Вимоги кукурудзи до умов вирощування

Кукурудза

Кукурудза як культура характеризується високою біологічною пристосовністю, але має певні вимоги до умов вирощування. Від цих умов безпосередньо залежать темпи росту, розвитку кукурудзи, а в результаті і сам урожай.

Кукурудза — світло- та теплолюбна культура, належить до рослин короткого світлового дня, потребує інтенсивного освітлення протягом 12–14 годин на добу. Затінення (бур’янами чи при загущенні), особливо у молодому віці, різко знижує урожай. Період, коли кукурудза здатна активно розвиватись і синтезувати органічні речовини, обмежений термінами стійкого переходу середньодобової температури вище позначки +10 °С.

Кукурудза — посухостійка культура, ощадливо використовує ґрунтову вологу, витрачаючи на створення одиниці сухої ваги близько 250–400 одиниць води, що вдвічі менше, ніж пшениця, ячмінь та овес, які витрачають 600–800 одиниць. При цьому кукурудза споживає води набагато більше, ніж інші культури, адже має тривалий вегетаційний період і формує потужну надземну масу. 

Оптимальні для культури показники температури і водного режиму за фазами росту та розвитку наведено в таблиці 1:

Періоди розвитку рослин

Середньодобова температура, °С

Опади за період, мм

Вологість ґрунту, %

Посів — сходи

15

100

50

Сходи — поява волоті

20

125

55

Поява волоті — цвітіння приймочок

24

100

58

Цвітіння волоті — молочна стиглість зерна

24

90

78

Молочна стиглість — воскова стиглість зерна

22

90

85

Воскова стиглість — повна стиглість зерна

20

50

6

Вплив чинників температури та зволоження на певних етапах вегетації кукурудзи наведено нижче, при описі біологічних особливостей росту і розвитку рослин.

Найсприятливіші ґрунти для культури — глибокі чорноземи, глибокі легкі суглинисті чи супіщані ґрунти з достатньою водоутримною здатністю та водопроникністю, рН 6,5–7,5 та щільністю ґрунту 1,1–1,3 г/см3. За умов стабільного підживлення кукурудзи сприятливими є легкі піщані ґрунти. За водною кислотністю ґрунту кукурудза досить витривала і здатна рости в межах рН 5,5–8,0, проте схильні до заболочування ґрунти з підвищеною кислотністю (рН < 5), а також засолені ґрунти для вирощування кукурудзи непридатні.