Україна

You are here

Share page with AddThis

Головні елементи технології захисту кукурудзи

Кукурудза
23.03.2017

Володимир Максимович, менеджер з маркетингу напрямку розвиток ЗЗР на кукурудзі, ТОВ «Сингента»


Надзвичайно великої шкоди кукурудзі у процесі вирощування завдають бур’яни. Відомо близько 200 видів, які конкурують з рослинами кукурудзи за поживні речовини, світло, вологу. На початкових етапах вегетації культура не може конкурувати з цими видами шкодочинних об’єктів, які добре пристосувалися до умов зовнішнього середовища і швидко утворюють міцну надземну й розвинену кореневу систему, пригнічуючи посіви кукурудзи. Крім того, рядки кукурудзи пізно змикаються, тому для сходів бур’янів, які з’являються одночасно зі сходами кукурудзи, складаються сприятливі умови для розвитку.

Чутливість кукурудзи до бур’янів та її конкурентоспроможність не на всіх фазах однакові. До фази 2–3 листків кукурудза малочутлива до рослин-конкурентів, а у фазі від 3-х до 8-ми листків забур’яненість посівів спричиняє різке зниження урожайності. У цей період (20–30 днів) посіви кукурудзи мають бути вільними від бур’янів.

Не менше значення має вибір препарату для хімічного захисту. Продукти з більш толерантним механізмом дії забезпечують зниження фітотоксичної дії на культуру і, як результат, збереження майбутнього врожаю. Тому застосування та підбір гербіцидів у посівах кукурудзи — один із найважливіших прийомів у технології вирощування.

Серед препаратів компанії «Сингента» на кукурудзі передусім слід виділити базові ґрунтові гербіциди — Примекстра Голд 720 SC, КС та Примекстра TZ Голд 500 SC КС. Дещо осторонь стоїть Люмакс 537 SEC КЕ, який позиціонується як ранньопіслясходовий гербіцид, — про нього далі. Базові ґрунтові гербіциди — це ті, що їх здебільшого застосовують ґрунтово, але можна використовувати їх і післясходово від 3-го до 5-го листка культури. При цьому головний індикатор застосування гербіцидів — стадія розвитку саме однорічних бур’янів — і злакових, і дводольних: вони повинні бути у стадії не більше як два справжні листки.

Наступний препарат, на який варто звернути увагу, — Люмакс 537 SEC КЕ. Це гербіцид, зареєстрований ще 2007 року, який ми позиціонуємо як ранньопіслясходовий гербіцид. Остання характеристика стосується не так фаз розвитку культури, як стадії розвитку саме бур’янів. Крім діючих речовин S-метолахлору і тербутилазину, які входять до складу Примекстра TZ Голд, сюди додано мезотріон, завдяки якому Люмакс має цілу низку переваг.

Одразу виникає питання, чим Люмакс відрізняється від Примекстра ТZ Голд. Якщо взяти спектр дії, то Примекстра ТZ Голд недостатньо контролює нетребу звичайну, падалицю соняшнику і паслін чорний, цей загалом важко контрольований бур’ян. Натомість Люмакс контролює їх без проблем і ґрунтово, і в післясходовий період. Примекстра ТZ Голд, як і будь-які ґрунтові гербіциди, не контролює багаторічні дводольні бур’яни. Люмакс же має унікальну серед усіх ґрунтових гербіцидів особливість — він здатний контролювати багаторічні дводольні бур’яни, як-от березка, осоти тощо, при застосуванні по сходах. Примекстра ТZ Голд не контролює дводольні бур’яни на пізніх фазах їх розвитку (як уже сказано, бур’яни мають бути у стадії не більше як 2 листки). Люмакс може контролювати дводольні бур’яни і пізнішого розвитку — 2–6 листків. Період захисної дії у Примекстра ТZ Голд — до 60 днів, у Люмакс він набагато довший — до 80 днів. Отже, Люмакс — універсальніший гербіцид, і якщо на полі немає багаторічних злакових бур’янів, одна обробка Люмаксом вирішує проблему з бур’янами аж до збирання культури.

На рис. 1 видно, коли найкраще застосовувати Люмакс як ранньопіслясходовий гербіцид: коли маємо сходи кукурудзи і невеличку «щіточку» однорічних злакових бур’янів у стадії «шильця». Далі на рис. 2 показано бур’яни, перерослі для Люмакса: якщо на полі така картинка, то треба застосувати або препарат Мілагро в сумішах, або Елюміс.

Однорічні злакові — 1–2 листки, однорічні дводольні — 2–4 листки

Рис 1. Найкращий період ранньопіслясходового застосування препарату Люмакс

Рис 2. Ця фотографія ілюструє, що час для ранньопіслясходового застосування Люмакс уже минув

СумішВид бур’яну
Мілагро 240 (0,16–0,2 л/га) +
Пріма (0,4–0,6 л/га) + ПАР
Злакові і дводольні бур’яни,
зокрема лобода біла
Мілагро 240 (0,16–0,2 л/га) +
Пік (5–7 г/га) + ПАР
Злакові і дводольні бур’яни, зокрема
падалиця соняшнику (звичайна)
Мілагро 240 (0,16–0,2 л/га) +
Пріма Форте (0,5 л/га) + ПАР
Злакові і дводольні бур’яни, зокрема осоти
(жовтий і рожевий) та падалиця соняшнику
Мілагро 240 (0,16–0,2 л/га) + Старане
Преміум (0,5–0,6 л/га) + ПАР
Злакові і дводольні бур’яни,
зокрема березка польова

Таблиця 1. Мілагро 240 SC, к. с. у сумішах

Застосування Люмакса до сходів захищає кукурудзу в період затяжних дощів, адже мезотріон має властивість реактивації в ґрунті під дією опадів, що дає змогу контролювати кілька хвиль бур’янів. Люмакс добре працює проти нетреби звичайної, падалиці соняшнику, амброзії полинолистої. При застосуванні по сходах препарат має унікальну серед ґрунтових гербіцидів властивість контролювати багаторічні дводольні бур’яни. Люмакс можна застосовувати в No-till технологіях і, так само як Примекстра ТZ Голд, на ділянках гібридизації батьківських форм кукурудзи.

Наступна група препаратів — страхові гербіциди. Тут залежно від фази розвитку культури, виду бур’янів і стадії їх розвитку «Сингента» може запропонувати сільгоспвиробникам цілу низку сумішей із Мілагро 240 КС. Нагадаю, що сьогодні ми маємо нову покращену формуляцію Мілагро, яка містить 240 г/л нікосульфурону. Окремо слід згадати про рекомендації використовувати Мілагро з сурфактантами. За останніх два роки у нас було кілька нарікань на недостатню ефективність Мілагро. Дослідження показали, що для збільшення ефективності препарату треба додавати більше сурфактанту «Експедитор», який поставляється разом з препаратом, — норму треба збільшувати до 0,34 л/га (оптимально — 0,3 % розчин ПАР).

Ще один цікавий препарат — Ампліго 150 ZC ФК, вже третій рік як зареєстрований на кукурудзі проти стеблового кукурудзяного метелика і бавовникової совки. Ампліго містить дві діючі речовини з різними механізмами дії, що не залишає лускокрилим шкідникам жодних шансів. Інсектицид має дещо своєрідну формуляцію — концентрат мікрокапсульованої суспензії, це означає, що він здатний протистояти високим денним температурам. Хлорантраніліпрол порушує роботу м’язів, а лямбда-цигалотрин перешкоджає проходженню нервових імпульсів, тому у шкідників повністю відсутня резистентність до Ампліго. Препарат має овіцидну дію, тобто контролює шкідника на всіх стадіях його розвитку. Крім того, в Ампліго висока початкова токсичність і нокдаун-ефект проти гусениць лускокрилих шкідників.

Коротко розглянемо наш флагманський гербіцид Елюміс 105 OD, о. д. Це комплексний двокомпонентний препарат із широким спектром захисту проти однорічних і багаторічних злакових та дводольних бур’янів. До складу продукту входять дві добре відомі діючі речовини — нікосульфурон (д. р. Мілагро 040 ЕС, к. е.) та мезотріон (д. р. Каллісто 480 SC, к. с.). При поєднанні ці дві діючі речовини мають сильну синергетичну дію. Нікосульфурон, який поглинають листки і стебла бур’янів, — типовий ALS-інгібітор, тобто він блокує синтез білка в клітинах рослин бур’янів. Мезотріон — інгібітор специфічного рослинного ферменту пі-гідроксіфенілпіруватдегідрогенази (HPPD), який бере участь у синтезі каротиноїдів. Ці сполуки розширюють спектр поглинання хлорофілу, тому мезотріон — ще й інгібітор фотосинтезу. У зв’язку з різними механізмами дії і завдяки мезотріону синергізм дії препарату Елюміс проявляється майже проти всіх видів бур’янів. Завдяки збалансованому поєднанню двох діючих речовин Елюміс здатний контролювати слабочутливі та стійкі до інших гербіцидів дводольні бур’яни, як-от ваточник сирійський, що його практично не контролюють жодні хімічні засоби захисту рослин і який дедалі частіше трапляється в посівах кукурудзи.

Дія на перерослий ваточник сирійський

Рис 3. Елюміс, 2,0 л/га, Дніпропетровська область.

З-поміж інших бур’янів Елюміс досить добре контролює хрестоцвіті, види щириці, лободи, дурман звичайний, паслін чорний, падалицю соняшнику (як ІМІ-, так і сульфостійку) й ріпаку, галінсогу, осоти (жовтий, рожевий, городній), види фіалок, портулак городній, нетребу звичайну та багато інших. Серед злакових бур’янів Елюміс має високу ефективність проти багаторічних видів — пирію, гумаю, та низки однорічних злакових бур’янів — видів мишію, курячого проса, лисохвосту, пальчатки кровоспинної.

Безперечна перевага Елюміс 105 OD, о. д. — найширше серед післясходових гербіцидів вікно застосування та потужна ґрунтова дія за рахунок мезотріону, тобто здатність контролювати кілька можливих наступних хвиль дводольних бур’янів, які можуть виникнути на полі, особливо після опадів. Відсутність фітотоксичності дає змогу застосовувати препарат у пізніші фази — від 2-х до 8-ми (10) листків культури, коли застосування будь-яких інших гербіцидів може викликати негативну дію на культуру, що надалі вплине на урожай.

Отже, ще одна особливість препарату Елюміс — безпечне для культури використання навіть за умов пізнього внесення. Оптимальна норма — 1,5 л/га. Продукт слід застосовувати у фазі від 2-х до 5-ти листків культури за умови, що бур’яни мають не більше ніж 4 справжні листки. У разі перерослих бур’янів або якщо домінують багаторічні (злакові чи дводольні), норму внесення треба збільшувати, починаючи від 1,75 л/га і до 2,0 л/га. Хоча зазвичай у сівозміні після кукурудзи не сіють цукрові буряки, горох та овочі, після застосування Елюміса наступного року названі культури висівати не радять. Після застосування цього гербіциду соняшник, сою та ріпак у сівозміні рекомендують сіяти після оранки.

Ще одна особливість гербіциду Елюміс — те, що його формуляція містить сурфактант, який покращує утримання робочого розчину на поверхні рослин бур’янів та сприяє кращому проникненню препарату крізь їхню поверхню. Тому Елюміс 105 OD, о. д. не потребує додавання сурфактантів і партнерів, — це готове комплексне рішення проти бур’янів у посівах кукурудзи.

Отже, сьогодні компанія «Сингента» має повноцінний портфель продуктів і може вирішити будь-яку проблему, що стосується захисту кукурудзи, та задовольнити будь-який гаманець.