Вирішення надскладних завдань сприяє росту професіоналізму

Насіння овочів


Фото. 1. Віктор Санін, власник ФГ «Віксан».

ЄВГЕН КОЛІНЬКО,
менеджер з маркетингу,
насіння овочевих культур, компанія «Сингента»


Овочівництво завжди вирізнялося своїм різноманіттям підходів до технології вирощування, а овочівники, мабуть, найбільші експериментатори в агрономічному світі.

За останні 20 років, які я уважно спостерігаю за цією галуззю, зміни відбулися колосальні: від поливу по рівчачках до комп’ютеризованого крапельного зрошення, роботи дронів, які працюють обприскувачами, та вже звичних вертикальних ферм! І здавалося, що ми вже досягли якогось рівня, де все більш-менше відомо, і навіть закордонні поїздки не могли здивувати. Однак ні — 2020 рік з усіма своїми «нововведеннями» відкрив і нові підходи у вирощуванні капусти білоголової! Так, звісно, цей досвід — не політ до космосу, але дуже цікавий для тих, хто хоче мати стабільний збут і прибуток навіть у найскрутніших умовах, зокрема таких, що склалися у 2020-му для господарств, які займаються вирощуванням капусти білоголової. Тож хочу розказати вам про ФГ «Віксан» та познайомити з його власником Віктором Саніним.

Підприємство розташоване у м. Каховка в Херсонській обл., а сам господар ось уже більше ніж 10 років займається вирощуванням картоплі та овочевих культур. Ми співпрацюємо з ФГ «Віксан» понад 5 років, і в своїх підходах до технології Віктор завжди був відкритим до нових ідей та експериментів, які ми пропонували, та й сам весь час проводив власні випробування і постійно вдосконалював усі виробничі ланцюги свого господарства.

Отже, експеримент 2020 року з вирощування пізньої білоголової капусти в ФГ «Віксан» полягає в, здавалося б, простому збільшенні густоти стояння, і за планами господарство мало б отримати на момент збирання десь близько 70 тис. рослин/га. Це дуже висока щільність для білоголової капусти (традиційні рекомендації по пізніх сортах капусти — від 35 до 42 тис. рослин/га).

Фермер зробив прямий посів 7 червня на гряді насінням таких гібридів білоголової капусти: Епікур F1 (фото 2), термін достигання якого 125 днів від висадки розсади, або 150 днів від отримання сходів, та Сторідор F1 (130 і 155 днів відповідно).


Фото. 2.

Схема посіву: гряда 1,1 м, на якій розміщено 3-стрічковий посів з 45 см між стрічками і по 22 см між рослинами в ряду (фото 3 та 4). На гряді розташовані дві крапельні стрічки в міжрядді, зміщені трохи до крайніх рядків для кращого розподілення поливної води по поверхні гряди. Таким чином, фермер висіяв на 1 га 85 тис. насінин, розраховуючи отримати схожість на рівні 85 % (нагадую, це прямий посів на гряді), а на момент сходів мати 72–73 тис. рослин/га, щоб отримати «запас» у 2 тис. рослин/га, так би мовити, на можливі втрати до моменту збирання.


Фото. 3.


Фото. 4.

Однак, як кажуть у народі, щось пішло не так, і фермер отримав польову схожість на рівні 95 %, зберіг густоту стояння рослин до осені й у підсумку мав на момент збирання біля 80 тис. рослин/га. Це надзвичайне видовище, коли майже в 2 рази більше, ніж за загальної технології, рослин стоїть на полі (фото 5), до того ж господар зумів забезпечити живлення та зрошення на достатньому рівні й отримав гарний урожай капусти екстракласу з розміром головки, який супермаркети прагнуть отримати в першу чергу, а це стандарт 2–2,2 кг один качан. Тож у цей непростий рік, коли ціна не дуже й тішить, а закупівельники вимагають якості, яка іноді суперечить здоровому глузду, бо є надлишок пропозиції, ФГ «Віксан» має дуже гарну диференціацію на ринку. І хоча в це декому важко повірити, але закупівельники записувалися в чергу на дату старту продажу (навесні 2021 року), щоб мати доступ до товару екстракласу, оскільки в них є своя конкуренція за лояльність покупців.


Фото. 5.

Для нас цей досвід цінний тим, що наші гібриди дуже гарно витримали загущення, навіть таке аномальне. Для фермера це справжнісінький виклик і по забезпеченню рослин рівномірним поливом на весь період вирощування (не забуваємо, це Херсонська обл.), і по захисту від трипса та лускокрилих, і по живленню! Останнє, до речі, на такому полі — це дуже тонка справа, адже ми всі розуміємо, що незначний прорахунок міг би призвести до відсутності врожаю! Якщо не догодуєш — не отримаєш урожаю, а перегодуєш, то матимеш загрозу появи бактеріозів та інших хвороб. Віктор упорався з усіма викликами, і нам залишається лише побажати йому та всім читачам насамперед здоров’я та натхнення на майбутнє.

Повертаючись до початку, хочеться наголосити, що експериментувати — це дуже цікаво, однак не завжди ми отримуємо позитивний ефект і до цього теж треба бути готовим. Проте можна з впевненістю сказати: вирішення надскладних завдань сприяє росту професіоналізму агрономічної служби та відкриває нові можливості для всієї галузі. Тож не зупиняйтеся на досягнутому, будьте відкриті до нового та збагачуйте своїм досвідом себе й колег по галузі.

P. S. Ми не радимо повторювати цей експеримент, однак закликаємо ширше дивитися на традиційні речі та ділитися власним досвідом з професійною спільнотою всієї країни й світу.