ТОВ «Кодацьке-Агро»: до ріпакового сезону готові

Ріпак озимий

Софія Нестерчук

У ТОВ «Кодацьке-Агро», що в Дніпропетровській області, завершили збирати ріпак. Результатами задоволені, попри численні сюрпризи, які приносила посівам погода. І вже готові до нової осінньої посівної кампанії. Про підсумки ріпакового сезону та плани на новий розповів головний агроном господарства Денис Ковбасюк.


— Пане Денисе, яке місце в структурі посівів господарства займає ріпак?

— Ми працюємо на території Дніпропетровського району Дніпропетровської області. Маємо в обробітку 17 тис. га землі: 8 тис. га відведено під соняшник, із них 70 % — гібриди «Сингента», 6 тис. га під озимою пшеницею, 1 200 га озимого ріпаку і 1 тис. га сорго.

Під урожай 2020 року майже половину площ під ріпаком — 550–570 га — було засіяно гібридами ріпаку селекції компанії «Сингента» — це Торес, СИ Мартен, СИ Анабелла і НК Технік. Це нова лінійка гібридів для нашого господарства, тож ми хотіли випробувати їх, щоб наступного року зробити вибір для промислових посівів. Обрали саме їх, бо довіряємо селекції «Сингента»: це світовий лідер, який виробляє якісний продукт, до того ж ми часто відвідуємо семінари компанії, бачимо, який у них ріпак на демоділянках.

— Які гібриди показали у ваших умовах найкращі результати?

— Усі гібриди «Сингента» виявилися урожайними — вродили по 38–42 ц/га. Усі три були вирівняні, збирання проходило легко, на комбайн припадало 25–27 га виробітку. Загалом для мене як для агронома і, я впевнений, для керівників і власників господарства це було ідеальне збирання ріпаку. Якість гібридів просто зразкова, зерно відповідало європейським стандартам.

— Якими видалися погодні умови у вашій зоні? Як вони вплинули на розвиток ріпаку?

— Ми працюємо в зоні ризикованого землеробства. У середньому за рік випадає 350–450 мм опадів. Клімат радше різко континентальний, бо взимку бувають морози до –32...34 °С, до того ж без снігу, що для озимини особливо небезпечно. Щоправда, остання зима була доволі м’якою, але навесні вдарили заморозки до –8...10 °С, саме коли рослини почали вегетувати, точка росту вже витягувалася і ріпак почав викидати квітконіс. Проте ріпак компанії «Сингента» переніс цей критичний період гідно. У нас, на відміну від інших господарств, не вимерзло жодного гектара їхнього ріпаку.

Посіяли ми ріпак 5–15 серпня. Норма висіву становила понад 550 тис насінин/га. Підготовка ґрунту була неідеальною, бо залишилося багато рослинних решток, але ґрунт вологий — саме пройшов дощ 18–40 мм. Тому посіяли швидко і якісно, отримали дружні сходи.

Що цікаво, порівняно з конкурентами ріпак «Сингента» потужний, дуже швидко розвивається, сильно гілкується. Тому восени ми двічі застосовували ретарданти. У зиму він увійшов майже в ідеальному стані: 8–10 мм коренева шийка, 8–10 листочків, тобто показав себе просто класним.

Навесні стартував він теж потужно: було дуже багато бокових гілок, думаю, це й вплинуло на високу врожайність. Навесні ще раз застосували ретардант. На момент збирання рослини сягали 1,5 м, але вилягання не було. Усі гілки на одному рівні, тобто видно було чистоту гібрида.

— Яку застосовували систему живлення, захисту?

— Під сівбу внесли 100 кг/га КАС 32 і 100 кг/га РКД 8–22, рано навесні додали ще 300 кг/га КАС 28. Вносили бор. Захищали інсектицидами. Перед збиранням провели десикацію і внесли препарат, який запобігає розтріскуванню стручків, тому вони взагалі не розтріскувалися. Крім того, працювали фунгіцидом Амістар і були дуже задоволені цією операцією: завдяки Амістар рослини на момент збиранням були однаковими. Ми присушили ріпак дикватом у стані 70 % готовності зерна до збирання вологості 12–14 %. Завдяки цьому рослини на момент збирання дуже добре фізіологічно достигали.

— То які у вас плани на осінню посівну ріпаку?

— На наступний сезон обрали Торес і Технік, насіння вже у нас на складі, відмінної якості. Плануємо засіяти ними до 700 га. Також уже замовили ретардант Сетар — будемо восени застосовувати у фазі 4 листки повною нормою. Отож до посівної ми готові.