Цариця полів під загрозою!

Кукурудза

Розвиток рослини кукурудзи від проростання насіння до повної стиглості зерна проходить під тиском багатьох загроз, однією з яких є стебловий кукурудзяний метелик (Ostrinia nubilalis Hb.). В Україні трапляється повсюдно. Метелики з’являються у червні, їхній літ збігається з початком викидання волоті кукурудзи. Велика кількість опадів, як-от поточного року, сприяє масовому розмноженню шкідника, суха погода, як у 2014–2015 роках, обмежує.

Гусениці метелика пошкоджують усі органи кукурудзи, крім коренів. Пошкодження призводять до затримки цвітіння і зменшення розмірів листків та міжвузлів. Пошкодження волоті погіршує запилення. Якщо ходи і камери гусениць охоплюють більшу частину кільця судинно-волокнистих пучків, то дуже пошкоджені стебла легко ламаються. При пошкодженні гусеницями зерна качанів знижується врожай насіння і його якість, підвищується ураженість качанів збудниками фузаріозу, сірої гнилі і пліснявіння. При ураженні ніжки і стрижня качана на ранніх фазах розвитку качан майже завжди гине, при пізніших сильних ушкодженнях цих частин розвивається деформований качан, меншого розміру, з сильною череззерницею.

Динаміку льоту метеликів і початок відкладання яєць визначають за допомогою світлопасток або пасток з принадою (коритця з патокою). Феромонні пастки не завжди ефективні для моніторингу цього шкідника.

Один з найкращих засобів боротьби проти цього шкідника – це використання інсектициду Актеллік 500 SC, КС (д.р. – піриміфос-метил, 500 г/л) у фазу викидання волоті чи навіть пізніше. Зважаючи на те, що літ стеблевого метелика та бавовникової совки може бути розтягнутим в часі, саме Актеллік у таких випадках стане у нагоді. При цьому мінімально зареєстрованої норми 1,2 л/га буде достатьно для ефективного знищення шкідника на усіх стадіях його розвитку. Завдяки своїм фумігаційним якостям цей інсектицид здатний не тільки знищувати личинку шкідника на поверхні рослин кукурудзи, а й навіть проникати всередину стебел на невелику відстань та знищувати личинку, яка вже встигла частково проникнути у стебло кукурудзи. Для більш потужної боротьби також рекомендовано застосовувати роками відпрацьовану суміш – Актеллік (1,0 л/га) + Карате Зеон (0,2 л/га).