Сергій Заведій: «У захисті нашої кукурудзі Елюміс займає основне місце»

Кукурудза

Приватна агрофірма «Батьківщина» господарює на 1260 га навколо селища міського типу Стрижавка, що під Вінницею. Славне воно своєю давньою історією, а ще тим, що саме тут, зовсім неподалік, на краю лісу лишилися руїни ставки Гітлера – «Вервольф». Достеменно невідомо, наскільки реально впливає на людину перетин тутешніх силових магнітних ліній, на які так розраховував фашистський диктатор, однак невеличке впорядковане підприємство Валерія Беспалька, котре впродовж багатьох років демонструє високі показники врожайності польових культур і є одним із двох господарств району, де ще лишилося тваринництво, ефективно спирається на інше перехрестя – перехрестя співпраці з компанією «Сингента»

– У польовій сівозміні господарства лідирують озима пшениця, кукурудза та соняшник, менші площі займають озимий ріпак, озимий і ярий ячмінь, багаторічні трави, кукурудза на силос. Обробіток ґрунту у нас традиційний: переважно дискування, а під ріпак, соняшник і кукурудзу – оремо, – розповідає Сергій Заведій, головний агроном СГ ПП «Батьківщина».  

– Економіку господарства, очевидно, формують соняшник та кукурудза?

– А також ріпак. За показниками рентабельності, думаю, що кукурудза – одна з кращих культур. Поки що не надто затратна і з нормальною віддачею.

– Проте ж кукурудзою ви займаєтеся не так і давно?

– Дивлячись, як рахувати. Однак років із десять – уже більш-менш нею займаємося серйозно, головне – погодні умови сприяють. Адже років 20 тому це було неможливим, із кожних десяти траплявся лише один рік, сприятливий для цього. Та й селекція була зовсім інша.

– От на ній, селекції, і спинимося.

– Свого часу пробували й вітчизняну. Скажу так, вона має право і шанси конкурувати на ринку. Проте кожен, хто реально вкладає гроші у виробництво, хоче реально їх повертати. І з меншим ризиком. Для нас менший ризик становить селекція Сингента. На наших демоділянках закладена чимала лінійка гібридів Сингента, до двох десятків – як кукурудзи, так і соняшнику. Однак у товарних посівах нинішнього сезону вирощуємо два з них – НК Кобальт (ФАО 320) та СИ Енігма (ФАО 230). Зізнаюся, ми розраховували на дещо новіші гібриди, однак з Європи їх не доставили. Дуже сподіваємося придбати такі новинки цьогоріч. Торік у нас на демопосівах вони продемонстрували дуже пристойні результати. До того ж, маючи невисокі ФАО (від 220 до 260), урожайність показали 10-11 т/га. Мені сподобалися й гібриди із вищим ФАО, наприклад, СИ Ірідіум (ФАО 350). Або НК Пако з ФАО 440, котрий співвідношенням показників урожайності й вологості на момент збирання нас просто здивував! Теоретично зрозуміло, що в гібридів із більшим ФАО і урожайність вища, однак у нього при врожайності 114 та 120 ц/га вологість була 16,5-17, максимум 18%! Це при тому, що раніше гібриди з меншим ФАО мали передзбиральну вологість 19-20%.

– А що можете сказати за НК Кобальт – не розчаровує?

Це серйозний середняк, так би мовити, міцний горішок. За нормального підходу він добре витримує посуху, навіть критичні температури, та дає хороший і стабільний  урожай. Торік ми його вирощували із Нова Топ, загалом на круг зібрали 8 т/га, НК Кобальт давав дещо і більше. Проте це той результат, що на демоділянках. Хоча умови їх вирощування були тотожними. Єдине, що трохи різнилося, – це зменшена норма внесення препаратів захисту на товарних посівах, тоді як на демоділянках ми дотримуємося рекомендацій повністю.

– У вас хороші ґрунти? Вінниччина все ж...

– Вінниччина теж різна. У нас близько 40 типів ґрунтів і така надзвичайна їх строкатість створює нам серйозну проблему. І насамперед із внесенням добрив. Адже різним ділянкам треба різна кількість добрив – азоту, фосфору, калію тощо. Рівномірна «годівля» усієї площі призводить до того, що на одному й тому самому полі в одному місці комбайн молотить 12 т/га, а з іншого боку, де до торф’яників ближче, – уполовину менше. Робимо аналізи ґрунтів, складаємо карту, пробуємо збалансовувати.

– Ви сказали, що кукурудза – не надто затратна. Розкажіть про вашу систему її вирощування?

– З осені дискування, потім оранка, до 30 см. Рано навесні – закриття вологи. У передпосівну культивацію вносимо 300 кг карбаміду/га (у фізичній вазі). За сівби у рядок даємо ще 200 кг нітроамофоски. Глибина сівби залежить від наявності вологи: від 4 см до 4,5-5,5 см. Були такі посушливі роки, коли ми сіяли й на 6 см і нічого не прогадували – температура ґрунту була вже за +10°С і кукурудза зійшла добре. По вегетації даємо у два прийоми 7 кг/га сульфату магнію, потім – по 1 л/га цинку, а також мікродобрива Нертус Фотосинтез і Доктор Грін, кожного – на половині площі. Інсекто-фунгіцидний захист забезпечений протруєнням насіння компанією «Сингента» (Форс Зеа і Максим XL). По вегетації (під час льоту метелика) досі обходилися без інсектицидної обробки. Хоча не певен, що так буде і надалі. Адже по Україні площ під кукурудзою все більшає, та й ми самі її посіви збільшуємо теж (до 500 га), то, мабуть, від інтенсивного захисту нікуди не дінемося. Контроль бур’янів здійснюємо за допомогою Елюміс, внесення одноразове.

– Давайте за цей препарат поговоримо детальніше. Які саме бур’яни ви ним контролюєте, в яких нормах і в яких фазах розвитку культури та на яких стадіях розвитку бур’янів?

– Мені дуже подобається цей гербіцид. І причин тому немало – висока ефективність, широкий спектр контролю і широке вікно застосування, зручність внесення. Препарат контролює однорічні й багаторічні злакові та дводольні бур’яни, словом, чи не весь спектр конкурентної рослинності. Успішно обходимося дещо зменшеною нормою – 1,650 л/га. Фаза культури – до 10-го листка, це дуже зручно. Переважно всі наявні на ринку гербіцидні препарати по кукурудзі безпечно працюють до 5-7 листка. Таких, що не шкодять самій культурі на пізніших фазах, дуже мало. Щодо стадії розвитку бур’яну, то логіка тут очевидна – чим раніше, тим краще. На практиці доводиться обирати золоту середину – щоб і стадія бур’яну була невелика, і фаза розвитку культури  відповідна. Орієнтовно, це 7-8 листок. Бувало й по 10-му листку вносили. І навіть тоді не бачили фітотоксичного впливу препарату не те що на врожай, навіть на стан рослин. Ми знаємо, що всі гербіциди так чи інакше пригнічують культури, але очевидно, що тут цей вплив зведено до мінімуму.

Задля експерименту перевіряли дію препарату на перерослому осоті на краю поля, який був як мінімум 40 см заввишки, разом накрили і засилля пирію. Осот спалили, а коли викопали його кореневу систему – розсипалася в пилюку. Надземну частину бур’янів багато препаратів палить, кореневу систему дістають далеко не всі з них, а тут – повна руйнація! Я відповідаю за свої слова. Вплив Елюмісу спостерігається уже через три години, а повний ефект – на третій день.

– Цього року в полях багато лободи, вона не становить проблеми? А взагалі, якісь нові бур’яни не з’явилися в полі?

Так, рік справді можна назвати «лободовим». Траплялося й так, що вона встигала вигнати три-чотири пари лист я і у цій фазі ставала серйозним конкурентом кукурудзі. Проте ми легко спалили  її Елюмісом. У посівах кукурудзи проблемними є ще й берізка польова, різні осоти, пирій, однак Елюміс з ними справляється. По коренепаросткових він працює взагалі шикарно. Із не зовсім звичних для нас бур’янів можна назвати амброзію та ваточника сирійського. Обоє вони крокують до нас із півдня доволі впевнено. Ваточник у нас проблеми ще не складає, «прострілює» невеликими куртинами. Однак, окрім Елюмісу, жоден інший препарат на нього серйозно не впливає. Та й Елюміс не знищує його повністю, але не дає можливості висипати насіння. І це дуже важливо.

– Що можете сказати про ґрунтову дію препарату? Чи зважаєте на наступні культури сівозміни при його застосуванні?

– Препарат має дві діючі речовини – нікосульфурон і мезотріон, які забезпечують як контактну, так і ґрунтову дію, що дуже важливо. Адже, окрім впливу на уже присутні в кукурудзі бур’яни, препарат автоматично контролює появу кількох наступних їх хвиль, особливо злакових, щириці, лободи тощо до кінця критичного періоду культури. Він убезпечує нас від цього «головного болю».

Оскільки у нашій сівозміні немає цукрових буряків, бобових, тому й обмежень застосування препарату по сівозміні немає. Щодо соняшнику, котрий може йти слідом, то обов’язково застосовуємо оранку. І жодної негативної реакції на ньому не помічали – завжди мали пристойний урожай.

– Наскільки внесення препарату залежить від погодних умов?

Загалом усі препарати рекомендується вносити хоча б за дві голини до випадання опадів. Це аксіома. Ми завжди витримуємо рекомендовані температурні параметри застосування, не вносимо на росу. Словом, не ризикуємо. Однак цьогоріч у нас трапився несподіваний випадок. У ніч приступили до внесення Елюмісу, дні були спекотливі. Обробили якихось 30 га, зненацька закрутило, завіяло і нізвідки поле накрила злива, обприскувач змушений був припинити роботу. Причому на сусідніх полях дощу не було! Упродовж кількох днів я не сумнівався, що обприскування доведеться починати заново, змиття препарату мало бути безсумнівним. Можете не вірити, але я привозив представників «Сингента» на цю ділянку поля: на цих 30 га було чітко було видно дію препарату – всі бур’яни  полягали… Я тішився з того як мала дитина.

– Сурфактанти та інші помічники йому не потрібні?

Нічого не треба. Вода для розчинення і все. За потреби його внесення поєднують із внесенням добрив, мікроелементів. Ми в себе практикуємо лише чисте внесення, аби зняти проблему з бур’янами, а вже потім, буквально через тиждень, заходимо з мікроелементами. Якщо порівняти інші препарати, до котрих додається прилипач, це створює певні незручності: треба витримувати дозування компонентів, прилипачі починають пінитися, що затягує заправку і строки обробки.

Що вплинуло на ваш вибір препаратів ЗЗР від «Сингента»?

– Насамперед тематичні семінари компанії, досвід власних демоділянок. Кілька років тому, коли лише уводили на ринок цей препарат, нам його привезли для експерименту. На одній площі ми внесли уже звичний Ланцелот і Мілагро, а поруч – Елюміс. На наступний рік на всю кукурудзу ми замовили тільки Елюміс. Ефективно і зручно. І для мене поки що цей препарат у кукурудзі є основним.