Соняшник як всеукраїнська культура

Соняшник

Володимир Блинський 


Північ Чернігівської області – вже соняшниковий край. У господарствах ДП «Зернятко» (Менський р-н) та СП «АгроДім» (Бахмацький р-н) урожайність олійної культури 2014 року склала, відповідно, 29 та 33 ц/га. Результати на 60 % перевищують загальноукраїнські показники (19,4 ц/га) та на 36 % – обласні (22,8 ц/га). Причини успіху в насінні й захисті від компанії «Сингента» та точному і високоякісному виконанні технологічних операцій.

Фундаментальне насіння


Насіння соняшнику буде гарантовано якісним, якщо відповідатиме двом характеристикам. Перша – якісна селекція. Компанія «Сингента» – незаперечний національний лідер із якості посівного матеріалу соняшнику, свідчать директори та агрономи ДП «Зернятко» та СП «АгроДім». Фахівці спираються на багаторічні експерименти на демополях та врожайність соняшнику на промислових посівах. Порівняння з результатами від інших виробників доводять ще й ще раз: соняшник компанії «Сингента» – найкращий, та ще й центнерів на п’ять. У ДП «Зернятко» 2014 року сіяли НК РОКІНК АЛЕГОНК ТРІСТАН та НК ФОРТІМІ; в СП «АгроДім» – НК Рокі, НК БРІОНК КОНДІ та НК АРМОНІ. У ДП «Зернятко» 90 % насіння соняшнику селекції компанії «Сингента». «За випробуваннями 2014 року, врожайність соняшнику компанії «Сингента» на демопосівах склала в середньому 30 ц/га, інших виробників – 25 ц/га. «Отже, що ж сіяти? – риторично запитує Віталій Багмут, директор ТОВ «ДП «Зернятко» та відповідає: Звичайно, соняшник компанії «Сингента». На 2015 рік швейцарська компанія пропонує на вітчизняному ринку 28 гібридів соняшнику всіх груп стиглості для будь-якої ґрунтово-кліматичної зони. Із пропонованих гібридів п’ять адаптовані під технологію Clearfield®, три – високоолеїнові; про господарські особливості, пов’язані з цими гібридами, поговоримо трохи згодом.

Інша характеристика високоякісного насіннєвого матеріалу – обов’язкова інкрустація протруювачем. Насіння соняшнику компанії «Сингента» оброблене фунгіцидом МАКСИМ® (захист від фузаріозу, білої гнилі та інших хвороб) та, за бажанням аграрія, додатково інсектицидом КРУЇЗЕР™ (захист від дротяників, довгоносиків, мідляків та інших шкідників). Також, протруювачі компанії «Сингента», що містять тіаметоксам, володіють т.зв. вігорефектом, тобто стимулюють енергію проростання насіння. Тепер зрозуміло, чому фахівці СП «АгроДім» та ПП «Зернятко» вважають протруювачі виробництва компанії «Сингента» одними з найкращих на ринку. Не зайве згадати ще й таке: насіння слід купувати у сертифікованих виробників. У СП «АгроДім» перестраховуються двічі: перед купівлею насіннєвого матеріалу в дистриб’ ютора аграрії звертаються до офіційного представництва «Сингента Україна», щоб переконатись, чи справді певну партію постачали на ринок України. Насіння – надто серйозна річ, щоб ставитись до нього абияк. 

Багато любові – великий урожай


Невід’ємною складовою успіху є любов до справи, отримання високих урожаїв соняшнику не виключення. У нашому випадку любов виражається в інтенсифікації технології, ретельності та якості її виконання. Серед гібридів, які ми розглядали, справедливою є така градація: ранньостиглий НК Рокі, за ним – середньоранній НК АРЕНА, потім – середньостиглий НК Бріо. НК Рокі дає стабільні врожаї за багатьох обставин. Найвимогливішим, але й найврожайнішим є середньостиглий гібрид НК Бріо. Порівняймо: якщо середня врожайність НК Рокі складає 25 ц/га, то для НК Бріо типовим є показник в 40 ц/га.

Класика та сучасність


У розглянутих нами господарствах втілюють дві технології вирощування соняшнику: класичну та Clearfield®.

Класична технологія

Застосовується на освоєних, добре вирівняних полях з малою грудкою. Після посіву або незадовго перед ним вносять ґрунтовий гербіцид ПРИМЕКСТРА™ TZ ГОЛД. «Ми використовували багато різних препаратів, однак жоден з них не працював так м’яко з рослинами, як діють препарати компанії «Сингента», – говорить Володимир Авраменко, директор департаменту рослинництва ТОВ «СП «АгроДім». – Примекстра™ TZ Голд майже не затримує ріст рослин, має слабку післядію, добре тримає бур’яни. Після внесення та аж до збирання, можна навіть не застосовувати грамініциди для зняття злакових бур’янів».

Clearfield®

Соняшник, стійкий до імідазолінів, доцільно сіяти на раніше запустілих полях. Аграрії орють, обробляють поля передпосівною комбінацією, після чого здійснюють посів. У фазі 2-4 справжніх листочків вносять гербіцид КАПТОРА™, традиційно, у нормі 1 л/га.

Вирощування Clearfield® соняшнику зазвичай пов’язують із двома проблемами: зменшенням урожайності та стійкою до гербіцидів падалицею. Відповідь на перше запитання проста: краще мати трохи нижчий урожай соняшнику, ніж добрий урожай бур’янів. Крім того, кращі Кліарфілд гібриди від компанії «Сингента» не поступаються класичним за врожаєм, навіть після обробки гербіцидом (наприклад, НК НЕОМА, НК Фортімі). Вирішити друге питання ще простіше: достатньо внести гербіцид ПІК™. «Після обробки ячменю, який іде у нас по соняшнику, препаратом Пік™ ми не бачили жодного падаличного стебла соняшнику на жодному з полів», – свідчить Юрій Семироз, головний агроном ТОВ «ДП «Зернятко».

Хвороби та десикація

Хвороби – річ ситуативна, однак у нашому випадку господарі застосовували такі рішення. Для захисту соняшнику – фунгіцид АМІСТАР™ ЕКСТРА проти сірої та білої гнилей, склеротиніозу у фазі 2-3 пари листків. У фазі «зірочки» використовують той самий фунгіцид. Перед збиранням кошики можуть бути десиковані препаратом РЕГЛОН® СУПЕР, хоча, за свідченнями спеціалістів господарств, навіть середньостиглі гібриди встигають дозріти самостійно.

Здоров’я та прибутки нерозривні


На зміну традиційному соняшнику, який містить переважно лінолеву кислоту, приходить соняшник високоолеїновий, в олії якого така кислота складає 85-90 %. Така олія є подібною за складом до оливкової, кориснішої для здоров’я людини. Компанія «Сингента» пропонує такі високоолеїнові гібриди: ФЕРТІ, ТУТТІКамен. Справедливими є очікування, що попит на ці гібриди соняшнику лише зростатиме, що опосередковано підтверджують і плани СП «АгроДім», де сіятимуть 600 га високоолеїнових гібридів. Швейцарська компанія прагне, по-перше, наситити ринок гібридами з відповідними характеристиками, по-друге, згрупуватись із аграріями, пропонуючи їм викуп високоолеїнових зернят. «Ми очікуємо, що тонна високоолеїнового соняшнику коштуватиме на 40-50 доларів дорожче від соняшнику звичайного, – говорить Сергій Здор, регіональний представник з продажу. – У рамках високоолеїнового проекту наша компанія активно співпрацює з переробниками, які закуповують висоолеїновий соняшник для подальшого експорту олії, а також з покупцями в Європі».

Коментарі

 Соняшник – це «Сингента»

  Віталій Багмут, директор ТОВ «СП «Зернятко»

– Вибір виробників насіння величезний, але соняшник компанії «Сингента» найкращий. Ми довіряємо цій компанії. Анонсовані в каталозі характеристики є такими і насправді, наприклад, середня олійність насіння соняшнику компанії «Сингента» склала 50 %, як і зазначено в характеристиках. Ми спілкуємося з багатьма колегами і бачимо: гібриди соняшнику виробництва «Сингенти» мають перевагу.

Інкрустоване насіння – запорука успіху

Юрій Семироз, головний агроном ТОВ «СП «Зернятко»

– Пильнуйте, щоб посівний матеріал був оброблений інсектицидним протруйником. Якщо насіння не протруєне, до збирання може залишитись лише 60 % від початкової норми висіву. Втім, про насіннєвий матеріал від «Сингенти» хвилюватися не слід, бо він надійно захищений.

Комплексний підхід – це приємно

Володимир Авраменко, директор департаменту рослинництва ТОВ СП «АгроДім»

– Серед усього насіння та засобів захисту, що ми використовуємо, частка продуктів компанії «Сингента» складає 40-60 %. Це і насіння соняшнику та кукурудзи, препарати для захисту цих культур, регулятори росту та, звичайно, протруйники насіння, які, я вважаю, є «коником» компанії «Сингента». Перевага компанії «Сингента» в тому, що вона з давніх-давен пропонує і насіння, і засоби захисту, а зараз ще й послуги із закупівлі зерна, провадить програми лояльності до сільгоспвиробників. Це приємно і практично.

Зв’язок, що вкривається золотом

Сергій Здор, регіональний представник з продажу продуктів компанії «Сингента»

– У цей складний час наша компанія відчуває потребу підтримати аграріїв матеріально. Саме тому в програмі викупу зерна ми встановлюємо ціни на 200-300 грн вищі від ринкових. Ми маємо підтримувати один одного в будь-якому випадку, зв’язок між нами має міцнішати, покриватись золотом. Тоді успіх прийде до всіх нас.