Україна

You are here

Share page with AddThis

Випробуваний зимою

Ріпак озимий
15.07.2020

СОФІЯ НЕСТЕРЧУК

Ріпак для вітчизняного фермера є не тільки рентабельною культурою, а й своєрідним патичком-рятівничком. Адже він найпершим з-поміж інших культур після затратної посівної приносить фермеру такі необхідні гроші. Тому увага виробників до ріпаку, до нових селекційних рішень завжди посилена. Своїми враженнями від нових гібридів ріпаку поділився досвідчений агроном фермер Іван Романець із СФГ «Романцівське», що в верхньодніпровському районі Дніпропетровської області, у північно-західній частині степової зони.


Пане Іване, коротко розкажіть про своє господарство. В яких умовах працюєте, які результати отримуєте?

Наше СФГ «Романцівське» — це сімейний бізнес, яким я керую вже 25 років, а загалом у мене понад 50 років агрономічного стажу. Маємо в обробітку 780 га землі, вирощуємо продовольчу пшеницю, озимий ячмінь, кукурудзу, озимий ріпак та соняшник. Використовуємо інтенсивну технологію вирощування сільгоспкультур, відповідно, й збираємо добрі врожаї. Наприклад, пшениця та ячмінь родять до 100 ц/га, ріпак — по 40 ц/га, соняшник — понад 40 ц/га. І це незважаючи на те, що працюємо у складних погодно-кліматичних умовах, дедалі більше відчуваємо брак вологи і наступ пустельної зони.

Яке місце у вашій сівозміні займає ріпак?

Думаю, кожен фермер зі мною погодиться, що ріпак — одна з найбільш прибуткових і рентабельних культур. Я ріпаком займаюся давно і можу впевнено сказати, що роблю це на високому професійному рівні. Зазначу, що донедавна я більше був прихильником сортів ріпаку, давно вирощую їх у своєму господарстві, отримуючи високі врожаї. Але ні генетика, ні технології не стоять на місці, тож, як досвідчений агроном і професіонал, я розумію, що явище гетерозису ніхто не відміняв, завдяки якому гібриди і показують високу врожайність. Тому й вирішив випробувати у своєму господарстві нові гібриди, щоб з’ясувати, як вони розкриють свій генетичний потенціал в умовах нашої зони, у виробничих умовах, і порівняти з сортами. Та й моя родина до цього мене спонукала, мовляв, треба вже переглядати своє ставлення до сортового та гібридного складів ріпаку.

Минулого року на ринку України з’явилися нові гібриди ріпаку компанії «Сингента» СИ Мартен та СИ Анабелла. Тож ми обрали їх для свого дослідження, висіяли 12–13 серпня гібрид СИ Анабелла на площі 112 га і СИ Мартен — на 55 га. Попередником була пшениця озима, провели два дискування з попереднім внесенням селітри.

Слід зазначити, що минула осінь була надмірно сухою, дощі пройшли лише раз, тож сходи ми отримали середньої якості, але завдяки збільшеній нормі висіву — не 550 тис. насінин/га, а 750 тис. насінин/га — ми густоту витримали.

Для ріпаку дуже важливо добре перезимувати, увійти в зиму окріплим. Яку технологію ви для цього застосовували?

Схема захисту і живлення була такою: 14 серпня внесли ґрунтовий гербіцид з д. р. кломазон 0,7 л/га, 2 жовтня — хлорпірифос + біфетрин 0,7 л/га, метконазол + мепікватхлорид, Брастірел (МКД) плюс п’ять препаратів листового живлення, зокрема Оракул мультикомплекс, Оракул калоформин бору, Вимпел та Humatelf-20.

Що ж до живлення, то хочу зазначити, що наше господарство повністю відмовилося від мінеральних добрив українського, російського і білоруського виробництва, адже вони мають дуже пролонговану дію, а коефіцієнт корисної дії у перший рік використання становить максимум 35%. А для нас рік змарнувати — це не абищо. Тому ми перейшли на міндобрива Yara і результативність різко збільшилася, що показують і лабораторне дослідження, і візуальний огляд — різниця в рості й розвитку рослин разюча та переконлива.

Тож після такої системи догляду ріпак увійшов у зиму дуже потужним: коренева шийка рослин сягала 12–16 мм, а листова поверхня — 10–12 листків. Ми зуміли зупинити надмірний ріст рослин і дати їм накопичити цукри для успішної перезимівлі.

Якими рослини вийшли із зими? Які умови склалися під час відновлення весняної вегетації та як рослини реагували на них?

Затяжна тепла суха осінь, яка перейшла в небувалу холодну із заморозками весну, вплинула і на стан рослин. Через доволі теплі, нехарактерні для зими погодні умови рослини вегетували, тобто дихали, викачуючи з «комори» цукри для життєдіяльності, тільки у лютому вегетація зупинилася на 10 днів. Тому рослини з перезимівлі вийшли з мінімальними цукрами, ослабленими і вступили у вегетацію, яка почалася надто рано. Навесні ж, коли вегетація рослин стала інтенсивнішою, почалися заморозки, які сягали -11 ⁰С, тимчасом як узимку найнижче температура опускалася до -8 ⁰С.

Тут хочу особливо відмітити гібрид СИ Мартен, який показав себе дуже стійким та пластичним до несприятливих погодних умов — під час весняних приморозків його стебло майже не розтріскувалося. Тобто, це пластичний гібрид, стійкий до аномальних погодних умов.

СИ Анабелла дещо поступався йому в цьому. Крім того, гібриди добре відгукувалися на листове підживлення, адже ми одразу почали процес лікування. Зокрема, навесні було проведено повний комплекс фунгіцидного й інсектицидного захистів, позакореневого підживлення — ми вносили по вісім препаратів за одне обприскування.

Яке саме лікування ви застосували?

Навесні, як тільки температура підвищилася до +5 ⁰С, у сонячний день ми працювали проти прихованохоботника фосфорорганічним препаратом, із чим успішно справилися. Після цього ще двічі обробляли посіви від шкідника препаратом Карате ® Зеон і востаннє по цвіту інсектицидом на основі тіаклоприду.

Взагалі хочу сказати, що нам дуже допомагають у захисті ріпаку та інших культур препарати компанії «Сингента», без її продуктів не можна будувати систему захисту. Ми дуже широко застосовуємо продукти «Сингента», зокрема, я прихильник фунгіцидної та інсектицидної груп — Ридоміл ® Голд, Хорус ®, Амістар ® Екстра, Енжіо ®. Ці препарати повністю відповідають співвідношенню ціна-якість. Іншого показника в господарстві бути не може. Я знаю: якщо вносимо завчасно проти квіткоїда Карате ® Зеон, то можемо бути впевненими, що до фази цвітіння ми шкідника утримаємо — не буде ні ріпакового комарика, ні капустяної попелиці, ні різновидів клопів. З генериками у відповідальні моменти ми не працюємо, а в продуктів компанії «Сингента» норма невисока, ціна помірна, а якість відмінна, чого не скажеш про генеричні хімпродукти.

У якому стані гібриди на початку літа, після проведених заходів?

Висота гібрида СИ Мартен сягає 150–160 см, він сформував міцну кореневу систему й потужну наземну масу. Гілкування гібрида ідеальне — ми повністю уникнули абортивності цвіту, тобто кожна квітка запліднилася і дала стручок. І це за умови, що на ділянці 55 га, де висіяний гібрид, крім природних ентомофагів, не було інших запилювачів. Такий процент виходу запліднених квіток мене вразив, і це ще раз доводить, що генетики не дарма їдять свій хліб. Щодо гібрида СИ Анабелла, то тут ситуація менш захоплива, але бункер покаже.

То яка ваша думка тепер щодо переваг сортів та гібридів ріпаку?

Будь-яка справа завжди має перспективу. Якби нас погода балувала, то ми б, можливо, не шукали постійно нового. Однак без творчого підходу жити не можна. Бачу, що гібриди мають перспективу, але й від сортів поки не буду відмовлятися.