверхні бульб поступово переходить у ґрунтову вологу, а звідти через корінці — в бадилля молодої рослини. Частина препарату залишається в ґрунті, де знищує ґрунтових шкідників, решта ж рухається в рослині тільки ксилемою (знизу вгору) і не переходить із відпливом пластичних речовин у молоді бульби, забезпечуючи довгий захисний період від колорадського жука та попелиць. Завдяки високій розчинності у воді й клітинному сокові тіаметоксам забезпечує стабільний захист і у посушливих умовах.

Флудиоксоніл — фунгіцидна діюча речовина контактної дії з невеликим проникаючим ефектом. Це аналог природного антибіотика, який повністю контролює хвороби на поверхні бульб і насінні та діє на спори й гіфи грибів, які саме проростають, ще до проникнення в рослину.

Дифеноконазол — фунгіцидна системна діюча речовина, яка діє на ґрунтову й насіннєву інфекції та забезпечує захист кореневої системи і сходів рослин.

Отже, протруйник Селест Топ гарантує захист від збудників хвороб, які містяться на насінні й у ґрунті, захищає сходи картоплі від ризоктоніозу, суттєво зменшує пошкодження ґрунтовими шкідниками, надійно захищає рослини від колорадського жука й попелиць у період росту, коли формуються і ростуть молоді бульби.

Селест Топ випускається в упаковках трьох видів: по 20, 100 і 300 мл. Для посадки використовують бульби різного розміру (фракції), тому визначити точний об'єм води для приготування робочого розчину досить важко. Орієнтовний розрахунок щодо кількості води наведено в таблиці.

При обробці бульб бажано використовувати оптимальний об’єм води, щоби препарат максимально залишався на оброблюваних бульбах. Довжина паростків не повинна перевищувати 2–3 мм, інакше вони обламуватимуться. Препарат належить до класу малотоксичних, не накопичується у молодих бульбах, тому після його застосування можна збирати ранній урожай, що не шкодить здоров’ю.

СПОСОБИ ЗАСТОСУВАННЯ ПРОТРУЙНИКА СЕЛЕСТ ТОП

З огляду на практику використання препарату та запитання, які надходять до компанії-виробника, варто зауважити, що аграрії іноді нехтують рекомендаціями щодо застосування Селест Топ, що призводить до зменшення ефективності його дії.

ОСНОВНІ ПОМИЛКИ

1. Часто огородники роблять дуже рідкий робочий розчин (наприклад, 20 мл розчиняють у 7–10 л води) і «купають» бульби перед висадкою. В такому випадку після обробки лишається багато розчину і, як наслідок, значно зменшується захисний період.

2. Під час посадки надто пророслої картоплі (пагони більше ніж 1 см) обробку проводять ранцевим обприскувачем у лунки чи борозни на кожну бульбу. В такому разі дуже важко розрахувати об'єм води і оптимальну кількість препарату. У результаті маємо нерівномірну обробку бульб, що теж зменшує захисний період.


Остерігайтеся підробок! Щоб уникнути придбання фальсифікованого продукту, радимо купувати препарати компанії «Сингента» у спеціалізованих магазинах із продажу засобів захисту рослин та насіння, а також у мережах супермаркетів «Епіцентр», «Леруа Мерлен» і «Нова Лінія». Перелік магазинів ви знайдете на сайті: www.syngenta.ua та у додатку для мобільних пристроїв «Енциклопедія гарного врожаю». З питань застосування і придбання препаратів звертайтеся до консультаційного центру ТОВ «Сингента» за номером: 0 800 50 04 49 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів).