Інтегрована система захисту картоплі

Овочі та картопля

Бондар О.М., портфоліо менеджер ЗЗР, регіон СНД 


Шкідливість хвороб можна суттєво знизити за допомогою інтегрованого захисту картоплі, що включає в себе використання здорового і стійкого насіннєвого матеріалу, а також сучасних засобів захисту від Сингенти.

Загальні рекомендації: 

 • Використовуйте для висаджування картоплі добре дреноване, без значних знижень поле, яке швидко підсихає після дощу. Майте на увазі, що найсильніше ураження сходів ризоктоніозом і ранні вогнища фітофторозу виникають у знижених місцях поля.
 • Переконайтеся, що поле вільне від стовпів ЕП, має достатні розворотні смуги й віддалене від городів, на яких вирощують нестійкі до хвороб сорти картоплі без захисту фунгіцидами.
 • Використовуйте для висаджування картоплі поле, на якому цю культуру не вирощували упродовж, принаймні, двох попередніх років. Цим ви зменшите ризик збереження в ґрунті збудників ризоктоніозу, антракнозу, фітофторозу, альтернаріозу й фомозу.
 • Звільніть поле від бур'янистої рослинності, яка створює сприятливий мікроклімат для розвитку патогенов і перешкоджає рівномірному нанесенню на бадилля пестицидів.
 • Для висаджування використовуйте сертифікований матеріал, оскільки його вирощують під суворим фітосанітарним контролем, що обмежує передачу насіннєвої інфекції.
 • Не висаджуйте картоплю раніше ніж температура й вологість ґрунту досягнуть оптимальних показників. Низька температура й висока вологість сприяють ураженню сходів ризоктоніозом.
 • Стежте за проявами симптомів альтернаріозу на листах картоплі, оскільки застосування захисних засобів проти цієї хвороби пов'язане з рівнями її розвитку.
 • За допомогою добрив створіть оптимальний для росту картоплі агрохімічний фон, що зменшить ризик розвитку альтернаріозу.
 • Вчасно (за 10-14 днів до збирання) знищте бадилля препаратом Реглон (2 л/га), щоб до моменту збирання на бульбах сформувалася щільна і стійка до ушкоджень шкірка. Це знизить ризик травмування бульб під час збирання і транспортування та зменшить їхню ураженість фузаріозом, антракнозом, фомозом, фітофторозом і альтернаріозом.

​Захист бульб від хвороб і шкідників перед або під час висаджування

 • МАКСИМ 025 т.к.с., 0,5-0,75 л/т. Обприскування бульб перед висаджуванням, витрата — 2 л/т. Можна змішувати з інсектицидом КРУЇЗЕР 350 т.к.с. у нормі (0,2-0,3 л/т).
 • СЕЛЕСТ ТОП т.к.с, витрата – 0,4 – 0,5 л/т бульб. Обробка бульб перед висаджуванням. Унікальний інсектофунгіцид широкого спектра дії.
 • АКТАРА 25 в.г., 0,8 кг/га. Внесення в рядки при висадженні бульб.
 • ФОРС 1,5 г. 10–15 кг/га. Внесення в ґрунт при висаджуванні (вносити через аплікатори).

Обробка бульб і ґрунту перед і під час висаджування картоплі забезпечує максимальний захист від хвороб і шкідників. Актара, Селест Топ, Круїзер борються також із попелицями й цикадками, які є переносниками вірусів. Застосування інтегрованої системи захисту забезпечить одержання якісного урожаю і допоможе розкрити потенціал використовуваного насіннєвого матеріалу. 
Найбільш шкодочинними у період вегетації картоплі є дві хвороби: фітофтороз і альтернаріоз. При захисті картоплі від фітофторозу слід керуватися двома головними правилами: початок обприскувань – до проявів хвороби в полі; завершення обприскувань – не раніше природнього відмирання бадилля або його передзбирального знищення. 

Фаза 1. Від сходів до початку змикання бадилля в рядку. Обприскування виправдане за високого ризику раннього прояву фітофторозу і при вирощуванні базисного насіннєвого матеріалу (супереліти, еліти, 1-ї репродукції). ШИРЛАН 500 к.с., 0,3 - 0,4 л/га. Обприскування в період вегетації: перше — у фазі змикання рядків, наступні — з інтервалом 7–10 днів. РИДОМІЛ ГОЛД 68 в.г., 2,5 кг/га. Обприскування в період вегетації. 

Фаза 2. Від початку змикання бадилля в рядку до цвітіння. Маса бадилля подвоюється кожні 4-5 днів. У цю фазу слід 2-3 рази застосовувати фунгіциди, що захищають новий приріст листків. Ридоміл Голд 68 в.г., 2,5 кг/га. Обприскування в період вегетації. РЕВУС 250 к.с., 0,6 л/га. Обприскування в період вегетації: перше обприскування профілактичне, наступні з інтервалом 7–14 днів. РЕВУС ТОП 500 к.е., 0,6 л/га. Обприскування у період вегетації: перше обприскування профілактичне, наступні з інтервалом 7–14 днів. 

Фаза 3. Від цвітіння до відмирання бадилля. Приріст листків припиняється. Основна мета захистити від ураження фітофторозом бульби. Щоб зберегти бадилля зеленим і здоровим, найкраще застосувати Ревус Топ або Ширлан

Захист від шкідників у період вегетації (колорадський жук, попелиці, цикадки):