Стабільний урожай за будь-яких умов
Група компаній «Батько і сини» (БАЙС) збудувала чудовий ланцюг виробництва у полі й переробки продукції. Окрім 14 тисяч га, на яких вирощують чотири основні культури – пшеницю, ячмінь, соняшник і кукурудзу, має такі відомі переробні підприємства, як «Уманьхліб» та «Уманьпиво», низку обслуговуючих кооперативів, зокрема тваринництво нараховує 2500 голів.
Цьогорічні жорсткі зміни весняної погоди принесли аграріям немало переживань та клопоту. «А якою була і є нині ситуація на полях «Байс-Агро»?» – поцікавилися ми в успішного черкаського підприємця.
– Повірите чи ні, але сьогодні я абсолютно не відчуваю ніякої загрози нашим посівам ярини: ні кукурудзі, ні соняшнику. Примхи природи жодним чином особливо не вплинули на стан рослин. У такої впевненості є два складники: хороша селекція (а в нас кукурудза на 80% і соняшник на 97% від «Сингента») і хороша робота фахівців наших господарств.
– Анатоліє Івановичу, але ж якщо були весняні приморозки, значні перепади температур, нестача вологи – кукурудза сильно потерпала, майже не росла чи не у всіх, хіба у вас цього не спостерігалося?
– Весна та літо цьогоріч (хоча й рік не високосний) влаштували справді форсмажорні обставини. Однак ми люди досвідчені, працюємо вдумливо і, якщо й поспішаємо, то повільно. Тобто до сівби приступаємо лише тоді, коли умови для цього визрівають максимально. Ми сіяли у середні терміни, в оптимальний час. І велика справа – селекція. На сьогодні найважливіше в гібридах «Сингенти» – що кукурудзи, що соняшнику – їх висока термостійкість. Селекція «Сингенти» фізіологічно більш стійка до стресових умов, навіть до таких. Ми з 2000‑х років випробовували майже все, що є на ринку. І з 2008 року практично перейшли на «Сингенту». Для центральної зони їх гібриди несуть найбільший потенціал. Тому наша кукурудза сьогодні має хороший вигляд.
– І які саме гібриди кукурудзи ви уподобали, яка в них урожайність? І як цей вибір здійснювався?
– Я ж українець: доки все не «понадкушую», тобто не випробую, – не виберу. Ми весь час здійснюємо моніторинг кращого. Щороку всі нові гібриди і насамперед «Сингенти» бачимо на регіональних демопосівах компанії, потім – висіваємо їх у своїй лінійці за однакових умов: і ґрунтових, і мінерального живлення, і захисту. Далі все просто: котрий у наших умовах на Черкащині проявляє себе краще, той і отримує у нас «прописку».
Щодо конкретики, то загалом у нас під «сингентівськими» гібридами кукурудзи – 4200 га. Упродовж уже восьми-дев’яти років менше 95, а то й 100 ц / га в сухому заліку вони не давали. Бувало й більше. Наприклад, минулого року НК Кобальт на двох площах – 102 га і 54 га – забезпечив урожайність 142 ц / га і 156 ц / га відповідно. Кращий на наш вибір НК Кобальт (ФАО 320), займає 45% наших площ кукурудзи. Торік ми ще спробували СИ Новатоп (ФАО 240): на демопосівах у сухому заліку дав 116 ц / га, висіяли на 700 га.
Отже, ви маєте непогані сподівання на врожай? І плани щодо співпраці із «Сингента» не змінюються?
– Перспективи на врожай непогані. Однак добрий господар вважає урожаєм лише те збіжжя, що в коморі, а не в полі. Тому, коли наше зерно буде на елеваторі, тоді й можна остаточно говорити про показники. Щодо планів на наступний рік, то певен, що гібридів «Сингента» будемо закуповувати не менше. Водночас нам вельми цікаво, що покажуть демопосіви всіх інших гібридів. Адже умови саме такого несприятливого року можуть стати дуже хорошим індикатором для вибору. Хоча на «сингентівську» кукурудзу я й так сподіваюсь, як на сто пар волів.