Україна

You are here

Share page with AddThis

Елатус ® Ріа: гарні новини з полів Вінничини і Житомирщини

Новини компанії
12.12.2019

ОЛЕКСАНДР СОЛОВЙОВ,
технічний експерт компанії «Сингента», Західний бізнес‑регіон


Останніми роками провідні хімічні компанії — виробники засобів захисту рослин не так часто радують аграріїв виведенням на ринок нових діючих речовин. Найчастіше нові препарати є результатом зміни комбінацій вже існуючих д. р. або вдосконаленням формуляції. Тому поява нової фунгіцидної діючої речовини солатенол™ від «Сингента» стала справжньою подією, а якщо взяти до уваги, що солатенол™ є найновішим представником хімічного класу SDHI-фунгіцидів, над яким компанія працювала понад 12 років, то інтерес до цього препарату є цілком зрозумілим.

Дізнавшись про появу нового фунгіциду, його характеристики і переваги на конференції компанії «Сингента», спеціалісти ТОВ «Вега Агро» Брусилівського району Житомирської області вирішили спробувати Елатус ® Ріа вже в перший рік появи ще й придбали його на всю площу. Основними культурами в цьому господарстві є озима пшениця, жито, соняшник, кукурудза, соя, нут, картопля. Площа озимої пшениці складає 510 га.

Найбільше складнощів тут виникає через легкі піщані ґрунти. По‑перше, рівень ґрунтових вод розташований досить близько до поверхні. По‑друге, такий тип ґрунтів має набагато меншу здатність утримувати вологу, на відміну від чорноземів. Через це навіть нетривалий період без опадів з високими температурами може призвести до негативних наслідків та втрат урожаю. Що ми й спостерігали останні два роки.


Результати застосування Елатус ® Ріа в 2019 році — чисто!

2018‑й характеризувався відсутністю опадів у найбільш важливі для озимих зернових культур періоди — у травні та на початку червня. Тобто, від фази виходу в трубку й у період наливу зерна культура потерпала від дефіциту вологи, ще й пізня коротка весна з дуже швидкими темпами наростання температури внесла свої корективи в розвиток рослин. З одного боку, за таких умов ми практично не спостерігали проявів листкових хвороб, культура швидко проходила фази розвитку, скоротивши фази весняного кущення, дуже швидко пішла в трубку, а з іншого — були високі температури та нестача вологи в ґрунті. Отже, плани отримати гарний урожай виявилися під загрозою.

За таких обставин 2018 року у більшості виробників, у тому числі й у нас, постало актуальне питання: а чи взагалі потрібно проводити фунгіцидну обробку по прапорцевому листку з огляду на умови, що склалися? Чи не нашкодить це культурі, яка й так знаходиться в стані стресу. Проте було вирішено зробити обробку по прапорцевому листу на всій площі фунгіцидом Елатус ® Ріа, після чого хвороб не спостерігалось. А от через погодні умови обробки фунгіцидом по колосу проти фузаріозу вирішили не проводити. Здавалося, дане рішення було виправданим, оскільки культура дуже швидко висохла і жодних ознак фузаріозу на колосі ми не відзначали, якби не одне «але». Після тривалого періоду без опадів та високих температур природа, мабуть, вирішила компенсувати недодану навесні кількість опадів рясними дощами в червні‑липні. Ці дощі були дуже необхідними для кукурудзи та соняшнику, проте вони не давали зібрати врожай озимих зернових культур. До того ж ми всі знаємо, що інтенсивні опади в цей період негативно впливають як на якість продовольчого зерна, так і на посівні якості насіння, сприяючи поселенню сапрофітних грибів, таких як альтернаріоз, кладоспоріоз, фузаріоз, на вже дозріле насіння, що надалі може призвести до зниження якості зерна. Коли все ж приступили до збирання, в господарстві були здивовані виглядом посівів. Рослини й колос були світлого солом’яного кольору, без жодних ознак ураження сапрофітними грибами, тимчасом як на сусідніх полях інших господарств, де навіть проводили фунгіцидний захист по колосу, поле виглядало значно гірше — солома та колос були тьмяного, навіть ближче до чорного кольору. Після збору врожаю постало питання його якості. Так, в лабораторії було визначено, що зерно відповідає вимогам третього, а подекуди навіть другого класу. А ми всі добре пам’ятаємо проблеми з якістю продовольчого зерна, які були в нас у 2018 році. Це був перший досвід застосування Елатус ® Ріа в ТОВ «Вега Агро». Спеціалісти господарства були задоволені отриманими результатами врожайності, яка склала 5,2 т/га на круг, та його якістю за умов, що склалися.


На карті стандартно відображаються зеленим кольором рослини з кращим станом і
червоним відповідно рослини в гіршому стані. В цифровому вираженні ми отримали значення 62 %
рослин у гарному стані на ділянці з Елатус ® Ріа проти 20,5 % на ділянці з іншим препаратом, 2018 р.

На 2019 рік було заплановано використати ще інтенсивнішу схему фунгіцидного захисту, що включала обробку препаратом Амістар ® Тріо у нормі 1,0 л/га в фазу кущення та 0,6 л/га Елатус ® Ріа по прапорцевому листку, оскільки дана схема дуже добре зарекомендувала себе в цій зоні. А от у 2019‑му все склалося не так, як хотілося. Та робота аграрія, мабуть, не була б такою, м’яко кажучи, цікавою, якби не погодні умови, які щороку випробовують нас. Рання весна 2019 року з поступовим наростанням температур і значною кількістю опадів сприяла продовженню весняного кущення культури та закладці гарного потенціалу врожаю — це добре. Однак прохолодна погода з частими дощами не давала провести вчасний захист зернових культур, які знаходилися під потужним тиском хвороб, що поширювалися, — це погано. Як наслідок, ми суттєво запізнилися з внесенням фунгіцидів і регуляторів росту на зернових в оптимальні фази. По факту першу фунгіцидну обробку препаратом Амістар ® Тріо ми зробили вже в фазу трубки, відповідно, змістилася і друга фунгіцидна обробка. Елатус ® Ріа ми фактично вносили вже у фазі колосіння. Варто сказати, що препарати спрацювали дуже добре. Навіть за таких сприятливих для розвитку борошнистої роси та септоріозу умов потрібно було дуже добре постаратися, щоб їх знайти. Лише невчасно проведена перша фунгіцидна обробка допомогла хворобам закріпитися на найнижчому ярусі листя, проте верхні яруси, включаючи найбільш важливі прапорцевий та підпрапорцевий листки, були абсолютно здоровими та працювали на врожай. Також у нас склалися дуже сприятливі умови для розвитку хвороб колосу. Але, оскільки друга обробка фунгіцидом Елатус ® Ріа фактично проводилася по колосу, а препарат також містить ще й триазоли пропіконазол та ципроконазол, ми вирішили ризикнути і не проводити обробки фунгіцидом по колосу. В цілому ми спостерігали лише одиничні прояви фузаріозу на колосі. Проте на цьому погодні сюрпризи не скінчилися, й після періоду з рясними дощами та комфортною температурою ми мали буквально 7–10 сухих днів з дуже високою температурою, які якраз збігалися з періодом наливу зерна більш пізніми, інтенсивними сортами озимої пшениці, на які в нашій зоні робиться основна ставка. До того ж посухи на піщаних ґрунтах і на чорноземних за рівнем впливу на культуру є абсолютно неспівставними. В результаті ми, як і більшість господарств, не змогли зібрати того врожаю пшениці, як і озимого ріпаку, який за всіма ознаками мав би бути цього року. Причина тому «підпал зерна» через вищевказані умови, що склалися, низькі показники натури та маси тисячі зернин. А якби в нас частину врожаю ще забрали листові хвороби?

За підсумками 2019 року ми зібрали озиму пшеницю з врожайністю 7,3 т/га на круг, і знову ж таки все зерно було третього класу. І в цьому нам допомогли фунгіциди від компанії «Сингента» та новинка Елатус ® Ріа, який ми використовуємо вже другий рік поспіль.

Іншим позитивним досвідом застосування Елатус ® Ріа може поділитися ТОВ «Арчі», яке розташоване в Козятинському районі Вінницької області. Це господарство є одним із найбільш передових у даному районі та використовує дійсно інтенсивні технології, що відображається на врожаях, які там отримують. І це не дивно, коли дізнаєшся, що на території господарства розташоване дослідне поле, де порівнюються між собою як препарати, так і гібриди основних польових культур майже всіх провідних компаній.

Загальна площа земель, які обробляються, складає близько 4500 га, з них площа під озимою пшеницею коливається в межах 800 га.

Знайомство господарства з Елатус ® Ріа розпочалося з випробування 5 л препарату в 2018 році для порівняння з існуючою технологією захисту, а також із запропонованими конкурентними схемами захисту. Елатус ® Ріа застосовувався в схемі з препаратами Тілт ® Турбо та Магнелло ® згідно з рекомендаціями компанії «Сингента».

Що ж отримали в підсумку? Результатами були видимі відмінності в ураженні хворобами і кількості збереженого листя, і це, незважаючи на несприятливі умови для розвитку хвороб у сезоні 2018 року. При обстеженні та порівнянні основна відмінність була помітна по ураженню септоріозом та кількості живого листя на третьому ярусі. Було здійснено обліт поля за допомогою безпілотника з під’єднаною до нього мультиспектральною камерою і отримано детальну фотокарту поля. Використання спектральної камери дає змогу порівняти стан розвитку рослин на полі, виявити проблемні ділянки, які ще навіть не помітні людському оку. В нашому випадку це чудовий інструмент для порівняння двох ділянок поля, оскільки після створення карти отримані дані аналізуються за допомогою спеціального програмного забезпечення, результатом є отримання індексів вегетації та статистики по кожній ділянці окремо. І такий об’єктивний погляд нічим не спростуєш.

Програма видає значення індексу (NDVI, GNDVI, SAVI та ін. залежно від потреб) по кожній ділянці з розподілом за станом рослин у цифровому вираженні та візуальному за допомогою карти.

Однак стан рослин — це добре, але основною нашою метою є збереження врожаю. Урожайність на схемі захисту з Елатус ® Ріа склала 8,4 т/га проти 7,7 т/га за стандартної схеми з конкурентними фунгіцидами.

Результатом цього стало використання препарату 2019‑го вже на площі 500 га, а наступного року планується застосування на всій площі, оскільки цього року даний продукт довів свою ефективність навіть за дуже сприятливих для розвитку хвороб умов. У 2019‑му середня врожайність склала 8,5 т/га, якість зерна відповідала 2–3‑му класам. На деяких полях урожайність перевищувала 10,0 т/га й очікувався більший урожай, якби на заваді не стало вилягання культури.

В ефективності препарату Елатус ® Ріа на полях ТОВ «Арчі» мали змогу пересвідчитися також керівники й агрономи з сусідніх господарств завдяки польовому туру «Їдемо в поля!», який організувала компанія «Сингента». Цей тур включав об’їзд виробничих посівів, де застосовувалися препарати або насіння компанії «Сингента», і Елатус ® Ріа був однією з основних тем для обговорення.