Україна

You are here

Share page with AddThis

Ланцелот 450 WG – виклик прийнято! Або особливості застосування на зернових колосових та кукурудзі

Новини компанії
10.11.2016

В.О. Максимович, головний технічний експерт з польових культур компанії «Сингента» 


У цій статті зауважено особливості застосування Ланцелоту в минулому сезоні по всій території України.

Проблема засмічення посівів зернових колосових та кукурудзи осотами, особливо жовтим та рожевим, в Україні стає дедалі вагомішою. У зв’язку з повним порушенням сівозмін та нагромадженням великої кількості насіння осотів, яке здатне зберігати свою схожість упродовж 20 років, ці бур’яни на даний час фактично є присутніми в усіх кліматичних зонах нашої країни і становлять загрозу для більшості культур. До появи ЛАНЦЕЛОТУ, однією з діючих речовин якого є амінопіралід, багато компаній виробників рекомендували використовувати дикамбовмісні гербіциди, які, з їхніх слів, мають викорінюючу дію проти осотів та застосовуються для їхнього знищення у сівозміні. Але досвід використання Ланцелоту у порівнянні з дикамбовмісними препаратами у минулому сезоні показав, що це не зовсім так. Дійсно, дикамбовмісні продукти (наприклад, ДІАЛЕН СУПЕР, БАНВЕЛ або ЛІНТУР) здатні проникати в кореневу систему осотів, але лише на глибину 8-10 см. 

До появи Ланцелоту таке проникнення діючих речовин вважалося достатнім, щоб говорити про викорінювальний ефект. Але численні досліди протягом останніх двох сезонів застосування цього гербіциду показали, що амінопіралід здатний проникати та знищувати кореневища осотів, які мають довжину 40 см і більше. На сьогодні в Україні ще не має жодного препарату, окрім Ланцелоту, який був би здатний знищувати корені осотів на такій глибині. Таким чином, на сьогоднішній день Ланцелот є найефективнішим з усіх відомих гербіцидів проти цих злісних бур’янів, до того ж має викорінювальний ефект. При цьому необхідно звернути увагу на те, що для знищення і проникнення Ланцелоту всередину кореневої системи бур’янів необхідно, щоб їхня надземна (вегетуюча) частина якийсь час лишалася зеленою, оскільки проникнення амінопіраліду зумовлено необхідністю активного сокоруху всередині осотів. Якби гербіцид знищив вегетуючу частину осотів, його проникнення та розповсюдження по кореневій системі було б недостатнім. Після застосування Ланцелоту проти осотів, вони одразу зупиняються в рості, лишаються в нижньому ярусі зернових культур, але при цьому протягом 3 тижнів ще мають зелене забарвлення. Це пов’язано з поступовим проникненням Ланцелоту в кореневу систему бур’яну і знищенням останньої. Візуальні симптоми дії гербіциду проявляються на 15 день після обробки осоту у вигляді скрученого та гофрованого листя. На 20 день після обробки починається почорніння стебла та побуріння листків (фото 1). Але найцікавіший симптом активної дії Ланцелоту з’являється на кореневій системі. Через 15-20 днів після застосування гербіциду коренева система осоту стає вузлуватою, чорніє зсередини і, якщо стиснути ці вузли пальцями, можна почути хрускіт, що нагадує звук при розриванні пінопласту. Це є одна з головних діагностичних ознак викорінювальної дії Ланцелоту. Коренева система зовні буріє, всередині чорніє, хоча надземна частина осоту при цьому виглядає життєздатною (фото 2). Таким чином, симптоми дії Ланцелоту значно відрізняються від будь-яких інших відомих протиосотових гербіцидів.

Варто також звернути увагу на те, що Ланцелот має високоефективну дію не тільки проти осотів, але й здатен ефективно знищувати інші складноцвіті бур’яни у посівах зернових та кукурудзи, у т.ч. амброзію полинолисту, нетребу звичайну (фото 3) і, що найцікавіше, падалицю соняшнику, причому як звичайну, так і IMI або ALS-стійку, яка з’являється у посівах зернових та кукурудзи після використання гібридів соняшнику, стійких до імідазолінонів та сульфонілсечовин. Така падалиця є характерною у посівах зернових та кукурудзи Східної та Південно-Східної України, де частіше всього використовуються гібриди стійкого до відповідних груп препаратів соняшнику. Повне порушення сівозмін, коли соняшник висівається після пшениці на наступний рік, а часто і в монокультурі на окремих полях, призводить до значного забур’янення соняшнику падалицею. Якщо ця падалиця є стійкою, то вона створює великі проблеми у посівах наступних культур (особливо зернових), оскільки не контролюється гербіцидами сульфонілсечовинної групи. У такому випадку надійним помічником стане Ланцелот (фото 4). До речі, цей гербіцид здатен знищувати падалицю соняшнику навіть на стадії 6 справжніх листків, коли вона вже є перерослою для контролю більшістю інших препаратів (фото 5). Таким чином, Ланцелот є високоефективним продуктом не тільки проти осотів, але й проти всієї родини складноцвітих і особливо падалиці соняшнику (IMI та ALS- стійкої включно).

Окрім амінопіраліду до складу Ланцелоту входить також флорасулам, а це означає, що гербіцид здатен контролювати такі бур’яни, як підмаренник чіпкий (до 6-7 кілець), хрестоцвіті бур’яни, щирицю звичайну, жабрій звичайний, волошки, ромашки, мак тощо. Для знищення лободи білої (Chenopodium album) головною нашою рекомендацією є застосування суміші Ланцелоту (30-33 г/га) з ЕСТЕРОНОМ (0,3 л/га). Триста грамів останнього гербіциду в такій суміші достатньо для підсилення дії Ланцелоту проти лободи білої. Крім того, така суміш є недорогим вирішенням проблеми лободи в посівах зернових та кукурудзи. Стадія вказаного бур’яну при цьому повинна бути в межах 2-4 листків. Якщо лобода на момент внесення є перерослою (більше 4-х справжніх листків), то норму Естерону необхідно збільшувати до 0,5 л/га або ж використовувати інший гербіцид. Також проти таких злісних бур’янів та/або у посушливих умовах необхідно застосовувати сурфактанти з розрахунку 0,1 % концентрації в робочому розчині. Використання сурфактантів також необхідно для підсилення дії Ланцелоту у тих регіонах де є хвощ польовий,– ще один злісний бур’ян, який останнім часом набув значного поширення у Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській та частині прилеглих областей. Ланцелот на сьогодні поки що єдиний гербіцид в Україні, який здатний контролювати хвоща польового. Листки цього бур’яну маленькі, вкриті твердою кутикулою з гладенькою поверхнею і округлі в розрізі. При використанні Ланцелоту проти хвоща (фото 6) необхідно або збільшувати кількість робочої рідини (до 250-300 л/га), або додавати сурфактант, або ж застосовувати спеціальні форсунки (див. розділ «СЕРВІСИ» сайту Сингенти).

У посівах кукурудзи в 2011-2012 рр. досить добре зарекомендувала себе суміш МІЛАГРО (1,0-1,25 л/га) з ЛАНЦЕЛОТОМ (33 г/га), яка показала високий результат проти нетреби звичайної, падалиці соняшнику і, звичайно, осотів. Фаза внесення суміші в посівах кукурудзи становить 3-6 листків. Необхідно також пам’ятати, що Ланцелот є комбінованим гербіцидом і має свою оптимальну температуру застосування, яка лежить в межах +10-+25 ºС. Якщо температура є нижчою +10 ºС, симптоми ефективності з’являються набагато пізніше, що пов’язано, перш за все, з повільним сокорухом всередині рослини бур’яну.

Отже, з усього вищезазначеного можна зробити висновки про те, що при використанні Ланцелоту в посівах зернових колосових та кукурудзи Ви отримуєте:

1) Викорінювальну дію проти всіх видів осотів.

2) Найкращу ефективність проти падалиці соняшнику (у тому числі IMI та ALS-стійкої).

3) Контроль хвоща польового.

4) Можливість економії коштів для боротьби з осотами у сівозміні.