Володимир Осадчий: «Кукурудза зі знаком плюс»

Кукурудза

The Ukrainian Farmer, грудень 2017 року

Людмила Степанова

Експерти прогнозують, що через несприятливі погодні умови цьогорічний урожай кукурудзи буде гіршим за попередні роки — далися взнаки брак опадів, високі температури, весняні заморозки. Проте навіть за таких умов є господарства, де отримали достойний результат. Одне з них — агрофірма «Базис» із Черкащини. Її голова Володимир Осадчий поділився своїм досвідом, як бути з кукурудзою за будь-якої погоди.

Володимире Олексійовичу, як цього року у вас вродила кукурудза?

— У бункерній вазі в середньому 80 ц/га, у сухому залишку — близько 70 ц/га. Кращі гібриди показали більш достойний результат. Наприклад, Термо уродив по 84 ц/га, Кобальт — 82 ц/га у перерахунку на базову вологість. Загалом непогано, особливо якщо врахувати цьогорічні погодні умови: від травня до кінця серпня випало трохи більше за 90 мм опадів, і то вони припали здебільшого на серпень — понад 40 мм. А липень був не лише сухий, а й спекотний. Випробуванням були ще й травневі заморозки: 20 травня приморозило все — і верхівки гороху, і кукурудзу. Доки вона відійшла… Так що це теж певною мірою позначилося на врожайності. Ми цього року через посуху недоотримали 20% врожаю. Вже звикли, що врожай пшениці 50 ц/га — це погано, вважайте неврожай. Має бути хоча б 70 ц/га. Цукровий буряк по 600 ц/га — не дуже добре, треба до 700 ц/га. Добрий урожай кукурудзи — це 100 ц/га, а 80 ц/га — вже не дуже… Єдиний плюс — не впали ціни на зерно, бо зазвичай під час жнив ціни падають.

Як кукурудза показала себе за несприятливих погодних умов?

— Ми сіємо середньостиглі гібриди з ФАО 280-320. І не прогадали — вони нормально перенесли спеку. Ранні ми не сіємо й пізні також. Хоч цей рік складний щодо опадів, але тих два-три дощі випали якраз тоді, коли їх потребувала рослина. Проти зернової силосна кукурудза трохи слабша — вологи для неї бракувало. До слова, соняшник, як то кажуть, також більш-менш вискочив — ми отримали в середньому понад 3 т/га. Сіємо практично всю «Сингенту» (80% площ) — НК Неома, НК Бріо, НК Конді. Вони виправдовують себе, показують стабільний урожай. У мінус ми зайшли з багаторічними травами — вони виросли невисокі та вже сохнуть. Тож ми їх починаємо косити. Соя також потерпала від спеки.

Ви сказали, що маєте насичену сівозміну. Які культури вирощуєте? Яка частка кукурудзи у сівозміні?

— Загалом вирощуємо десять культур. Кукурудзи сіємо не дуже багато, цього року частка становить 12%, разом із силосною — 15 %. Чимало сіємо пшениці, цукрового буряку. Тому нам краще вирощувати горох, щоб був добрий попередник для пшениці. Крім того вирощуємо ячмінь, сою, багаторічні трави.

Багато господарств обмежується трьома-чотирма культурами й заробляють на них чималі гроші. Чи не простіше наслідувати їх приклад?

— Може, воно й так. Однак усі переживають, що буде завтра-післязавтра. Бо йде інтенсивне виробництво, треба щось давати для ґрунту. В нас великих ресурсів вносити багато добрив немає, але є інші методи. Наприклад, добрий попередник — це один із чинників доброго врожаю. І ми бачимо, що він працює. Узагалі, цей рік — рік попередника. Тобто в умовах, коли мало вологи й високі температури зростає роль попередника. От, наприклад, ми бачимо, що кукурудза після ріпаку показує кращий результат, ніж після інших попередників. Натомість на одному полі площею 50 га після цукрового буряка ми отримали 57 ц/га, тобто недобрали багато — 20 ц/га різниця із середньою врожайністю. Проте ми раді й такому результату, бо наші сусіди за 50 км не мають і 50 ц/га. Сингентівську ж кукурудзу посіяли після соняшнику. Це нормальний попередник. Тому це також сприяло врожайності.

За яким принципом ви обираєте гібриди кукурудзи?

— Щороку на демоділянці ми висіваємо багато гібридів різних компаній. І спостерігаємо за ними в однакових умовах — ґрунт, обробіток, живлення, захист. Із цієї великої кількості гібридів обираємо ті, що дають стабільну врожайність за різних погодних умов. Це для нас найважливіший показник — стабільність і надійність. У результаті обираємо гібриди трьох провідних селекційних компаній. От 2015 року, коли були загалом сприятливі погодні умови, сингентівські гібриди вродили по 102, 112, 108 ц/га. Торік умови були гіршими, відповідно й урожайність дещо впала — 90– 92 ц/га. Цього року отримали ще на 10 ц/га менше, бо спека й посуха завадили. Проте все одно ми бачимо, що й за гірших погодних умов із застосуванням наших технологій це непогано. Тому п’ять років сіємо три гібриди «Сингенти», які нам підходять і показують добрий результат: СИ Ондіна, НК Кобальт і НК Термо. Окрім того, для нас дуже важливою є вологовіддача. Наприклад, цього року НК Термо ми збирали з вологою 14%. В основному ми їх першими й збираємо — на тиждень раніше за решту гібридів. Річ у тім, що сушарки в нас немає — натомість за 10 км є чотири елеватори, то вони мене просять, щоб я привозив до них сушити кукурудзу. Тому ми зацікавлені, щоб витрачатися менше на досушування. Частину кукурудзи забираємо з елеваторів, щоб покласти на зберігання в рукави на корм худобі. Проте загалом нам для господарства кукурудзи багато не потрібно. Бо інколи виникають проблеми зі складами, де ми здебільшого тримаємо соняшник чи пшеницю, щоб продати, коли буде вигідно. А з кукурудзою ситуація інша — хто нам сушить, той у себе її й залишає на зберігання. А дехто й продає в порт. Тобто кукурудза до нас не повертається.

Ви сказали, що стабільній урожайності кукурудзи сприяє ваша технологія. Можливо, вона має певні особливості?

— Жодних особливостей. З осені виорали, внесли частину міндобрив і вирівняли ґрунт. Навесні згідно з рекомендаціями компаній — виробників насіння посіяли з одночасним унесенням міндобрив, унесли ґрунтовий або післясходовий гербіциди. Дочекалися сходів, обробили проти шкідників, хвороб, внесли трихограму, якщо потрібно, внесли інсектицид. Однак, на щастя, до нас кукурудзяний метелик чи інші шкідники поки що не дісталися… Як бачите, технологія цілком традиційна.

Нині кліматичні умови змінюються, відповідно багато хто вносить зміни й у технології. Ви не плануєте цього робити?

— Цього року пробували вносити рідкі добрива. Перед сівбою, крім традиційних селітри та карбаміду, застосовували ще й КАС. Наприклад, під пшеницю-2018, де був один попередник — багаторічна трава, внесли сім видів міндобрив: наші традиційні (азотні+ нітроамофоска) і запропоновані компаніями. На наступний рік зберемо пшеницю й порівняємо результати. Аналогічним чином зробили й на демополі ріпаку, де посіяно гібриди трьох компаній, зокрема й «Сингенти». Окрім того, пробували вносити мікро-добрива на кукурудзі, соняшнику, цукровому буряку. Результат є, тож будемо аналізувати.

Які плани маєте на наступний рік? Не думає розширювати площі під кукурудзою?

— Поки що ні. Якщо цього року ми засіяли 450 га зерновою та 200 га силосною, то наступного року виділимо під зернову кукурудзу 443 га і 191 — під силосну. Це залежить від розміру поля, на яке потрапляє кукурудза згідно із сівозміною. І гібриди плануємо сіяти ті самі. Можливо, щось змінимо після аналізу по демоділянках. Однак це вирішуватимемо після Нового року.

А цим роком ви задоволені?

— Дай Бог, щоб так було, але завжди хочеться кращого. Проте по кукурудзі ми не в мінусі.