Юніформ для захисту розсади овочів від збудників кореневих і прикореневих хвороб

Овочі та картопля

ВОЛОДИМИР БОРИСЕНКО,
технічний експерт, напрям овочі та картопля компанії «Сингента»


Кореневі та прикореневі захворювання викликаються патогенами вірусної, бактеріальної та грибної природи і мають схожі симптоми. Частина збудників спричинюють лише локальні захворювання, наприклад некроз епідермісу, кори кореня або кореневої шийки. При цьому коренева система в основі стебла частково або повністю гине. Інші збудники призводять до загального в’янення рослини. Ці системні патогени здатні рости в провідних судинах, зумовлюючи їх закупорювання та токсикоз у рослини.

Симптоми кореневої та прикореневої гнилі різноманітні, але зазвичай призводять до в’янення рослини, оскільки ці порушення зачіпають найважливіші функції рослини, а саме поглинання води і транспортування її в надземні органи. Втрата тургору у рослини свідчить про початок розвитку хвороби.

Причиною більшості кореневих і прикореневих захворювань є фітопатогенні гриби, що відносяться до родів Rhizoctonia, Fusarium та Pythium. Ці збудники здатні проникати в рослину або заселяти її травмовані тканини. Встановлено, що більшість патогенів активізуються тільки після появи в ґрунті кореневих виділень рослини. Навіть стійкість рослин до патогенів відносна, позаяк при появі травм коренів, які виникають дуже часто, патогени проникають до незахищеної рослини.

Найбільш агресивними патогенами є гриби родів Fusarium (фото 1) і Pythium (фото 2). Вони потрапляють у рослину не лише через місця пошкодження, а й через живі клітини епідермісу. Грибниця формує апресорії, і патоген проникає в міжклітинний простір та проростає в глибокі шари клітин. Fusarium, проростаючи в судини, виділяє токсини, а його міцелій утворює тіли, які закупорюють судини, що й призводить до в’янення рослин. Відомо кілька фітотоксинів, які виділяються грибами Fusarium, наприклад лікомаразин, фузарієва або дигідрофузарієва кислоти.

Досліджено, що у захищеному ґрунті зараженість рослин кореневою гниллю найменша всередині теплиці й поступово збільшується до її країв. Це пов’язано з порушенням оптимального температурного режиму ґрунту. Оптимальні показники температури для вирощування розсади — 22–25 °С. Більшість гібридів, що випробовувалися, у початкових фазах розвитку уражаються кореневою гниллю приблизно однаково. Відсоток хворих рослин суттєво зростає при зниженні температури ґрунту до 12–15 °С.

Компанія «Сингента» для своїх клієнтів розробила продукт Юніформ з унікальним спектром дії, який надійно захищає рослини від збудників кореневої та прикореневої гнилі.

Юніформ блокує можливість розвитку таких фітопатогенів, як пітіум, ризоктонія, антракноз, фузаріоз, гельмінтоспоріоз, фітофтороз і склеротинія.

На розсаді овочевих Юніформ варто застосовувати у два прийоми. Це дозволяє фунгіциду рівномірно розподілитися у рослині.

Перший полив проводять 0,01 % робочим розчином, коли у рослини утворився перший справжній (повноцінний) листок.

Приклад: візьмемо касету для розсади на 160 комірок.

Для приготування 0,01 % робочого розчину нам потрібно 10 мл фунгіциду Юніформ розчинити у 100 л води. 2 л отриманого робочого розчину можна обробити 1 м2.

Враховуючи, що одна касета на 160 комірок має розмір 40 х 60 см = 0,24 м2, на 1 м2 виходить 4 касети.

Відповідно, на 1 касету на 160 комірок потрібно використати 0,5 л (0,01 %) робочого розчину.

Другий обов’язковий полив 0,02 % робочим розчином потрібно провести за 2–4 дні до висадки розсади в ґрунт.

Аналогічно для приготування 0,02 % робочого розчину нам потрібно 20 мл препарату Юніформ розчинити у 100 л води. 2 л отриманого робочого розчину можна обробити 1 м2.

Враховуючи, що одна касета на 160 комірок має розмір 40 х 60 см = 0,24 м2, на 1 м2 виходить 4 касети.

Відповідно, на 1 касету на 160 комірок потрібно використати 0,5 л (0,02 %) робочого розчину.

Застосовуючи Юніформ від компанії «Сингента», ви отримуєте надійний захист для ваших рослин.