Україна

You are here

Share page with AddThis

Форнет ™ — нове ім’я відомого бренда

Новини компанії
23.03.2020

Володимир МАКСИМОВИЧ,
менеджер з технічної підтримки, напрям «Гербіциди для польових культур»,
компанія «Сингента»


Історія появи нікосульфурону в концентрації 40 г/л від японської компанії ISK («Ішихара Сангіо Кайша», ЛТД) бере свій початок у двохтисячних роках, коли було зареєстровано перший гербіцид на основі цієї діючої речовини під брендом «Мілагро». З цього часу даний бренд чітко асоціюється з компанією «Сингента», яка почала його реалізовувати для посівів кукурудзи. За майже 20 років дуже багато інших, переважно генеричних компаній, намагалися створити подібний продукт і навіть деякі існуючі вже нікосульфурони у своїй назві повторюють відомий бренд. На сьогодні є понад 30 продуктів, які у своєму складі мають нікосульфурон у тій чи іншій концентрації. Вони випускаються у рідкому або гранульованому вигляді, коштують дуже дешево й майже завжди присутні у технологічних картах будь-якого господарства, що вирощує кукурудзу.

Десь приблизно років 5 тому компанія «Сингента» з різних причин спробувала перейти на концентрованіший нікосульфурон, який містив у 6 разів більше цієї діючої речовини, тобто 240 г/л. Здавалося, що гербіцид зі збільшеним вмістом нікосульфурону у своєму складі мав би прекрасно, а головне швидко контролювати цілий спектр бур’янів. До нього, крім того, додавався неіонний сурфактант (прилипач). Проте, на жаль, на практиці було виявлено, що більша концентрація діючої речовини у гербіциді, незважаючи на додавання прилипача, не давала очікуваного результату. Саме тому з 2020 року «Сингента» вирішила повернутися до вже відомої концентрації — нікосульфурон 40 г/л. Так у портфелі гербіцидів для кукурудзи з’явився Форнет 040 SC, к. с., до того ж компанія-виробник залишилася та ж сама — ISK, що є досить відомою за якістю своїх продуктів.

Чому саме в портфель компанії «Сингента» додано Форнет ™?

Чому не достатньо рекомендувати тільки Люмакс ®, Примекстра ® Голд (TZ Голд) чи Елюміс ® ? А саме тому, що дуже часто на полі виникають різноманітні ситуації з видовим складом бур’янів, які можуть не потребувати використання складних гербіцидів з потужною ґрунтовою дією. З огляду на це «Сингента» «тримає» у своєму портфелі базовий грамініцид Форнет ™, до якого залежно від польових ситуацій можна додавати цілу низку протидводольних бакових партнерів, про що йтиметься трохи згодом.

Давайте пригадаємо основні властивості препарату Форнет ™.

До складу його формуляції, крім діючих речовин, входить велика кількість новітніх сурфактантів, антистресантів, антиспінювачів та багато інших компонентів, що є ноу-хау від компанії-виробника. Саме тому Форнет ™ такий якісний і ефективний, на відміну від генеричних продуктів та відомих конкурентів. Це знайомий АЛС-інгібітор, що має системну дію й розповсюджується по всьому бур’яну, досягаючи коріння. Характерні симптоми дії Форнет ™ — це почервоніння злакових бур’янів на 7-й день після застосування і поступове відмирання й висихання шкідливих рослин. Дуже добре і швидко працює проти основних однорічних злакових бур’янів, таких як куряче просо, мишій (види), пальчатка (види), інші види проса, елевзина індійська і багаторічні злакові, серед яких головними є гумай, пирій та свинорій. З-поміж однорічних дводольних видів це переважно хрестоцвіті та якоюсь мірою лобода, щириця і гірчаки. Тобто, Форнет ™ є типовим грамініцидом для кукурудзи, який має широкий спектр контролю злакових бур’янів, дуже значне вікно застосування (від 3-го до 10-го листка культури включно) і є чудовим партнером для післясходових протидводольних гербіцидів, з якими в останнього спостерігається синергізм.

Форнет ™ не має ґрунтової дії — період напіврозпаду становить близько 10 днів, швидко розчиняється в ґрунті і, як наслідок, не має післядії у сівозміні. Він може бути використаний на ділянках гібридизації, тобто є найбезпечнішим гербіцидом для кукурудзи. Щодо зареєстрованих норм застосування, тут все дуже просто — 1,0 л/га необхідно використовувати, коли є однорічні бур’яни (однорічні злакові — 3–4 листки, однорічні дводольні — 2–4 листки), та 1,25 л/ га, коли маємо на полі багаторічні злакові бур’яни у стадії 4–5 листків (15–20 см).

А зараз давайте стисло розглянемо, для чого потрібні різноманітні суміші.

Якщо на полях спостерігаються злакові та дводольні бур’яни, до того ж серед останніх, наприклад, значна кількість традиційної падалиці соняшнику, тоді суміш Форнет ™ (1,0–1,25 л/га) + Пік ® (5–7 г/га) стане у пригоді. Тут варто зауважити, що додавання всього лиш 5–7 г/га гербіциду Пік ® є достатнім для ефективної боротьби проти падалиці соняшнику і водночас дозволяє зекономити кошти на обробку та не має післядії у сівозміні на соняшник і насамперед бобові. Крім того, таку суміш можна вносити до 8-го листка культури включно і її вже багато років використовують у господарствах. Якщо на полях зустрічаються злакові та дводольні бур’яни, в тому числі осоти (жовтий та рожевий), лобода, хвощ і падалиця соняшнику, що є стійкою до імідазолінонів та сульфонілсечовин, то доречним буде внесення суміші Форнет ™ (1,0–1,25 л/га) + Пріма ™ Форте (0,5 чи 0,7 л/га). Таку суміш рекомендується застосувати до 5-го листка культури, але при цьому вона має ґрунтову дію на наступні хвилі бур’янів, які можуть з’явитися, особливо після дощу. Після використання такої суміші на наступний рік не рекомендується висівати бобові культури. Якщо на полі, крім основних злакових та дводольних бур’янів, у великій кількості є березка польова, осоти, лобода і ви не бажаєте жодного ризику післядії, то доцільно застосовувати суміш Форнет ™ (1,0–1,25 л/га) + Діален ® Супер (0,6–0,8 л/га), на основі такої суміші у компанії «Сингента» незабаром з’явиться новий гербіцид. Дану суміш, так само як і попередню, можна вносити до 5-го листка культури. А втім, якщо на полях невизначений видовий склад, є і злакові, і дводольні, серед яких гірчаки та паслін чорний домінуючі, можна використати суміш Форнет ™ (1,0–1,25 л/га) + Каллісто ® (0,2 л/га) + ПАР. Така суміш може вноситися до 10-го листка культури включно і має потужну ґрунтову дію проти наступних хвиль дводольних бур’янів.

Отже, у цій статті ми побачили, що найпопулярніший на ринку нікосульфурон повертається до портфеля компанії «Сингента» під новим брендом — Форнет 040 SC, к. с.