Основні хвороби цибулі

Новини компанії

ОЛЬГА ЖУЖУЯН,
менеджер Одеського діагностичного центру

РУСЛАНА БОЙЧУК,
фахівець Одеського діагностичного центру

ВОЛОДИМИР БОРИСЕНКО,
технічний експерт, напрям овочі та картопля, компанія «Сингента»


Існує близько п’ятдесяти видів грибів, які можуть викликати різні хвороби цибулі. Проте ми зупинимося на основних захворюваннях, що з року в рік завдають найбільше шкоди цибулі в період вегетації.

НЕСПРАВЖНЯ БОРОШНИСТА РОСА, АБО ПЕРОНОСПОРОЗ. Збудник — ооміцетний гриб Рeronospora destructor. Одна із найпоширеніших і шкодочинних хвороб цибулі. Пероноспороз уражує всі види цибулі, але найбільше цибулю звичайну. Проявляється хвороба через 3–4 тижні після садіння цибулин сіянки або маточної цибулі. Уражуються усі надземні частини та цибулина. Хворі рослини відстають у рості, листки жовтіють і засихають (рис. 1). У вологу погоду листки вкриваються сірувато‑фіолетовим нальотом. На уражених тканинах затримується пил і часточки ґрунту, внаслідок чого рослина набуває темно‑сірого забарвлення. З пошкодженого листя гриб проникає у цибулину, де і зимує у вигляді міцелію, при цьому ніяких зовнішніх ознак на ній не спостерігається. При висаджуванні в поле такі цибулини дають хворі рослини. На насінниках хвороба уражує стрілки та листки, на них утворюються жовтуваті, різного розміру овальні плями з характерним сірувато‑фіолетовим нальотом. Уражені стрілки надламуються, насіння не визріває або зовсім не утворюється.

     

Рис. 1. Ураження несправжньою борошнистою росою.

У період вегетації пероноспороз поширюється конідіями, які формуються вночі при температурі +4–25 °С і вологості повітря не менше ніж 95 %, а також вітром та краплями дощу, зберігаючи життєздатність до 4 днів. Для проростання конідій пероноспорозу і зараження рослини цибулі необхідно, щоб з настанням темряви на рослині була присутня крапельно‑рідка волога при оптимальній температурі +15–18 °С. Інкубаційний період розвитку пероноспорозу — 11–15 днів. При встановленні жаркої, сухої погоди він сповільнюється, але при підвищенні вологості поновлюється.

Джерелом інфекції є уражені багаторічні види цибулі, а також ріпчаста цибуля, сіянка та ріпка, де зберігається грибниця. Гриб може зберігатися також і на рослинних рештках. Насінням і під час зберігання цибулі пероноспороз не поширюється. Несправжня борошниста роса дуже шкодочинна, від хвороби гине 15–20 % рослин і більше.

АЛЬТЕРНАРІОЗ. Збудник — Alternaria porri. Найбільш сприйнятливим до даної хвороби є старе листя цибулі. Перші симптоми проявляються у вигляді насичених водою плям, зазвичай з білим центром. Пляма може почати розвиватися на кінчику пера цибулі або в середній його частині (у такому разі лист переломлюється в місці формування плями). Краї уражених ділянок набувають забарвлення від коричневого до лілового, лист жовтіє вище і нижче ураженої частини. Згодом на уражених ділянках утворюються концентричні кільця, забарвлення яких варіює від темно‑коричневого до чорного. Вони є зонами спороношення гриба. В ході розвитку плями на шийці цибулини утворюється перетяжка, уражаються луски.

Аналогічні симптоми спостерігаються на стрілках (рис. 2). Уражені стрілки можуть відмирати, внаслідок чого насіння розвивається зморщеним. Зараження цибулин відбувається через шийку цибулини.

Альтернаріоз починає розвиватися на листках, які були уражені пероноспорозом, сірою гниллю чи пошкоджені трипсом. Гриб може розвиватися в температурних межах +6–32 °С. Також цьому сприяє наявність крапельно‑рідкої вологи або вологість повітря вище ніж 90 % протягом 12 годин. Коли ранкова роса висихає, спори переносяться повітрям і потрапляють на сприйнятливі тканини цибулини.

Симптоми проявляються через 1–4 дні після зараження. Найсильніше хвороба розвивається під час тривалих періодів вологого стану листя. Захворювання призводить до загибелі листя, зменшення розміру цибулин і їх загнивання під час збирання і зберігання. Гриб зимує у вигляді міцелію в рослинних рештках та купах відбракованої цибулі.

     

Рис. 2. Ураження листової маси альтернаріозом.

     

Рис. 3. Оливково‑коричневий наліт спороношення на листі.

СТЕМФІЛІОЗ. Збудник — Stemphylium vesicarium. Хвороба завдає значної шкоди за високих літніх температур. Стемфіліоз цибулі найбільш активно розвивається на листках, уражених пероноспорозом або пошкоджених трипсом, тому нерідко хвороба проявляється як вторинна інфекція. Зараження найчастіше починається на старих листках, на вже відмерлій або пошкодженій тканині. Ранні симптоми на листках дуже схожі на симптоми альтернаріозу. Ураження починається з появи дрібних світло‑жовтих або коричневих плям, які потім розвиваються в подовжені горбики. Ці світло‑коричневі всередині горбики поступово стають темнішими по краях, а потім зливаються і уражають лист повністю. У вологу погоду пляма покривається слабким сіруватим або сірим нальотом (рис. 3). Оптимальна температура для розвитку гриба — +18–25 °С і зволоження поверхні листа не менш ніж 8 годин.

Кореневі гнилі, спричинені грибами роду Fusarium, Pythium, Rhizoctonia, поширені повсюдно й здатні призвести до зниження врожайності, втрати продукції та її якості.

Гриби роду Fusarium є досить розповсюдженими, численними та різноманітними серед мікроскопічних грибів. Фузаріоз цибулі проявляється як у період вегетації, так і під час зберігання у сховищах. У період вегетації проявляється фузаріозне в’янення листків цибулі, а при зберіганні — фузаріозна гниль денця цибулин. Характерними ознаками є передчасне пожовтіння, скручування й відмирання листків, яке починається з верхівки. Згодом хвороба поширюється на всю листову пластинку, а уражене листя в’яне й загниває (рис. 4). Заражені частини цибулини набувають коричневого забарвлення. На денці утворюється білий або рожево‑кармінний повстяний наліт, корінці можуть повністю згнивати, тому уражені рослини легко витягуються з ґрунту. Під час збору врожаю можна не помітити уражені цибулини з ознаками загнивання. Найчастіше збудником захворювання є гриб Fusarium oxysporum. Це ґрунтовий гриб, що узимку може бути як у вільному стані у формі хламідоспор, так і в рослинних рештках у вигляді міцелію. Спільним для видів Fusarium у циклі розвитку є те, що всі вони належать до ґрунтових грибів. Джерелом інфекції можуть слугувати заражені рослинні рештки та цибулини. Пошкодження цибулі личинками цибулевої мухи чи іншими шкідниками збільшує розповсюдженість цієї хвороби.

Розвитку хвороби сприяє температура 20–25 ⁰С та підвищена вологість ґрунту. За таких умов утворюється первинний інокулюм. Поширенню конідій сприяє крапельна волога. Потрапляючи на рослину, конідія проростає та заражає її. Ураження цибулі відбувається на денці та на корінцях. Патоген перешкоджає проростанню цибулин, пригнічує ріст проростків і спричиняє відмирання листків. Втрати під час зберігання можуть перевищувати 30–50 %.

     

Рис. 4. Випрівання сіянців цибулі, уражених збудниками роду Fusarium, Pythium, Rhizoctonia.

ГРИБИ РОДУ PYTHIUM. Основні симптоми захворювання проявляються на молодих сіянцях: вони можуть загнивати до проростання, а проростки — до появи сходів. У нижній частині стебла утворюється мокра пляма, а на корінні — водяниста гниль. По мірі загнивання коріння може ставати чорним. Гриб також може уражувати насіння, на якому утворюється водяниста гниль. При ураженні більш дорослих рослин спостерігається відставання в рості, а за сильного ураження — пожовтіння та в’янення листя.

РИЗОКТОНІОЗ, АБО СУХА ФІОЛЕТОВА ГНИЛЬ, АБО ПОВСТЯНА ГНИЛЬ. Збудник захворювання — Rhizoctonia violacea (Deuteromycetes), хвороби зонтичних і лілійних овочевих культур. Листя хворих рослин жовтіє і висихає, на корінні з’являються свинцево‑сірі плями, які западають. На них пізніше формуються псевдосклероції. Результати досліджень діагностичних центрів компанії «Сингента», які проводилися на основі фітоекспертизи рослинного матеріалу цибулі протягом 2017–2018 років, підтвердили розвиток вказаних вище хвороб (рис. 5). Необхідно зазначити, що листові плямистості, збудниками яких є Alternaria та Stemphiliym, найчастіше уражували культуру і бал ураження склав 2, що відповідає 15–25 % ураження листової поверхні. Рівень розвитку ураження Fusarium (гниль денця) порівняно з 2017 роком був помітно меншим.


Рис. 5. Бал ураження хворобами цибулі ріпчастої.

ЗАХИСТ ВІД ХВОРОБ

ШИРЛАН 500 SC, К. С. — контактний фунгіцид з елементами системної дії для блокування рухомості та припинення проростання зооспор як на живих, так і на неживих (листках і стеблах, що висохли) тканинах та на поверхні ґрунту зі швидким стоп‑ефектом ооміцетів. Тому ми й рекомендуємо його застосування в першій обробці, коли рослини ще невеликі й значна частка робочого розчину потрапляє безпосередньо на ґрунт. Лише Ширлан ® у такому разі блокуватиме патогени пероноспо‑ розу не тільки на листках, а й на поверхні ґрунту, запобігаючи таким чином зараженню рослин цибулі на ранніх фазах їх розвитку.

РИДОМІЛ ГОЛД MZ 68 WG, В. Г. вміщує системну діючу речовину металаксил‑М, яка швидко розповсюджується по рослині акропетально й базипетально, потрапляючи також у новий приріст. У такий спосіб захищається вся рослина протягом тривалого часу, подовжується період захисної дії та зникає необхідність повторного обробітку у разі дощу. Саме тому Ридоміл ® Голд рекомендований до застосування у той час, коли рослини цибулі інтенсивно нарощують наземну вегетативну масу.

Друга діюча речовина — манкоцеб — є контактною і добре пригнічує патогени на поверхні рослин. Однак вона не може проникати під кутикулу в рослинні тканини, тому найсильніший ефект забезпечує саме на ранніх стадіях поширення інфекцій. А от для забезпечення так званого стоп‑ефекту після прояву симптомів пероноспорозу на полі краще використовувати фунгіциди з вмістом міді.

ПЕРГАДО R 270 WG, В. Г. — результат новітніх наукових розробок. Мідь представлена в ньому у вигляді оксихлориду з вмістом 245 г/кг. Проте в Пергадо ® R є ще й друга діюча речовина — мандіпропамід (25 г/кг), широко відома виробничникам за фунгіцидами Ревус ® і Ревус ® Топ. Завдяки мандіпропаміду ефективність міді навіть з меншими нормами витрати перевищує результат від застосування фунгіцидів із моновмістом її окисів або солей. Мандіпропамід має дуже високу трансламінарну проникність, інтенсивно та швидко поглинається листковою поверхнею і протягом 2 годин проходить через усю товщу листкових пластинок. Таким чином ця діюча речовина ніби «затягує» оксихлорид міді під кутикулу листків. Отже, захисний «екран» утворюється не на поверхні, а під кутикулою листків, відповідно, він не змивається дощем та не розривається при збільшенні їх розмірів. Тобто, захисний «екран», так би мовити, росте разом із листком, не дозволяючи патогенам уражати рослинні тканини.

КВАДРІС ТОП 325 SC, К. С. забезпечує надійний захист від альтернаріозу та стемфіліозу. Навіть при внесенні на 3–5‑ту добу після прояву цих захворювань розвиток грибів пригнічується більш ніж на 80 %. А за своєчасного застосування, у 1–2‑гу добу після виявлення інфекції, — понад 90 %. Квадріс ® Топ має у складі дві діючі речовини різних хімічних класів — триазолів та стробілуринів.

Дифеноконазол є найефективнішою діючою речовиною проти недосконалих грибів, до яких входять збудники альтернаріозу та стемфіліозу, й вирізняється однією з найкращих серед фунгіцидів лікувальною дією. Ця сполука здатна знищити вже пророслу спору протягом 4–5 днів і не допустити ураження рослини. Азоксистробін розширює спектр захисту, розповсюджується по рослині, маючи системну дію, та превентивно захищає культуру від збудників хвороб чотирьох класів (Oomycetes, Ascomycetes, Deuteromycetes, Basidiomycetes).

Таким чином, агрономи отримують якісно новий продукт для боротьби з пероноспорозом, альтернаріозом та стемфіліозом, який поєднує в собі всі можливості фунгіцидів: лікувальну, превентивну, контактну, системну та трансламінарну дії — та пригнічує патогени на всіх стадіях розвитку збудників.

КВАДРІС 250 SC, К. С. перед збиранням урожаю застосовується при виляганні 10 % рослин, коли починається останній етап інтенсивного відтоку пластичних речовин із листкової маси до цибулин. Так, накопичуючись у соковитих лусках, азоксистробін запобігає розвитку збудників сірої та білої гнилей при зберіганні. До того ж діюча речовина має короткий час розкладу і період очікування — 14 діб. Тобто, через два тижні в цибулинах вже відсутні залишки препарату і вони придатні до реалізації без обмежень. Варто зазначити, що на полях, з яких цибуля підлягатиме поточній реалізації протягом 2–3 місяців після збирання, Квадріс ® можна не застосовувати, оскільки за такий період гнилі не завдадуть істотної шкоди продукції.

Проти збудників кореневих гнилей цибулі компанія «Сингента» пропонує ефективний засіб захисту рослин із системно‑лікувальною дією та унікальним спектром — ЮНІФОРМ 446 SE, С. Е. Завдяки двом системним діючим речовинам (азоксистробін + мефеноксам) і особливій ґрунтовій формуляції Юніформ ® здатний пригнічувати розвиток фітопатогенів безпосередньо в місці їх основної концентрації — в ґрунті. Застосування Юніформ ® через систему крапельного зрошення суттєво знижує витрати на проведення обприскувань, підвищує стресостійкість рослин, пригнічує широкий спектр ґрунтових патогенів.

Водночас із широким спектром високоефективних пестицидів та надійною системою захисту рослин компанія «Сингента» пропонує українським сільгоспвиробникам послуги власних діагностичних центрів, де можна провести діагностику рослин на наявність фітопатогенів та яйцекладів. За результатами таких досліджень виробники отримають чіткі рекомендації щодо найефективнішого застосування пестицидів для запобігання розвитку або локалізації хвороб та шкідників, якщо такі будуть виявлені. До того ж наші менеджери з продажів і технічні експерти завжди готові відповісти на ваші запитання та надати професійну консультацію.