Люмакс та Елюміс — головні елементи технології захисту кукурудзи від бур’янів

Кукурудза

Володимир Максимович, менеджер з маркетингу розвитку напряму ЗЗР на кукурудзі

Гербіциди Люмакс та Елюміс не є новими в портфелі препаратів для захисту кукурудзи компанії «Сингента», але щороку ми чуємо багато запитань від сільгоспвиробників про те, як правильно їх використовувати, для чого вони потрібні і яке місце цих гербіцидів у системі захисту кукурудзи? Мета даної статті — надати господарникам роз’яснення, як правильно застосовувати ці препарати, як вдало обирати їх для себе, а також які особливості та нюанси їх використання.

Що ж таке Люмакс 537,5 SE, с. е.? З одного боку, здається, що це трохи покращений варіант препарату Примекстра TZ Голд, але завдяки наявності третьої діючої речовини, а  саме мезотріону, та синергетичної дії трьох потужних компонентів — це зовсім інший гербіцид, зі своїми, часто унікальними властивостями. Давайте детальніше розберемо, чим саме Люмакс відрізняється від групи Примекстра (Голд і TZ Голд). Передусім це спектр дії, адже Примекстра TZ Голд недостатньо контролює падалицю соняшнику, взагалі не справляє впливу на складноцвіті бур’яни, а Люмакс завдяки наявності в своєму складі мезотріону та синергетичної дії S-метолахлору й тербутилазину здатний контролювати будь-яку падалицю соняшнику, а  також нетребу звичайну, амброзію полинолисту, паслін чорний та інші важкоконтрольовані бур’яни. Група Примекстра, як і будь-який ґрунтовий гербіцид, не в змозі діяти на багаторічні дводольні бур’яни, а от Люмакс має унікальну порівняно з іншими гербіцидами особливість — це контроль багаторічних дводольних бур’янів, однак за умови застосування по їхніх сходах. Тобто, якщо ми використовуємо Люмакс після сходів кукурудзи й бур’янів, він за рахунок мезотріону здатний знищувати такі бур’яни, як осоти та березка навіть по добре розвиненій вегетативній частині (фото 1). Унаслідок синергізму трьох компонентів у препараті Люмакс спроможний контролювати не одну чи дві, а навіть декілька хвиль бур’янів, що можуть з’являтися на полі, особливо після опадів. Відповідно, характерна властивість  дії гербіциду Люмакс — це чорне поле з рівними рядами тільки культури на ньому. Ще однією відмінністю від групи Примекстра Голд (TZ Голд) є період захисної дії Люмакс, що дорівнює 80 днів, у той час як у Примекстра він становить 35–40 днів. Отже, як бачимо, Люмакс має трохи інші, а часто й унікальні властивості серед гербіцидів, відомих на ринку.

Фото 1. Люмакс®: ефективний контроль березки польової навіть по добре розвиненій вегетативній частині

А зараз давайте докладніше розглянемо, як і коли необхідно вносити Люмакс та які особливості його внесення. Компанія «Сингента» рекомендує застосовувати Люмакс перш за все на тих полях, які не містять багаторічних злакових бур’янів, таких як пирій повзучий, гумай та, наприклад, свинорий пальчастий. Ми радимо використовувати Люмакс у тих випадках, коли господарства мають великі площі вирощування кукурудзи, але недостатньо техніки для їх вчасної обробки. Тобто, внесення препарату Люмакс дозволяє оптимізувати  строки проведення польових робіт, що є дуже важливим чинником для агрохолдингів. Також якщо після внесення прогнозується тривала волога погода, то це знов-таки привід для застосування Люмакс, адже він здатний до реактивації в ґрунті й дозволяє «розслабитися» і не думати про появу нових хвиль бур’янів на полі. Зрештою, Люмакс так само, як і Елюміс, можна використовувати на ділянках гібридизації кукурудзи, на відміну від будь-яких інших гербіцидів, які зараз відомі. І це ще одна унікальна властивість цього продукту.

Як правильно застосовувати Люмакс? Передусім цей гербіцид краще вносити ранньопіслясходово, що означає, слід звертати увагу на стадію розвитку саме бур’яну, а не культури. По кукурудзі Люмакс можна використовувати аж до 8-го листка культури, головне, щоб бур’яни при цьому знаходилися у визначеній стадії, а саме: однорічні злакові мали 1–2 листки, а однорічні дводольні — 2–6 листків. Отже, основним обмежуючим чинником при застосуванні гербіциду Люмакс ранньопіслясходово є стадія розвитку саме однорічних злакових бур’янів (фото 2). Можна вносити Люмакс і до сходів культури та бур’янів, але найбільше свій потенціал цей препарат розкриває якраз ранньопіслясходово. Ще однією особливістю є контроль бур’янів за No-till технологією, адже гербіцид чудово проникає крізь рослинні рештки та контролює бур’яни, що сходять.

Фото 2. Найкращий час застосування Люмакс®: фаза 1–2 листки у однорічних злакових, 2–6 листків — у однорічних дводольних.

Люмакс з’явився в портфелі компанії «Сингента» у 2007 році, але ж і конкуренти не сплять й вивели свій варіант гербіциду на основі ізоксафлютолу та тієнкарбазон-метилу. Для того щоб зрозуміти, чим Люмакс кращий за свого конкурента, потрібно уважно подивитися таблицю 1, дані в якій свідчать що він є більш універсальним гербіцидом.

Таблиця 1. Переваги застосування Люмакс®

Люмакс®Конкурент
Контролює дводольні
бур’яни пізнього
розвитку (2–6 листків)
Не контролює
перерослі дводольні
бур’яни
Контролює деякі
проблемні бур’яни:
мак-самосійку,
підмаренник чіпкий,
гірчак пташиний,
гірчак
березкоподібний,
дурман звичайний
Не контролює вказані
види бур’янів
Контролює багаторічні
дводольні бур’яни (по
сходах)
Не контролює
багаторічні дводольні
бур’яни
Може вноситися до
8-го листка культури
(висока селективність)
Може вноситися
лише до 2-го листка
культури (ризик
фітотоксичності)
Пролонгована
ґрунтова дія на
декілька хвиль
бур’янів, що можуть
з’явитися на полі
Контролює лише одну
наступну хвилю
бур’янів

А зараз хотілося б нагадати про наш інший флагманський гербіцид — Елюміс 105 OD, о. д. Це комплексний двокомпонентний препарат, який захищає кукурудзу від широкого спектра однорічних і багаторічних, злакових та дводольних бур’янів. До складу продукту входять дві добре відомі діючі речовини — нікосульфурон і мезотріон. Начебто нічого нового, але ж препарат — це не просто суміш діючих речовин, а своєрідна і спеціально створена формуляція, яка включає в себе д. р., наповнювачі, антистресанти, антиспінювачі, сурфактанти тощо. При поєднанні ці дві діючі речовини разом з іншими активними компонентами мають сильну синергетичну дію проти широкого спектра бур’янів.

Дуже часто сільгоспвиробники не звертають увагу на такий важливий момент, як механізм дії препарату. Але саме від цього і залежать основні властивості та переваги гербіциду. Нікосульфурон поглинається листками й стеблами бур’янів, є типовим ALS-інгібітором (блокує синтез білка в клітинах рослин бур’янів), а мезотріон є інгібітором специфічного рослинного ферменту пі-гідроксифенілпіруватдегідрогенази (HPPD), яка бере участь у синтезі каротиноїдів. Ці сполуки, у свою чергу,  розширюють спектр поглинання хлорофілу, а отже, мезотріон є інгібітором фотосинтезу. Тобто, прочитавши ці складні хімічні назви, ми одразу розуміємо, що Елюміс  здатний контролювати майже всю шкодочинну рослинність на полі, у тому числі й такий важкоконтрольований останнім часом бур’ян, як ваточник сірійський. До речі, мова тут може бути лише про контроль вегетуючої (зеленої) частини бур’яну. Інакше кажучи, Елюміс немає викорінюючої дії проти ваточника, але він не дозволяє бур’яну рости та викидати насіння. Звертаємо вашу увагу на таблицю 2, де подано спектр бур’янів, що їх контролює Елюміс, для того щоб у сільгоспвиробника не складалося враження, що наш гербіцид треба застосовувати тільки в місцях поширення цього злісного бур’яну. Серед інших особливостей та переваг Елюміс варто згадати найширше серед післясходових гербіцидів, які використовуються на кукурудзі, вікно застосування — 2–8 (10) листків та потужну ґрунтову дію за рахунок мезотріону, тобто здатність контролювати декілька можливих наступних хвиль дводольних бур’янів, які можуть з’явитися на полі, особливо після опадів. Таке вікно застосування  дозволяє  ефективно боротися з бур’янами навіть за умови більш пізнього обробітку культури, коли використання будь-яких інших гербіцидів може викликати фітотоксичність. Звісно, це не означає, що потрібно чекати, поки культура досягне фази 8–10 листків, однак можливість внесення Елюміс у пізні періоди захисту кукурудзи є ще однією особливістю цього препарату.

Гербіцид Елюміс рекомендується до застосування з нормою 1,5–2,0 л/га. Оптимальною нормою для використання є норма 1,5 л/га, з якою препарат необхідно застосовувати від 2 до 5 листків культури, за умови, що бур’яни мають не більше ніж 4 справжні листки. У випадку перерослих бур’янів або коли на полі сходить багато багаторічників (злакових чи дводольних) чи під час застосування після 5-го листка культури, коли більшість бур’янів вже є перерослими, норму внесення потрібно збільшувати, починаючи від 1,75 і до 2,0 л/га. Ще однією особливістю гербіциду є те, що до складу його формуляції включено сурфактант. Останній покращує утримання робочого розчину на поверхні рослин бур’янів та сприяє кращому проникненню препарату крізь їх поверхню. З огляду на це гербіцид Елюміс не потребує додавання сурфактантів та партнерів, тобто є готовим комплексним рішенням проти бур’янів у посівах кукурудзи.

Хоча в сівозміні зазвичай  після кукурудзи не  розміщують цукровий буряк, горох та овочі, але варто застерегти, що після застосування препаратів Люмакс та Елюміс, а також Каллісто, тобто продуктів, до складу яких входить діюча речовина мезотріон, на наступний рік не рекомендується висівати вказані культури. Після використання цих гербіцидів такі культури, як соняшник, соя та ріпак, у сівозміні потрібно сіяти після оранки.

Таким чином, завдяки цій статті нам вдалося з’ясувати, коли саме і як правильно застосовувати наші гербіциди Люмакс та Елюміс, які відмінності між ними і чим вони відрізняються від конкурентів. Будемо сподіватися, що тепер ви зможете правильно обрати для себе той чи інший гербіцид.

Таблиця 2. Спектр ефективності Елюміс®