Україна

You are here

Share page with AddThis

Сетар ® — універсальний боєць

Ріпак озимий
14.07.2020

ОЛЕКСАНДР СОЛОВЙОВ,
менеджер з технічної підтримки, напрям «Фунгіциди на технічних культурах», компанія «Сингента»

ПЕРШИЙ КРОК — ОДИН ІЗ НАЙСКЛАДНІШИХ

Їдучи повз поля квітучого ріпаку в травні місяці та любуючись безкрайніми жовтими просторами, більшість людей навіть не задумуються, скільки було докладено зусиль, щоб отримати сходи цієї культури. Адже в минулому році одержання повноцінних сходів озимого ріпаку стало справжнім мірилом агрономічної майстерності та досвіду спеціалістів господарств, оскільки погода нас не надто радувала такими бажаними опадами в другій половині літа, необхідними для підготовки ґрунту та посіву культури. Мінливі погодні умови змушують агрономів змінювати свої технології, що вже були напрацьовані роками, та зміщувати строки посіву з оптимальних на ранні, «ловлячи вологу». В таких умовах чільне місце в агротехнічних заходах в осінній період посідає регуляція росту рослин для запобігання їх переростанню.

РЕГУЛЯЦІЯ РОСТУ — ПРАГНЕННЯ ДО ІДЕАЛЬНОЇ РОСЛИНИ

Без регуляторів росту ми вже не можемо собі уявити інтенсивну технологію вирощування ріпаку. Цьому сприяють як поява сучасних високоефективних добрив та засобів захисту рослин, так і високий потенціал урожайності гібридів ріпаку, в тому числі від «Сингента». Як наслідок, вища потенційна продуктивність, яку необхідно зберегти до збору врожаю.

Застосування регулятора росту є дуже важливим гвинтиком у цьому складному механізмі отримання ідеальної та високопродуктивної рослини.

КОНТРОЛЮВАТИ РІСТ ТА ЗАХВОРЮВАННЯ РАЗОМ ІЗ СЕТАР ®

Осінь — це не тільки час туманів, дощів та осінньої краси, а й ідеальні умови для розвитку таких грибних захворювань, як фомоз, альтернаріоз, борошниста роса й багато інших.

Результатом неналежного фунгіцидного захисту є ураження листового апарату і передчасна його втрата, як наслідок — підвищення транспірації та зменшення вмісту цукрів. У такому разі рослина намагається компенсувати втрату пошкодженого листя, використовуючи пластичні речовини на утворення нових органів та дихання, але ж саме ці речовини мали піти на формування необхідного діаметра кореневої шийки.

З іншого боку, результатом невчасного внесення ретарданту є витягування точки росту при зменшенні діаметра кореневої шийки та утворення «зайвого» листового апарату. Разом це призводить до зниження зимостійкості та підвищує ризик ураження хворобами. Також не забуваємо, що чим більшу листову масу утворила культура восени, тим більше поживних речовин, у тому числі з ґрунту, було на це витрачено. А з огляду на те, що після зими переважна частина перерослого листя від- мирає, це призводить до марних втрат поживних речовин.

Отже, до управління ростом рослин в осінній період потрібно підходити комплексно, разом із захистом проти грибних захворювань. Саме тому застосування фунгіциду — регулятора росту Сетар ® може стати ключовою ланкою в захисті рослин від захворювань та запобіганні переростанню в осінній період.

Давайте сформулюємо основні критерії, яким має відповідати рослина для успішної перезимівлі та закладання високої потенційної врожайності вже наступного року:

1. Коренева система. Без розвинутої кореневої системи не можна розраховувати на формування необхідної вегетативної маси та генеративних органів, а отже і врожаю.


Рис. 1. Порівняння висоти рослин та розвитку кореневої системи (зліва — необроблена рослина,
справа — Сетар ® 0,3 л/га, через 30 днів після обробки)

2. Коренева шийка. Формування необхідного діаметра кореневої шийки та запобігання витягуванню точки росту над поверхнею ґрунту є чи не найголовнішим критерієм для успішної перезимівлі культури. Чим вище знаходиться точка росту над землею, тим більший ризик пошкодження рослин від’ємними температурами.


Рис. 2. Порівняння діаметра кореневої шийки рослин ріпаку
(1, 2 — контроль; 3, 4 — Сетар ® 0,5 л/га, через 30 днів після обробки)

3. Висока концентрація цукрів у клітинах рослин. Чим більший вміст цукрів у клітинах рослин, тим вищим є їхній опір до від’ємних температур та пошкодження оболонок клітин кристалами льоду.

4. Ефективний та оптимальний за розвитком листовий апарат. Триваліша робота листя забезпечує кращу ефективність фотосинтезу, але утворення «зайвого» листя може стати причиною непродуктивної витрати пластичних поживних речовин із ґрунту на їх утворення та підвищення ризику ураження захворюваннями.

ЧОМУ САМЕ СЕТАР ®?

Ключ до успіху ефективності Сетар ® — це дві його складові, одна з яких (дифеноконазол) відповідає за надійний і тривалий захист від захворювань, подовжуючи роботу листового апарату та накопичення цукрів.

Дифеноконазол є одним із кращих представників родини триазолів, який відомий своєю ефективністю проти найширшого спектра захворювань, тривалим захистом та лікувальною дією. А це саме те, що потрібно за умови частого зволоження листя та тривалої вегетації в осінній період. Актуальним із фунгіцидної точки зору також є і весняне застосування Сетар ® для захисту новоутвореного листя, від результату роботи якого залежить формування генеративних органів.

Проте, як ми дізналися, захист від захворювань — це лише половина успіху. За процес регуляції росту відповідає друга складова препарату, назва якої «паклобутразол». У Європі цю речовину не дарма називають єдиним справжнім регулятором росту ріпаку, оскільки паклобутразол зарекомендував себе високоефективним якраз в управлінні ростом рослини.

Паклобутразол, а саме його вплив на рослину, став об’єктом багатьох досліджень як за кордоном, так і на території нашої країни. Провівши немало часу за аналізом матеріалу, ми отримали такі усереднені результати:

Отже, результатами осіннього використання Сетар ® у фазу 4–6 листків є підвищення вмісту цукрів у тканинах рослин та потовщення кореневої шийки, що сприяє підсиленню їхнього опору до низьких температур. Відмічено суттєве зниження висоти рослин за результатами як осіннього, так і весняного внесень і збільшення маси кореневої системи. Весняна обробка Сетар ® сприяла кращому утворенню гілочок першого порядку та кількості стручків на них (Рогач В. В., 2009).

Узагальнюючи результати досліджень, можемо з упевненістю сказати, що, застосовуючи Сетар ®, нам під силу ефективно керувати ростовими процесами рослин ріпаку задля досягнення оптимальних показників, результатом чого є успішна перезимівля.

Не менш важливим чинником в умовах сьогодення є відсутність залишків препарату в продукції, а отже, й проблем з експортом урожаю.

Однак мати ефективний препарат — це лише половина успіху, а інша половина залежить від багатьох факторів. Розглянемо ключові, на нашу думку, чинники, які впливатимуть на успіх при вирощуванні цієї яскраво-жовтої культури в осінній період 2020 року:

1. Термін посіву. Умови для посіву в оптимальні строки далеко не завжди бувають сприятливими. Отже, частіше слід орієнтуватися не на календарні строки, а на наявність вологи у ґрунті для забезпечення отримання дружних сходів, навіть якщо знадобиться додаткова обробка регулятором росту.

2. Фаза обробки. Якщо розвиток культури на полі нерівномірний, а вже наближається час застосування Сетар ®, — слід орієнтуватися на фазу розвитку тих рослин, яких наразі більшість на полі.

3. Норма препарату. Чим більша вегетативна маса рослин на полі, тим, відповідно, вища норма препарату необхідна для стримування її росту. Також звертаємо увагу на календарні терміни — чим довше ще до зимового стану спокою, тим більша норма препарату потрібна.

4. Вибір гібрида. В характеристиках гібридів часто вказується інтенсивність росту восени. Тому для ранніх посівів слід обирати гібриди з повільним ростом для зменшення ризику переростання, а для пізніх посівів, навпаки, — гібриди з високими темпами розвитку.

Нагадуємо, що Сетар ® можна використовувати як восени, так і навесні з нормою застосування 0,3–0,5 л/га. Оптимальною фазою для осіннього внесення є 4–6 листочків культури, для весняного — початок видовження основного стебла.

А ми бажаємо вам гарних урожаїв разом із Сетар ® та міцного здоров’я!