Новий чемпіон

Кукурудза

Софія НЕСТЕРЧУК


Минулого року в історії компанії «Сингента» і ТОВ «Агросвіт-Волинь» сталася непересічна подія: гібрид кукурудзи СИ Фотон ФАО 260 став рекордсменом України за врожайністю — 19,2 т/га! Унікальний результат було зафіксовано в книзі рекордів України. Про свої враження та технологію, за допомогою якої вдалося досягти такого високого результату, розповів головний агроном господарства Петро Смик.

Пане Петре, насамперед вітаю вас з радісною подією. Які відчуття були одразу після фіксації рекорду?

Дякую. Звісно, радісні! Хоч, чесно кажучи, я до кінця не був упевнений, що буде такий чудовий результат, що навіть у Книгу рекордів потрапимо — ми ж не щодня рекорди встановлюємо. Я навіть не знав, що СИ Фотон планують пропонувати на встановлення рекорду, дізнався тільки перед збиранням кукурудзи. Звичайно, я дивився на качан і розумів, що цей гібрид має дуже добрі задатки для високої врожайності, але до такого результату не був готовий. Тим радісніше було почути висновки експертів!

Власне, як виникла ідея запропонувати цей гібрид для участі у конкурсному відборі? Чому саме ваше господарство представники компанії «Сингента» обрали для тестування гібридів кукурудзи?

Відколи я працюю в ТОВ «Агросвіт-Волинь», тобто з 2004 року, ми постійно співпрацюємо з компанією «Сингента». 30 % засобів захисту рослин, які ми використовуємо, — її виробництва, 30 % насіння — також селекції компанії «Сингента». Це гібриди кукурудзи, соняшнику, ріпаку. У нашому господарстві ми вирощуємо пшеницю, кукурудзу, ріпак, соняшник, сою, цукровий буряк та цибулю. Загалом маємо в обробітку 5800 га землі.

Три роки тому теперішній керівник підрозділу відділу продажів ТОВ «Сингента» по Західному регіону Тарас Бойко запропонував закласти на базі нашого господарства демопосіви гібридів соняшнику, кукурудзи, ріпаку, озимого ячменю селекції «Сингента». Ми погодилися, адже співпраця ця взаємовигідна. Ми допомагаємо компанії у вирощуванні гібридів — в обробітку ґрунту, живленні, захисті тощо. Водночас маємо можливість відбирати для себе найкращі гібриди й технології та впроваджувати їх у товарних посівах. Таким чином, відколи маємо демопосіви, частка продуктів від «Сингента» в нашому використанні збільшилася.

   
   

Минулого року ми висіяли на демоділянці такі гібриди кукурудзи: СИ Ротанго, СИ Талісман, СИ Теліас, СИ Феномен, СИ Пандорас, СИ Фортаго, СИ Фотон, СИ Аріосо, СИ Імпульс, СИ Чорінтос — кожен на площі 0,10 га. Крім того, на площі 2 га посіяли гібрид СИ Фотон. 10 жовтня компанія «Сингента» на базі нашого господарства проводила семінар, присвячений результатам сезону, на нього запросили фермерів Західного регіону, а також представників Книги рекордів України. Останні відміряли на ділянці, засіяній гібридом СИ Фотон, площу 1 га, змолотили на ній кукурудзу, зважили її прямо на полі й зафіксували рекордну урожайність — у бункерній вазі 19,2 т/га за вологості 24 %. Зізнаюся, одразу не повірили, що може бути такий урожай. Переміряли, але показники підтвердилися!

Чому обрали саме наше господарство для тестування гібридів? Думаю, тому що ми намагаємося дотримуватися високої культури землеробства. Про це свідчать і показники врожайності на наших товарних посівах. Так, минулого року у нас пшениця вродила по 69,3 ц/га, кукурудза — по 130 ц/га, ріпак — по 37,8 ц/га, соняшник — по 39,6 ц/га, соя — по 36,5 ц/га, цукровий буряк — по 700 ц/га. До речі, деякі гібриди кукурудзи від «Сингента» ми вирощували минулого року й у промислових посівах, зокрема СИ Фотон на площі 100 га і СИ Фортаго на 200 га. Урожайність отримали 127 ц/га і 129 ц/га відповідно.

Чи відрізнялася технологія вирощування гібрида СИ Фотон на демоділянці та в товарному посіві?

Системи удобрення та захисту були однаковими для всіх гібридів, додаткових добрив чи ЗЗР не вносили. Маємо ґрунти чорноземи типові з високим умістом калію та фосфору, показник кислотності становить 6,0, вміст гумусу — 2,27 %.На демопосівах з осені ми вносили хлористий калій у нормі 1 ц/га й азотфоску 5:17:35 у нормі 2 ц/га під усі культури. Навесні, 19 березня, під кукурудзу внесли міндобриво Яра Міла 9:12:25 у нормі 1 ц/га і карбамід у нормі 2 ц/га. Сіяли кукурудзу та соняшник на демоділянках 17 квітня за температури ґрунту 10–12 ⁰С.

Що стосується системи захисту, то єдиною відмінністю були гербіциди: на кукурудзі в товарних посівах ми вносили препарат на основі форамсульфурону, йодосульфурону, тієнкарбазон-метилу, ципросульфаміду, а на демоділянці — Елюміс ® (23 травня) у нормі 1,75 л/га. До того ж у промислових посівах ми не проводимо хімічного інсектицидного обробітку, натомість застосували трихограму, а на демоділянці вносили інсектицид Ампліго ® на початку фази цвітіння у нормі 0,25 л/га. У результаті, на демо зовсім не було стеблового метелика. От і вся технологія, більше операцій не проводили — посів був чистий аж до збирання 19 жовтня.

До речі, хотів би відмітити, що навесні сходи кукурудзи в товарних посівах потрапили під заморозки, померзли, ми навіть хотіли їх пересівати, але вони все ж відійшли. Крім того, була й інша проблема щойно ми вийшли в поле — дощі. Раніше ми вносили ґрунтові гербіциди під кукурудзу, цього року не планували. А коли треба було вносити посходові гербіциди, пішли дощі, тож ми запізнилися з їх унесенням. Тому в посівах з’явилося багато бур’янів. Я й не думав, що буде така висока врожайність — 130 ц/га за вологості 24 %. Проте, незважаючи на всі несприятливі умови, ми отримали добрий результат.

Поділіться своєю думкою про гібрид СИ Фотон? Чи маєте плани щодо нього?

СИ Фотон — добрий гібрид. Високоврожайний, стійкий до хвороб. Звісно, після такого результату ми сіятимемо його у промислових посівах. Я вважаю, що після такого рекорду його візьмуть у сівозміну багато господарств Західного регіону, і результат буде не менш високим, ніж у нас.