Заходи захисту рослин —це завжди компроміс, на який ми погоджуємось

Новини компанії

 

СТЕПАН ДЕРКАЧ,
спеціаліст з технологій застосування засобів захисту рослин компанії «Сингента»

Заходи захисту рослин — це завжди компроміс, на який ми йдемо, тому що значна кількість природних чинників, таких як температура, вологість навколишнього середовища, вітер, у більшості випадків впливають на ефективність роботи пестицидів, і, на жаль, ми не можемо контролювати дані фактори. Проте є умови, на які ми з вами можемо вплинути, а саме:


• Вибір якісного продукту, норми і часу внесення.
• Підбір правильних режимів роботи обприскувача.
• Підбір оптимальних типів та калібрів розпилювачів.
• Оптимізацію фізичних властивостей води для приготування робочого розчину.
• Регулювання швидкості обприскувача.

Також вчасний моніторинг розвитку культури дозволяє швидко відреагувати на присутність шкодочинних організмів. Отже, контролюючи всі вищезгадані чинники, ми можемо повністю розкрити потенціал обраного продукту, нічим не лімітуючи його дію. Для того щоб вибрати найоптимальніші умови застосування засобів захисту рослин, давайте розглянемо кожен із чинників, що можуть призвести до зменшення біологічної ефективності пестициду.

I. ТЕМПЕРАТУРА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА


Загальноприйнята температурна межа застосування пестицидів становить +25 ⁰С. При внесенні робочого розчину за температури > 25 °С відбувається кристалізація препаратів в самому розпилювачі, що може призвести до його блокування. Однак із кожного правила є виключення. Так, гербіциди на основі бентазону чи фенмедифаму, навпаки, пришвидшують свою роботу при підвищених температурних показниках навколишнього середовища, оскільки вони є інгібіторами фотосинтезу, а високі температури пришвидшують роботу даних препаратів. Під час проведення захисних заходів на граничнодопустимих температурних режимах задля зменшення випаровування дрібнодисперсних крапель краще всього використовувати розпилювачі великих калібрів, але при цьому слід контролювати достатній рівень щільності крапель на 1см2 та їх кількість, тому що для різних типів продуктів потрібна різна щільність покриття на цільовому об’єкті.

Рис. 1. Краще покриття за оптимальної швидкості.

II. ШВИДКІСТЬ АГРЕГАТУ

До втрат продуктивності можна віднести й високу швидкість руху агрегату. Через сильний потік повітря, що набі‑гає при русі (плюс потужні пориви вітру на полі), виникає сильний дрейф робочого розчину і його випаровування. При швидкості руху 10 км/год на краплі діє повітряний потік 2 м/с, а при швидкості 20 км/год — уже 6 м/с. За малої швидкості руху розпилювач формує більш прямий кут польоту краплі, що дає змогу повністю покрити рослину — від нижніх до верхніх її частин. При високій швидкості формується гострий кут розпилу, який дасть змогу покрити лише верхні частини рослини, що призведе до неякісного внесення препарату і зменшення його ефективності.

Часто виникає така проблема: через недостатню кількість агрегатів у господарстві доводиться працювати на швидкості 15–16 км/год. Однак по‑ трібно розуміти для себе, що за таких режимів роботи ефективність обробки буде нижчою, що згодом може створити необхідність повторної обробки культури, а це призводить до фінансових втрат. Тому при обробці культур краще зберігати оптимальну швидкість — до 10 км/год. Отже, фоліарне внесення ЗЗР без втрати ефективності може бути за швидкості 10–12 км/год, досходове застосування — за 16 км/год, але за умови правильно підібраного розпилювача і налаштованого обприскувача.

III. ВОЛОГІСТЬ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА


При відносній вологості повітря менше ніж 50 % і температурі навколишнього середовища +25 °С і більше крапля розміром 100 мкм повністю випарується, пролітаючи 7 м, фізично вона може пролетіти й 10 м за швидкості руху вітру 1 м/с. Отже, краплі розміром менше ніж 200 мкм повністю випаровуються за 20–30 хв. З даним ефектом пов’язані багаточисленні питання ефективності гліфосатів при використанні понижених норм робочого розчину. За вологості повітря менше ніж 30 % рекомендується застосовувати максимальні рекомендовані норми виливу робочого розчину зі встановленням інжекторних розпилювачів великих калібрів (4–6).

IV. ЯКІСТЬ ВОДИ


У більшості випадків воду для приготування робочого розчину беруть з відкритих і підземних джерел, тому не дивує присутність у ній великої кількості іонів кальцію і магнію, а також органічних домішок, що може негативно вплинути на приготування робочого розчину. З огляду на це перед змішуванням краще провести попередню очистку води задля уникнення забиття грубими часточками магістралей і робочих органів обприскувача і за допомогою тестера чи лабораторного аналізу перевірити жорсткість води і рівень pH. Необхідно чітко розуміти, вода якої якості використовується у приготуванні робочого розчину, адже лужне чи кислотне середовище, завищені норми іонів кальцію і магнію можуть призвести до зниження ефективності роботи пестицидів. Для покращення якості води пропонується використання різних кондиціонерів, які здебільшого ще повністю не довели свою ефективність. Тому, якщо є сумніви щодо якості води і немає можливості покращити її показники — використовуйте максимальні рекомендовані норми препарату. Для зниження жорсткості можна додати до води 1–2 % сульфату амонію або аміачної селітри. Для зниження рН води можна використовувати кислоти (лимонну, оцтову), азотні мінеральні добрива (сульфат амонію, аміачну селітру). Знижувати рН слід перед додаванням активних інгредієнтів. Щоразу перед приготуванням робочого розчину потрібно проводити попереднє змішування в окремому резервуарі, щоб пересвідчитися у безпечності суміші всіх додаткових компонентів і задля уникнення забиття робочих органів обприскувача.


V. СПІВВІДНОШЕННЯ ЩІЛЬНОСТІ Й КІЛЬКОСТІ КРАПЕЛЬ ДЛЯ РІЗНИХ ГРУП ПРОДУКТІВ


З метою ефективної роботи препаратів потрібно досягти оптимальної щільності покриття цільового об’єкта. Для перевірки якості покриття можна використати водочутливий папір, який швидко реагує на потрапляння вологи.

Продукти системної дії: 20–30 крапель/cm2

Продукти контактної дії: 50–70 крапель/cm2

Гербіциди: 30–40 крапель/cm2

Але не менше ніж 20 крапель/cm2.

Рис. 2. Оброблений водочутливий папір, для перевірки контролю якості внесення.

Рис. 3. Defy 3 D – розроблений спеціально для внесення гербіцидів.

Рис. 4. Приклад роботи розпилювачів зі змінним кутом при внесенні ґрунтового гербіциду.


VI. ВИБІР РОЗПИЛЮВАЧІВ ТА РОЗМІР КРАПЛІ

Щоб досягти високої біологічної ефективності ЗЗР, необхідно збезпечити дуже високу структуру покриття. Потрібно розуміти одну річ — не існує універсального розпилювача, який би зміг працювати з пестицидами усіх груп, водночас забезпечуючи 100 % ефективність. Так, в більшості випадків (70 %) на теренах України використовуються розпилювачі інжекторного типу, проте зараз виробники цих пристроїв пропонують величезний їх спектр на ринку, і варіація декількох типів розпилювачів на вашому обприскувачі може покращити якість внесення ЗЗР. Що потрібно враховувати при виборі розпилювача? Для кращого розуміння підбору звертайте увагу на ваш цільовий об’єкт і на дію препарату, який було обрано для внесення.

Способи проникнення і механізми дії препаратів:

Контактні: призводять до загибелі шкодочинного об’єкта при контакті з будь‑якою його частиною.

Кишкової дії: спричинюють отруєння шкодочинних організмів при потраплянні діючої речовини з їжею.

Системні: можуть переміщуватися по судинній системі рослини.

Фуміганти: діють на шкідників у вигляді газу, через органи дихання.

Трансламінарні: переміщуються між клітинним простором.

Рис. 5. а) рух краплі і звичайного розпилювача під кутом 90 °; б) рух краплі з розпилювача, який має змінний кут.

Рис. 6. Розпилювач Amistar – розроблений спеціально для обробки культур зернової групи.

Розглянемо внесення основних груп пестицидів.


1) Внесення гербіцидів

• Ґрунтове внесення. Якщо на полі переважають поривчасті вітри (5–6 м/с, якщо більше — обприскування взагалі слід припинити, окрім обприскувачів з повітряним рукавом), то для даної операції краще використовувати інжекторні розпилювачі, які зменшать дрейф краплі, або знизити тиск у робочій системі обприскувача до граничнодопустимого рівня, зазначеного виробником розпилювачів, при якому буде здійснюватися повноцінне розкриття факела. Зниження тиску дасть можливість сформувати великодисперсну краплю, тим самим зменшивши її дрейф при поривах вітру. Якщо ґрунтові гербіциди вносять за оптимальних погодних умов при силі вітру до 4 м/с — краще використовувати щілинні розпилювачі, калібру 4–5, з виливом 250–350 л/га, що дасть змогу створити оптимальне покриття ґрунту. При неякісному обробітку ґрунту, коли спостерігається присутність великих грудок, необхідно використати розпилювачі зі змінним кутом чи 2‑факельні розпилювачі, зокрема Defy 3 D. Defy 3 D були спеціально розроблені разом із компанією «Сингента» для створення кращого покриття розпилення й підвищення ефективності гербіцидів. Зменшуючи формування дуже дрібної краплі, вони також знижують ефект зносу робочої суміші на 60–75 %, в залежності від тиску. Розпилювачі здатні поліпшити покриття вертикальних об’єктів, таких як ґрунт, брили і дрібні бур’яни.

• Фоліарне внесення. На даному етапі перш за все потрібно звертати увагу на розмір цільового об’єкта. У початкові фази розвитку шкодочинної рослинності (< 3 листків) з огляду на те, що цільовий об’єкт малий за розмірами, краще використати щілинні розпилювачі (калібр — 4 5, факел розпилу — 120–110 °, висота до цільового об’єкта — 50 см), які утворюють дрібнодисперсну краплю, що дасть змогу повністю покрити цільовий об’єкт. На бур’янах, які мають > 3–5 листків, можна використати 2 типи розпилювачів. При швидкості вітру 5 м/с можна встановити інжекторні розпилювачі, що дасть змогу зменшити дрейф каплі, до того ж ви отримаєте середнє покриття цільового об’єкта. Другий тип — це розпилювачі, які працюють в широкому діапазоні робочого тиску (VP Nozzles 1–5 бар), вони продукують різні за розміром краплі (150–350 мкм), тому їх можна застосовувати у ситуаціях, коли на оброблюваних площах спостерігаються пориви вітрових мас. Бур’яни, які мають >5 листків, вже важкодоступні для повноцінного обробітку ЗЗР, тому що велика вегетативна маса є перешкодою для потрапляння робочого розчину всередину рослини. Тому в даному ви‑падку, в залежності від погодних умов, можна використати розпилювачі зі змінним кутом або 2‑факельні розпилювачі — за допомогою змінного кута робочий розчин зможе потрапити у найважкодоступніші місця і тим самим збільшити оброблювану площу цільового об’єкта. При швидкості вітру 4–5 м/с мож‑ на використати інжекторний тип або зменшити робочий тиск у системі,що також забезпечить продукування важкої краплі.

2) Фунгіцидне внесення (вилив робочого розчину — 150–250 л, кут розпилу — 120–110 °, розмір калібру — 4–6) При фунгіцидному внесенні важливо розділяти способи проникнення і ме‑ ханізм дії препарату. Для препаратів системної дії, якщо ми говоримо про обробіток основних культур, можна використати інжекторні розпилювачі. Зважаючи на те, що ефективність препаратів контактної дії залежить від якісного покриття, важливо якомога краще покрити цільовий об’єкт. Саме тому за сприятливих погодних умов краще використати щілинні розпилювачі зі змінним кутом чи 2‑факельні розпилювачі. Для внесення препаратів трансламінарної/контактної дії при обприскуванні широколистяних культур використовуйте розпилювачі зі зниженим дрейфом (Lo drift), якщо присутні ризики зносу. Для підвищення покриття використовуйте розпилювачі зі змінним робочим кутом (Defy 3 D).

• Для кращого покриття колосу на зернових колосових культурах можна використати розпилювачі Amistar Nozzle, які надаються за програмою технічної підтримки від компанії «Сингента». 

Рис. 7. Краплі розміром 200 – 100 мкм є оптимальними для боротьби зі шкідниками.

Рис. 8. Приклад револьверного типу перемикання на робочій штанзі, який допомагає швидко підібрати необхідний тип розпилювачів.

Рис. 9. Приклад правильно налаштованої висоти штанги — повне перекриття 2 сусідніх розпилювачів

Рис. 10. Дослід з випробовування стійкості матеріалів.

Переваги розпилювача Amistar Nozzle від компанії «Сингента»:


1. Забезпечення якіснішого покриття колосу.
2. Зменшення виливу води до 100–120 л/га.
3. Зменшення зносу за рахунок ваги краплі
(інжекторна технологія).
4. Підвищення продуктивності обприскування на 20–30 % (економія втрат часу на заправку обприскувача і поліпшення покриття робочої поверхні).
3) Інсектицидна обробка культур (100–200 л/га, калібр — 3–4, факел розпилу — 110–120 °) При інсектицидному внесенні важливим фактором є використання розпилювачів, які продукують дрібнодисперсну краплю, що через свою невелику масу може потрапити в найважкодоступніші місця, де може знаходитися шкідник. Наприклад, на посівах сої часто виникає проблема з павутинним кліщем, який веде свою життєдіяльність на нижніх частинах листка культури. Для вирішення даної проблеми буде доцільним використання щілинних розпилювачів зі змінним кутом (3 D Nozzle). Якщо на полі спостерігаються оптимальні погодні умови для проведення інсектицидних обробок, то можна застосовувати вилив робочого розчину в межах 100–150 л/га. При граничних температурних показниках (25 ⁰С) і відносно низькій вологості навколишнього середовища (менше ніж 30 %) краще використовувати максимальні рекомендовані норми виливу робочого розчину задля уникнення випаровування дрібнодисперсних крапель препарату. За складних погодних умов рекомен‑ довано застосування інжекторних 2‑факельних розпилювачів або розпилювачів, які при виливі продукують різні за спектром краплі, а саме VP Nozzles. Хотів би наголосити, що в кожному окремому випадку підбір розпилювачів повинен здійснюватися окремо під кожну культуру, препарат, агрегат і поле, а поєднання декількох типів розпилювачів, встановлених на вашому агрегаті, дасть змогу ефективно застосовувати ЗЗР.

Рис. 11. Пошкоджені, зношені розпилювачі викликають ризики нерівномірного внесення продукту на поверхні, що оброблюються


VII. ВИСОТА ШТАНГИ

Наприклад, використовуючи розпи‑ лювачі з кутом розпилу 110–120 ° висота до цільового об’єкта повинна становити 50 см. Дану інформацію щодо встановлення штанги можна знайти в технічному листі виробника розпилювачів.


VIII. ЯКИЙ МАТЕРІАЛ ОБРАТИ?

Як стверджується в англійській приказці: «Ми не настільки багаті, щоб купувати дешеві речі». При виборі розпилювача важливо звертати увагу на матеріал, з якого він зроблений, так як саме від матеріалу залежить швидкість зношуваності та термін придатності даного пристрою. А також для підбору матеріалу прорахувати, яке гектарне навантаження припаде на кожен придбаний комплект розпилювачів. Давайте розглянемо найбільш розповсюджені матеріали, з яких виробляють розпилювачі, та їх переваги:
Кераміка має високу зносостійкість до абразивних і корозійних хімікатів та забезпечує високу зносостійкість при високих робочих тисках.
Поліацеталь має високу зносостійкість до більшості сільськогосподарських хімікатів. Сприйнятливий до концентрованих мінеральних кислот і деяких органічних розчинників.
Полівініліденфторид (ПВДФ) необхідно використовувати для кислотних сільськогосподарських хімікатів, що застосовуються для знищення рослинності. Хороша зносостійкість, стійкий до багатьох реагентів і впливу високих температур.
Нержавіюча сталь — хороша стійкість до хімікатів і середня зносостійкість.
Латунь — середня стійкість до більшості хімікатів і погана зносостійкість. Піддається корозії, особливо при роботі з добривами.

Нижче представлений дослід, в якому проводилося тестування розпилювачів, вироблених із різних матеріалів. Протягом 50 годин через кожний розпилювач із поступовим збільшенням потоку проводили розпилення робочого розчину. За результатами дослідів було виявлено, що саме розпилювачі з кераміки і поліацеталю найменш піддаються зношенню. Єдиний мінус даних розпилювачів — це їх висока ціна порівняно з іншими. Однак з огляду на стійкість до більшості агресивних хімічних сполук і загальну міцність матеріалу, з якого виготовлені дані типи розпилювачів, вони є економічно вигіднішими з‑поміж інших. При вчасному технічному огляді з дотриманням усіх рекомендацій щодо застосування від виробника керамічні й розпилювачі з поліацеталю ефективно працюватимуть увесь гарантійний термін, не потребуючи придбання нового комплекту в розпал сезону, коли дуже важко вчасно проінспектувати зношеність розпилювачів і їх загальний стан.

Рис. 12. Невчасне обстеження розпилювачів призводить до блокування їх роботи, і зменшення терміну експлуатації.

Використовуючи пошкоджені чи зношені розпилювачі, ми стикаємося з проблемою нерівномірного або недостатнього внесення препарату на оброблюваний об’єкт. Саме тому ми рекомендуємо проводити регулярне технічне обстеження розпилювачів після кожного внесення препарату.

Рис.13 Обробка різними типами розпилювачів

IX. ЗБЕРЕЖЕННЯ ВРОЖАЮ


При використанні різних типів розпилювачів ми зможемо певною мірою нівелювати негативні природні чинники (вітер, температуру, вологу навколишнього середовища) і водночас збільшити площу оброблюваної поверхні, що дасть змогу швидше спрацювати препарату. Під час дослідів на озимій пшениці було доведено, що, використовуючи розпилювачі необхідного калібру з оптимальними виливом робочого розчину та швидкістю агрегату, можна досягти збереження до 1 т урожаю на гектарі. Отже, враховуючи необхідні чинники і вчасно реагуючи на їх появу, ми можемо простими методами допомогти культурі повністю розкрити її генетичний потенціал, що в майбутньому позитивно вплине на врожайність культури. Якщо у вас виникають проблеми з налаштуванням агрегатів для внесення ЗЗР, проведенням правильного калібрування і підбором розпилювачів — ви можете звернутися до регіональних менеджерів компанії «Сингента» й замовити сервіс з налаштування обприскувача, що дасть вам змогу бути впевненими в ефективності внесення ЗЗР.