Україна

You are here

Share page with AddThis

АМПЛІГО ® — технологія така, що картопля без жука!

Захист городу, саду, газону
23.03.2021

Картоплю називають другим хлібом, і це справді так. Жодне святкування не обійдеться без страв із неї, і яка смачна щойно приготовлена молода картопля! А от культивувати цю рослину не так легко, адже вирощують її переважно на одних і тих самих полях і ділянках, тому в ґрунті накопичуються патогени, а шкідники добре знають дорогу до своєї кормової бази. Основним шкідником на картоплі був і є колорадський жук.

ЦІКАВО ЗНАТИ. Колорадський жук (Leptinotarsa decemlineata) тепер їсть культурні рослини картоплі. Личинки й дорослі особини поїдають листя і можуть знищити рослини аж до скелетних пагонів. Також можуть вражати помідори й баклажани.

Проте так було не завжди. До того як люди завезли картоплю в Північну Америку, колорадський жук їв рослину паслін колючий (Solanum rostratum). Першу згадку про те, що колорадський жук уподобав картоплю, зафіксовано 1859 року в Небрасці.

Спочатку колорадський жук жив на південному заході США і півночі Мексики. Нині його ареал — більша частина Північної Америки, Європа й Азія. Біда в тому, що всі природні вороги колорадського жука з Мексики не звичні до холодного клімату і не виживають на північних територіях, а на нових теренах смугаста кормова база хижаків не зацікавила.

Жук стійкий до пестицидів. За останні 50 років він став стійким до 52 хімічних сполук, серед яких ціанід, а от люди не такі стійкі до хімічних речовин.

На ринку немало засобів захисту від колорадського жука, але через його надзвичайну стійкість і здатність швидко формувати резистентність усі вони згодом стають неефективними. Ще дужче загострюють ситуацію відсутність сівозміни на присадибних ділянках, неправильне застосування інсектицидів, зменшення норми внесення, використання підробок, які взагалі криють великі ризики для здоров’я людини.

ЦІКАВО ЗНАТИ. Навіть якщо препарат містить кілька діючих речовин, але вони з одного класу, це не рятує ситуацію через явище перехресної резистентності (стійкості), яка однаково виробляється в комах.

У таких умовах колорадський жук великою мірою адаптувався до основної маси інсектицидів, особливо в центральних і південно-східних регіонах, де влітку вищі температури і менше опадів, тобто комфортніші умови для нього. Отож боротьба з цим шкідником дуже ускладнюється, і стара назва комахи «жук, якого не отруїти» знову актуальна.

Компанія «Сингента» розробила новий інсектицид Ампліго ® для захисту багатьох культур від широкого спектра шкідників, зокрема для захисту картоплі від колорадського жука.

Чим особливий цей препарат?

Ампліго ® — інсектицид нового покоління для надійного і тривалого контролю шкідників. Сила двох діючих речовин із різних класів та з різним механізмом дії забезпечує надійний контроль колорадського жука, а нова ЗЕОН-технологія дає високу ефективність проти шкідників у широкому діапазоні температур і довшу захисну дію.

Крім того, в інсектициду Ампліго ® є такі переваги:

- овіцидна дія (проти яєць жуків),

- висока початкова дія — так званий нокдаун-ефект,

- стійкість до змивання опадами,

- різний механізм дії, який запобігає виникненню резистентності (звикання до препарату), що надзвичайно важливо в боротьбі з колорадським жуком.

ЦІКАВО ЗНАТИ. В Ампліго ® унікальна препаративна форма. На відміну від інших капсульованих суспензій, капсули Ампліго ® дуже дрібні — від 0,1 до 10 мкм. Стінки капсул захищають діючі речовини від швидкого розпаду під дією сонячного проміння і подовжують термін їх зберігання на робочій поверхні.

Порівняно з такими формуляціями пестицидів, як концентрат емульсії або суспензії чи навіть звичайна капсуляція, технологія «Сингента» гарантує краще прилипання капсул до листової поверхні за рахунок їхнього дрібного розміру. З іншого боку, капсула гарантуватиме подовжену захисну дію і стабільність до сонячних променів, а це особливо важливо для препаратів піретроїдної групи, не стійких до впливу сонця.

Оптимальний термін застосування — фаза відкладання яєць — поява личинок. Для використання треба розвести 4 мл препарату в 10 л води, цим розчином можна обробити 2 сотки картоплі. Залежно від терміну достигання картоплі за сезон проводять одну або дві обробки. Не забувайте: обробки слід проводити, вдягнувши засоби індивідуального захисту, бажано ввечері в безвітряну і безросяну погоду, мінімум за 3 години до опадів. Препарат купуйте тільки в перевірених точках продажу (їх перелік є на сайті «Сингента»), адже на ринку багато підробок.

ЦІКАВО ЗНАТИ. Крім картоплі, інсектицид Ампліго ® застосовують на присадибних ділянках для захисту яблунь і томатів від багатьох шкідників, у промисловому секторі — для захисту капусти, сої, кукурудзи й інших культур, є позитивний досвід використання препарату проти самшитової вогнівки. Загалом, препарат дуже ефективний проти лускокрилих комах (метелики, молі).