Гербіциди Люмакс ® та Елюміс ® — відмінний результат у складних погодних умовах

Кукурудза

ВОЛОДИМИР МАКСИМОВИЧ,
менеджер з технічної підтримки,
напрям «Гербіциди для польових культур», компанія «Сингента»


Гербіциди Люмакс ® та Елюміс ® не є новинками на ринку України, однак у цьому році, незважаючи на примхи весняної погоди, вирізнилися з-поміж інших і спрацювали на відмінно! Давайте спробуємо трохи пригадати, як це було.

Спочатку ми з вами мали дуже теплу зиму, майже без опадів у вигляді дощу та снігу, без сильних перепадів нічних температур. Навесні ситуація з погодними умовами взагалі була катастрофічною для вирощування сільськогосподарських культур: сильна посуха, нічні суттєві приморозки спричинили проблеми з внесенням ґрунтових гербіцидів на просапних культурах, не дозволили їм нормально розвиватися та масово пошкодили озимі зернові. Дуже великі перепади добових температур зумовили практично повну втрату ефективності післясходових гербіцидів, стрес для рослин та їх пошкодження цими гербіцидами. І наостанок до цього всього додалися ще й сильні та холодні вітри й пилові бурі, які призвели до зносу гербіцидів з поверхні ґрунту та рослин і пошкодження сусідніх культур (хімічно й механічно). Ось така була в нас весна 2020 року. І тільки наприкінці квітня — на початку травня погода трохи змінилася — хоча б дощі почалися, проте залишилися сильні холодні вітри та суттєві перепади денних температур.

Ми завжди у своїх рекомендаціях щодо внесення препарату Люмакс ® звертали увагу сільгоспвиробників на те, що найкращий час його застосування — це внесення ранньопіслясходово. І ті господарства, де в цьому році вдалося вхопити стадію розвитку однорічних злакових бур’янів (1–2 листки), отримали просто вражаючий результат від ефективності гербіциду (фото 1, 2, 3). Однак більшість господарств не захотіли ризикувати й чекати поки зійде культура і бур’яни, вони мали намір застати вологу й внесли Люмакс ® до сходів культури, тобто ґрунтово. А втім, оскільки Люмакс ® є універсальним гербіцидом, який можна вносити до сходів та по сходах культури і бур’янів, ці господарства також не програли й отримали чисті, вирівняні сходи кукурудзи. Завдяки тому, що дощі, хоч і холодні, все ж продовжувалися протягом 2 тижнів, Люмакс ® проявляв свою реактивацію і наступні сходи бур’яну, навіть якщо вони з’являлися на поверхні, швидко втрачали своє забарвлення (фото 4). Однак водночас слід нагадати та попередити, що норму гербіциду Люмакс ® краще не знижувати до менш ніж 4,0 л/га. До прикладу, деякі господарства на свій розсуд, принаймні так вони пояснили, вирішили внести Люмакс ® роздрібнено: 2,0 л/га до сходів культури і 2,0 л/га після сходів. На жаль або на щастя, вони не отримали бажаної ефективності продукту і були вимушені повторно обробляти свої посіви іншими наявними гербіцидами.


Фото 1.


Фото 2.


Фото 3.

Отже, бачимо, що Люмакс ® є універсальним гербіцидом, внесення якого майжне залежить від умов навколишнього середовища і надає господарствам можливість оптимізувати строки проведення польових робіт, а потужна ґрунтова дія препарату дозволяє уникнути проблем з появою нової хвилі бур’янів на полях.


Фото 4. Реактивація Люмакс ®.

А зараз давайте спробуємо розібратися, як повів себе Елюміс ® у погодних умовах, які склалися в цьому році. У багатьох господарствах навесні, особливо в травні (йдеться про Центральну та частково Західну Україну), постійно скаржилися на те, що сильні холоди на початку вегетації кукурудзи не дозволили, з одного боку, попрацювати післясходовими гербіцидами, оскільки культура була в стані стресу, втратила колір і майже не росла, а з іншого — бур’яни, як організми більш витривалі, ніж культура, незважаючи на холодну, дощову погоду, все ж продовжували свою вегетацію та переростали визначену стадію розвитку. Крім того, післясходові гербіциди на основі синтетичних гормонів росту, для ефективності яких потрібна стала тепла погода з температурою 15–25 °С, практично не спрацювали, хоча господарства, попри все, їх вносили на культуру. Сільгоспвиробники, які у звичайні роки обробляли кукурудзу один, максимум 2 рази (ґрунтово, а потім післясходово), в цьому році, зважаючи на вищенаведені умови, використовували гербіциди декілька разів у післясходовий період, для того щоб стримати наступні хвилі бур’янів, які рясно з’являлися після дощу.

Елюміс ® — гербіцид з подвійним механізмом дії, менш залежний від складних погодних умов, практично не залежний від стадії розвитку бур’янів, їх виду та віку і є дуже селективним по відношенню до культури. Тобто, багато господарств, які в цьому році придбали Елюміс ®, мали змогу своєрідного маневру — могли дочекатися більш-менш сталої погоди, без дощу, сильного вітру та холодів, і провести обробку даним гербіцидом. Проте за таких перепадів денних та нічних температур навіть Елюміс ® трохи уповільнив притаманну йому швидку дію. Та щойно вийшло сонце і встановилася стала погода — бур’яни на полях зникли протягом доби. Це був просто вражаючий результат і багато хто з господарників був здивований такою дією Елюміс ® (фото 5, 6 і 7). До того ж Елюміс ® має потужну ґрунтову дію на наступні хвилі дводольних бур’янів і після дощу він їх контролював без проблем (фото 8).


Фото 5. Необроблена лобода біля дороги, поряд із полем, де внесено Елюміс ®.


Фото 6. Дія Елюміс ® на перерослу лободу та інші бур’яни.


Фото 7. Дія Елюміс ® на перерослу лободу та інші бур’яни.


Фото 8. Дія Елюміс ® на наступну хвилю падалиці соняшнику.

Отже, маючи у себе на складі такі потужні гербіциди, як Люмакс ® та Елюміс ®, кожне господарство, яке займається вирощуванням кукурудзи, має змогу поборотися з бур’янами у будь-який момент, незалежно від погоди, стану посівів, часу внесення препаратів, а отже, зекономить час і кошти.