Оригінали й генерики: у чому різниця та чи справді генерики економлять гроші

Кукурудза

Максимович В. О.,
менеджер з технічної підтримки, напрям «Гербіциди для польових культур», компанія «Сингента»

У наш час ні для кого не є секретом, що поруч із відомими й популярними продуктами постійно з’являються генерики різних виробників, які намагаються не тільки відвоювати частку ринку в оригіналів, а й стати справжніми лідерами в окремих сегментах.

Зазвичай такі виробники порівнюють генерики з оригінальними продуктами, намагаються відтворити діючі речовини, зробити щось подібне і запевняють сільгоспвиробників, нібито це такий самий продукт, але набагато дешевший. Господарники їм вірять, купують такі продукти, розраховуючи на результат, який вони мали від оригінального препарату, але майже щороку стикаються з неабиякими проблемами на полях після використання генериків.

Компанія «Сингента» як лідер у галузі виробництва засобів захисту рослин і насіння ретельно вивчає ефективність генеричних препаратів. У цій статті на прикладі препарату Елюміс ® пропонуємо переконатися, чи справді аналоги Елюміс такі «круті», як про них розповідають їхні виробники.

Коротко про те, що ж таке Елюміс ®. Це комплексний двокомпонентний препарат, який захищає кукурудзу від широкого спектра однорічних і багаторічних злакових та дводольних бур’янів. До складу продукту входять дві добре відомі діючі речовини — нікосульфурон і мезотріон. Однак пам’ятаймо, що препарат — це не просто суміш діючих речовин, а своєрідна і спеціально створена формуляція, до якої входять діючі речовини, наповнювачі, антистресанти, антиспінювачі, сурфактанти тощо. Ці дві діючі речовини в поєднанні з іншими активними компонентами мають сильну синергетичну дію  проти широкого спектра бур’янів.

Часто сільгоспвиробники не звертають увагу на такий важливий момент, як механізм дії препарату, та саме він розкриває основні властивості й переваги гербіциду. Нікосульфурон, що його поглинають листки і стебла бур’янів, — типовий ALS інгібітор, тобто він блокує синтез білка в клітинах рослин бур’янів. Мезотріон — інгібітор специфічного рослинного ферменту пі-гідроксіфенілпіруватдегідрогенази (HPPD), який бере участь у синтезі каротиноїдів. Ці сполуки, своєю чергою, розширюють спектр поглинання хлорофілу, відповідно, мезотріон є інгібітором фотосинтезу. Отже, як бачимо, Елюміс® здатний контролювати майже всю шкодочинну рослинність на полі, зокрема й такий важко контрольований останнім часом бур’ян, як ваточник сирійський.

Елюміс ® має найширше серед післясходових гербіцидів на кукурудзі вікно застосування — 2–8 (10) листків, та потужну ґрунтову дію завдяки мезотріону. Препарат здатний контролювати кілька потенційних наступних хвиль дводольних бур’янів, які можуть виникнути на полі, особливо після опадів. Найширше вікно застосування дає змогу ефективно боротися з бур’янами навіть за умови пізнішої обробки культури, коли будь-які інші гербіциди можуть викликати фітотоксичність. Звичайно, це не означає, що потрібно чекати, поки культура доросте до фази 8–10 листків, але можливість застосовувати препарат у пізні періоди захисту кукурудзи від бур’янів дуже важлива. Це теж є перевагою Елюміс ® — безпека культури, що захищається, навіть за пізнього внесення.

Ще одна особливість гербіциду — сурфактант у складі його формуляції, який покращує утримання робочого розчину на поверхні рослин бур’янів та сприяє кращому проникненню в них препарату. Отже, гербіцид Елюміс ® не потребує додавання сурфактантів і партнерів, він сам по собі є готовим комплексним рішенням проти бур’янів у посівах кукурудзи.

Два роки тому на ринку з’явився аналог Елюміс з такими самими діючими речовинами. Звісно, генерик набагато дешевший за оригінальний препарат, а його виробники повністю повторюють позиціонування, заявлені ключові переваги та добру славу Елюміс ®.

Придивімося до аналогу Елюміс на прикладах. Ми заклали досліди на своїх станціях та вивчили його ефективність на виробничих посівах. Віддамо належне виробникові: відтворити діючі речовини — нікосульфурон і мезотріон — йому вдалося. Проте, як показали досліди й виробнича практика, з формуляцією щось пішло не так. Саме формуляція забезпечує унікальність препарату: співвідношення діючих речовин, допоміжних речовин, сурфактантів, антистресантів, антиспінювачів, різноманітних добавок, нарешті ступінь очистки, багаторічні дослідження і досвід використання в різних країнах роблять препарат справді унікальним та оригінальним.

Торік один відомий агрохолдинг придбав на всі свої посівні площі аналог гербіциду Елюміс, бо він коштував дешевше за оригінал, і застосував його на дуже засмічених бур’янами посівах кукурудзи. Перші десять днів генерик показував непоганий результат, дійшло до того, що агроном підприємства зателефонував нашим регіональним представникам, щоб відзначити виняткову ефективність цього генерика. Однак минуло два тижні, і на гарячу лінію «Сингента» надійшов тривожний дзвінок: «Що мені робити?!» Виявляється, «...кукурудза наче зійшла і доросла до 6 листків на окремих полях, але й бур’яни повністю відійшли після генерика і вже майже вкривають мою кукурудзу!» — скаржився агроном одного з відділків цього великого холдингу. Ми оперативно зреагували і відвідали постраждалі поля (тим часом представники продавця, який відвантажив цей горе-продукт у господарство, не з’являлися на полі й не відповідали на телефонні дзвінки). На величезній площі ми побачили жахливу картину.

Перше, що впадало у вічі, — неоднорідна ефективність аналога Елюміс по всьому спектру бур’янів: десь «узяло», а десь узагалі «пропустило», хоча бур’яни на момент обробки всі були в одній фазі розвитку.

Складалося враження, що на більшості полів цього холдингу гірчаки, лободу і березку польову не обробляли — жодних видимих симптомів дії генеричного продукту ми не побачили. Добре відомо, що характерна ознака дії мезотріону — побіління і повне знебарвлення поверхні листків бур’янів. Нічого такого ми не побачили. Кукурудза на оброблених посівах трохи дотягнула до шостого листка, і майже скрізь її вкривав килим бур’янів. Крім того, що спостерігався поганий контроль бур’янів (або радше його відсутність), ми не виявили жодних ознак ґрунтової дії продукту: наступні хвилі бур’янів, які з’являлися, спокійно відростали і знов-таки не знебарвлювалися.

Агроном і директор відділку були вкрай засмучені такою ефективністю генеричного гербіциду і навіть хотіли дискувати кукурудзу на кількох геть засмічених полях. Ми відмовили їх від цього і порадили внести Елюміс ® на весь цей килим бур’янів, який виріс після внесення генеричного препарату. Агрохолдинг був вимушений закупити партію оригінального гербіциду Елюміс ® і застосувати його на всіх проблемних площах. Цей випадок продемонстрував представникам даного господарства дієвість правила «дешева рибка — погана юшка».

На додаток до цього випадку ми заклали досліди на своїх науково-дослідних станціях і пересвідчилися, що аналог Елюміс істотно «просідає» за ефективністю дії на основні бур’яни у разі внесення на різних стадіях розвитку культури (рис. 1, 2, 3). Ми впевнені, що описану вище картину не раз спостерігали на своїх полях господарства, які прагнуть заощадити кошти на захисті й «попадають» з генериками потім.

Не торкатимемося морального аспекту проблеми, адже «Сингента» — одна з небагатьох компаній, яка забезпечує післяпродажний супровід своїх клієнтів, а не ховається від дзвінків стурбованих агрономів.

Ще раз звертаємо вашу увагу на необхідність і доцільність використовувати тільки оригінальний гербіцид Елюміс ® від компанії «Сингента».