Україна

You are here

Share page with AddThis

Технології «Під ключ», або як проходила ювілейна «Майстерня Аграрія» на полях Полтавщини

Новини компанії
09.01.2020

СВІТЛАНА ЦИБУЛЬСЬКА


Десята, ювілейна, «Майстерня Аграрія» відбулася 29 серпня на Полтавщині. І вп’яте гостей із Полтавської, Харківської та Сумської областей гостинно приймав агроцентр «Грига».

На початку літа тут уже проходила зустріч фахівців «Сингента» з аграріями, тоді рослини були на різних стадіях вегетації, а цього разу дослідні ділянки милували око щедрим урожаєм кукурудзи та соняшнику. Саме цим культурам були присвячені польові майстер‑класи, які відбулися в оновленому форматі. Так, клас із захисту рослин проводили у польовому планетарії — конструкції у вигляді кулі, всередині якої створили зоряне небо. Там гості Агроцентру могли зручно розташуватися в шезлонгах, на екрані демонстрували слайди, а експерти компанії розказували про захист озимих зернових та озимого ріпаку в осінній період. Основну ж увагу приділили новинкам від «Сингента», а їх цього року чимало.

 

КОГОРТА СИЛЬНИХ — НОВІ ГІБРИДИ КУКУРУДЗИ

За минулий рік обсяг продажу насіння кукурудзи від компанії «Сингента» збільшився на 3 %, розказав аграріям Ігор Ковальчук, менеджер з технічної підтримки насіння кукурудзи та ячменю. Весь портфель насіння розділений на три групи адаптивності: до першої відносяться гібриди інтенсивні, чутливі до високого агрофону й здатні забезпечувати високу окупність добрив і технологій вирощування; друга група включає середньопластичні гібриди, які характеризуються меншою чутливістю до умов вирощування і кращою стабільністю врожаю в різні роки з різними умовами росту й розвитку; до третьої належать високоадаптивні гібриди, що найбільш стійкі до несприятливих факторів навколишнього середовища. Їх можна використовувати на мінімальних обробітках ґрунту. Деякі гібриди з третьої групи рекомендуються для пересівання озимих, коли запас вологи в ґрунті практично вичерпаний. Це рослини з більш швидким ростом на початку вегетації, як‑то: СИ ТеліасСИ БатангаСИ Фортаго. «На повторних пересівах уже ніхто не очікує високих урожаїв, однак із нашими гібридами можна отримати 8–10 т/га, залежно від агрофону. Це просто супер для аграріїв, адже запаси поживних речовин у ґрунті зазвичай вже вичерпано, рослина в таких умовах виростає кволою і її потенціал закладається значно нижчий», — зауважив Ігор Ковальчук.

Він продемонстрував гостям Агроцентру основні гібриди, які використовуються в даному регіоні, а також п’ять нових гібридів кукурудзи, що будуть у полях вже з наступної весни. «Фактично ми оновили всю лінійку. Старі гібриди мають широку популярність, але науковці на цьому не зупиняються», — наголосив фахівець.

Отже, чим дивувала «Сингента» цього разу. Гібрид СИ Пандорас із ФАО 250 має кременистоподібний тип зерна, з якого можна виробляти крупи, водночас він має чудові показники для заготівлі силосу. «У Франції проводили досліди і відгодовували молочне стадо силосом, виготовленим із гібрида СИ Пандорас, завдяки чому надої зростали до 20 %. Цьому сприяють високі показники вмісту перетравного протеїну, структура стебла легко перетравлюється у шлунках тварин, тобто це високопоживний і легкозасвоюваний корм», — розповів І. Ковальчук. СИ Пандорас — універсальний гібрид, його можна сіяти в надранні терміни, починаючи з нього посівну кампанію.

Новий гібрид СИ Імпульс із ФАО 280 буде корисним для господарств, що вирощують курей для виробництва яєць та м’яса. Через високий вміст каротину та ксантофілу зернинки мають червонуватий колір, тож кури на такому зерні дають яйця з насиченим помаранчевим жовтком, підшкірний жир у курки також набуває жовтого кольору, як у домашньої. За словами експерта, інкубаторська курка та її яйця стають схожими на домашні. Цим, зокрема, зацікавилися холдинги, будуть укладати контракти з господарствами, щоб вирощували для них таке зерно.

СИ Енермакс із ФАО 330 — це гібрид інтенсивного типу, чутливий до високого агрофону, здатний забезпечити високу врожайність, двокачанний, тому не потребує високого загущення. «За екстремально посушливих умов двокачанна генетика виграє у порівнянні з однокачанною, тому що формує менше безплідних рослин, коли рослина виросла, а качана не сформувала за браком вологи.

У двокачанних форм у посушливих умовах формується бодай один качан. Якщо ж погода сприятлива, є достатня кількість опадів, то спрацьовує компенсаційний ефект — з’являється другий господарсько придатний качан, який підвищує продуктивність зрідженого посіву. Тож фермер отримує декілька вигод: витрачає менше насіння на 1 га і страхується від посушливих умов, а в разі хороших умов, матиме кращий урожай за рахунок другого качана», — пояснив Ігор Ковальчук.

СИ Орфеус із ФАО 360 належить до середньостиглої групи, має ознаку Stay Green — листя залишається зеленим при досягненні повної стиглості зерна, що покращує кормові властивості. Гібрид характеризується потужною кореневою системою та міцним стеблом (стійкий до вилягання і ламкості стебла), має швидку вологовіддачу зерна під час дозрівання.

В лінійці елітної генетики Артезіан™ також поповнення — гібрид СИ Скорпіус. Нагадаємо, що Артезіан™ — це окрема генетика гібридів, що базується на специфічному підборі батьківських пар для схрещення. «Пари обирають за специфічністю гена посухостійкості. Більшість таких генів пригнічують урожайність, адже у природі чим більше рослина адаптована до умов, тим менше сенсу формувати високий урожай, бо вона й так здатна вижити. Ген посухостійкості лінійки гібридів Артезіан™ меншою мірою пригнічує врожайність, у сприятливих погодних умовах рослини не поступаються інтенсивним гібридам, а в посушливих — вони значно продуктивніші та дають на 10–15 % більше зерна порівняно з іншими гібридами саме через специфічність гена, що забезпечує краще виживання», — пояснює експерт. До того ж усі гібриди генетики Артезіан™ швидко віддають вологу, що зменшує витрати на сушіння і економить кошти, адже досушування може становити 50 % витрат.

У цих гібридів краще розвивається коренева система, вони мають специфічний обмін речовин: якщо вологи недостатньо, припиняється активний ріст вегетативної маси, а качан продовжує наливатися. Тож не дивно, що лінійка гібридів генетики Артезіан™ популярна серед аграріїв. Зокрема, за перші три роки обсяг реалізації гібрида СИ Феномен зріс від 6 до 60 тис. посівних одиниць.

СИ Скорпіус із ФАО 290 має хорошу посухостійкість, не потребує загущення, схильний формувати два качани.

Усі представлені новинки з еректоїдним типом листя, коли листки знаходяться під гострим кутом до основного стебла, тож верхні не затіняють нижні, що важливо, адже першу половину вегетації (від сходів до цвітіння) кукурудза розвивається переважно завдяки фотосинтезу, забираючи з ґрунту не більше ніж 20 % поживних речовин.

Кукурудза — один із кращих попередників для кукурудзи. Проте, якщо гібрид генетично не стійкий до хвороб, то патогенна інфекція може накопичуватися з року в рік, збільшуючи ризик ураження. Тому рекомендовано хоча б раз на три роки змінювати поле для цієї культури, щоб відбувалася певна сівозміна. Гібриди компанії «Сингента» — лідери зі стійкості до сажкових хвороб, найбільш шкодочинних захворювань кукурудзи.

 

МИХАЙЛО ХАРЧЕНКО,
АОПП «Великосорочинське», Полтавська обл., 4 тис. га

«Сингента» кожного року пропонує щось нове. Насіння соняшнику повністю купуємо у цієї компанії, кукурудзи — 30 %. Цікавлять нові гібриди, оскільки найбільшою проблемою є нестача вологи, посухостійкі гібриди з низьким ФАО особливо актуальні, адже стабільно з трьох років, два будуть посушливі.

Відвідую всі Дні поля «Сингента». Цього року гарячих питань не було, бо ми просто їх не допускаємо, представники нас консультують і попереджають наперед. Якісний продукт себе окупає. Цього року взяв участь у програмі страхування «МетеоЗахист», думаю, що отримаю виплату в межах 100 тис. грн по кукурудзі й по соняшнику.

 

СЕРГІЙ СВИР,
СВК ім. Фрунзе, Харківська обл., 2,5 тис. га

Років сім сіємо насіння соняшнику компанії «Сингента», бо воно найбільш врожайне, важке, дає найбільший вихід олії та цікаве для переробників. Продукцію здаємо за хорошою ціною холдингу Kernel. Захист пшениці, зокрема першу й другу обробки, також здійснюємо препаратами від «Сингента».

Кукурудзу лише пробуємо в демопосівах. Зона Агроцентру за кліматом схожа на нашу, тому придивляюсь до гібрида кукурудзи СИ Феномен, деякі сусіди його сіють. Не вперше беру участь у програмі «МетеоЗахист», добре, що цього року вона розширилася. Ми вже отримали 62 тис. грн за нетипову спеку й відсутність вологи.

Препарати дорогі, але якщо зробити розрахунок на діючу речовину і той ефект, який вони дають, то стає зрозуміло, що це насправді недорого, а зараз «Сингента» дещо знизила ціни, і генерики вже інколи навіть дорожчі, ніж оригінали.

Тісно співпрацюємо з менеджерами, вони в будь‑який час відповідають, приїжджають часто в господарство.

 

СИ Офеус із ФАО 360 належить до середньостиглої групи, має ознаку Stay Green — листя залишається зеленим при досягненні повної стиглості зерна, що покращує кормові властивості. Гібрид характеризується потужною кореневою системою та міцним стеблом (стійкий до вилягання і ламкості стебла), має швидку вологовіддачу зерна під час дозрівання.

В лінійці елітної генетики Артезіан™ також поповнення — гібрид СИ Скорпіус. Нагадаємо, що Артезіан™ — це окрема генетика гібридів, що базується на специфічному підборі батьківських пар для схрещення. «Пари обирають за специфічністю гена посухостійкості. Більшість таких генів пригнічують урожайність, адже у природі чим більше рослина адаптована до умов, тим менше сенсу формувати високий урожай, бо вона й так здатна вижити. Ген посухостійкості лінійки гібридів Артезіан™ меншою мірою пригнічує врожайність, у сприятливих погодних умовах рослини не поступаються інтенсивним гібридам, а в посушливих — вони значно продуктивніші та дають на 10–15 % більше зерна порівняно з іншими гібридами саме через специфічність гена, що забезпечує краще виживання», — пояснює експерт. До того ж усі гібриди генетики Артезіан™ швидко віддають вологу, що зменшує витрати на сушіння і економить кошти, адже досушування може становити 50 % витрат. У цих гібридів краще розвивається коренева система, вони мають специфічний обмін речовин: якщо вологи недостатньо, припиняється активний ріст вегетативної маси, а качан продовжує наливатися. Тож не дивно, що лінійка гібридів генетики Артезіан™ популярна серед аграріїв. Зокрема, за перші три роки обсяг реалізації гібрида СИ Феномен зріс від 6 до 60 тис. посівних одиниць.

СИ Скорпіус із ФАО 290 має хорошу посухостійкість, не потребує загущення, схильний формувати два качани.

Усі представлені новинки з еректоїдним типом листя, коли листки знаходяться під гострим кутом до основного стебла, тож верхні не затіняють нижні, що важливо, адже першу половину вегетації (від сходів до цвітіння) кукурудза розвивається переважно завдяки фотосинтезу, забираючи з ґрунту не більше ніж 20 % поживних речовин.

Кукурудза — один із кращих попередників для кукурудзи. Проте, якщо гібрид генетично не стійкий до хвороб, то патогенна інфекція може накопичуватися з року в рік, збільшуючи ризик ураження. Тому рекомендовано хоча б раз на три роки змінювати поле для цієї культури, щоб відбувалася певна сівозміна. Гібриди компанії «Сингента» — лідери зі стійкості до сажкових хвороб, найбільш шкодочинних захворювань кукурудзи.

«Великий вибір насіння в середньоранній групі дозволяє фермеру починати посів гібридами, які швидше дозрівають, тож і поля можна скоріше звільнити для наступної культури, що є оптимізацію не лише посівних, а й збиральних робіт, — можна підібрати вдалий момент після дощу», — додав спеціаліст.

Дружнє квітування є ще однією перевагою гібридів від «Сингента». В більшості цей період розтягнутий від 2 до 6 днів, натомість гібриди нашої компанії починають квітувати одночасно, сприяючи продуктивному запиленню качана. Тож навіть за посушливих умов виповнення качана значно краще. Цим і пояснюється популярність гібридів від «Сингента».

 

БАЛАДА ПРО СОНЯШНИК

Лінійку гібридів соняшнику, адаптованих до умов Лісостепу та Степу — інтенсивної зони вирощування цієї олійної культури, представив Геннадій Малина, менеджер з технічної підтримки насіння олійних культур.

У класичному сегменті з’явився середньостиглий гібрид СИ Едісон, який толерантний до різних хвороб, зокрема до несправжньої борошнистої роси, максимально адаптований до ранніх посівів, коли є загроза ураження борошнистою росою. Універсальним з точки зору посухостійкості та стійкості до вовчка є гібрид СИ Честер, але його посіви не варто загущувати.

Лінійка сульфостійких гібридів доповнена гібридами Суматра НTS і Сузука НTS. Ранньостигла Суматра НTS із коротким терміном вегетації підходить для Полтавщини і більш північних регіонів без агресивних рас вовчка. Для посушливих умов півдня цієї області з ризиками нових рас вовчка підійде Сузука НTS із потенціалом врожайності понад 30 ц. «37–39 ц/га цей гібрид давав на півночі Полтавської обл. Це гарні показники для середньораннього екстенсивного гібрида», — зауважив Г. Малина.

В групі Clearfield® Plus‑гібридів з’явилися СИ Розета КЛП і СИ Катана КЛП. Середньоранній гібрид СИ Розета КЛП гарно відгукується на підвищений агрофон, який характерний для півдня Полтавщини. Має середній за щільністю кошик, у якому насіння утримується досить надійно.

СИ Катана КЛП — гібрид помірно інтенсивного типу, за врожайністю схожий із СИ Бакарді, але має генетичну стійкість до вовчка, тому в умовах Полтавщини його сміливо можна вирощувати як за класичною технологію, так і під гербіцид Каптора ® Плюс.

З огляду на світові тренди здорового харчування зростає попит на високоолеїновий соняшник. До вже відомих ВО гібридів ТуттіКоломбіСИ ЕкспертоНК Ферті приєднався СИ Арко — найранніший гібрид з усього портфоліо, з найкращою стійкістю до іржі. За посухостійкістю він підходить для Сходу і Півдня.

 

ВОЛОДИМИР ГРИГА,

керівник ФГ «Грига», Полтавська обл., 400 га

75 % площ у Полтавській області засівається насінням соняшнику від «Сингента». Кожен третій літр, кілограм, грам ЗЗР також є препаратом «Сингента». По кукурудзі — частка насіння складає 20–25 % і це при тому, що на Полтавщині близько 90 компаній, які пропонують гібриди кукурудзи.

Щоб утримати цю позицію, потрібні нові гібриди, які тут і представлені. Колись я описав ідеальний соняшник іноземним представникам компанії під час відвідування Агроцентру: щоб був невисокий, скоростиглий, бо по ньому сіятиметься пшениця, з великим кошиком, щоб не вилягав, був стійкий до восьми рас вовчка, з високим вмістом олеїнової кислоти (не менше ніж 86 %), щоб нижнє листя було зеленим протягом усього періоду вегетації. Я розумів, що, можливо, дуже сміливий у своїх побажаннях, але нові гібриди компанії «Сингента» наближаються саме до такого ідеалу.

Плідними та цікавими були ці п’ять років співпраці. Ми застосовували все краще, що бачили на демополях. І це дало свої результати: ми вже повністю розрахувалися з пайовиками, купуємо техніку — без ЗЗР та гібридів від «Сингента» було б важче. Сподобався такий новий сервісний продукт, як «МетеоЗахист». Ми отримали 41 тис. грн по соняшнику. Вивчаємо нові пропозиції, можливо, будемо здавати продукцію під форвардні контракти.

 

СЕРГІЙ КОСТЕНКО,
підприємство «Колос», що входить до складу холдингу «Агротрейд», Харківська обл., 3 тис. га

Ми лідери з урожайності зернових в області завдяки праці. На «Майстерні Аграрія» не вперше, цікаво було почути про нові захисні препарати. Проте для нас такі заходи це передусім спілкування, тут можна зустріти колегу, з яким не бачилися 10 років, тож нам є про що поговорити. Відчуваємо сильний дефіцит кадрів, агрономи не хочуть йти на роботу, механізатори дуже затребувані. Потрібно підвищувати престижність аграрних професій.

 

КОНТРОЛЬ ВОВЧКА

Вовчок уже присутній і на полях Полтавщини й, за прогнозами науковців, поширюватиметься далі на північ. «Гібриди СИ Ласкала і СИ Купава, що є заміною НК Бріо та НК Конді, максимально стійкі до тих рас вовчка, що присутні на Полтавщині. СИ Купава — інтенсивний гібрид, СИ Ласкала — помірно інтенсивний, хоча обидва вони конкурують за врожайністю», — зазначив експерт. ЕстрадаСИ ЕдісонСИ АрізонаСИ КадіксБосфора також стійкі до вовчка, вони адаптовані для умов Півдня. Для Лісостепу підходить Алькантара.

Якщо господарство знаходиться в ареалі ризику вовчка, то навіть при застосуванні стійкого до паразита гібрида через 3–4 роки ротації сівозміни з’явиться нова вірулентна раса. Тому потрібні обробки препаратами з групи імідазолінонів, як‑то Каптора ® Плюс.

СИ Арізона і СИ Едісон мають високу толерантність до основних хвороб (фомозу, кошикової та прикореневої форм білої гнилі). Вони мають щільний кошик, який надійно утримує насіння, навіть якщо аграрії не встигли вчасно зібрати врожай.

«До минулого року на Полтавщині за врожайністю лідирував НК Конді, але зараз його переміг гібрид СИ Арізона. Він також є середньостиглим, але може подовжити вегетацію на 3–5 днів. Гібрид стійкий до вилягання, стеблових форм хвороб на демоділянці майже немає», — звернув увагу гостей Г. Малина.

Разом із насінням «Сингента» надає своїм клієнтам цілу низку сервісів, зокрема технічний супровід і консультації з підбору гібридів під конкретну технологію обробітку ґрунту. Такі науково обґрунтовані технології збільшують окупність і рентабельність вирощування кукурудзи та соняшнику.

 

ТЕПЛА ОСІНЬ — ЧЕКАЙТЕ ШКІДНИКІВ

Про захист озимих зернових та ріпаку не слід забувати навіть восени, а надто, коли ця пора погожа й затяжна. Про це нагадав Микола Дем’янюк, менеджер з технічної підтримки, напрям «Інсектициди для польових культур». «Цикадки, хлібний турун, злакові мухи, група підгризаючих совок восени ушкоджують сходи зернових у фазі кущення. В осінній період посіви зернових, як правило, заселяють останні генерації шкідників. А личинки деяких видів, як‑от хлібного туруна, активні навіть тоді, коли температура знижується до нуля. Щонайменші втрати врожаю зерна можуть складати від 2 до 4 ц/га», — пояснив він.

При виборі системи захисту варто спостерігати за погодою і керуватися економічними порогами шкодочинності фітофагів. Система інсектицидного захисту в осінній період складається з протруювання насіння (препаратом Круїзер ® або комбінованими протруйниками, що містять тіаметоксам, а саме Вайбранс™ Інтеграл і Селест ® Макс), а також обприскування в період вегетації препаратами Карате ® Зеон та Енжіо ®. «Під час теплої затяжної осені тривалості захисної дії протруйників може не вистачити, особливо в кінці жовтня — на початку листопада, — попереджає спеціаліст і додає: — Термін ефективної інсектицидної дії протруйника потрібно розраховувати, починаючи з моменту висіву насіння. Такі фітофаги, як попелиці й цикадки, часто ховаються в пазухах листків, а личинки злакових мух перебувають всередині стебел злакової рослини. Тому посіви краще завчасно обробити контактно‑системним інсектицидом, яким є Енжіо ®. Навіть якщо мухи відкладуть яйця і з них відродяться личинки, вони все одно загинуть, «скуштувавши» токсикованої рослини».

 

ГОТОВЕ РІШЕННЯ ДЛЯ ВІДМІННИХ УРОЖАЇВ

Світлана Чоні, менеджер з технічної підтримки протруйників, розказала аграріям про трикомпонентний захист кукурудзи: «Ми наносимо Максим ® XLВайбранс™ 500 і Форс ® Зеа. Це надійний інсекто‑фунгіцидний захист, який вже застосовують для нових гібридів, а старі будуть поступово на нього переходити. Перевагою такого захисту є контроль летючої сажки, що стає дедалі актуальнішим. Якщо раніше ми контролювали шкідників за допомогою інсектицидних протруйників кишково‑контактної дії, тобто личинка повинна була з’їсти летальну дозу, то зараз вводимо продукти з газовою фазою: шкідник просто вдихає препарат і гине».

Для захисту соняшнику «Сингента» також пропонує препарат із газовою фазою Круїзер Форс. Усім аграріям, які дбають про гарні врожаї та чистоту довкілля, Світлана Чоні радить переходити на індустріальний обробіток насіння інсектицидом — готове, універсальне рішення від «Сингента». «В результаті маємо економію, бо це скорочує кількість обробок у період вегетації, до того ж не потрібно протруювати насіння в умовах господарства, де часто не знають чи не можуть витримати норму на кожну конкретну насінину. Доробка в умовах господарства — це завжди велика кількість факторів ризику. Тепер ви просто замовляєте насіння соняшнику, вам його привозять уже обробленим і ви їдете на поле і його висіваєте. При цьому зберігається здоров’я працівників і чистота навколишнього середовища», — розказала експерт.

 

ГРОШІ З НЕБА

Передбачити погоду неможливо, а от застрахуватися на випадок посухи в період цвітіння чи від дощів під час збирання урожаю цілком реально. Програма «МетеоЗахист» розроблена «під ключ» та інтегрована в технологію компанії «Сингента». В разі поганої погоди аграрії отримують компенсацію незалежно від урожаю, тобто стан полів не перевіряється, важливі лише метеодані, а саме: опади і температура в період цвітіння, наливу зерна, а також рівень опадів під час жнив. Метеопоказники збираються автоматично, розрахунок узгоджується зі страховою компанією, і через 2–3 тижні після закінчення страхового періоду клієнт отримує гроші на розрахунковий рахунок.

«Програма «МетеоЗахист» працює вже чотири роки, — розказав Роман Хрипко, керівник напряму захисту агрономічних ризиків, Східна Європа, і додав: — Ті, хто отримує компенсацію вперше, дуже дивуються. Хіба таке буває? — запитують. Ми їм самі телефонуємо, називаємо суму і просимо підтвердити банківські реквізити».

Щоб взяти участь у програмі, не потрібно збирати купу паперів, необхідно лише заповнити анкету на сайті та надати копії накладних, що підтверджують придбання продуктів компанії «Сингента».

Загальні виплати минулого року за програмою «МетеоЗахист» становили 29 млн грн, цього сезону розмір виплат збільшився до 44 млн грн. «Половина учасників програми отримали компенсації, адже літо було дуже засушливим. Хтось отримав 20–30 тис. грн, а хтось і понад 500 тис. грн, залежно від обсягу закупівлі й від того, наскільки несприятливими були погодні умови», — зауважив Р. Хрипко.

Слід зазначити, що загальна площа покриття програмою «МетеоЗахист» компанії «Сингента» у 2019 році збільшилася на 40 %, до 586 тис. га. Якщо врахувати, що традиційне страхування покриває близько 1 млн га і розмір виплат
становить менше ніж 10 млн грн, то зрозуміло, що наш проект з відшкодуванням у 44 млн грн є найбільшим у секторі агрострахування.

НЕ КЛІЄНТИ, А ДРУЗІ

Своїх клієнтів у «Сингента» давно називають друзями, адже за довгі роки співпраці в них з’явилося багато спільного, а саме бажання розвиватися, отримувати стабільні врожаї з турботою про довкілля, оскільки для компанії важливий не просто бізнес, а й піклування про навколишнє середовище. Як працювати з продуктами, щоб не зашкодити землі та оточуючим, нагадала Світлана Рубель, менеджер з охорони праці. «У нас лише одне життя, і не можна економити на здоров’ї працівників. Згідно з Каталогом ЗЗР деякі продукти вже укомплектовані індивідуальними засобами захисту. Їх підберуть безкоштовно», — наголосила вона. Як відомо, «Сингента» сплачує за кінцеву реалізацію використаної тари з‑під хімікатів, варто лише зателефонувати і її заберуть прямо з господарства. Крім того, працівники компанії допоможуть налаштувати обприскувачі, щоб максимально оптимізувати всі витрати на ЗЗР.

Після польових класів на гостей чекала ювілейна концертна програма, частування корисними продуктами, конкурси з цінними подарунками, магніти з власними світлинами. Відпочити можна було в тінистому лабіринті з соломи, всередині якого пригощали прохолодними напоями та морозивом. Довго не вщухали розмови та дискусії гостей Агроцентру, але всі погодилися, що цей рік був непростим для аграріїв, однак разом із фахівцями компанії «Сингента» можливо протистояти стихії та отримати стабільні врожаї за будь‑якої погоди.