Україна

You are here

Share page with AddThis

Спільна робота, що є більше, ніж бізнес

Новини компанії
25.03.2020

Софія НЕСТЕРЧУК


Напередодні нового виробничого сезону компанія «Сингента» традиційно зібрала своїх партнерів-виробничників на щорічну конференцію «Майстерня Аграрія», яка пройшла під гаслом «Ключ до успіху». Для її проведення обрали вісім міст у різних регіонах України: Київ, Одеса, Миколаїв, Вінниця, Львів, Дніпро, Харків та Кропивницький. Здавалося б, така широка та різноманітна аудиторія, але проблеми і завдання у кожному регіоні однакові — отримати максимальну врожайність та прибуток, незважаючи на складні економічні та погодні умови. Підібрати ключі до успіху й допомогти справитисяз викликами — саме такою бачить свою місію компанія «Сингента».

Відкриваючи конференцію в Києві, Генеральний директор компанії «Сингента»в Україні П’єр Кохадон наголосив: «Дуже багато гарячих тем переходять у нинішній сезон: позиція гривні на світовому ринку, низькі ціни на зерно, земельна реформа. Кожний виклик — це двері, які потрібно відчинити. І я сподіваюся, ми допомагаємо вам підібрати відповідний ключ до них. Знаю, що правильний шлях до успіху — це наша спільна робота, що є більше, ніж бізнес. Є те, що не змінюється, а саме люди та компанія, в якій ви можете бути впевненими. Тож цей шлях ми хочемо пройти разом із вами.

Сподіваємося, що пропоновані компанією «Сингента» технології допоможуть аграріям і в сезоні-2020».

ЗЕРНОВІ ПІД ЗАХИСТОМ

Цього року є дещо спільне для всіх природних зон України — аномально тепла зима, а відтак і підвищена фітосанітарна загроза для озимини у вигляді зимуючих шкідників та збудників хвороб. Ризиків додають і наявність бур’янів, і недотримання сівозміни, а також ослаблені рослини на початкових етапах вегетації — цього року це основний чинник, який впливатиме на розвиток шкідливих організмів.

За словами менеджера з технічної підтримки протруйників компанії «Сингента» Світлани Чоні, цього року посівам озимини шкодитимуть бура листкова іржа, сажкові хвороби, септоріоз, фузаріоз. «Якщо чотири роки тому перші ознаки бурої листкової іржі ми спостерігали на деяких посівах на півдні України, то минулого у Центральній Україні селекційні ділянки
майже всіх компаній були уражені бурою листковою іржею. Активно почали розвиватися по всій території країни карликова, летюча сажки. Тому раджу захищати посіви від сажкових хвороб протруйниками, у складі яких є системні й контактні діючі речовини, та звернути особливу увагу на новий протруйник Вайбранс ® Інтеграл», — наголосила пані Світлана.

Другий сезон у полях працює проти листкових хвороб зернових культур фунгіцид Елатус ® Ріа. Близько 150 тис. га пшениці та ячменю минулого року були надійно захищені цим інноваційним фунгіцидом від септоріозу, іржі, піренофорозу, гельмінтоспоріозних плямистостей та інших хвороб. За словами менеджера з технічної підтримки, напрям «Фунгіциди для польових культур», Валерія Дубровіна, вже два сезони поспіль за різних погодних умов у різних регіонах України Елатус ® Ріа підтверджує свою високу і тривалу ефективність проти комплексу хвороб листя пшениці та ячменю.

«Довгострокову дію Елатус ® Ріа (40–50 діб) забезпечує молекула солатенол ™, яка має тривалий період напіврозпаду в рослині, добре зв’язується з восковим шаром листя і поступово проникає всередину рослини. Зручна перевага препарату — можливість застосування в баковій суміші з гербіцидами Пріма ™ Форте та Дербі ™. Окрім того, Елатус ® Ріа має унікальну здатність захищати новий приріст — внесений у фазу трубки препарат захищатиме і майбутній прапорцевий листок аж до появи колосу», — зауважив Валерій.

Для захисту посівів зернових від бур’янів у портфоліо компанії «Сингента» з’явився новий гербіцид Аксіал ® Крос. Менеджер з технічної підтримки, напрям «Гербіциди для польових культур», Володимир Максимович розповів, що препарат одночасно контролює основні злакові бур’яни, як-от метлюг звичайний, вівсюг звичайний, та основні однорічні дводольні бур’яни, зокрема підмаренник чіпкий, падалицю ріпаку. Має широке вікно застосування від початку кущіння до прапорцевого листка культури, не фітотоксичний до культури та не має післядії у сівозміні. Ефективний як восени (час внесення 1–3 листки культури), так і навесні (до прапорцевого листка).

Утім, не варто забувати й про продукт Пріма ™ Форте, ефективність якого доведено проти 90–100 % найширшого спектра бур’янів, у тому числі й проти падалиці соняшнику та амброзії. Це ідеальний гербіцид для ланок сівозміни соняшник — зернові. Натомість для контролю підмаренника на всіх фазах його розвитку, перерослих дводольних бур’янів (6–8 листків), а також слабкочутливих до сульфонілсечовин дводольних бур’янів (рутки лікарської, волошки синьої, сокирок польових, фіалок, веронік, ромашок) найкращим рішенням стане гербіцид Дербі ™.

Для захисту зернових від численних шкідників надійним рішенням є інсектицид Енжіо ® завдяки поєднанню двох різних механізмів дії, унікальній препаративній формі (ЗЕОН-технологія) та тривалому захисному періоду.

Проте, якою б сильною не була система захисту рослини, починатися вона повинна із захисту насінини, тобто вибору протруйника. Вайбранс ® Інтеграл нині здатний контролювати раніше неконтрольовані хвороби, такі як тифульоз, ризоктоніоз тощо, даючи можливість рослині розвивати кореневу систему, що особливо важливо в умовах стресу.

Для захисту насіння сої від аскохітозу, фузаріозу та білої гнилі «Сингента» пропонує протруйник Максим ® Адванс. Чому акцент робиться на подоланні саме цих хвороб? Бо, за даними діагностичних центрів компанії «Сингента», нині збудника даних хвороб знаходять у 67 % партій насіннєвого матеріалу. «Цим препаратом ми збільшуємо ефективність контролю фузаріозу, аскохітозу, склеротиніозу, білої гнилі в посівах сої, гороху та нуту без пригнічення їхнього розвитку. Перевагою Максим ® Адванс перед іншими протруйниками є нова дружня до бактерій формуляція. Відтак його можна наносити в суміші з рідкими інокулянтами, зокрема Атува ™, який вступає в симбіоз тільки з рослинами сої та має максимальний титр бактерій 2 х 1010», — наголошує Світлана Чоні.

У процесі вегетації одними з найбільш небезпечних шкідників на сої є павутинні кліщі. Нині з ними легко справляється інсектицид Вертимек ®, знищуючи всі рухомі стадії цих фітофагів, а також частину видів шкідливих комах. Препарат захищає рослину понад два тижні та забезпечує контроль двох послідовних генерацій кліща — це найдовший період захисної дії з-поміж відомих на ринку акарицидів.

НОВІ ГОРИЗОНТИ ДЛЯ СОНЯШНИКУ

Соняшник нині одна з найзатребуваніших культур в Україні, про що свідчать засіяні ним у 2019 році площі — 5,8 млн га. До речі, ще 15 років тому під соняшником в Україні було лише 2 млн га. Рівень середньої урожайності в різних регіонах України коливається від 20 ц/га на Сході та Півдні до 26,4 ц/га на Заході та 30,4 ц/га в Центрі. Звісно, ці показники залежать від багатьох чинників. Однак основу все ж становить потенціал гібрида. Для компанії «Сингента» соняшник без перебільшення є флагманською культурою, тож тут постійно працюють над удосконаленням її характеристик та оновленням лінійки. Цього року на ринку України також з’являться кілька цікавих новинок, про які розповів керівник групи технічної підтримки олійних культур Геннадій Малина.

Компанія виводить на ринок низку нових гібридів, які за своїм цільовим призначенням знайдуть прихильників у зонах Полісся та Лісостепу, а також Степу. Єдиний гібрид, універсальний для усіх зон, — СИ Честер. Він пластичний до умов вирощування, стійкий до хвороб, має найвищий рівень стійкості до вовчка в поєднанні з високою врожайністю та олійністю, в тому числі в посушливих умовах, де, власне, й поширений цей паразит.

Сульфогібрид Сузука призначений виключно для зони Степу, де низькі ризики ураження хворобами. Окрім стійкості до нових рас вовчка, його найголовнішою характеристикою є стабільна врожайність у посушливих умовах зі стабільно високим виходом олії.

У високоолеїновому сегменті новинка — класичний гібрид СИ Арко, призначений для вирощування виключно в зоні Степу. Це перший високоолеїновий гібрид, стійкий до нових рас вовчка та іржі.

Лінійка гібридів для виробничої системи Clearfield ® Plus поповнилася гібридом СИ Катана КЛП. Це високопродуктивний гібрид, призначений для вирощування у зонах Північного Степу, Лісостепу і Полісся, що потребує високого агрофону та достатнього зволоження. В такому разі рекордні врожаї забезпечені. Утім, стійкість до нових рас вовчка робить його придатним для вирощування й за класичною технологією.

Звісно, агроном не може вплинути на рівень вологи чи температурний режим, але знати та дотримуватися елементів технології, які допомагають рослині витримати негативний зовнішній вплив, він повинен. У цьому контексті фунгіцидний захист соняшнику набирає особливої ваги. Щоб здолати найбільш небезпечні хвороби соняшнику, такі як фомоз, фомопсис, іржа, альтернаріоз, стеблова і кошикова форми білої гнилі, у системі захисту обов’язково повинен бути Амістар ® Голд. За словами Валерія Дубровіна, дослідним шляхом доведено, що застосування цього препарату в зоні Лісостепу зберігає в середньому 0,72 т/га врожаю соняшнику, а в Степу — 0,52 т/га порівняно з необробленим контролем.

Не варто нехтувати й інсектицидним захистом, адже соняшник можуть пошкоджувати понад 60 видів шкідників, серед яких значної шкоди завдають понад 20 видів. Менеджер з технічної підтримки, напрям «Інсектициди для польових культур», Микола Дем’янюк радить проти довгоносиків, мідляків, соняшникового вусача, соняшникової шипоноски, геліхризової попелиці, різних видів клопів застосовувати Енжіо ®. Його можна використовувати від першої пари справжніх листків до фази бутонізації соняшнику. Проти лускокрилих шкідників, зокрема лучного, стеблового кукурудзяного метелика, листогризучих совок, ефективно спрацює Ампліго ®. Завдяки двом діючим речовинам — лямбда-цигалотрину та хлорантраніліпролу — Ампліго ® діє моментально та тривалий час, навіть за високих температур, контролює всі важливі стадії розвитку шкідників — від імаго до гусениць.

Вибір гербіциду для захисту посівів соняшнику залежить не тільки від видового складу звичайних, так би мовити, бур’янів, а й від наявності на полі найбільш небезпечної загрози — вовчка соняшникового. У такому разі гербіциди Каптора ® чи Каптора ® Плюс — безпрограшний варіант. Для класичних гібридів компанія «Сингента» пропонує кілька варіантів гербіцидного захисту. Якщо на полі здебільшого є однорічні бур’яни: мишій, просо, лобода, щириця, гірчаки, чистець, небагато амброзії та нетреби, — то знищити їх можна за допомогою суміші Дуал ® Голд + Гезагард ® або лише Примекстра ® ТZ Голд. Останній ефективно діє навіть у нестабільних кліматичних умовах вирощування, причому період захисної дії сягає 6–8 тижнів. До того ж гербіцид можна вносити як до чи одночасно з сівбою, так і до сходів або по сходах культури. А про рівень фітотоксичності чи післядії свідчить той факт, що Примекстра ® ТZ Голд можна застосовувати навіть на батьківських формах кукурудзи.

ПЕРСПЕКТИВИ НОВОЇ ГЕНЕТИКИ КУКУРУДЗИ

Кукурудза — унікальна культура, що має урожайність одну з найвищих серед усіх зернових культур. Але, щоб її отримати, потрібно правильно підібрати попередника, обробіток ґрунту, обробити насіння протруйниками, захистити від шкодочинних організмів і, звісно, обрати гібрид. Від 2016 року компанія «Сингента» практично на 95 % оновила портфель гібридів кукурудзи. Лише за 2019–2020 роки до Реєстру сортів рослин України занесено 9 нових високопродуктивних гібридів різної адаптивної здатності. Інтенсивні — СИ Імпульс, СИ Енермакс, СИ Марімба, СИ Торіно; середньопластичні — СИ Пандорас, СИ Орфеус; високоадаптивні — СИ Трівіус. Окремою лінійкою в компанії виділяють гібриди бренда «Артезіан» — СИ Скорпіус, СИ Премео. Вони мають специфічний ген посухостійкості й здатні навіть за посушливих умов давати добрий урожай.

Нова генетика показала себе дуже конкурентною. Керівник групи з технічної підтримки напряму насіння кукурудзи Ігор Ковальчук навів дані, отримані з господарств, де гібриди висівали в промислових посівах. Так, у Центральному регіоні в умовах 2019 року гібрид СИ Феномен показав кращу врожайність (у перерахунку на вологість зерна 14 %) у господарствах ТДВ «Терезине» Київської області — 127 ц/га, ТОВ «Ланагропрод» Чернігівської області — 123 ц/га, ПСП «Соколівка» та «АгроРось» Черкаської області по 114 ц/га. СИ Фортаго показав середню врожайність 90–100 ц/га, а найкраще вродив на агроцентрі «АгроРось» — 128 ц/га. І навіть на Сході, де умови для вирощування кукурудзи не надто сприятливі, гібриди лінійки «Артезіан» показують відмінні результати. Наприклад, у ФГ «Донецьке» Донецької області СИ Фортаго вродив по 89 ц/га, а СИ Чорінтос — 103 ц/га.

Від моменту сівби до сходів кукурудзи проходить у середньому 10 днів, і в цей період захист від шкідників та хвороб має дуже велике значення. Забезпечити його здатний класичний протруйник для кукурудзи Максим ® XL. Від ґрунтових шкідників особливо ефективний новий препарат Форс ® Зеа, діюча речовина якого тефлутрин після потрапляння насінини у ґрунт створює навколо себе токсичну хмару, що не дає змоги навіть наблизитися шкіднику до насінини — він просто гине від вдихання отруйних парів. Новий препарат Вайбранс ® 500 захищає не лише від сажкових хвороб кукурудзу на початкових етапах розвитку, але є стимулятором росту кореневої системи. Суміш цих трьох препаратів згідно з дослідженнями залежно від регіону дає прибавку врожайності 0,5–1 т зерна.

Щодо гербіцидного захисту, то тут є два критичні періоди у розвитку кукурудзи: від сходів до 5-го листка, коли поле треба тримати чистим. Володимир Максимович порадив у фазу з 3-го по 5-й листок кукурудзи використати ґрунтові гербіциди Примекстра ® Голд та Примекстра ® TZ Голд як післясходові. Найголовніше, щоб бур’яни мали в цей період не менше ніж два листки. Крім того, після сходів можна працювати препаратом Люмакс ®, але лише по бур’янах у фазі «шила». До того ж він надійно контролює дводольні бур’яни пізнього розвитку у фазі 2–6 листків і навіть деякі проблемні бур’яни: мак-самосійку, підмаренник чіпкий, гірчак пташиний, гірчак березкоподібний, дурман звичайний та багаторічні дводольні бур’яни. Загалом препарат можна вносити до фази 8-го листка культури.

«Якщо необхідно поборотися з наступними хвилями бур’янів, то можна застосовувати гербіцид у фазу розвитку рослин кукурудзи після 8-го листка, наприклад Елюміс ®. Це флагманський гербіцид, який до збирання тримає поле чистим. Він знищує більше ніж 200 видів бур’янів, у тому числі однорічні та багаторічні злакові й широколистяні, здатний контролювати навіть ваточник сирійський. Окрім того, гербіцид має ще й ґрунтову дію, запобігаючи появі наступних хвиль бур’яну», — зазначив Володимир Максимович.

   

ДРУЗІ РІПАКУ

Ріпак прийнято вважати примхливою культурою, вимогливою до живлення, умов перезимівлі тощо. Відколи в портфоліо компанії «Сингента» з’явився ретардант Сетар ®, з ріпаком працювати стало легше. Внесений з осені, цей препарат сприяє збільшенню вмісту цукрів в органах рослини, формуванню потужної кореневої системи, захищає від хвороб і тим самим забезпечує культурі кращу перезимівлю. Внесений навесні, Сетар ® надійно контролює хвороби, забезпечує гілкування, синхронне цвітіння, зменшує розтріскування плодів і, як наслідок, сприяє підвищенню врожаю. Якщо ж під час вегетації ріпаку двічі внести ще й фунгіцид Амістар ® Екстра, то це, згідно з дослідженнями, збереже врожай ще на 570 кг/га.

Утім, один маленький шкідник, що живиться бутонами та квітами, може суттєво зменшити врожайність ріпаку, навіть на 60–75 %. Це ріпаковий квіткоїд. Спеціально проти цього шкідника компанія «Сингента» створила препарат Пленум ™, діюча речовина якого належить до нового класу інсектицидних сполук — піридинкарбоксаміди. Внесений у фазу бутонізації інсектицид знищує шкідника ще до того, як він може завдати значних пошкоджень, і таким чином зберігає майбутній урожай.

Тож нехай технології від «Сингента» допомагають кожному аграрію отримати бажаний урожай.


СЕРГІЙ СИТЕНКО, ГОЛОВНИЙ АГРОНОМ ТОВ ІМ. ПРЯДКА, ЧЕРНІГІВСЬКА ОБЛАСТЬ

Минулого року склалися не надто сприятливі погодні умови в Чернігівський області для вегетації культур. Зокрема, було мало опадів, трималися високі температури під час цвітіння соняшнику та наливу качанів кукурудзи. Але, незважаючи на це, 11 гібридів кукурудзи, які ми вирощували минулого року, показали себе непогано — отримали в середньому 9,5 т/га в сухому зерні. Вирощували гібриди кукурудзи СИ Фортаго, СИ Феномен, які вродили по 108 ц/га в заліковій вазі. Усю площу кукурудзи ми захищаємо гербіцидом Елюміс ®. Задоволені таким результатом і цього року вибір продуктів не змінимо.

Я вважаю, великий внесок в отримання такого результату зробили працівники компанії «Сингента», зокрема керівник підрозділу відділу продажів у Чернігівській області Андрій Бойко — консультації від них ми можемо отримати в будь-який час. За допомогою співробітників «Сингента» на нових землях у польових умовах ми зробили аналіз ґрунту на кислотність, до речі, виявили там вовчок, а в лабораторії компанії встановили його расу. Тепер підбираємо стійкі гібриди соняшнику. Загалом багато сіємо НК Конді, але цього року переходитимемо на новинки, про які почули на конференції «Майстерня Аграрія».

Багато використовуємо засобів захисту компанії «Сингента», особливо комбінованих, які не потрібно змішувати і втрачати таким чином час у полі. Дуже задоволені Елатус ® Ріа — просто чудовий препарат, я вважаю, що рівного йому поки немає.

ПЕТРО ЛЕЛЯКОВ, ЗАСТУПНИК ДИРЕКТОРА З РОСЛИННИЦТВА ПП АФ «ЖУРАВКА», СУМСЬКА ОБЛАСТЬ

На майже 7 тис. га ми вирощуємо кукурудзу, соняшник, сою, пшеницю. З компанією «Сингента» співпрацюємо з 2014 року. Випробовували її гібриди соняшнику та кукурудзи на демоділянках, так що мали можливість близько познайомитися з її продуктами. Минулого року соняшник НК Неома нас порадував — вродив по 3 т/га в товарних посівах. Давно ми використовуємо ще один продукт від «Сингента» — гербіцид Елюміс ®, яким дуже задоволені. На противагу іншим гербіцидам він не впливає на розвиток кукурудзи, Елюміс ® діє м’яко і має широкий діапазон застосування. Навіть найбільш злісні бур’яни він прибирає. Тож наступного року Елюміс ® обов’язково буде у нашій схемі захисту. А гібрид кукурудзи, який плануємо посіяти, — СИ Феномен.

Мені подобається працювати з регіональними представниками компанії «Сингента». Відповіді на запитання, консультацію можна отримати в будь-який час — вони працюють практично 24 години без вихідних.

В’ЯЧЕСЛАВ РИБАЛЬЧЕНКО, ГОЛОВНИЙ АГРОНОМ КОРПОРАЦІЇ «ФОРМУЛА СМАКУ», МИКОЛАЇВСЬКА, КІРОВОГРАДСЬКА, ЧЕРКАСЬКА ОБЛАСТІ

За три роки, відколи працюю в корпорації «Формула смаку», вал продукції — соняшнику, кукурудзи, сої, пшениці та ячменю — завдяки технологіям збільшився вдвічі. Постійно оновлюємо лінійку сортів та гібридів, ретельно підходимо до вибору препаратів живлення і захисту.

Наприклад, 50–60 % усіх препаратів захисту, що використовуємо, виробництва компанії «Сингента». Дуже добре зарекомендували себе на пшениці інсектицид Енжіо ® та фунгіциди Альто ® Супер й Амістар ® Тріо. На соняшнику фунгіцидний і гербіцидний захист також від «Сингента», зокрема Амістар ® Голд, а також Каптора ® та Каптора ® Плюс. Окрім того, 50–60 % площ під соняшником засіяно гібридами цієї ж компанії. Постійно оновлюємо їх асортимент, наприклад, минулого року сіяли високоолеїнові Таленто та СИ Експерто, результатом задоволені — 32 ц/га.

Ми активно консультуємося із менеджерами «Сингента» стосовно технологічних питань, беремо участь у її конференціях, Днях поля. Це допомагає покращувати результат у полі.

МИХАЙЛО КОЛІСНИК, ГОЛОВА СФГ «ЗЛАТОПІЛЬ», ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСТЬ

Ми є насіннєвим господарством компанії «Сингента», вирощуємо на ділянках гібридизації кукурудзи НК Люціус, НК Термо та інші. І про потенціал цих гібридів ми знаємо якнайкраще. На товарних посівах кукурудзи ми вирощуємо гібриди СИ Феномен та СИ Фотон. І що мене вразило, окрім врожайності, — вологість зерна гібрида СИ Феномен на рівні 12 %.

Але ми знаємо ще й про інше: наше господарство розташоване на території Устимівської дослідної станції рослинництва Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН, яка свого часу була станцією каучуконосів — і про ваточник сирійський ми дізналися ще 20 років тому. Ми є розсадником ваточника сирійського з 30-х років минулого століття, на нашій території його вирощували, щоб отримати натуральний каучук, аж поки не винайшли синтетичний каучук. А препарат Елюміс ®, який його тепер контролює, виготовила «Сингента». Ми його застосували і пересвідчилися, що він справді працює.