Практичний досвід вирощування цвітної капусти Syngenta. Результат задовольнить кожного

Насіння овочів

Матеріали взято із журналу "Овочі та фрукти"

Власним досвідом вирощування цвітної капусти у Чутівському районі Полтавської області з нами поділився Юрій Олексійович Урбанський, який вже багато років поспіль разом із родиною вирощує овочеві культури як для власного споживання, так і на продаж. Для цього разом із дружиною Ольгою Іванівною вони щороку випробовують нові гібриди провідних компаній-оригінаторів, таким чином обираючи найкращі з них, найбільш придатні для промислового вирощування у особистому селянському господарстві і вигідні для торгівлі.

– З усіх видів капуст цвітна капуста найвибагливіша до родючості й структури ґрунтів, бо у неї мичкувата коренева система, яка розвивається близько до поверхні ґрунту. Тому культура швидко реагує на перегрів і пересихання верхнього шару. Цвітна капуста добре росте на ґрунтах із високою водопроникністю. Найбільш придатним для неї є легкосуглинковий ґрунт із нейтральною або слабокислою реакцією. Якщо, скажімо, pH ґрунту менше 7.0, ризик ураження рослин килою підвищується. У таких випадках варто садити стійкий до кили гібрид Клаптон F1 компанії Syngenta. До речі, це поки що єдиний зареєстрований в Україні килостійкий гібрид, – каже Юрій Урбанський.

За словами господаря, pH ґрунту на його ділянці близько 7.0, тому Клаптон F1 для нього не обовязковий, він випробовував на крапельному зрошенні Кортес F1 і Амеріго F1, не боячись їх ураження килою, а також суперранній гібрид Соліс Стар F1, компанією-оригінатором яких також є Syngenta. Юрій Олексійович наголосив, що вищезгадані селекційні об’єкти, а також гібриди Лєкану F1 та Алмагро F1, нині користуються найбільшою популярністю у його колег – овочівників із Полтавщини та Харківщини, з якими він обмінюється досвідом і насінням.


СОЛІС СТАР F1

– Хто б мені що не казав, я завжди починаю знайомство з новим для себе гібридом із малого. У мене такий принцип: закладаю пробні ділянки з одної-двох касет розсади, зразу не саджу багато. Хоча при виборі звертаю увагу на ім’я компанії-оригінатора. Це, як у випадку з книгою: перш ніж читати, враховуєш ім’я її автора, – розповідає Юрій Урбанський.

Характерною ознакою і великим плюсом сингентівських гібридів цвітної капусти, на думку Юрія Олексійовича, є те, що листя міцно закриває голівку від прямих сонячних променів, що зберігає їх білизну, а відповідно, товарний вигляд продукту. Іноді навіть доводилося спеціально розкривати закручене над голівкою листя, щоб визначити рівень стиглості суцвіття. Лише коли голівка починає перезрівати, тоді листя розсувається за рахунок її розбухання, неначе натякаючи, що процес цвітіння вже не за горами і потрібно терміново зібрати врожай. Як зазначає Юрій Урбанський, раніше таких гібридів не було, доводилося вручну закривати голівки, заломлюючи листя. Зараз завдяки успішній роботі сучасних селекційних компаній цю операцію робити не потрібно, якщо, звісно, обирати якісне насіння. Єдине, що потрібно, – на початку вегетації дати рослинам цвітної капусти достатню кількість азоту, щоб листя набрало вегетативної маси.


Угіддя родини Урбанських

– Має бути збалансоване живлення, розсаду в жодному разі не перетримувати, краще висадити трохи раніше, ніж пізніше, бо переросла розсада дасть вже не той об’єм і якість врожаю. Може зав’язатися маленька голівка, недобір буде великий. Це стосується всіх гібридів цвітної капусти без винятку, – ділиться досвідом Юрій Урбанський. – Добрива вношу разом із поливом, додаю із розрахунку, щоб концентрація була не більше 2 грамів на літр, якщо спостерігається наявний дефіцит поживних речовин. Раніше користувався комплексними водорозчинними добривами для теплиць, а нині використовую прості добрива, такі як монокалійфосфат, карбамід, сульфат калію та кальциніт, у пропорціях згідно результатів аналізу, які замовляю у лабораторії. Окремо треба додавати кальцієву селітру, не змішувати її в одній ємності з іншими добривами, а розчиняти окремо. Влітку для нормального розвитку рослинам цвітної капусти потрібен не тільки азот, а і фосфор, калій та кальцій – обробки кальцієм не варто пропускати, інакше виникне некроз у середині голівки. Також кальцій сприяє зав’язуванню голівки у спекотну погоду.

Як розповів овочівник, розсаду він вирощує у плівковій теплиці у касетах. Використовує касети на 96 вічок розміром 40х60 см. Касети не повинні стояти на землі, щоб коренева система молодих рослинок не проникала у ґрунт. Якщо існує дефіцит місця у теплиці, можна використовувати для розсади і касету на 160 вічок, цвітна капуста добре себе почуватиме і у такому об’ємі субстрату. Юрій Урбанський використовує субстрат на основі торфу, який розкислений приблизно до pH 6.0, у субстрат уже внесено 1,5 кг добрива на 1 м3 продукту. Також додатково підживлює розсаду, бо разом із поливом добриво з касети вимивається, і його починає не вистачати на весь період вирощування. Дивиться на колір нижнього листя: якщо воно має світліший, ніж треба, колір або жовтіє – це ознака, що не вистачає азоту, тож відповідно реагує на нестачу елементу.


Теплиця для вирощування розсади цвітної капусти в господарстві
Урбанських

Зазвичай чим тепліше зима, тим більше шкідників з’являється у сезон. Якщо вчасно обробляти якісними препаратами, можна мінімізувати загрозу, каже аграрій. Тому перед висадкою розсади у відкритий ґрунт він в обов’язковому порядку обробляє її інсектицидом, для цього якнайкраще підійшла Актара ®.

– Я робив це за допомогою лійки, проливав розсаду розчином 10–20 гр. Актари ® на 10 літрів води. Це дає можливість приблизно місяць не підходити до рослинок – жоден шкідник їх не чіпатиме. Після укладки стрічки крапельного поливу, щоб вбити шкідників у грунті, а також щоб стрічку не псувала совка та інші шкідники, пропускаю через неї інсектицид контактної дії Нурел Д. На гектар вистачає одного літру препарату.

Від совки додатково обробляю посіви Ампліго 150 ZC, ФК і Матч 050 ЕС, к. е., останній є інсектицидом гормональної дії, який шкодить утворенню хітинового покрову шкідника, при цьому не становить ніякої загрози для теплокровних організмів. Із фунгіцидів застосовував Ридоміл Голд MZ 68 WG, в. г. і Квадріс 250 SC, к. с. лише у випадку наявних ознак грибних хвороб, які зазвичай з’являються після дощів, – каже Юрій Урбанський.


КОРТЕС F1


АЛМАГРО F1

Овочівник окремо відзначив високу стійкість гібридів компанії Syngenta до грибних захворювань, що дозволяє не здійснювати профілактичні обробки.

– Чим ще подобається сингентівська капуста? По-перше, білосніжністю, щільністю структури і смаковими властивостями суцвіття. Це важливо для вибагливого покупця. По-друге, формою і однорідністю рослин, вирівняністю сходів. Стоїть така капуста, як солдати на параді – голівки схожі одна на одну, як близнюки, дуже важко відрізнити. Але маю побажання до Syngenta. Справа в тім, що влітку, у спеку, голівки цвітної капусти дуже важко в’яжуться, рослина чекає зниження температури, і це стосується не тільки сингентівських, а і будь-чиїх гібридів культури. А коли зниження температури повітря нарешті настає, відбувається сплеск пропозиції цвітної капусти на ринку, відповідно і зниження ціни, навіть у чотири–п’ять разів. Тож варто селекціонерам покращувати гібриди у плані жаростійкості. Цю особливість можна закласти лише генетично, ніякі агротехнічні заходи не рятують капусту від перечікування спеки. Також варто робити ставку на суперранні гібриди, адже їх ціна на ринку є вигіднішою.


ЛЄКАНУ F1


АМЕРІГО F1

Якщо вирощувати цвітну капусту на продаж, Юрій Олексійович радить робити конвеєр на все літо. Бо голівки достигають неодночасно, плюс варто врахувати, що ранньою весною і у осінні строки культура розвивається повільніше, а літня спека уповільнить розвиток. До цього треба бути готовим. Для планування конвеєра варто використовувати рекомендації компанії-оригінатора насіння.

– Планую в цьому сезоні посіяти на продаж близько пів гектара цвітної капусти, бо для сімейного бізнесу більшу площу важко обробити, а також реалізувати врожай. За обраною схемою посадки, на пів гектара мені вистачить близько 17 000 саджанців цвітної капусти. Зазвичай створюю додатковий запас саджанців у розмірі 10% від запланованого посіву. Конвеєрний принцип дає можливість не наймати додаткову робочу силу у період масового дозрівання культури і організувати більш планомірний процес збуту продукції. Голівки цвітної капусти можна зберігати і кілька тижнів без суттєвих втрат якості, але за температури 0 °C і вологості повітря близько 100%. Такі умови важко створити, тому вирощене зразу везу на ринок, щоб продати у найсвіжішому вигляді. За добу до збирання врожаю проливаю поле водою, щоб голівки довше зберігали твердість. Для упаковки підійдуть картонні коробки, скажімо, з-під бананів, лише треба перекладати голівки капусти листям, щоб вони не терлися одна об одну, – радить підприємець.