Україна

You are here

Share page with AddThis

У Києві відбулася зустріч Високоолеїнового клубу

Соняшник
01.07.2019

20 червня в Києві, в Fairmont Grand Hotel, відбулася чергова зустріч Високоолеїнового клубу. Керівник із розвитку бізнесу олійних культур Syngenta Луїс Карлос Алонсо проаналізував світовий ринок висоолеїнового соняшника, а директор із продажів Lipsa Хосе Анхель Оліверо визначив перспективи розвитку високоолеїнових олійних культур.

Згідно виступу Луїса Карлоса Алонсо, у 2019 році у світі зростають посівні площі під високоолеїновим соняшником. Середнє зростання дорівнює 27%, а найбільший показник припадає на Болгарію – ВО соняшник вирощують аж на 65 тис. га, що на  81% більше ніж минулого року.

Лідер за площами ВО соняшнику – Франція, у якої у 2019 р. під високоолеїнові гібриди відвели рекордні 440 тис. га, що майже на 100 тис. більше, ніж торік.

Україна також може відзначити суттєве зростання посівних площ під ВО соняшник. Згідно доповіді Луїса Карлоса Алонсо, наразі в Україні 350 тис. га під ВО соняшником, що на 17% більше, ніж  у минулому році. Втім, зростання посівних площ та високий рівень премій створили дефіцит на ринку висоолеїнових гібридів. За словами Л. К. Алонсо, Україна може сіяти набагато більше ВО соняшнику, якщо буде хороша закупівельна ціна від виробника. А якщо премії будуть низькими, то індустрія повернеться до звичайних гібридів. Нестача посівного матеріалу також торкнулося інших країн Європи і вплине на Аргентину в 2019 році посіву.

Також експерт відзначив, що цьогоріч премії за ВО соняшник в Україні варіюються в межах від $50 до $70. «…за моїми підрахунками, в Україні премії сягають від $50 до $70 за тонну», – підкреслив Алонсо. При цьому, максимальна сума премії досягала і $400.

Загроза дефіциту насіння ВО соняшнику може виникнути і наступного року, якщо:

  • Урожай соняшника буде нормальним або низьким
  • Попит на високоолеїнову олію зростатиме занадто швидко

 

Навпаки, Хосе Анхель Оліверо прогнозує падіння цін високоолеїнової олії й її цінову залежність від біодизеля. «Те, що відбувається з біодизелем, важливо і для сектора ВО олії. Майже 45 млн тонн біодизеля буде вироблено у світі. Лідером є Євросоюз – майже 14 мн тонн. Індонезія стала другим за величиною ринком виготовлення біодизеля. Адже без біодизеля ціна була набагато нижчою, ніж на сьогоднішній день. Багато, хто критикує виробництво біодизеля, але для фермерів не тільки в Україні, але й в усьому світі, біодизель залишається важливим індикатором підтримки рівня ціни». Також, згідно презентації Хосе Анхеля Оліверо, високий рівень премій уповільнює зростання споживання ВО олії.

«Цього року рівень споживання був нижче очікуваного. Минулого року було отримано гарний врожай ВО соняшнику. Якщо це повториться і цього року, то ми матимемо високі рівні запасів і низькі – премії», – зазначив експерт.