Рекомендації щодо вибору гібридів

Кукурудза

З чого починається інтенсифікація виробництва? Ясна річ, з правильного вибору гібрида. Під кожен гібрид, своєю чергою, слід обрати відповідну технологію і повністю витримати її.

Вирощувати кукурудзу можна практично на всій території України, однак слід пам’ятати, що ми маємо кілька природно–кліматичних зон, які істотно відрізняються між собою і для яких треба підібрати гібриди, здатні рости в місцевих умовах. Скажемо більше: навіть в умовах одного господарства поля відрізняються між собою родючістю ґрунтів, попередниками, вологозабезпеченістю. Тому слід використовувати кілька гібридів з різними характеристиками: ФАО, типом зерна, чутливістю до добрив, стійкістю до хвороб і густоти стояння тощо.

Зони вирощування кукурудзи в Україні можна поділити так, як показано на карті, з рекомендованими гібридами і зазначеним ФАО (Карта зон вирощування).

ЗОНИ ВИРОЩУВАННЯ КУКУРУДЗИ ЗА ГРУПАМИ СТИГЛОСТІ

Останніми роками зміни клімату призводять до весняних посух, вимагають нових підходів у виборі оптимальних гібридів та правильних ФАО. Які гібриди кукурудзи рекомендують фахівці?

1. Гібриди для сівби в умовах недостатньої вологості ґрунту.

Сьогодні компанія  «Сингента» має для українських аграріїв обґрунтовані нові пропозиції з огляду на умови вирощування, агротехніку і потенціал поля. Зокрема, в умовах недостатньої вологості ґрунту на час сівби слід віддавати перевагу гібридам, які спроможні економно витрачати вологу та мають здатність формувати потужну кореневу систему. Саме цим вирізняються гібриди кукурудзи бренда «Артезіан». Такі гібриди, як СИ ФеноменСИ Фортаго, СИ Чорінтос, СИ Скорпіус та найкращий на зрошенні СИ Зефір, уже здобули визнання українських аграріїв, адже вони характеризуються покращеною посухостійкістю, швидкою віддачею вологи зерном під час дозрівання та високою врожайністю. Дані гібриди в незагущених посівах формують два господарсько-придатні качани, а еректоїдний тип листя підвищує коефіцієнт фотосинтезу у першій половині вегетації. Це дозволяє краще сформувати кореневу систему, листково-стеблову масу і закласти міцну основу для формування качана.

Їхні генетичні особливості, завдяки поліпшеному механізмові терморегуляції рослин, дають змогу створити кращий мікроклімат посівів, що забезпечує зниження ризику стресу протягом критичних фаз розвитку рослин і втрати врожаю.

Неперевершена ефективність використання вологи гібридами бренда «Артезіан» сприяє як максимальному розкриванню потенціалу врожайності в лояльних умовах, так і має перевагу перед конкурентами за умов стресу.

Незважаючи на досягнуті успіхи в селекції кукурудзи, «Сингента» продовжує працювати над покращенням генетичного потенціалу і щороку пропонує товаровиробникам нові конкурентоспроможні гібриди. Так, у 2020 році серед новинок СИ Марімба, СИ Торіно, СИ Октеон з’явився ще один «Артезіанівець» — СИ Премео (ФАО 360).

Також для сівби в умовах недостатньої вологості ґрунту можна рекомендувати високоадаптивний гібрид СИ Теліас, який з успіхом використовують для пересіву озимини, що погано перезимувала. А це, як правило, пізні строки сівби у ґрунт з невеликою залишковою кількістю вологи та поживних елементів.

2. Гібриди з мінімальними вимогами до температури ґрунту під час сівби

Важливою передумовою отримання дружних і вирівняних сходів кукурудзи є сівба зерна у вологий ґрунт у ранні строки. Посів холодостійких гібридів можна проводити на 10–15 днів раніше від оптимального терміну за температури ґрунту 6–8 ˚С. Це дає змогу отримати сходи на 5–7 днів раніше, ніж у нехолодостійких гібридів кукурудзи, навіть у роки з недостатньою сумою активних температур. Таким чином, з’являється можливість збільшити фазу активного фотосинтезу, за якої в рослині інтенсивно накопичується органічна речовина. Доброю холодостійкістю характеризуються такі гібриди: СИ Ротанго, СИ Талісман, СИ Теліас, СИ Пандорас, СИ Феномен,  СИ Фотон, СИ Енермакс, НК Термо, СИ Чорінтос, СИ Зефір.

Отримання більш ранніх сходів і швидший розвиток рослин у холодостійких гібридів дозволяє підвищити врожайність зерна і силосну масу, особливо в ті роки, коли друга половина вегетації проходить у посушливих умовах. Загалом для отримання високих урожаїв кукурудзи слід обирати декілька гібридів, різних за скоростиглістю, типом зерна, густотою стояння, чутливістю до добрив, стійкістю до ураження збудниками хвороб тощо.

 Варто зауважити, що навіть у зонах, де можна використовувати генотипи з високим ФАО, для сівби рекомендуються гібриди з різними строками дозрівання. Це зменшить ризики недобору валового врожаю, спричинені дією несприятливих погодних факторів, і дасть змогу оптимізувати строки сівби та збирання культури.

Тобто, щоб отримати високий урожай кукурудзи, треба звертати увагу на всі складові технології її вирощування, а висококваліфіковані фахівці ТОВ «Сингента» за необхідності допоможуть вам  обрати оптимальний набір гібридів, щоб раціональніше витрачати наявні ресурси і підвищувати окупність вирощування даної культури.