Україна

You are here

Share page with AddThis

Лідери гібридів та сортів цибулі від компанії «Сингента» 2013 року

Насіння овочів
17.11.2014

Третій рік поспіль у номерах журналу «Овощеводство» за листопад публікуються статті про гібриди цибулі ріпчастої Братко F1, Боско F1 та сорт Банко. Виникає логічне питання: чому компанія «Сингента» так наполегливо пропонує ринку насіння цих гібридів та сорту?

Третій рік поспіль у номерах журналу «Овощеводство» за листопад публікуються статті про гібриди цибулі ріпчастої Братко F1, Боско F1 та сорт Банко («Овощеводство», №11, 2011; №11, 2012). Виникає логічне питання: чому компанія «Сингента» так наполегливо пропонує ринку насіння цих гібридів та сорту? Відповідь проста. По-перше, з року в рік зростають обсяги продажу — і компанія має від цього зиск. По-друге, і це для нас є найголовнішим, виробників, які вирощують на своїх полях гібриди Братко F1, Боско F1 та сорт Банко, отримують відмінні результати і щодо врожайності, і щодо якості, в Україні стає дедалі більше. Вони успішно зберігають ріпку до квітня — травня і реалізують її за вигідними цінами. Отже, наші надійні та лояльні партнери не лише висівають насіння компанії «Сингента», а й застосовують рекомендовані нами технології вирощування та захисту від бур’янів, шкідників і хвороб. Для компанії «Сингента» це дуже важливо, оскільки ми пропонуємо аграріям не окремі елементи виробництва, а інтегровані комплексні рішення. Ну і, нарешті, по-третє: кожний сезон відрізняється від попередніх погодними умовами, сорти або гібриди розкривають свій потенціал по-різному, і це потребує аналізу, щоб зробити правильні висновки.

От і у 2013 році надто низькі температури та опади в березні (особливо наприкінці місяця) і в першій декаді квітня зумовили відтермінування сівби цибулі практично в усіх регіонах України на 2–3 тижні. Так, для овочівників особливо актуальним було отримання сходів якомога швидше після сівби. Звісно, енергія проростання насіння не зумовлюється сортом або гібридом. Це насамперед залежить від калібрування насіння та його посівних властивостей. Але слід зазначити, що компанія «Сингента» завжди дуже відповідально ставиться до забезпечення високої якості посівного матеріалу, і сходи цибулі у 2013 році на наших сортах та гібридах з’являлися не пізніш ніж через 15 днів після висівання насіння. Практично на надранніх фазах розвитку рослин (у фазах кнутика — першого-другого листків) погодні умови різко змінилися. У третій декаді квітня середньодобова температура повітря перевищувала традиційні багаторічні дані на 4, 1...4,5°С, на початку травня — на 3,8…4,1°С. За повної відсутності опадів відносна вологість повітря була дуже низькою. Отже, на початку вегетації рослини цибулі зазнали стресового впливу, потрапивши в умови повітряної посухи. Завдяки потужному розвитку кореневої си стеми в цей період та інтенсивному восковому нальоту на листках рослини гібридів Братко F1, Боско F1 та сорту Банко витримали стрес без затримки в розвитку. Внаслідок запізнілих строків сівби та розвитку порівняно з традиційними календарними термінами фермери підсилили азотне живлення рослин, аби до початку формування цибулин вони мали якомога більший листковий апарат. А гібриди Братко F1, Боско F1 та сорт Банко завдяки потужній кореневій системі швидко засвоюють елементи живлення і нарощують листкову масу. Наприкінці першої декади липня вони вже мали 10–12 (на зріджених посівах — до 15) повноцінних листків.

У другій декаді липня погода знову відхилилася від норми: спочатку випали дуже рясні дощі, на багатьох полях спостерігалося інтенсивне підтоплення, а потім різко зросла температура — до 35…37°С вдень та 22…25°С вночі. Внаслідок цього на посівах цибулі почався інтенсивний розвиток захворювань. Їх спектр був досить широким. І фермери, і наукові лабораторії встановили наявність і альтернаріозу, і стемфіліозу, і пероноспорозу, і фузаріозу. Але найбільш шкодочинними виявилися бактеріальні інфекції. Саме вони призвели до передчасного висихання бадилля, незважаючи на те, що з метою запобігти грибним хворобам виробничники регулярно проводили фунгіцидні обробки й успішно знищували їх збудників.

І в цій складній ситуації гібриди Братко F1, Боско F1 та сорт Банко виявили високу стійкість до зазначених хвороб. Коли на багатьох сортах та гібридах листкова маса вже практично висохла, так і не забезпечивши повноцінного розвитку цибулин, рослини Братко F1, Боско F1 та Банко продовжували вегетацію. Їхня надземна маса почала висихати аж у третій декаді серпня, коли цибулини були вже повністю сформовані й виповнені.

Урожайність гібридів цибулі ріпчастої Братко F1, Боско F1 та сорту Банко у 2013 році, т/га

Нехарактерним сезон 2013 року був також за наявністю шкідників. На полях цибулі у великій кількості розвивалися традиційні цибулеві мухи та трипси. Але практично в усіх регіонах виробничники змушені були вести захист рослин і від зовсім не характерних для цибулі личинок лугового метелика та видів совок і попелиць. Зрозуміло, що генетичної стійкості до шкідників у сільськогосподарських рослин не буває. Деякі фізіологічні властивості, притаманні тим чи іншим сортам і гібридам (восковий наліт на листках, біохімічний склад продуктових органів), можуть знижувати пошкодженість трипсами або попелицями, але головною запорукою захисту є правильне застосування інсектицидів. Серед пестицидів компанії «Сингента» найбільш ефективними проти шкідників цибулі є Актара 25 WG, в.г. та Енжіо 247 SC, к.с. Діюча речовина тіаметоксам, що входить до їхнього складу, має найвищий ступінь розчинності, завдяки чому добре переміщується по рослинах, захищає молодий приріст вегетативних органів та сприяє збереженню ефекту протягом тривалого періоду. Проти першого покоління цибулевої мухи Актару 25 WG, в.г. та Енжіо 247 SC, к.с. краще застосовувати через системи краплинного зрошення з нормами витрати 0,2–0,3 кг/га або 0,2–0,3 л/га, відповідно. У цьому разі через кореневу систему діюча речовина повністю поглинається і поширюється по рослині. При поверхневому обприскуванні норми внесення препаратів зазвичай менші: у Актари 25 WG, в.г. — 0,12–0,15 кг/га, у Енжіо 247 SC, к.с. — 0,18–0,25 л/га. Але слід враховувати, що при розвитку першого покоління цибулевої мухи вегетативна маса рослин, а отже і площа поглинання робочого розчину, мала. Тому для забезпечення максимальної ефективності інсектицидів витрати робочого розчину треба зменшувати (150–200 л/га) та розуміти, що захисний період дії препаратів буде коротшим, ніж при внесенні в ґрунт.

Найкращим показником усіх позитивних властивостей гібридів цибулі ріпчастої Братко F1, Боско F1 та сорту Банко, звісно, стала врожайність. Стресові погодні умови, масовий розвиток хвороб та шкідників у 2013 році не дали повністю розкрити генетичний потенціал, і рівень урожайності не був таким, як у 2012-му (100–115 т/га). Проте вона все-таки була досить високою (див. таблицю). Оскільки цибулини цих гібридів та сорту накопичують високий вміст сухої речовини і відмінно зберігаются, ми розраховуємо, що виробники, які збережуть ріпку до весни 2014 року і реалізують її за ще більш вигідними цінами, ніж наразі, отримають додаткові прибутки і знову оберуть для вирощування гібриди цибулі Братко F1, Боско F1 та сорт Банко.