Сетар ®: новини з дослідних ділянок, або як препарати проходять випробування

Ріпак озимий

ОЛЕКСАНДР СОЛОВЙОВ,
менеджер з технічної підтримки,
напрям «Фунгіциди на технічнихкультурах», компанія «Сингента»


Кожен агроном — у душі дослідник, який завжди перебуває в пошуку кращого гібрида, найбільш ефективного добрива чи схеми захисту для своїх ґрунтово-кліматичних умов. Багато хто з вас, шановні читачі, закладає досліди і в себе на полях. Та чи завжди у вас є час для того, щоб детально порівняти ділянки поля, зробити висновки й розібратися в причинах отриманого результату? Адже бункер дійсно показує кінцевий результат, проте потрібно зважати на вплив всіх складових, що призвели до підвищення або, навпаки, зменшення врожайності на полі.

Тому давайте разом розглянемо, як проходять випробування препарати в компанії «Сингента» на прикладі фунгіциду — регулятора росту Сетар на ріпаку.

Та спочатку невеличка довідка про препарат, що досліджується, оскільки перед початком випробувань будь-якого продукту потрібно знати його особливості для правильного застосування та порівняння зі стандартами.

Отже, перед нами дійсно комплексний препарат, що справляє різнобічний вплив на рослину, а саме:

  • стримує ріст надземної частини та, навпаки, стимулює розвиток кореневої системи;
  • сприяє формуванню міцної кореневої шийки і накопиченню більшої кількісті пластичних речовин, що по- кращує перезимівлю;
  • має м’яку дію на культурну рослину й не перешкоджає накопиченню поживних речовин;
  • забезпечує відмінну фунгіцидну ефективність.

Зважаючи на календарні строки, оцінювати Сетар ® ми будемо в розрізі впливу передусім на морфологію рослини.

Як відомо, будь-який дослід починається із підбору стандарту та інших варіантів препаратів для порівняння, і не забуваємо й про контрольну ділянку. Другим кроком є вибір ділянки, при цьому важливо, щоб весь дослід був розміщений в однакових умовах. Науковці компанії «Сингента» в своїх дослідженнях користуються загальноприйнятими в Європі методиками їх проведення ЕРРО (Europian and Mediterranean Plant Protection Organization) і залежно від типу досліду використовують від 3- до 6-кратної повторності.

Велику увагу приділяють точності дозування самих препаратів та робочого розчину. Знаючи об’ємну масу останніх, для точного дозування використовують спеціальні високоточні ваги, це ж стосується і води для приготування робочого розчину.

Однак без якісного внесення підготованих препаратів уся пророблена робота може бути даремною. Саме тому для внесення використовують спеціалізоване та високоточне обладнання, що за принципом обприскування повністю імітує звичайні обприскувачі. До того ж дана техніка дозволяє швидко змінювати окремі ємкості з робочим розчином, а отже, час досліду з кількома варіантами пестицидних обробок зменшується в рази.

Метою наших досліджень було вивчення впливу Сетар ® на морфологію та фізіологію рослин у порівнянні з необробленими рослинами за умови застосування препарату у фазу 4–6 листків. У досліді застосовували дві норми препарату — 0,3 та 0,5 л/га.


Рис. 1. Порівняння варіантів за висотою рослин.

Тепер переходимо до найголовнішого: як правильно та коли оцінити ефективність проведеного обприскування?

Оскільки ми оцінювали ретардантні властивості Сетар ®, для нас найголовнішими були біометричні показники, такі як висота рослин, діаметр кореневої шийки й відсутність витягування точки росту.

За відносно сприятливих для росту рослин погодних умов різниця між ділянками була помітна вже через 14 днів після обробки, саме тоді ми проводили перший облік з визначення ефективності. Наступні обліки ми здійснювали через 30 днів після обприскування та перед завершенням вегетації.

Отже, давайте проаналізуємо отримані результати.

Насамперед ми відмітили суттєве зниження висоти рослин на варіантах із застосуванням Сетар ® 0,3 та 0,5 л/га — на 30 та 38 % відповідно, згідно із заміром перед завершенням вегетації. Рослини на оброблених ділянках мали загалом більш компактний та приземкуватий вигляд протягом усього періоду спостережень.Рис. 2. Загальний вигляд і висота рослин на контрольній ділянці (зліва)
та Сетар ® 0,5 л/га (справа) через 60 ДПО.

Щодо діаметра кореневої шийки як важливого показника для успішної перезимівлі рослин, також відмічені суттєві відмінності між варіантами, а саме: +4,1 та +4,9 мм на варіантах Сетар ® 0,3 та 0,5 л/га відповідно, через 60 днів після обробки (перед завершенням вегетації). Отримані результати свідчать про те, що рослини, оброблені Сетар ®, витрачали пластичні речовини саме на формування міцної кореневої шийки і на розвиток кореневої системи, тимчасом як необроблені рослини витрачали більше пластичних речовин на формування «зайвої» надземної маси.


Рис. 3. Порівняння варіантів за діаметром кореневої шийки.

Також при повздовжньому розрізі стебла і кореня на необроблених рослинах можна було помітити витягування точки росту, що свідчить про переростання рослин та є вкрай негативним явищем, яке значно зменшує їх зимостійкість.

Отже, ми можемо зробити висновок, що застосування Сетар ® у фазу 4–6 листків запобігає переростанню надземної частини рослин, сприяє формуванню міцної кореневої шийки та кращому розвитку кореневої системи загалом. Також відмічено чітку залежність між нормами застосування препарату.

     

Рис. 4. Форма точки росту рослин на контрольній ділянці (зліва) та Сетар ® 0,5 л/га (справа) через 60 ДПО.

Для проведення обліків та аналізу даних науковці нашої компанії користуються не тільки перевіреними засобами, а й найновішими приладами та сучасним програмним забезпеченням, що вміють визначати, наприклад, індекс відносної біомаси рослин на окремо взятих ділянках або точний відсоток ураження хворобою чи шкідником на листовій пластинці.

А коли справа доходить до показань бункера, у діло йдуть спеціалізовані дрібноділянкові комбайни, що мають вбудовані ваги та після обмолоту ділянки надають дані щодо ваги зерна з цієї ділянки, а також вологості та його натури.

Таким чином, маючи статистичні дані результатів вимірювань і спостережень, врожайні дані та співставляючи їх з погодними умовами, що склалися, наші спеціалісти можуть робити достовірні висновки за результатами проведених досліджень.

Чи потрібно мати та робити все це в умовах свого господарства? Можливо, та важливіше бути в душі дослідником.