Обережно! Аналоги!

Новини компанії

На українському ринку засобів захисту рослин дуже часто зустрічаються пропозиції препаратів зі словом «аналог» і посиланням на бренди R&D компаній. Зазвичай  це досить відомі бренди: Аналог Амістар Екстра, Аналог Альто Супер, Аналог Примекстра ТZ Голд, Аналог Елюміс, Аналог Квадріс, Аналог Ридоміл Голд, Аналог Вертимек, Аналог Енжіо та ін. Як правило, в таких пропозиціях ще й наголошують: «Навіщо платити більше, якщо є аналоги, що коштують дешевше». 

Так що ж таке аналоги? В тлумачному словникові С. І. Ожегова слово АНАЛОГ трактується, як те, в чому виявляється схожість, подібність до чогось. Чи може  цей термін використовуватися при порівнянні засобів захисту рослин лише за одним критерієм — вмістом діючих речовин? Звісно, ні! Адже препарат (або формуляція) — це не лише діючі речовини. Активні проти патогенів, шкідників або бур’янів хімічні речовини є тільки окремими складовими дуже складної композиції, яку ми називаємо препаратом. Її склад зазвичай налічує понад десять інших речовин, що забезпечують максимально можливу ефективність у певних нормах витрати та концентраціях. І ефективність  препаратів залежить саме від усього їх комплексного складу.

Розглянемо декілька прикладів.

  1. Порівняємо дуже відомий грамініцид компанії «Сингента» Фюзілад Форте з генеричними продуктами, що пропонуються як Аналог Фюзилад Форте. Діюча речовина у них однакова — Флуазифоп-П-бутил. Проте через наявність сурфактантів, що розроблені за технологією ISOlink, які використовуються для переносу діючої речовини в потрібне місце і підсилення її  поглинання рослиною, Фюзілад Форте та його аналоги мають  різні властивості за швидкістю дії. Так, повна загибель злаків при використанні неоригінальних гербіцидів з вмістом Флуазифоп-П-бутилу настає на 15–20-й день після застосування, а після Фюзілад Форте — вже на 7–10-й день. Бачите різницю, ось вам і аналоги.
  2. Інсектициди Енжіо та Легенд або Карате Зеон та Циркуль. Діюча речовина Лямбда-цигалотрин у них також однакова, але всі знають, що властивості цих препаратів різні, тому що використання мікрокапсульованої формуляції за ZEON-технологією дозволило захистити діючу речовину від дії ультрафіолету і тим самим подовжити період ефективної дії Енжіо та Карате Зеон. Більше того, нові препарати з мікрокапсульованою суспензією не призводять до виникнення подразнень на шкірі, що характерно для всіх піретроїдів.
  3. Досить цікава ситуація з гербіцидом Дуал Голд. Механічно переписуючи рекомендації компанії «Сингента» щодо застосування аналогів цього препарату, компанії — постачальники генеричних продуктів навіть не звертають увагу на те, що в Дуал Голд міститься не просто Метолахлор, а S-метолахлор, оскільки для них це однаково. А річ у тому, що саме оптичний S-ізомер має гербіцидну дію. Так, хімічна речовина дійсно практично одна, але властивості ізомерів різні. Це як порівняти вугілля, алмаз і графіт: речовина одна — вуглець, а різницю між ними ви і самі знаєте.

При синтезі Метолахлору одержуємо суміш декількох оптичних ізомерів, і тільки S-метолахлор має гербіцидну дію.  «Сингента» змогла відділити цей ізомер, таким чином з’явився гербіцид Дуал Голд, на відміну від свого попередника — простого препарату Дуал, який вміщував суміш ізомерів і норма використання якого була значно вищою. Поставляючи препарати на основі сумішей різних ізомерів, генеричні компанії рекомендують норми використання, встановлені для Дуал Голд. А це, своєю чергою, означає, що гербіцидно активної діючої речовини буде внесено значно менше і чекати доброго ефекту від таких «аналогів» немає сенсу.

При виробництві препаратів нормативами ФАО допускається незначне відхилення фактичного вмісту діючої речовини від заявленого. Проте цей «люфт» не може бути суттєвим, оскільки це впливає на ефективність та фітотоксичність препаратів.

Нами було проведено аналіз двох генеричних препаратів на базі нікосульфурону, які застосовуються в Україні (табл. 1).

Таблиця 1. Вміст нікосульфурону в гербіцидах

Таким чином, вміст діючої речовини був  майже на 10 % нижчим, ніж декларувалося, та не відповідав нормам ФАО. І цей недолік було визначено у двох різних продуктів на основі нікосульфурону. В результаті фермери, довіряючи рекомендаціям таких виробників, можуть не одержати належної ефективності.

Ще один небезпечний чинник при використанні низькотехнологічних пестицидів — це побічні продукти, які  утворюються в період синтезу основної діючої речовини. Саме очищення від цих домішок є досить дорогим елементом технології, що пов’язано з  незначною кількістю домішок, які потрібно видалити. Однак ці речовини є дуже токсичні, навіть у дозах, які тяжко визначити. Наведемо кілька прикладів:

  1. Згідно з даними професора Артемова А. В. [1], діоксини знаходяться в продуктах, при синтезі яких використовуються хлоровані феноли. Ними є гербіциди, похідні алкілхлорфеноксиоцетових кислот. До них відносяться дуже відомі 2,4 Д; МЦПА; 2М-4Х.  Діоксини значно токсичніші, ніж ботулін або нервово паралітичний газ. Лише 100 г діоксину достатньо, щоб знищити все населення Нью-Йорка [2].

Тому одержані  шляхом синтезу хлорованих фенолів препарати в R&D компаніях обов’язково проходять через дуже складні процеси очищення.

  1. Побічними продуктами при синтезі диквату, який є діючою речовиною відомих десикантів під торговою маркою Реглон, є етилен дибромід та терпіридин — дуже високотоксичні  для організму людини речовини, що негативно впливають на статеву функцію. У Реглонах від компанії «Сингента» вміст цих домішок суворо контролюється й не перевищує максимально допустимої норми. Аналоги на основі диквату можуть містити їх у небезпечній кількості (табл. 2).

Таблиця 2. Порівняльний аналіз Реглон Супер та генеричного аналога

Отже, порівняння оригінального продукту Реглон та його «аналога» не на користь останнього, який значно сильніше піниться та має істотно вищий вміст побічних компонентів. А найголовніше — це високий вміст токсичної домішки етилен дибромід. У сто разів більше, ніж у Реглон! Також у кілька разів вищий вміст біпередилу, що теж є досить токсичним для людини. Чи можна назвати такий препарат аналогом? Звісно, ні, бо рівень шкідливих домішок значно вищий.

Компанія «Сингента» дуже ретельно стежить за безпекою своїх продуктів.  Над їх створенням працюють десятки тисяч найкращих фахівців у різних країнах, кожен препарат проходить багаторічну перевірку на  відповідність усім міжнародним стандартам.

Недостатня біологічна ефективність, фітотоксичний вплив на культуру, забруднення навколишнього середовища, загроза здоров’ю людей, зниження якості та кількості одержаної продукції — ось ціна використання генеричних пестицидів.

Підходьте до вибору засобів захисту рослин виважено!

Література:
1. Артемов А.В.  Ипполитов Е.Г. Диоксины - опаснейшие загрязнители биосферы // Российский химический журнал, 1999, №8.
2. Вольфдитрих Эйхлер. Яды в нашей пище / перев. с немецкого Г.И.Лойдиной и В.А. Турчаниновой / под ред. д-ра биол. наук Б.Р. Стригановой. Электронная версия: © НиТ. Раритетные издания, 1998