Ризоктоніоз картоплі, або чорна парша. Збудник — Rhizoctonia solani

Овочі та картопля

Захворювання широко розповсюджене по всій території України, особливо в роки з холодною затяжною весною. Найбільше хвороба проявляється на важких ґрунтах. Дуже відчутної шкоди вона завдає насіннєвим посадкам картоплі.

Ризоктоніоз уражає бульби, стебла, столони і навіть коріння дорослих рослин. За раннього ураження можлива навіть загибель сходів. Крім картоплі, збудник уражає овочі, інші культури та бур’яни. Хвороба розвивається при високій вологості та помірній температурі (оптимальна t 18 °С).

На картоплі симптоми захворювання на бульбах видно навіть неозброєним оком. Це чорні коростинки (склероції) різного розміру, що нагадують грудочки ґрунту (рис. 1).


Рисунок 1

Таку форму прояву ризоктоніозу називають «чорною паршею». На бульбах, уражених ризоктоніозом, під час зберігання розвиваються різні гнилі, внаслідок чого такі бульби можуть повністю згнити. На вегетуючих рослинах, стеблах і коренях утворюються плями бурого забарвлення розміром до декількох сантиметрів. Уражені тканини поступово відмирають.

Хвороба також може проявлятися у вигляді тонкої сітки чорного кольору на поверхні бульби, що охоплює частину ураженої бульби або всю її поверхню.

Якщо в якості посадкового матеріалу фермер використовував бульби, заражені ризоктоніозом, то вже на початку вегетації стебла можуть покритися плямами темно-бурого кольору (рис. 2).


Рисунок 2

Подібні стебла, як правило, швидко надломлюються і гинуть. Ця форма прояву захворювання часто призводить до загибелі паростків ще до появи їх на поверхні ґрунту.

Також ризоктоніоз може виявлятися і в період цвітіння у вигляді білої ніжки. При цьому частина стебла загниває і покривається брудно-білим нальотом. Через розвиток хвороби в ураженої рослини уповільнюється відтік пластичних речовин.

Слід відзначити широку філогенетичну спеціалізацію збудника. Нагадаємо, що, крім картоплі, він уражає овочі та інші культури, а також бур'яни. З огляду на це в технології вирощування культур важливе значення має сівозміна. Використання сівозміни додатково знижує ймовірність зараження посадок картоплі через ґрунт. Висаджування стійких сортів також допомагає в стратегії боротьби з даним захворюванням.

Зимує патоген у вигляді склероціїв на бульбах і в ґрунті. Зі склероцій формується міцелій гриба, який надалі проникає в паростки, спричиняючи їх загнивання і загибель.

Заходи щодо захисту проти ризоктоніозу починаються вже в період підготовки бульб до зберігання і продовжуються перед висадкою їх у полі або безпосередньо під час садіння. Бульби насіннєвої картоплі рекомендовано перед висадкою обробляти препаратами Максим ® (витрата 0,75 л/т) або Селест ® Топ (0,5–0,7 л/т). Насіннєвий матеріал можна протруювати і перед закладкою на зберігання (Максим ®), що дозволяє істотно знизити зараженість бульб уже в період зберігання.

Безумовно, для зберігання продовольчої картоплі ці протруйники використовувати не можна.

Однією з новітніх технологій у захисті картоплі є можливість обробки ґрунту фунгіцидом Юніформ ® (у нормі 1,5 л/га при витраті робочої рідини 100–180 л/га).

Відмінність цих двох різних технологій (використання протруйників та/або застосування ґрунтового фунгіциду Юніформ ®) можна представити у вигляді такої схеми:

Як бачимо, Юніформ ®-технологія дозволяє істотно посилити систему захисту культури.