Їдемо в поля!

Новини компанії

Лора Райтаровська

Черговий філд‑тур «Їдемо в поля!» разом із компанією «Сингента», який відбувся на Одещині, зібрав чимало керівників і агрономів фермерських господарств із різних регіонів країни. Їх привабив не лише новий формат оглядин полів, а й бажання знайти рішення, які в умовах кліматичних змін допоможуть врятувати посіви від загибелі та отримати високі врожаї у власному господарстві.

У продовж останніх років вітчизняні аграрії демонструють рекордні врожаї сільськогосподарських культур. Проте це лише одна сторона медалі, а інша — щоденна боротьба з погодними аномаліями, що є наслідками глобальної зміни клімату. Зокрема, фермерам дедалі частіше доводиться стикатися з такими негараздами, як тривалі періоди спеки та посухи, критично мала кількість опадів. Від них страждають навіть стійкі до посухи та спеки кукурудза й соняшник, а традиційні пшениця і ячмінь дають низькі врожаї. І якщо раніше посуха була знайома більше «загартованим» мешканцям південних регіонів, то зараз їх згубну дію з кожним роком все дужче відчувають і їхні північні сусіди. Як попереджають синоптики, це лише початок. Погіршення умов для культивування традиційних сільськогосподарських культур змушує фермерів пристосовуватися до нових умов і шукати інші рішення, зокрема, більш стійкі гібриди та якісні системи захисту рослин.

Звісно, кожне поле має свої, притаманні лише йому, властивості, до того ж погодні умови щороку складаються по‑різному. Відтак не можна «формулу успіху» з чужого поля перенести на своє, а потім присісти на пеньочок поруч і очікувати гарних урожаїв. Успішним буде лише те господарство, в якому працівники готові постійно підвищувати свою кваліфікацію, цікавитися вдалим досвідом інших господарств і бути відкритим до експериментів на своїх полях. Власне, саме такі фахівці долучаються до проекту «Їдемо в поля!», головна мета якого — допомогти кожному з них «змайструвати» свій урожай.

 
 

  
  

КРАЩЕ ОДИН РАЗ ПОБАЧИТИ

У фермерському господарстві «Евріка» вибір зробили на користь препаратів «Сингента». Підприємство має в обробітку 3000 га на Одещині: понад 30 років спеціалізується на вирощуванні овочів, зернових культур і соняшнику, а з минулого року почали вирощувати озимий ріпак. Як пояснює директор підприємства Михайло Білий, таке рішення прийняли, щоб диверсифікувати ризики. У сівозміні також мають озимі пшеницю і ячмінь.

Клімат у регіоні помірно континентальний із м’якою зимою та затяжною весною, спекотним літом і теплою осінню. Частково від посухи рятує система поливу, яка охоплює половину угідь. І все ж рослинам бракує вологи. На початок весняної вегетації запас вологи в метровому шарі ґрунту становив 50 мм, що майже втричі менше, ніж минулого сезону. Станом на 1 травня опади склали 208 мм при нормі 329 мм, тобто зернові культури не доотримали 121 мм вологи. А втім, на кінець травня посіви на полях «Евріки» радували око: керівник господарства пропонував гостям зробити ставки щодо врожайності, а головний агроном Анатолій Цісар розповів про застосовану систему захисту та підживлення.

Цьогоріч висіяли три гібриди ріпаку — Анабела, Технік і Савео. Гібрид Технік уже давно займає у портфоліо «Сингента» лідируючу позицію за зимостійкістю, добре зарекомендував себе у ріпакосіючих регіонах. Головна «фішка» нового середньопізнього гібрида Анабела полягає у його високій стійкості до посух і хвороб, масивній вегетативній частині. Савео характеризується високою олійністю. «Трейдери віддають перевагу гібридам з високою олійністю, пропонують премії за них, — акцентує увагу фермерів технічний експерт компанії «Сингента» в Одеській області Олександр Сутик. — Минулого року Савео показував 46 % олійності та має ще вищий потенціал. Проте все залежить від технології та майстерності агрономів, лише вони здатні примножити потенціал, закладений у насінні».

Уся «магія» на полях «Евріки» полягає у чіткому дотриманні технології вирощування. З осені на ріпак внесли фунгіцид Тілт ®, який відмінно спрацював як регулятор росту та якісно захистив рослини від хвороб за умови низького рівня вологозабезпечення. Ключові продукти системи захисту — це препарати Сетар ® і Амістар ® Екстра. Сетар ® вносили навесні (0,5 л/га) у фазі ВВСН 32, коли рослини мали близько 25 см висоти. У результаті отримали рівномірне цвітіння, потужне гілкування та міцні стручки, до того ж забезпечили контроль хвороб. «Сетар ® — це гармонійна комбінація регулятора росту та фунгіцида, який навесні дає синхронізацію цвітіння і гілкування, а взимку сприяє накопиченню цукрів (додає до 3 %), тобто створює пласт, який захищає рослину зсередини від морозів і хвороб, додає маси кореневій системі», — деталізує дію препарату Олександр Сутик.

Цей ріпак упорався б і з «тестом кота», тобто кіт спокійно пройшов би по стручках ріпаку не провалюючись. Крім того, наприкінці цвітіння ріпаку у господарстві застосували другий ключовий фунгіцид Амістар ® Екстра, щоб захистити стручки. Найкраща фаза його внесення — від середини до кінця цвітіння, бо саме опалі пелюстки є джерелом заселення альтернаріозу та інших хвороб. Також даний препарат має високу ефективність проти білої гнилі. За науковими і виробничими даними, Сетар ® у системі захисту забезпечує збереження 400 кг ріпаку на гектар, а Амістар ® Естра — від 270 до 300 кг. Окупаються препарати в 4–5 разів. Уся система захисту обходиться у 270 кг на гектар товарного ріпаку. А ще на посівах «Евріки» застосовували новий інсектицид компанії «Сингента» Пленум ™.

У цілому задатки у цьогорічних посівів завдяки гібридам та системі захисту від компанії «Сингента» багатообіцяючі. Втім, як зауважив Михайло Білий, загальні підсумки можна буде підбити лише після збору врожаю.

   

У МАСШТАБІ — ВИДНІШЕ

Новий формат Днів поля, а саме проведення досліджень дії препаратів на промислових угіддях, припав до душі учасникам проекту. «Огляд на промислових ділянках більш показовий, ніж на демоділянках, оскільки на великій території складніше досконало провести всі технологічні операції. Отже, більш наглядні результати, більше віри у дієвість застосованої системи захисту», — ділиться враженнями оглядин посівів Тетяна Дімова, агроном‑насінник насіннєвого господарства «Південний». Вона була так вражена гібридом Анабелла — висотою рослин, вирівняними посівами та крупними стручками, що готова порадити директору вирощувати його у їхньому господарстві. Також із захопленням говорила про дію препарату Моддус ®, тривалий термін дії Енжіо ® та силу Карате ® Зеон. У «Південному» теж застосовують препарати компанії «Сингента» і задоволені ефективною дією Карате ® Зеон, Енжіо ®, Амістар ® Екстра і гербіцидом Пріма ™ Форте. «Ми давно використовуємо препарати від «Сингента», але я завжди маю чому повчитися у консультантів компанії, наприклад, як правильно готувати суміші, якого температурного режиму дотримуватися, які препарати для яких культур краще застосовувати», — додає Тетяна Дімова.

А от представників СВК «Дружба» не потрібно переконувати у дієвості системи захисту від компанії «Сингента». Вони досить успішно використовують її на своїх полях і, як результат — підвищили врожайність культур. Підприємство обробляє 7000 га в Одеській та Житомирській областях, розвиває тваринництво, займається переробкою молока і м’яса, має млин та хлібопекарню, саме реалізує готову продукцію. Як підкреслює керівник компанії Георгій Чиклікчи, господарство створило замкнений виробничий цикл, а тепер ставить перед собою завдання підвищити ефективність роботи кожної ланки цього ланцюжка. Зокрема, у напряму рослинництва працюють над відпрацюванням технології вирощування сільгоспкультур. «У системі захисту ми робимо акцент саме на препаратах компанії «Сингента», оскільки переконалися, що на сьогодні вони найкращі на ринку фунгіцидів, — підкреслює пан Георгій. — Крім того, нас влаштовує демократична ціна препаратів. Також нам імпонує те, що компанія постійно інформує про новинки, фахівці проводять семінари та Дні поля, тобто дають і теорію, і практику. Особливо подобається те, що результати дії препаратів можна побачити на промислових площах».

«Ми цікавимося досвідом інших господарств, бо це дає нам можливість аналізувати власні помилки. Крім того, можна подивитися на дію нових засобів захисту рослин, дізнатися про технологію їх внесення і за бажання випробувати у себе, — пояснює свою присутність на Дні поля, який проводився у рамках «Їдемо в поля!» у господарстві «Евріка» на Одещині, Андрій Бутенко, інженер фермерського господарства «Стоянов А. Д». — З компанією «Сингента» ми співпрацюємо давно: купуємо її гібриди, віддаємо перевагу її протруйникам насіння з‑поміж інших виробників, як найбільш дієвим. Зараз придивляємося до дії нових препаратів від «Сингента» у системі захисту рослин». ФГ «Стоянов А. Д.» має в обробітку 5500 га землі, основні культури — пшениця, ячмінь, озимий ріпак, горох, соняшник і кукурудза. Тут не віддають перевагу якійсь одній культурі, а прагнуть дотримуватися сівозміни. Зокрема, площа під горохом, що є найкращим попередником, залишається стабільною (близько 450 га), хоча цінову кон’юнктуру для цієї культури не можна назвати сприятливою. Оскільки у господарстві немає поливу, то головною умовою для вирощування гарних урожаїв залишається збереження вологи. Цього сезону тутешні поля бачили дощ ще у вересні, а в травні за 50 хвилин небо їх накрило градом і влило 40 мм дощу. Аби зберегти вологу, у ФГ пробували втілювати нульовий обробіток ґрунту, впроваджувати систему Strip‑till. «Експериментуючи з різними системами обробітку, ми не отримували очікуваної вегетації рослин. Відтак, щоразу переконувалися, що аналогу традиційній технології обробітку немає», — ділиться досвідом Андрій Бутенко. Тому повернулися до класичного обробітку ґрунту, сподіваються на дощі та готові випробувати нові препарати, щоб удосконалити систему підживлення та захисту культур.

Отже, у межах проекту «Їдемо в поля!» аграрії мають чудову нагоду отримати нові корисні знання та обмінятися цінним досвідом. До того ж тепер це відбувається в новому, ще більш практичному форматі — на промислових угіддях. Цього разу акцент було зроблено ще й на високій ефективності продуктів компанії «Сингента» в умовах посухи, від наслідків якої нині потерпають не лише господарства Півдня України. Єдиного рецепта успіху не існує, однак, обравши правильно гібрид та систему захисту, яка надійно працюватиме за умов низького рівня вологозабезпечення, аграрії отримують реальний шанс стати гідними переможцями у нерівній боротьбі з негативними кліматичними змінами та врешті зібрати щедрий урожай.