Діамант соняшникової колекції! СИ Діамантіс як стабілізаційний фонд аграрія

Соняшник

Якщо запитати середньостатистичного українського аграрія, чи сіятиме він соняшник, той у відповідь вам просто посміхнеться, зневажливо знизавши плечима, мовляв, це наче гамлетівський пошук сенсу існування. Хочеш триматися на плаву – висівай «квітку сонця»! Мовляв, і так зрозуміло, чого про це запитувати! Навіть на Західній Україні, де, направду кажучи, не найкращі умови для цієї культури, де-не-де вже розквітають соняшникові оази. А про інші регіони України годі й казати! Сіяти-то воно, звісно, так, але тут виникає не менш гамлетівське питання: який саме посівний матеріал використати, аби прихильність до соняшнику не пустила тебе по світах із торбами? У ТОВ «АгроРось-Інвест», що у Смілянському районі Черкаської області, відповідь знайшли й охоче погодилися поділитися нею з вами, шановні читачі. Додзвонитися до головного агронома підприємства Сергія Чупилка виявилося не такою вже й легкою справою – добрих три дні пішло на це! Попри самісіньку фінішну пряму агросезону (здавалося б, не така вже й гаряча пора), Сергій мав купу турбот, серед яких не останнє місце посідали поїздки по семінарах, зокрема й під егідою компанії «Сингента». Втім, після кількаденного додзвону-марафону мети я все ж таки домігся, а на соняшникову тему головний агроном поспілкувався залюбки.

– Скільки землі обробляєте та які культури не оминаєте увагою?

– У нас 7500 га землі. Вирощуємо соняшник, кукурудзу, сою, пшеницю, ріпак. Звісно, до соняшнику ставимося з особливою увагою, весь час він посідає пристойне місце в нашій сівозміні.

– На якій площі висіваєте «квітку сонця»?

– Здебільшого стабільно тримаємо площу під соняшником близько 1200 га. Плюсмінус, зазвичай, неістотний. Надалі площі по соняшнику не збільшуватимемо, залишаться вони приблизно на такому самому рівні. Зазвичай, повертаємо соняшник на поле на 5-6-й роки. Ті, хто сіє соняшник по соняшнику, певно, роблять це від відчаю, адже не бачать, на чому ще можна заробити. Проте це, звісно, негативно відіб’ється на полі – вони виносять чимало поживи, чимало вологи й ризикують залишитися біля розбитого корита. Вони бачать перед собою лише можливість заробити на соняшнику. Втім, можна заробити й на просі, сої, пшениці, ріпаку. Агроном – творча професія, і слід сповідувати творчі підходи до сівозмін на своїх ланах.

– Які саме гібриди соняшнику можна побачити на ваших полях?

– Цьогоріч ми здебільшого сіяли класичні гібриди НК Конді, НК Бріо, Clearfield®-гібриди НК Неома та СИ Діамантіс. Усі вони є середньостиглими. Результати цьогоріч непогані, але, звісно, завжди прагнеш більшого. Найкраще за інших показав себе СИ Діамантіс – дав зокрема 48 ц/га. Він чудово розкриває свій потенціал на родючих ґрунтах і за високого рівня агротехніки. НК Конді й НК Неома дали 38-40 ц/га, НК Бріо – 35 ц/га. Свого часу, десь чотири роки тому, НК Конді дав рекордний показник – 53 ц/га. СИ Діамантіс посіяли вперше, але до нинішнього року пильно спостерігали за ним, пробували на демоділянках. Висівали поточного року СИ Діамантіс на площі 110 га. Результат нас задовольнив. Відтак наступного року плануємо ще збільшити площу під СИ Діамантіс. Цей гібрид вирізняється стійкістю проти фомопсису, склеротиніозу тощо. Недарма його рекомендують до вирощування в усіх агрокліматичних зонах України, хіба що, крім украй посушливих.

– А чому саме гібриди соняшнику компанії «Сингента» взяли на озброєння?

– Найголовніше, що мене привабило, – стабільність і потенціал. Були в нас гібриди й інших відомих компаній, подеколи дали врожайність навіть більше, ніж гібриди компанії «Сингента», але стабільності вони не мали. Натомість стабільність гібриДіамант соняшникової колекції СИ Діамантіс як стабілізаційний фонд аграрія ЗЕРНО | 131 дів соняшнику, які пропонує «Сингента», – це неабияка перевага, адже ти повсякчас заздалегідь плануєш врожай, на щось розраховуєш. Із продуктами з логотипом «Сингента» розрахунки виявляються слушними, з іншими – аж ніяк не завжди. Назагал мало стабільних гібридів є на ринку! Відтак й у найближчі роки так само надаватиму перевагу соняшниковим продуктам компанії «Сингента».

– Їх назагал і гібрид СИ Діамантіс зокрема можна назвати своєрідним стабілізаційним фондом аграрія?

– Саме так.

– А на дослідних ділянках випробовуєте, певно, різні гібриди?

– Так, висіваємо там різні гібриди соняшнику та кукурудзу. Проте знову ж таки якнайкраще виявили себе гібриди соняшнику компанії «Сингента». Врожайність була від 40 до 48 ц/га. Намагаємося випробовувати на демоділянках нові гібриди. Це допомагає нам визначитися з вибором для товарних посівів. Звертаємо увагу, насамперед, на врожайність і стабільність, меншу вибагливість до агрообробок, пластичність.

– А високоолеїнові гібриди соняшнику впадають у поле вашого зору, адже, приміром, компанія «Сингента» може запропонувати класичні середньостиглі НК Ферті, Тутті й Clearfield®- гібриди середньоранній Коломбі, середньостиглі Таленто й СИ Експерто?

– Поки що високоолеїнові гібриди не вирощували, але приглядаємося до них, хочемо спробувати, зокрема СИ Експерто, який, певно, має найвищий потенціал урожайності у своєму сегменті. Він на наших демоділянках показав урожайність 48 ц/га й так само вирізняється стабільною урожайністю.

– Певно, й у захисті соняшнику використовуєте технологію компанії «Сингента»?

– Так, вносили фунгіциди Амістар® Екстра (80 г/л ципроконазолу і 200 г/л азоксистробіну) та Амістар® Голд (125 г/л азоксистробіну та 125 г/л дифеконазолу). Обприскування в період вегетації допомогло убезпечити наш соняшник від широкого спектра хвороб – фомозу, альтернаріозу, септоріозу, фомопсису, іржі, пероноспорозу, борошнистої роси, білої гнилі тощо. Назагал двічі обробляли фунгіцидами – перша обробка препаратом Амістар® Екстра (має чудову фотостабільність і тривалий період захисту), забезпечує подовження вегетації рослин, що своєю чергою збільшує врожайність, друга – препаратом Амістар® Голд (має неперевершений профілактичний і лікувальний ефект завдяки трансламінарній і системній дії, що забезпечує тривалий період захисту). Препарати виявляють себе добре, задовільно борються проти хвороб. Під час вибору препаратів використовуємо лише якісні перевірені продукти. Генеричні продукти? Можуть бути, але лише знаних компаній. Проте наголос усе одно робимо на оригінальних продуктах!

– Чи були незвичними цьогорічні погодні умови?

– Весни як такої не було. Після тривалої зими швидко стали наростати температури, запанувала літня спека. Термін посівної був вельми стислим. Вегетаційний період у рослин пришвидшився, цьогоріч і ріпак почав квітнути набагато раніше, й пшениця заколосилася дочасно.

– Це мало якийсь відбиток на збиральній кампанії?

– У принципі, соняшник достиг саме тоді, коли він це робив і в попередні роки.

Чи задоволені ви фаховістю та оперативністю регіональних менеджерів компанії «Сингента», які працюють із вашим господарством?

– Так, менеджер часто буває у нас, дивиться на поля, консультує, дає цінні поради, щиро прагне, аби ми здобули врожайний результат. Чи варто взайве телефонувати менеджеру й казати: у нас, мовляв, проблема? Скажу так: вправний господар має не доводити справу до появи проблеми, а запобігати їй. Краще запобігти проблемі, ніж її надалі героїчно позбуватися. Хоча в разі чого менеджери компанії «Сингента», звісно, нададуть всіляку підтримку. Той факт, що у нас поруч (неподалік КорсуньШевченківського) розташовано Агроцентр «Сингента», неабияк допомагає, можна туди поїхати, дістати поради, побачити на власні очі, як себе поводить та чи інша культура, той чи інший гібрид. А там висіяні й лінійка соняшнику, й лінійка кукурудзи. Можна щось підібрати для себе, на щось зорієнтуватися. Назагал скажу так: використання гібридів соняшнику компанії «Сингента» для соняшникосійних господарств є обов’язковим. Серед усіх площ вашого соняшнику має бути щонайменше половина (а можна й 70%, і навіть краще, якщо це буде так) засіяна гібридами компанії «Сингента». Це гарантуватиме вам, шановні колеги, стабільний урожай, а відтак і чималий прибуток.

Що може бути кращим краєвидом, ніж соняшникове поле аж до небокраю! Саме ваше поле! Естетика картинки та економіка культури уможливлені, вочевидь, ґрунтовним підходом до обрання посівного матеріалу. Ну, й учергове наголошу на суворому дотриманні технологічних вимог – не нехтуйте глибокою оранкою, сівозміною, захистом від бур’янів, внесенням добрив тощо. Певен, що за вашої дбайливості вагомі соняшникові прибутки стануть реальністю. Щиро зичу й прихильності природи – вчасних дощів, уникнення температурних стресів, нехай град оминає ваші поля! Соняшникуймо, бо ми того варті! Та й соняшник вартий особливого ставлення, адже він, даруйте за гру слів, вартує чималенько! Проте обов’язково пам’ятайте про сівозміну