Інтенсивне заселення павутинними кліщами посівів соняшнику та сої

Новини компанії

У сезоні нинішнього року в південних та східних областях України відбулося інтенсивне заселення павутинними кліщами посівів соняшнику, що спричинило їх значні ушкодження. Перші істотні пошкодження цієї культури були відмічені на Півдні ще у І декаді червня. На сьогодні у низці населених пунктів і господарств Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької та почасти Дніпропетровської й Кіровоградської областей частка заселених рослин на полях досягає 70–100 %. В ушкоджених рослин спочатку відбувається пожовтіння, потім — побуріння, й зрештою — засихання листя різних ярусів, що, безумовно, негативно позначиться на їх продуктивності. До цього року соняшнику павутинні кліщі майже не шкодили, віддаючи перевагу іншим культурним чи дикоростучим рослинам (заселення цієї олійної культури іноді спостерігалось, але у чисельності, яка не мала суттєвого економічного значення). Проте у нинішньому році проблема набула масового характеру й небачених масштабів, що створило значну загрозу втрат урожаю.

Варто зауважити, що павутинні кліщі (види родини Tetranychidae; зокрема роду Tetranychus, sp.) є поліфагами й можуть живитися багатьма видами однодольних і дводольних рослин.  От і соняшник з-поміж них не став виключенням. Все ж павутинні кліщі більш відомі як шкідники сої, садових, овочевих культур відкритого й закритого ґрунту. 

Зокрема,  початок заселення посівів сої павутинними кліщами у Херсонській та Миколаївській областях у цьому році спостерігався вже на початку липня. Наступне похолодання зі зниженням нічної температури повітря в окремі дні до +11–12 ᴼС, звісно, призупинило розвиток їхніх популяцій. Однак із настанням чергового потепління зі значним наростанням температур, яке очікується вже наприкінці цього тижня, швидкість та інтенсивність розмноження кліщів істотно збільшаться. Відповідно, різко зростуть й активність рухомих стадій та їх шкодочинність. Якщо ж у подальшому (у ІІІ декаді липня та у серпні) утримуватиметься суха й спекотна погода з денними температурами повітря до +30–32 ᴼС, не виключене швидке поширення павутинних кліщів на посіви сої в центральні, східні й можливо навіть західні області. Втрати врожаю цієї культури залежно від чисельності фітофагів можуть становити від 2 до 8 ц/га.

З метою запобігання значним пошкодженням сої павутинними кліщами та можливим втратам урожаю компанія «Сингента»  рекомендує обробити посіви при появі рухомих стадій (імаго, личинок, німф) шкідника високоефективним акарицидом з тривалою захисною дією Вертимек 018 ЕС, к. е. (0,6–1,0 л/га). ЕПШ павутинних кліщів на сої — 3–5 екз./трійчастий листок.

Завдяки трансламінарним властивостям діючої речовини абамектин й можливості накопичення її у мезофілі листків у вигляді своєрідних «резервуарів», з яких вона потім поступово виділяється, виявляючи тривалу акарицидну дію, період захисту препарату перевищує 2 тижні. Цього достатньо для контролю двох послідовних генерацій павутинних кліщів. Як наслідок — розвиток фітофагів на рослинах повністю припиняється.