Соняшник компанії «Сингента» – впевненість у врожаї
Геннадій Малина, кандидат сільськогосподарських наук, технічний менеджер з соняшнику та ріпаку, компанія «Сингента»; Дмитро Нерода, портфоліо-менеджер з олійних культур у країнах СНД, компанія «Сингента»
Соняшник – одна з найважливіших та найприбутковіших культур у сільському господарстві України. Площі під соняшником останніми роками займають понад 5 млн га. Водночас постійно зростає інтенсифікація його вирощування.
Якщо ще кілька років тому виробників задовольняла врожайність до 20 ц/га, то сьогодні провідні господарства ставлять за мету одержати понад 30 ц/га, а подекуди й більше. Таке різке зростання вимог пов’язане насамперед із появою нових високоврожайних гібридів соняшнику.
Наразі «Сингента» є беззаперечним лідером у виробництві високоякісного насіннєвого матеріалу. Завдяки інноваційним досягненням у селекції соняшнику гібриди компанії «Сингента» є визнаним еталоном урожайності, технологічності й олійності у поєднанні з відмінною стійкістю до посухи та хвороб.
«Сингента» у своєму асортименті має гібриди різного напрямку використання (класичний, високоолеїновий, Clearfield®, високоолеїновий для Clearfield®), різних груп стиглості – від ранньостиглих до середньопізньостиглих, які адаптовані до різних зон вирощування.
2015 року наша компанія виводить на ринок нове покоління гібридів, що поєднують високий рівень урожайності, пластичності й стійкості до вовчка. Серед них для всіх зон вирощування придатні ЕСТРАДА, СИ ЕДЕНІС, СИ КАДІКС та НК АДАДЖІО, а для посушливих регіонів – БОСФОРА, ТРАНСОЛ та КОЛОМБІ.
З виведенням на ринок таких гібридів, як Естрада, СИ Кадікс, Босфора і Трансол, компанія «Сингента» входить до сегменту гібридів, генетично стійких до нових рас вовчка.
Але перш ніж перейти до їх детальної характеристики, хотілося б зупинитися на особливостях оцінки стійкості до вовчка. Зараз у каталогах багатьох компаній – виробників насіння пропонуються гібриди зі стійкістю до вовчка рас A-G, тобто декларується повна стійкість гібридів до усіх відомих рас вовчка. Проте численні досліди, досвід виробництва і вирощування у регіонах з агресивними расами вовчка свідчать про зворотне, і на практиці ми бачимо, що рослини вовчка можуть паразитувати на таких гібридах соняшнику, але врожайність при цьому не знижується або знижується несуттєво. 2014 року ВНДІОК (м. Краснодар) був закладений дослід з оцінки стійкості різних гібридів до нових рас вовчка. Результати випробувань показали різний ступінь ураження гібридів. Таким чином, говорити про повну генетичну стійкість до нових рас вовчка не можна! Тобто, доречно і правильно говорити про толерантність до нових рас вовчка. На сьогодні усі гібриди на ринку мають однаковий ген стійкості (Or7), але при цьому ступінь ураження може відрізнятися. Поясненням такого явища є родовідна гібрида та якість закріплення гена. Отже, ми вважаємо, що при описі гібридів слід говорити не про стійкість, а про толерантність до нових рас вовчка. Ідентифікація рас досить складний процес і однозначно встановити, яка з них присутня на полі, досить важко й майже неможливо, оскільки ми практично завжди маємо справу з сумішшю різних рас, що постійно мутують. Саме тому в умовах сьогодення постає питання кваліфікації гібридів не на основі стійкості до певної окремої раси, а, можливо, потрібно оцінювати комплексну толерантність до вовчка у балах, як це зараз прийнято щодо хвороб. Це питання є складним й одним із пріоритетних в компанії «Сингента», і саме тому зараз розробляється комплексний підхід до контролю вовчка – найнебезпечнішого біологічного ворога соняшнику.
БОСФОРА
Відмінна стійкість до посухи і вовчка
ТРАНСОЛ
ЕСТРАДА
Вибір досвідчених
СИ КАДІС
Універсальне рішення!
НК АДАДЖІО
Вагомий аргумент
СИ ЕДЕНІС
Відмінний урожай в умовах хвороб
КОЛОМБІ
Високоолеїновий стандарт посухостійкості для системи Clearfield®
