Кукурудза: критерії ефективного захисту насіння

Кукурудза

СВІТЛАНА ЧОНІ,
канд. с.‑г. наук, технічний менеджер з підтримки
й розвитку протруйників компанії «Сингента»


Кукурудза на території України дійсно є царицею полів. З 2007 року посівні площі під цією культурою зросли на 46 % і на сьогодні становлять 4,5 млн га. Водночас суттєво виріс і збір урожаю — на 42 %. Валовий збір кукурудзи за останні 10 років збільшився на 30 % і в 2017 році склав 2,4 млн т, урожайність також зросла на 72 %.

До того ж суттєво змінилася фітосанітарна ситуація в посівах кукурудзи. Збільшення вдвічі посівних площ культури призвело до наявності монокультури в регіоні, де кукурудза є максимально прибутковою. Крім того, слід пам’ятати, що протягом останніх 30 років істотно змінилися способи основного обробітку ґрунту в сівозмінах. Річ у тім, що нинішнє покоління агрономів за намагання економити ресурси перекреслює прописну істину з підручників з фітопатології: перший захід боротьби з хворобами — це оборот пласта ґрунту. В умовах мінімального обробітку ґрунту значно ускладнюється контроль шкодочинних хвороб.

Зараження летючою сажкою відбувається через спори, які зберігаються в ґрунті. Гриб розповсюджується через коріння і колеоптиль. Варто зауважити, що рослина чутлива на стадії від моменту проростання до появи 5–7 листків. Гриб проявляється з третього тижня після цвітіння і до збирання врожаю.

УРАЖЕННЯ ВОЛОТІ Й КАЧАНА:

  • гриб перетворює волоть на сажкове спороношення, вона стає стерильною і набуває чорного вигляду;
  • качани уражаються чорним грибом. Немає виходу волоті й качан стає потовщений в основі. Спори Sphacelotheca замінюють зерно в качані. Іноді грибниця не встигає за точкою росту стебла, і тоді уражаються качани, а волоть залишається здоровою.

Рис. 1. Ураженість рослин летючою сажкою кукурудзи; сприйнятлива
до збудника лінія (лабораторні досліди).

Рис. 2. Урожайність кукурудзи за різної обробки насіння (досліди 2018 р.).

Спори довго виживають у важких умовах. За деякими даними, вони навіть можуть залишатися життєздатними у ґрунті протягом 10 років. Оптимальні для проростання спор умови — температура +28–30 °С і вологість 70 %. За підвищеної вологості на момент проростання кукурудзи ураженість рослин не зростає. Сильна ураженість кукурудзи летючою сажкою спостерігається в роки з теплою весною і спекотним літом, а також на ділянках з пізнім строком висіву.

Питання боротьби з летючою сажкою кукурудзи на території України дуже болюче й актуальне. «Цариця полів» — культура вередлива і на будь‑які помилки відповідає суттєвим зниженням урожайності. Теоретично, з точки зору хімії, подолати хворобу дуже просто — сильний триазол повинен повністю пригнітити розвиток патогену. Однак триазоли і кукурудза — речі мало сумісні. Кожен триазол, який контактує з цією культурою тою чи іншою мірою, спричиняє затримку її розвитку. Тому речовини, які хімічно можуть повністю здолати хворобу, абсолютно не сумісні з кукурудзою. Сучасний асортимент триазольних продуктів дає змогу частково проконтролювати хворобу і знизити негативний ефект, але це всеодно не вирішує проблему повністю. Проте хімічна промисловість не стоїть на місці — на захист рослин приходять нові хімічні сполуки з інших хімічних груп та з іншим механізмом дії. На фунгіцидному ринку України вже якийсь час використовують нову хімічну групу продуктів карбоксиміди, або, як їх ще називають, інгібітори синтезу сукцинатдегідрогенази. І сьогодні сільгоспвиробнику пропонується спробувати продукти цього класу для захисту від летючої сажки кукурудзи. Зокрема, нова діюча речовина седаксан, що є складовою препарату Вайбранс 500, має відмінну активність для захисту від летючої сажки. Седаксан — це слабосистемна діюча речовина, яка тільки частково проникає в рослину. Основна його активність проходить у кореневій та прикореневій зонах, де й відбувається ураження хворобою.

Ефективність продукту пройшла випробовування на території України як у польових, так і в лабораторних умовах. Особливо цікавий той факт, що в лабораторних умовах продукт тестувався за допомогою тест‑системи для проведення ПЛР‑діагностики на штучному інфекційному фоні з використанням лінії, сприйнятливої до збудника хвороби.

Рис. 3. Елементи рослин, оброблених: 1) Максим ХL + Форс Зеа; 2) Максим ХL + Форс Зеа + Вайбранс 500.

Отримані дані свідчать про те, що седаксан добре контролює летючу сажку кукурудзи порівняно і зі стандартом контролю, і з новими триазольними продуктами, ефективними проти названої хвороби. Водночас новий продукт не чинить ретардантної дії на рослини кукурудзи, а, навпаки, сприяє стимуляції розвитку кореневої системи і, відповідно, покращує показники врожайності.

Вайбранс 500 є складовою нової трикомпонентної обробки насіння кукурудзи, куди, окрім нього, входять такі продукти, як Максим XL і Форс Зеа. Ця обробка дає змогу не тільки захистити кукурудзу від існуючих проблем, а й допомогти їй подолати несприятливі умови вирощування і за рахунок стрес‑протекторного фактора седаксану повністю розкрити потенціал культури.