Лідерами стають, коли усвідомлюють відповідальність за інших

Новини компанії


Віталій Загородний
Агрофірма «Козацька долина 2006»

У слова «робота» та «відповідальність» Віталій Михайлович Загородний вкладає особливий, близький для нього сенс. Керівник господарства «Козацька долина 2006», розташованого у Хмельницькій області, все життя прожив у рідному селі Вихрівка. І так само все життя, змалку, займався непростою аграрною справою. Хлопчиком він пас худобу, чистив зерно на току, працював помічником комбайнера, бригадиром, агрономом, поки зрештою не очолив колишній колгосп, який перетворив на успішну сучасну агрокомпанію. Сьогодні Віталій Загородний зізнається, що, як і в дитинстві, його мотивує сама робота, а також відповідальність за людей, поруч з якими він живе та працює. Віталій Михайлович бачить великі перспективи праці хлібороба в Україні та готовий поділитися своїм баченням успіху в цій справі.

Це його розповідь.

ПОМІЖ МИНУЛИМ ТА МАЙБУТНІМ

Наше господарство розташоване на землях колишнього колгоспу. Після трансформації в агрофірму ми дали йому назву «Козацька долина 2006». За переказами в урочищі поблизу відбулася славетна битва, тому ми і вирішили увічнити спогад про наших козаків.

Я народився в цьому селі, тут навчався у школі, сюди повернувся з армії, і вся трудова діяльність минула саме на малій батьківщині. Працював помічником тракториста, комбайнером, згодом бригадиром і агрономом. Пізніше мені довелося очолити тодішній колгосп і разом з односельцями пройти буремні часи змін в аграрному секторі. Тоді саме розпочалося реформування галузі, приватизація. На той час колгосп був міцним, його очолювала Валентина Миколаївна Мазур.

Звісно, попервах у ринкових умовах нам було дуже складно — 1990-ті роки, почалися бартери… У нашому районі було 44 господарства, кожне з яких пішло власним шляхом, але нам вдалося зберегти та розвинути базу колишнього колгоспу. Ми поновили машинно-тракторний парк, стараємося купувати нову техніку й оновлювати інфраструктуру.

ЯК ПРАЦЮЄ ГОСПОДАРСТВО

Нині обробляємо 2200 га землі, у сівозміні — соняшник, озимі пшениця, ячмінь та ріпак, є кукурудза, соя та горох. Також сіяли минулого року просо.

У сільському господарстві труднощів не бракує. Передусім це зміна кліматичних умов — рослини дедалі частіше відчувають нестачу вологи. Але я не з тих, хто буде постійно на щось нарікати — якщо працювати, всі проблеми можна вирішити. До того ж у цьому сезоні встановилися гарні ціни на вирощену продукцію. Минулого року ми віддавали соняшник по 8000 гривень за тонну, а сьогодні він коштує вже 22 000 гривень. Недарма всі хочуть працювати на землі, адже цей бізнес може бути досить вигідним. Але за головної умови — якщо вкладати в роботу всю душу.

Окрім рослинництва займаємося також тваринництвом, тим паче що наше господарство має традиції в цьому напрямі та колись було племрепродуктором. Втім, наразі поголів’я ВРХ відносно невелике: маємо 850 голів, з них 300 дійних корів, а надої становлять до 5000 л на рік. Наразі аграрії не дуже хочуть займатися тваринництвом. Але ми тримаємося, оскільки це забезпечує додаткові робочі місця. Крім того, завдяки тваринницькому комплексу ми маємо змогу щороку вносити органічні добрива на 200–300 га полів.

Також дуже важливо використовувати у роботі якісні оригінальні продукти та налагодити справжні партнерські стосунки з постачальниками. Генерики застосовуємо дуже рідко. Ми стараємся бути максимально порядними та завжди поводитися чесно. Майже весь посівний матеріал та засоби захисту закуповуємо у компанії «Сингента». По-перше, ми переконалися у гарантованій якості того, що купуємо. По-друге, це дійсно відповідальні порядні люди.

КАДРИ ВИРІШУЮТЬ ВСЕ

Кожне господарство, кожен бізнес має розвиватися, а не стояти на місці. Тому ми постійно впроваджуємо щось нове, придивляємося до сучасних технологій, закуповуємо техніку. Однак, на мою думку, слід правильно обирати пріоритети розвитку. Так, я поки не бачу потреби у зрошувальних системах у нашому регіоні. Головне — відсіятися в оптимальні строки та дотримуватися ефективної технології вирощування. Так само немає сенсу у створенні переробних підприємств на базі рослинницького господарства. Свого часу ми вже пройшли цей етап — мали млин і пекарню. Але не можна розпорошуватися на всі сфери, бо основне питання тут — кадрове. Потрібні відповідальні кваліфіковані фахівців, які б цим займалися.

Наприклад, сьогодні складно знайти гарного механізатора. Молоді спеціалісти стараються виїхати до міста, хоча я вважаю, що зарплати у нас не гірші. На мою думку, потрібно залучати активну молодь, стимулювати житлом, зарплатнею, соціальними програмами, щоб вони хотіли працювати у селі.

Гадаю, що робота в агросекторі завжди буде почесною та затребуваною. Перше, що ми вранці робимо, — снідаємо, і кожному треба з’їсти шматочок хліба з маслом. Тому потрібно створювати дієві стимули для молодих людей: і для роботи, і для відпочинку, щоб вони були морально та фінансово задоволені. Прищеплювати любов до землі, до тваринництва, показати перспективу в цій справі.

СОНЯШНИК — НАША НАЙРЕНТАБЕЛЬНІША КУЛЬТУРА


Андрій Ороховський,
головний агроном господарства «Козацька долина 2006»

Загальна площа оброблюваних земель у господарстві — 2200 га. Ми намагаємося практикувати розмаїту сівозміну, до якої входить до семи різних культур. При цьому основними культурами у нас є: озимий ріпак, що займає 300–325 га із середньою врожайністю 37–39 ц/га; озима пшениця — 400–500 га із врожайністю 65–70 ц/га; соя — 200 га із врожайністю 28–30 ц/га.

Істотну роль у економічних показниках нашого господарства відіграє соняшник, під який ми щороку відводимо близько 400 га. Врожайність із року в рік різниться від 37 ц/га до 43 ц/га. Однак є поля, на яких ми збираємо до 47 ц/га соняшника.

Попередником зазвичай виступає озима пшениця. Вирощуємо соняшник за традиційною технологією, провадимо лущення стерні та оранку, під час якої вносимо NPK 8:24:24. Далі робимо необхідні культивації та дискування, вносячи навесні по 120 кг карбаміду на 1 га.

Звісно, на соняшник ми звертаємо особливу увагу з огляду на його економічну важливість. Хоча у нашому регіону поки тримається більш-менш нормальна ситуація з поширенням захворювань соняшника, проте такі проблеми, як фомоз, фомопсис, альтернаріоз та несправжня борошниста роса, можуть завдати серйозної шкоди посівам і знизити врожайність.

Тому для нас особливо важливим є вибір фунгіцидних препаратів для захисту соняшника, а також якісних гербіцидів. Чотири роки тому ми вперше застосували новий препарат Амістар Голд, який нам запропонували партнери з компанії «Сингента». І ми були приємно вражені результатом, оскільки після одноразового внесення Амістар Голд питання із захворюваннями на соняшнику було цілковито закрите.

Минулого року я профілактично вносив цей препарат у фазі 13-го листка в нормі 0,8 л/га. Після цього більше не потрібно було використовувати фунгіциди, хоча внаслідок надмірних опадів активізувалися збудники хвороб. Також я звернув увагу на фізіологічну дію азоксистробіну у складі Амістар Голд, що істотно поліпшило вегетацію та загальний стан рослин. У свою чергу дифеноконазол не просто повністю контролює збудників захворювань, а й, що важливо, повільно рухається тканинами рослин, забезпечуючи тривалу захисну дію.

Тому ми вирішили розширити спектр застосування Амістар Голд. По-перше, на соняшнику ми плануємо вже дворазове внесення цього препарату: у фазі 6–8 листків по 0,5 л/га та у фазі цвітіння по 0,7 л/га. Для цього існують усі агрономічні та економічні підстави, оскільки приріст врожайності завдяки внесенню Амістар Голд перевищує 300 кг/га. Також у 2021 році ми почнемо застосовувати цей фунгіцид на сої та озимому ріпаку. Сподіваюся, ми досягнемо аналогічної високої ефективності.

Крім того, плануємо цьогоріч вносити Сетар — новий фунгіцидний морфорегулятор «Сингента» для посилення фунгіцидного захисту рослин.


Довідка

АМІСТАР ГОЛД — ПЕРЕВІРЕНА ТЕХНОЛОГІЯ ДЛЯ ВДОСКОНАЛЕННЯ ВАШОГО ПОЛЯ

Потужний фунгіцид для контролю широкого спектра хвороб соняшника, сої, ріпаку та цукрових буряків.

  • Надійний захист проти широкого спектра хвороб.
  • Тривалий захисний період.
  • Неперевершений профілактичний і лікувальний ефект завдяки трансламінарній і системній дії.

Амістар Голд контролює найширший спектр хвороб соняшнику. Відмінно контролює церкоспороз на цукровому буряку та широкий спектр листових плямистостей на сої. Має виражену лікувальну дію проти більшості збудників захворювань рослин, яка проявляється у знищенні патогенів на ранніх стадіях та блокуванні розвитку патогенів — на пізніх. Завдяки азоксистробіну найвища ефективність та тривалість дії препарату досягається при превентивних обробітках. Чинить антиспорулянтну дію. Відсутні залишки в продукціїї, що особливо важливо для експорту.


ЕКСПЕРТНА ДУМКА


Станіслав Горпинюк,
технічний експерт компанії «Сингента»

Результати сезону—2020

Сезон–2020 виявився аномальним у плані погодних умов, що стало справжнім викликом не лише для аграріїв Хмельницької області. Перша половина весни відзначилася критично посушливими умовами, що ускладнило застосування ґрунтових гербіцидів. Надалі ситуація різко змінилася через надмірні опади, які спричинили стрімке наростання інфекційного фону і розвиток таких хвороб соняшника, як фомоз, фомопсис, несправжня борошниста роса, що відчутно вражали посіви.

Тому препарат Амістар Голд став справжнім порятунком для багатьох агровиробників регіону, які застосовували його не лише на соняшнику, але і на сої, ріпаку та цукрових буряках. Препарат реально вирішує проблеми на полях за найскладніших умов вегетації. Після того як цей фунгіцид з’явився у країнах Євросоюзу та відразу ж продемонстрував високу ефективність дії, в Україні на нього чекали з нетерпінням. Як бачимо, Амістар Голд цілковито виправдовує наші сподівання. Скажу більше: потреба у цьому продукті у світі настільки велика, що компанія «Сингента» залучає всі потужності, аби задовольнити зростаючий попит на Амістар Голд.

Препарат є еталонним у контролі пікнідоутворюючих грибів, таких як септоріоз, фомоз, , і це є його безумовною перевагою над усіма конкурентними продуктами. Додатковою перевагою формуляції Амістар Голд є його потужна фізіологічна дія, яка забезпечує більш якісний та тривалий перебіг вегетації, що виявляється в інтенсивнішому забарвленні рослин. При цьому контроль захворювань після внесення тотальний, і вони не проявляються аж до збирання культури.

При цьому звичним результатом є приріст врожайності на соняшнику в межах від 3 ц/га до 5 ц/га. Враховуючи ціни на соняшник та його гарну рентабельність, вітчизняні аграрії мають змогу, застосовуючи Амістар Голд, додатково отримати до 12% прибутку. Це чудовий показник. Тому не дивно, що фактично всі передові господарства використовують цей препарат у своїх системах захисту. Вони не лише не відмовилися від Амістар Голд, а, навпаки, збільшують обсяги замовлень.

Хочу відзначити також те, наскільки вправно та ефективно в агрофірмі «Козацька долина 2006» вводять інноваційні препарати до власної технології захисту. Тут застосовують усі сучасні продукти компанії «Сингента» зокрема такі фунгіциди, як Амістар Голд та Амістар Екстра. А у 2021 році у господарстві вперше будуть використовувати ще одну нашу потужну новинку — фунгіцидний морфорегулятор Сетар.


ЕКСПЕРТНА ДУМКА


Вадим Арнаут,
менеджер зі збуту компанії «Сингента»

Розвиток відносин важливий

З агрофірмою «Козацька долина 2006» у нас склалася багаторічна історія співпраці. Це одне з провідних господарств Хмельницької області, на яке рівняються багато агровиробників регіону. Особливо приємно, що наші відносини якісно розвиваються. Нам завжди цікаво приїжджати до цього господарства, обмінюватися успішними технологіями та напрацюваннями, спостерігати за вирощуванням гібридів різних культур.

Керівники «Козацької долини 2006» уважно ставляться до інноваційних технологій у рослинництві та сміливо випробовують нові рішення та препарати. Віталій Михайлович Загородний завжди звертає увагу на новинки, прагне розвивати агротехнологію, вводити в систему захисту нові продукти. Фактично ми працюємо пліч-о-пліч, і така співпраця вигідна для обох сторін.

Разом з тим із керівництвом господарства «Козацька долина 2006» у нас склалися по-справжньому дружні стосунки, побудовані на цілковитій довірі. З кожною нашою зустріччю ми вчергове у цьому переконуємося. Саме так чотири роки тому ми порекомендували їм абсолютно новий на той час фунгіцид для захисту соняшника Амістар Голд, який себе чудово проявив, забезпечивши приріст врожайності понад 3 ц/га. Про цей продукт ми не чули жодного негативного відгуку ані у «Козацькій долині 2006», ані в інших господарствах. Препарат дійсно вартий уваги.


ЛІДЕРСТВО – ЦЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Лідерами стають, на мою думку, завдяки знанню своєї справи та усвідомленню відповідальності не лише за себе, але й за інших. Коли мені довелося стати керівником, я одразу відчув відповідальність і за людей, і за себе.

Я хочу залишити по собі слід на землі. Потрібно працювати і розуміти, що тут живеш не тільки ти. У нас усіх є діти, батьки, і всі хочуть, щоб вони мали шматок хліба та комфортні умови для життя.

Наше господарство вирішує практично всі соціальні питання в селах, де ми працюємо. Так, реконструювали школу, утеплили її та дитячий садок, є безкоштовне харчування для дітей.

Крім того, придбали автогрейдер, щоб ремонтувати і підсипати дорогу. Пішли на спільне фінансування з «Укравтодором» і минулого року зробили поверхневе покриття. Я міг би на повнопривідній машині і так проїхати, але ж я не один тут живу — комфортно має бути всім.

ПЕРЕЛОМНИЙ МОМЕНТ

Коли у мене поганий настрій, проблеми, я стараюся виїхати в поле — бачу сходи рослин, і на душі стає легше… Тоді хочеться жити і творити, адже ти бачиш плоди своїх рук. З кожним роком ми стараємося збирати вищі врожаї. І разом з цим покращуємо умови праці людей. Найбільше мене мотивує сама робота — о 6 ранку я вже на ногах, оглядаю поле чи ферму. Потім нарада, спілкування. Мене стимулюють не фінанси, а те, що я допомагаю людям.

Дуже приємно, що рідні підтримують мене і працюють поруч. Дружина працювала ветеринарним фельдшером. Донька захотіла навчатися на факультеті бухгалтерського обліку та аудиту. Син отримав економічну освіту і зараз успішно трудиться у нашому господарстві головним інженером. Онук сам пішов на агрономічний факультет — третій рік у нас працює агрономом і навчається заочно в університеті. Невістка також вже працює в господарстві. Мені приємно, що є кому передати свою справу.

У кожної людини трапляється своєрідний переломний момент, коли її життя змінюється. Для мене він настав тоді, коли довелося очолити господарство. Я зрозумів: треба щось зробити, аби зберегти господарство, і відчув відповідальність не тільки за себе, але й за всю громаду. Тоді я спав по три-чотири години на добу. Потрібно було вставати не пізніше 4 ранку, звозити людей на роботу…. Але водночас було велике бажання до роботи. Коли за щось взявся, треба довести, що ти це можеш і вмієш зробити. Приємно, що мені це вдалося.