Шлях до високих урожаїв кукурудзи — через надійний її захист

Кукурудза

А. Лук’янченко, канд. с.-г. наук, технічний партнер компанії «Сингента» 


Сучасний захист кукурудзи від шкідників, хвороб і бур’янів грунтується на своєчасному і якісному виконанні комплексу організаційно-господарських, агротехнічних і хімічних заходів. Попри те, що хімічний метод захисту має певний негативний вплив на довкілля, він посідає одне з основних місць у системі захисту рослин. Це пов’язано, перш за все, із високою економічною віддачею, порівняно з іншими заходами, а також із швидким результатом.

На кукурудзі виявлено понад 400 видів шкідників. У різні періоди розвитку кукурудзи економічне значення мають певні їхні види. Так, на стадії сходів найбільшу загрозу молодим рослинам створюють дротяники, несправжні дротяники, личинки хрущів, гусениці підгризаючих совок, у фазі цвітіння — бавовникова совка, стебловий (кукурудзяний) метелик. Із хвороб у період сходів найвищу небезпеку становлять фузаріози, гельмінтоспоріози, пліснявіння насіння. Також слід пам’ятати, що саме у цей період відбувається інфікування молодих рослин летючою сажкою. Великої шкоди сходам кукурудзи завдають птахи, які видзьобують молоді паростки, що може спричинити зрідження посівів на 10–15%.

Захист на старті — прибуток на фініші


Зважаючи на сказане вище, у системі захисту кукурудзи сільгоспвиробникам варто звернути особливу увагу на обробку насіння. За умови висівання у ранні строки дуже висока ймовірність пліснявіння насіння, ураження фузаріозом, тому слід використовувати комплексний протруйник МАКСИМ ХL, який здатен контролювати збудників хвороб як пліснявіння, так і фузаріозів.

Крім захворювань та зменшення темпів проростання, ранні посіви біль ше пошкоджуються грунтовими шкідниками (дротяниками, несправжніми дротяниками, личинками хрущів, озимою совкою). Цьому можна запобігти, обробивши насіння інсектицидним протруйником ФОРС ЗЕА, який знищує також і шкідників сходів, зокрема шведську муху, попелиць та інших. Крім того, це єдиний інсектицидний протруйник, який має репелентну дію на птахів і здатен відлякувати гав, граків, шпаків тощо без завдання шкоди як сходам, так і самим птахам. Наявність у складі препарату тіаметоксаму дає ще одну важливу перевагу для покращення умов проростання — стимулюючу дію на кореневу систему. У разі використання Форс Зеа проростки мають значно розвиненішу кореневу систему, яка швидше проростає, а це важливий фактор для протистояння негативним наслідкам за швидкого висихання верхнього шару грунту. Корені мають значно більше шансів потрапити у нижній, вологіший, прошарок грунту.

Щільність рослин кукурудзи на період збирання має відповідати регіону, в якому її вирощують. Група стиглості також впливатиме на густоту стояння. Так, наприклад, у зоні достатнього зволоження густота посіву може становити 80–90 тис. рослин/ га, у зоні недостатнього зволоження — 40–70 тис. Щільність рослин має обов’язково відповідати рівню вологи у грунті протягом вегетації. Слід враховувати, що збільшення густоти стояння буде виправдане і позитивно вплине на врожайність тільки за наявності відповідної кількості вологи. Застосування Форс Зеа дасть змогу точніше розрахувати густоту стояння рослин на період збирання, захистивши їх від шкідників сходів.

Максимальна відсіч небажаним сусідам


Найпоширенішим у посівах кукурудзи є змішаний тип забур’яненості, який представлений у всіх грунтово-кліматичних зонах однорічними злаковими (просо куряче, мишії сизий та зелений) та дводольними бур’янами: лобода біла, види щириці — біла, звичайна та лободоподібна, дескурайнія (кучерявець) Софії, хрінниця крупкоподібна, гірчиця польова, редька дика, гірчак березкоподібний, падалиця соняшнику, амброзія полинолиста, осоти рожевий та жовтий, березка польова, молочай верболистий, ваточник сирійський, гречка татарська, паслін чорний, дурман звичайний. Саме тому правильне застосування на посівах кукурудзи високоефективних гербіцидів грунтової та післясходової дії дає змогу відмовитися від механічних заходів догляду за посівами, що уможливлює економію коштів на пально-мастильні матеріали, а також запобігає додатковим втратам вологи у верхніх шарах грунту.

Найкращий старт без бур’янів забезпечить грунтовий гербіцид ПРИМЕКСТРА ГОЛД  або ПРИМЕКСТРА TZ ГОЛД. Особливістю цих гербіцидів є те, що вони нетоксичні щодо культури, і це дає змогу зберегти потенціал рослин. Ще однією перевагою цих препаратів є можливість застосування не тільки до сходів кукурудзи, а й після їхньої появи — до фази утворення п’яти листків (ВВСН 15). За використання грунтових препаратів потрібно звертати увагу на наявність грунтової вологи, оскільки її нестача послаблює гербіцидну дію.

З-поміж гербіцидів слід виокремити препарат ЛЮМАКС, який можна застосовувати як до сходів культури, так і в ранньопіслясходовий період її розвитку. Це вже трикомпонентний гербіцид, до складу якого входять S-метолахлор, тербутилазин, мезотріон. Завдяки такому складу спектр контрольованих бур’янів стає ще ширшим, підвищується ефективність знищувальної дії, а захисна дія на культуру зберігається протягом 70–80 днів і є найтривалішою серед грунтових гербіцидів. Але головною перевагою препарату є те, що гербіцид Люмакс знищує вже пророслі бур’яни (діє як страховий гербіцид), а після знищення бур’янів, що вегетують, контролює наступні хвилі рослин, що проростають (діє як грунтовий гербіцид) протягом 12 тижнів. Найкращим орієнтиром для внесення цього препарату є фаза двох листочків у злакових бур’янів. Саме такі властивості цього гербіциду роблять його незамінним у вирощуванні кукурудзи за вологозберігаючими технологіями «ноу-тілл», «стрип- тілл» та «міні-тілл». Варто зазначити, що наявність мезотріону дає змогу контролювати такі небезпечні бур’яни, як падалиця соняшнику та нетреба звичайна, залишаючи міжряддя чистими навіть до періоду збирання врожаю. Ця особливість дає змогу кукурудзі не конкурувати з бур’янами за поживні речовини, вологу, світло як на початкових етапах її розвитку, так і в пізніші фази.

Для захисту кукурудзи від бур’янів у післясходовий період асортимент гербіцидів досить широкий, що дає змогу дібрати найбезпечніший і водночас найефективніший продукт залежно від виду забур’яненості та фази розвитку культури. Безумовно, першим представником цієї групи препаратів є МІЛАГРО  — базовий страховий післясходовий гербіцид із найширшим вікном застосування (3–10 листків культури), який здатен контролювати переважно однорічні та багаторічні злакові бур’яни. Для підсилення дії Мілагро проти дводольних бур’янів залежно від фази розвитку культури та виду шкідливої рослини можна застосовувати бакові суміші із гербіцидами: ПРІМАЕСТЕРОНПІКЛАНЦЕЛОТ та КАЛЛІСТО.

Для ефективного контролю чисельності осотів компанія «Сингента » пропонує ще потужніший гербіцид — Ланцелот, який знищує кореневу систему на значно більшій глибині, ніж ДІАЛЕН СУПЕР або БанвелЛанцелот також дієво знищує падалицю ріпаку та соняшнику, у тому числі стійку до дії сульфонілсечовин або Євро-Лайтнінгу (так званих ALS-стійких гібридів).

Естерон, контролює багато видів однорічних дводольних бур’янів. Візуальний ефект від дії цього препарату надзвичайно швидкий — уже через кілька годин можна побачити покручені рослини бур’янів із втраченим тургором.

Застосування суміші Мілагро + Каллісто добре зарекомендувало себе протягом останніх кількох років. На основі цього поєднання було розроблено новий гербіцид ЕЛЮМІС.

Елюміс — це комплексний двокомпонентний препарат із широким спектром захисту проти однорічних і багаторічних злакових та дводольних бур’янів. Завдяки збалансованому поєднанню двох діючих речовин Елюміс здатен контролювати слабкочутливі або стійкі до інших гербіцидів дводольні бур’яни, наприклад ваточника сирійського, якого на сьогодні не контролює практично жоден хімічний засіб захисту рослин, тому він зустрічається у посівах кукурудзи дедалі частіше. 

Елюміс добре контролює хрестоцвіті, види щириці, лободи, дурман звичайний, паслін чорний, падалицю соняшнику та ріпаку, галінсогу, осоти (жовтий, рожевий, городній), види фіалки, портулак городній, нетребу звичайну та багато інших. Серед злакових бур’янів Елюміс має високу ефективність проти багаторічних видів пирію, гумаю, а також цілої низки однорічних злакових бур’янів, а саме: видів мишію, курячого проса, лисохвосту, пальчатки кровоспинної.

Безперечною перевагою цього препарату є найширше серед післясходових гербіцидів вікно застосування та потужна грунтова дія завдяки мезотріону, тобто здатність контролювати декілька можливих наступних хвиль дводольних бур’янів, які можуть виникнути на полі, особливо після випадання опадів. Відсутність фітотоксичності дає змогу застосовувати препарат і в пізнішій фазі — 2–8 (10) листків культури, коли внесення будь-яких інших гербіцидів може спричинити негативну дію на культуру, що в подальшому вплине на врожай.

Шкідникам — жодного шансу!


Для боротьби зі шкідниками кукурудзи: бавовниковою совкою та стебловим (кукурудзяним) метеликом — у період від цвітіння до дозрівання застосовують новітній інсектицид Ампліго або суміші інсектицидів КАРАТЕ ЗЕОН та АКТЕЛЛІК.

До складу Ампліго входять дві діючі речовини: хлорантраніліпрол, 100 г/кг, та лямбда-цигалотрин, 50 г/кг. Завдяки унікальному механізму дії хлорантраніліпролу і перевіреній часом надійності лямбда-цигалотрину можна із впевненістю сказати, що цей інсектицид посяде гідне місце у системі захисту кукурудзи від шкідників.

Ампліго — інсектицид контактно-кишкової дії. Хлорантраніліпрол потрапляє до організму комах через травну систему і в незначній кількості — через поверхню тіла. Діюча речовина зв’язується із ріанідиновими рецепторами, активуючи вивільнення і руйнування кальцієвих сховищ гладких та смугастих м’язів, спричинюючи ослаблення регуляції м’язів, параліч і загибель комах. Лямбда-цигалотрин, потрапляючи до організму шкідника, впливає на нервову систему: відкриває та не дає закритися натрієвим каналам, унаслідок чого змінюється звичний рух іонів натрію, що призводить до порушення передавання імпульсу (невимушеного перенесення електричного заряду). Ці особливості діючих речовин забезпечують контроль лускокрилих шкідників на кукурудзі як на стадії гусениць усіх віків, так і на стадії яєць. Обробку Ампліго слід проводити на початку відродження гусениць.

Суміш інсектицидів Карате Зеон та Актеллік дає змогу отримати високий біологічний контроль над стебловим метеликом. Карате Зеон, справляючи швидку дію, стрімко знищує гусениць на поверхні рослин, не даючи їм змоги завдати серйозних пошкоджень. Разом із тим, Актеллік завдяки фумігантній дії знищує гусениць, які вже сховалися у стеблі або качані. Обробки баковою сумішшю слід проводити, коли більшість личинок уже відродилися.

Таким чином, задля отримання високого врожаю кукурудзи слід звертати увагу на всі процеси технології її вирощування. Компанія «Сингента » завдяки широкому асортименту засобів захисту рослин надає агровиробникам реальну можливість обгрунтовано і професійно обрати технологію для вирощування кукурудзи.