Захист посівів цибулі ріпчастої від бур'янів

Насіння овочів

М.М. Довгаль, провідний технічний експерт з овочевих культур ТОВ «Сингента», кандидат с.-г. наук 


Із курсу загальної біології відомо, у чому полягає негативний вплив бур’янів на сільськогосподарські рослини в посівах: культурні рослини не отримують у повній мірі продуктивної вологи та поживних елементів, оскільки їх споживають бур’яни.

У більшості випадків завдяки активному розвитку на початкових етапах росту бур’яни затіняють конкурентів. Дикі рослини є резерваторами для розвитку збудників грибкових і вірусних захворювань та шкідників. В окремих випадках кореневі виділення бур’янів є токсичними для культурних рослин.
Особливо небезпечним забур’янення є для посівів цибулі ріпчастої. ЇЇ рослини мають порівняно слабку кореневу систему, зосереджену у верхніх шарах ґрунту. На початкових етапах росту цибуля формує слабкий листковий апарат і повністю затіняється бур’янами. В окремих випадках при значній забур’яненості полів, у перші тижні після сходів цибулі, фермери вимушено проводять суцільну культивацію і через це втрачають посіви.
Просапування посівів цибулі при сучасних інтенсивних технологіях вирощування є неприпустимим, особливо на перших етапах росту. Будь-яке ручне прополювання призводить до значного зрідження рослин. Посіви цибулі слід розміщувати по кращих попередниках (пар, ранні овочеві культури), акцентуючи увагу на знищення бур’янів у літньо-осінній період до та після зяблевої оранки, а навесні, після сівби, застосовувати хімічні методи боротьби з бур’янами. На жаль, перелік гербіцидів для внесення на посівах цибулі обмежений. Окрім того, майже усі вони завдають негативного стресового впливу на рослини, особливо при порушенні регламентів застосування.
В даній публікації наводяться загальні рекомендації щодо застосування гербіцидів на посівах цибулі. Кінцеві рішення щодо застосування необхідно ухвалювати перед внесенням, враховуючи комплекс факторів: ступінь забур’яненості; фази розвитку рослин цибулі та бур’янів; погодні умови; зволоженість, тип та механічний склад ґрунту; параметри роботи обприскувачів та тип форсунок тощо.


Знищення бур’янів гербіцидами суцільної дії або десикантами у період від висіву насіння до появи сходів набуло широкого засто застосування в останні 10 років і є досить ефективним технологічним заходом. Часто у практиці вирощування цибулі ріпчастої з насіння за 3-5 днів до сходів на полі проростає велика кількість бур’янів. Якщо не знищити бур’яни в цей період, урожаю цибулі буде завдано непоправної шкоди. Ключовим фактором у даному випадку є своєчасність обприскування, коли насіння бур’янів уже проросло, і їхні сходи з’явилися на полі у значній кількості, а сходів цибулі ще немає (мал. 1).


Компанія «СИНГЕНТА» рекомендує для проведення даного технологічного прийому гербіцид УРАГАН ФОРТЕ або десикант РЕГЛОН СУПЕР. Регламенти застосування наведено в таблиці 1. При цьому не слід перевищувати витрати робочої суміші, щоб не допустити її проникнення у поверхневий шар ґрунту навіть на незначну глибину. Інакше проростки цибулі, що перебувають безпосередньо під поверхнею, можуть зазнати фітотоксичного впливу.
З цієї ж причини ми рекомендуємо застосовувати максимальні норми витрати лише на важких розсипчастих ґрунтах, а на піщаних та супіщаних краще не перевищувати норми у 3 л/га. При неможливості дотримання термінів внесення через несприятливі погодні умови, технічні несправності або інші непередбачувані обставини, обробка посівів за день до появи сходів цибулі можлива лише на важких ґрунтах при мінімальній витраті робочої рідини. Але ризик втрати певної кількості сходів при цьому дуже зростає. Тому така обробка є виправданою тільки в окремих випадках,– при дуже високому ступені забур’яненості, або якщо бур’яни перебувають у такій фазі розвитку, що знищити їх на ранніх етапах розвитку цибулі мінімально допустимими дозами страхових гербіцидів неможливо.


Знищення бур’янів страховим гербіцидом ГОАЛ можна починати від фази батіжка у цибулі. З утворенням кожного нового (близько 3 см) листка дозу препарату можна збільшувати на 100 мл/га (мал. 2).

На посівах соняшнику ГОАЛ рекомендовано до застосування як ґрунтовий гербіцид, який вноситься на вологу поверхню до сходів культури і утворює справжній захисний екран – стійку суцільну плівку, при контакті з якою нові сходи рослин бур’янів зазнають дії препарату. На сходах цибулі ГОАЛ застосовується як типовий страховий гербіцид контактної дії. При цьому існує декілька ключових моментів, урахування яких забезпечить максимальне знищення бур’янів і знизить до мінімуму негативний фітотоксичний вплив на рослини цибулі.
Перший момент – на сходах цибулі ГОАЛ не можна вносити на зволожену поверхню ґрунту. Гербіцидний екран, який утвориться в такому разі, буде завдавати негативного фітотоксичного впливу на молоді рослини цибулі, а в більш дорослому віці розчин гербіциду може поглинатися їхньою кореневою системою. Отже, поверхня ґрунту перед внесенням повинна бути просохлою. Якщо на полі застосовується краплинне зрошення, від останнього поливу має минути щонайменше 24 години. Якщо ж поливи здійснюються дощуванням, обприскування слід проводити після руйнування ґрунтової кірки в міжряддях. Другий момент – дводольні бур’яни повинні бути обприскані на ранніх фазах їхнього розвитку – від сім’ядоль до другої пари справжніх листків (мал. 2). У більш дорослому віці вони можуть бути істотно пригнічені гербіцидом, але повністю не знищаться і через деякий час, після випадання дощу або проведення чергового поливу, знову поновлять вегетацію. Третій момент – на рослинах цибулі до внесення препарату повинен утворитися потужний восковий наліт. Він забезпечить стікання робочого розчину з поверхні листків і не буде поглинатися нею. Бажано, щоб останні два дні перед обприскуванням були теплими і сонячними, не проводилося поливів і не випадало рясних дощів. У занадто спекотну погоду обприскування проводити не слід, оскільки рослини цибулі перебуватимуть у стресовому стані і можуть бути ще більше пригнічені хімічною обробкою. Найкраща температура для внесення Гоалу становить +20…23 °С.
Четвертий момент
 
– винищувальний вплив ГОАЛУ на бур’яни посилюється ультрафіолетовими променями, тому обприскування в ранішні години, перед або одразу після сходу сонця, є ефективнішими за вечірні. П’ятий момент – витрата робочого розчину повинна становити близько 200 л/га, максимум – 300 л/га. Тиск насосів обприскувачів має бути на рівні 150 кПа (1,5 атм.). При перевищенні вказаних параметрів восковий наліт з листків цибулі буде змиватися і проявлятиметься фітотоксичність. Дослідженнями встановлено, що при однаковій фазі розвитку рослин цибулі (3-4 листки) внесення 120 мл/га ГОАЛУ при витраті робочої рідини 200 л/га завдає меншого фітотоксичного впливу, ніж внесення 100 мл/га при витраті робочої рідини 300 л/га. Шостий момент – при внесенні ГОАЛУ до робочої суміші не додаються прилипачі, мікро- і макродобрива, стимулятори росту. Їхня наявність у розчині стимулює проникнення препаратів в культурні рослини, отже небезпечність фітотоксичного впливу на цибулю зростає. З цієї ж причини не рекомендується внесення ГОАЛУ в бакових сумішах з грамініцидами, оскільки вони або вже вміщують поверхнево активні речовини у своїй формуляції, або рекомендуються до застосування з обов’язковим їхнім додаванням до робочого розчину. У разі наявності на полі великої кількості дводольних і злакових бур’янів, ГОАЛ застосовується першим, протизлаковий гербіцид – за 5-7 днів. Якщо грамініцид все ж таки внесено першим, інтервал до внесення ГОАЛУ не може бути меншим за 7 днів. Сьомий момент – максимально допустима одноразова доза при значному переростанні бур’янів може становити 500 мл/га, проте не більше 1,5 л/га за сезон.

Знищення важковикорінюваних багаторічних коренепаросткових бур’янів страховими гербіцидами ЛОНТРЕЛ і ЛОНТРЕЛ ГРАНД є доцільним при сильному ступені забур’яненості посівів осотом жовтим, рожевим, та городнім, молочаєм, гірчаком, видами ромашки, волошкою, амброзією, пасльоном. На полях, засмічених такими видами бур’янів, посіви цибулі взагалі розміщувати не слід. Ключові моменти застосування страхових гербіцидів на цибулі такі:

Перший момент – ЛОНТРЕЛ та ЛОНТРЕЛ ГРАНД є системними препаратами, які легко адсорбуються листками та швидко переміщуються по рослинах бур’янів, досягаючи коріння (мал. 4). Тому для ефективного викорінення коренепаросткових рослин гербіциди не слід застосовувати на ранніх фазах їхнього розвитку, коли рух рослинних соків спрямовано від кореневища до надземної маси, а зворотній відтік майже відсутній. Тому осоти й кульбаби найбільш вразливі перед гербіцидами від фази розвиненої розетки листків (діаметром 15-20 см) до висоти квітконосних пагонів 20-25 см, а інші бур’яни – за висоти 15-30 см.
Другий момент – для найкращого поглинання ЛОНТРЕЛУ та ЛОНТРЕЛУ ГРАНД бур’янами обприскування треба проводити при помірних температурах +15…20 ?С, у вечірні години, з витратою робочої рідини 300 л/га, рівномірно покриваючи листкову поверхню. Рекомендуються використовувати щілинні розпилювачі, які утворюють краплі середнього розміру.
Третій момент– на рослинах цибулі за 12-15 годин після внесення препаратів можуть частково проявлятися симптоми гормональних порушень: листки злегка гофруються та згинаються (мал. 4). Таке явище не є небезпечним для подальшого розвитку та урожайності, але свідчіть про стресовий стан рослин, який триває 7-8 діб. У цей період необхідно стимулювати вихід рослин зі стресового стану, обприскуючи їх розчинами антистресових речовин і підживлюючи кальцієм. Поливи необхідно проводити мінімальними нормами та за можливості збільшувати міжполивні інтервали.
Четвертий момент – за загальними рекомендаціями ЛОНТРЕЛ та ЛОНТРЕЛ ГРАНД можна змішувати з фунгіцидами, регуляторами росту та добривами. Саме на цибулі цього робити не рекомендується, адже у рослинах, що перебувають у стресовому стані, практично не відбувається інтенсивного руху рослинних соків, а відтак регулятори росту, фунгіциди та добрива не будуть у повній мірі розповсюджені по рослинах, і ефективність їхнього застосування знизиться.


Знищення березки польової страховим гербіцидом СТАРАНЕ ПРЕМІУМ. При надмірній кількості цього бур’яну СТАРАНЕ ПРЕМІУМ є єдиним ефективним гербіцидом і водночас стандартом контролю березки польової, яка входить до десятки найбільш небезпечних бур’янів у світі, знижує урожайність цибулі майже удвічі при наявності лише 5-6 стебел на 1 м2, які використовують в процесі росту до 100 кг/га азоту за сезон. Загальна довжина кореневої системи березки польової може сягати 9 м і приростає до 4,0-4,5 м за рік.
Ключові моменти застосування СТАРАНЕ ПРЕМІУМ на цибулі такі:
Перший момент – СТАРАНЕ ПРЕМІУМ є системним препаратом, який легко адсорбується листками та швидко поглинаються рослинами бур’янів. Відсутність дощу упродовж двох годин після внесення є достатньою для ефективного токсичного впливу на бур’яни.

Другий момент – після обробки на рослинах цибулі симптоми гормональних порушень візуально зауважити неможливо. Утім рослини цибулі неодмінно зазнають стресового впливу, який проявиться у незначній затримці приросту надземної маси протягом 5-7 днів. Тому застосування у цей період антистресових речовин буде доцільним.
Третій момент – рослини сприйнятливих видів бур'янів, що перебувають у стадії активного розвитку від 2 до 8 справжніх листків, є найчутливішими до дії препарату. У разі застосування препарату в пізніх фазах розвитку для контролю більш розвинених рослин бур’янів необхідно застосовувати вищу норму препарату.
Четвертий момент – змішування СТАРАНЕ ПРЕМІУМ з іншими препаратами та продуктами треба проводити за тими самими правилами, що й змішування ЛОНТРЕЛУ та ЛОНТРЕЛУ ГРАНД.
Регламенти застосування гербіцидів ЛОНТРЕЛ, ЛОНТРЕЛ ГРАНД та СТАРАНЕ ПРЕМІУМ наведено в таблиці 2.


Знищення злакових бур’янів гербіцидом ФЮЗІЛАД ФОРТЕ слід проводити з урахуванням таких ключових моментів: Перший момент – в технології виробництва препарату використовується нова технологія ІЗОлінк (ISOlink), яка дає можливість значно прискорити негативний вплив діючої речовини на бур’яни. Препарат проникає в рослину через стебла та листки за 30 хвилин після внесення, тому опади, що випали за 2 години після застосування, не знижують його ефективності. Ріст бур'янів припиняється упродовж 1-2 днів після обприскування. За 5-6 днів точка росту і коренева система починають буріти, а листки набувають червоно-бурого відтінку. Повна загибель бур'янів настає на 7-10 день. Другий момент – максимальна ефективність дії препарату досягається за обприскування бур'янів у фазу 2-4 листків у однорічних і за висоти багаторічних 10-15 см. Гербіцид можна застосовувати в широкому діапазоні фаз розвитку цибулі – від батіжка до вилягання пера. Третій момент– за високої забур'яненості та наявності перерослих бур'янів рекомендується використовувати максимальну норму витрати препарату. Четвертий момент– тепла погода (+15…25 °С) є ідеальними умовами для внесення. У більш спекотливих умовах листки бур’янів укриваються потужним восковим нальотом, тому вплив гербіциду на них не буде максимально ефективним. П’ятий момент – ФЮЗІЛАД ФОРТЕ містить у формуляції сурфактанти. Вони допомагають діючий речовині швидко проникати в листкову поверхню бур’янів. Але для ефективності дії сурфактантів дуже важлива концентрація робочого розчину на рівні 1 %. Тому слід дотримуватися рекомендованих норм витрати робочої рідини залежно від норми витрати препарату. Шостий момент – за наявності в бакових сумішах ГОАЛУ, ЛОНТРЕЛУ, ЛОНТРЕЛУ ГРАНД або СТАРАНЕ ПРЕМІУМ сурфактанти відіграватимуть негативну роль,– стимулюватимуть проникнення діючих речовин гербіцидів у рослини цибулі, посилюючи стресовий вплив. Тому на посівах цибулі ріпчастої ФЮЗІЛАД ФОРТЕ не слід застосовувати в бакових сумішах із вказаними пестицидами. Сьомий момент– для остаточного знищення багаторічних бур'янів міжрядні обробки рекомендується проводити не раніше ніж через 8-10 днів після застосування гербіциду. Регламенти застосування гербіцидів ЛОНТРЕЛ, ЛОНТРЕЛ ГРАНД, СТАРАНЕ ПРЕМІУМ та ФЮЗІЛАД ФОРТЕ на посівах цибулі наведено в таблиці 2.