Україна

You are here

Share page with AddThis

Гібриди кукурудзи компанії «Сингента» – висока врожайність та прибутковість в умовах сезону 2017 року

Кукурудза
09.02.2018


Ігор Ковальчук, Катерина Лисяна, менеджери з маркетингу польових культур компанія «Сингента»

За даними «Продовольчої сільськогосподарської організації Об’єднаних націй (ФАО)» загальне виробництво зерна кукурудзи 2017 року оцінюється в 25,5 мільйона тонн, що на 9% нижче рекорду 2016-го. Брак опадів протягом вегетаційного періоду призвів до 10-відсоткового зниження врожаю порівняно з попереднім роком. Крім того, надмірні опади під час збору врожаю негативно вплинули на якість зерна [https:// agroreview.com/news/vyrobnyctvo-ta-eksportzernovyh-v-ukrayini---prohnozy-fao]. Головне завдання агронома — отримати високий урожай якісної продукції при високій окупності затрат на вирощування культури, незважаючи на мінливість погодно-кліматичних чинників. Щоб отримати високий урожай кукурудзи, треба звертати увагу на всі складові технології її вирощування. Вибір гібридів кукурудзи – відповідальна й нелегка справа, адже в умовах одного господарства поля відрізняються за родючістю ґрунтів, попередниками, вологозабезпеченістю. Тому слід використовувати кілька гібридів різних за скоростиглістю, типом зерна, густотою стояння, чутливістю до добрив, стійкістю до ураження збудниками хвороб тощо. Слід зауважити, що навіть у зонах, де можна використовувати генотипи з високим ФАО, рекомендується обирати для сівби гібриди з різними строками дозрівання. Це зменшить ризики недобору валового врожаю, спричиненого дією несприятливих погодних чинників, дасть змогу оптимізувати строки сівби та збирання культури. Компанія «Сингента» є світовим лідером з розробки новітніх технологій та засобів сільськогосподарського виробництва і може запропонувати товаровиробникам широкий вибір насіння сучасних гібридів кукурудзи для будь-якої зони та умов вирощування. Багато господарств в Україні вже мають досвід використання гібридів компанії «Cингента» й отримують добрі врожаї, навіть у складних цьогорічних умовах. Для прикладу на графіку наведено врожайність (у перерахунку на базову вологість) на демонстраційних ділянках у ПСП Здолбунівське, розташоване у с. Здовбиця Рівненської обл. (рис. 1).

Рис. 1. Врожайність гібридів компанії «Cингента» (у перерахунку на базову вологість) на демонстраційних ділянках у ПСП Здолбунівське (с. Здовбиця, Рівненська обл.), 2017 р.

Під час сівби кукурудзи було внесено 200 кг аміачної селітри та 200 кг аміачної селітри в підживлення, 150 кг діамофоски та 100 кг нітроамофоски (N16P16K16). Попередник – озимий ячмінь. Обробіток ґрунту: оранка: Т-170 + ПЛН 5-35, глибина 32 см; вирівнювання площі: МТЗ- 82 + КПС-4,2; передпосівна культивація: МТЗ-82 + КПС-4,2. Посів 29 квітня 2017 р. на глибину 4 см, дата збирання 20 жовтня 2017 р. Метеорологічні умови, які склалися в період вегетації кукурудзи на ланах цього господарства, представлено на рис. 2. 

Рис. 2. Метеорологічні умови в період вегетації кукурудзи на демонстраційних ділянках у ПСП Здолбунівське (с. Здовбиця, Рівненська обл.), 2017 р.

На діаграмі (рис. 3) наведено врожайність гібридів кукурудзи в Тернопільській області, на демонстраційних посівах в ТзОВ «Бучачагрохлібпром» 2017 року.

Рис. 3. Урожайність гібридів кукурудзи компанії «Сингента» на демонстраційних посівах в ТзОВ «Бучачагрохлібпром» (Тернопільська обл.), 2017 р.

Після збирання попередника (озима пшениця) проводили класичний обробіток ґрунту (оранка, вирівнювання площі та передпосівна культивація). Сівбу кукурудзи здійснили 22 квітня (85 тис. шт./га) на глибину 5 см. Для захисту посівів використовували гербіциди Примекстра ТЗ Голд до посіву та страховий Елюміс 1,5 л/га. Дата збирання – 25 жовтня 2017 р. Метеорологічні умови, які склалися в період вегетації кукурудзи на ланах цього господарства, представлено на рис. 4.

Рис. 4. Метеорологічні умови в період вегетації кукурудзи на демонстраційних посівах в ТзОВ «Бучачагрохлібпром» (Тернопільська обл.), 2017 р.

Рис. 5. Урожайність гібридів кукурудзи компанії «Сингента» на демонстраційних ділянках СПП «Відродження» (Жашківський р-н, Черкаська обл.), 2017 р.

Рис. 6. Метеорологічні умови в період вегетації кукурудзи на демонстраційних ділянках СПП «Відродження» (Жашківський р-н, Черкаська обл.), 2017 р.

Рис. 7. Урожайність гібридів кукурудзи компанії «Сингента» на демонстраційних ділянках господарства «Фрідом Фарм Інтернешнл» (Херсонській обл.), 2017 р.

У лінійці гібридів, посіяних на полях господарства, варто відзначити новинки в портфоліо компанії «Сингента», які належать до елітної генетики Артезіан: СИ Феномен ФАО 220 та СИ Фортаго ФАО 260. Технологія Артезіан — це нова розробка компанії «Сингента», яка передбачає створення гібридів кукурудзи з високим генетичним потенціалом урожайності та стабільності в умовах мінливих метеорологічних чинників. При їх виведенні максимальну увагу приділяли здатності гібрида ефективно використовувати наявну вологу для отримання максимального врожаю в лояльних і так само в несприятливих умовах.

Гібридам Артезіан притаманні такі якості:

  • підвищений рівень ефективності використання вологи та покращене споживання рослиною води й поживних речовин через міцну кореневу систему, а отже – високий рівень посухостійкості;
  • покращене озернення качана й до 15% вищий урожай зерна в умовах стресу порівняно з іншими гібридами;
  • швидка вологовіддача зерном під час дозрівання, що забезпечує економію коштів на післязбиральній доробці зерна;
  • високий потенціал урожайності (великий багатоторядний качан, стрижень тонкий);
  • рослини типу Stay Green забезпечують високу якість корму для тварин.

Перед визнанням придатності кожного з нових гібридів кукурудзи в Україні була проведена титанічна праця науковців з вивчення його адаптивності до кліматичних особливостей різних зон, пов’язаних переважно з фотоперіодичною реакцією, холодостійкістю, стійкістю до посухи. Завдяки значним успіхам у створенні гібридів кукурудзи Артезіан, адаптованих до таких стресових чинників, сьогодні компанія «Сингента» пропонує ефективний шлях підвищення рівня врожайності та рентабельності вирощування
цієї культури. Водночас на базі господарств Черкащини (демонстраційні ділянки СПП «Відродження», Жашківський р-н), незважаючи на складні умови, отримали цілком пристойні врожаї зерна кукурудзи.

Після збирання попередника (кукурудза на зерно) було проведено оранку (John Deere 8430 + Євродіамант 10) на глибину 30 см. З осені також вирівнювали площі (John Deere 8310+ТОП Даун) з внесенням аміачної води (700 л/га). Весною проводили передпосівну культивацію (К-700 + Компактомат 8 м) та закриття вологи (Т-150К + С-18 БЗСТ1). Сівбу здійснили 23 квітня на глибину 4 см (Джон Дір + Просе К 18) за нормою висіву 72 тис. шт./га, додаючи водночас 100 кг на 1 га (у фізичній вазі) нітроамофоски. Для захисту посівів від бур’янів застосовували гербіцид Елюміс (1,3 л/га). Метеорологічні умови, які склалися в період вегетації кукурудзи на ланах цього господарства, представлено на рис. 6. Щодо зрошення та умов південних регіонів, то у господарстві «Фрідом Фарм Інтернешнл» у Херсонській області було отримано добрі результати, що наведено на діаграмі (рис. 7). Підготовка поля і техноло- гія вирощування передбачали підготовку та удобрення ґрунту (внесення NPK 4:20:20 150 кг/га та 250 кг безводного аміаку; щілювання, дискування). Весною проводили боронування і передпосівну культивацію на глибину 8-10 см та внесення ґрунтового гербіциду Примекстра ТЗ Голд 4,5 л/ га. Далі проводили сівбу на задану густоту 94 тис. росл./ га (ширина міжряддя 50 см, відстань між рослинами в рядку – 20,9 см. Норма поливу для зрошення становила 4500 м³/га (норма за один полив 400 м³/га). Особливо добре розкрив свій потенціал урожайності *СИ Зефір ФАО 430, який належить до родини Артезіан.

Гібрид СИ Зефір характеризується високим рівнем:

  • урожайності;
  • посухостійкості;
  • стійкості до вилягання;
  • вологовіддачі зерном у період дозрівання;
  • толерантності до гельмінтоспоріозу, фузаріозів, гнилей.

За лабораторними даними, середній вміст білка в зерні становить 9,2%, крохмалю – 72,4%. Гібрид СИ Зефір призначений для вирощування в зонах Лісостепу та Степу України. Рекомендована густота під час збирання: Лісостеп — 55-60 тис. росл./га; Степ — 45-55 та на зрошенні до 80 тис. росл. /га. Підбір оптимальної густоти стояння рослин на площі покращує надходження  в них води та поживних елементів. За таких умов гібрид здатний формувати два господарсько-придатні качани на основному стеблі. Підсумовуючи вищесказане з впевненістю можна сказати, що сьогодні компанія «Сингента» має обґрунтовані нові пропозиції для українських аграріїв з огляду на умови вирощування, агротехніку й потенціал поля, а її висококваліфіковані співробітники допоможуть зробити правильний підбір гібридів і препаратів, які захистять культуру, не зашкодивши самій рослині, й отримати високий урожай і прибуток.