Україна

You are here

Share page with AddThis

Інтегрована система захисту картоплі

Овочі та картопля
10.11.2016

Бондар О.М., портфоліо менеджер ЗЗР, регіон СНД 


Шкідливість хвороб можна суттєво знизити за допомогою інтегрованого захисту картоплі, що включає в себе використання здорового і стійкого насіннєвого матеріалу, а також сучасних засобів захисту від Сингенти.

Загальні рекомендації: 

 • Використовуйте для висаджування картоплі добре дреноване, без значних знижень поле, яке швидко підсихає після дощу. Майте на увазі, що найсильніше ураження сходів ризоктоніозом і ранні вогнища фітофторозу виникають у знижених місцях поля.
 • Переконайтеся, що поле вільне від стовпів ЕП, має достатні розворотні смуги й віддалене від городів, на яких вирощують нестійкі до хвороб сорти картоплі без захисту фунгіцидами.
 • Використовуйте для висаджування картоплі поле, на якому цю культуру не вирощували упродовж, принаймні, двох попередніх років. Цим ви зменшите ризик збереження в ґрунті збудників ризоктоніозу, антракнозу, фітофторозу, альтернаріозу й фомозу.
 • Звільніть поле від бур'янистої рослинності, яка створює сприятливий мікроклімат для розвитку патогенов і перешкоджає рівномірному нанесенню на бадилля пестицидів.
 • Для висаджування використовуйте сертифікований матеріал, оскільки його вирощують під суворим фітосанітарним контролем, що обмежує передачу насіннєвої інфекції.
 • Не висаджуйте картоплю раніше ніж температура й вологість ґрунту досягнуть оптимальних показників. Низька температура й висока вологість сприяють ураженню сходів ризоктоніозом.
 • Стежте за проявами симптомів альтернаріозу на листах картоплі, оскільки застосування захисних засобів проти цієї хвороби пов'язане з рівнями її розвитку.
 • За допомогою добрив створіть оптимальний для росту картоплі агрохімічний фон, що зменшить ризик розвитку альтернаріозу.
 • Вчасно (за 10-14 днів до збирання) знищте бадилля препаратом Реглон (2 л/га), щоб до моменту збирання на бульбах сформувалася щільна і стійка до ушкоджень шкірка. Це знизить ризик травмування бульб під час збирання і транспортування та зменшить їхню ураженість фузаріозом, антракнозом, фомозом, фітофторозом і альтернаріозом.

​Захист бульб від хвороб і шкідників перед або під час висаджування

 • МАКСИМ 025 т.к.с., 0,5-0,75 л/т. Обприскування бульб перед висаджуванням, витрата — 2 л/т. Можна змішувати з інсектицидом КРУЇЗЕР 350 т.к.с. у нормі (0,2-0,3 л/т).
 • СЕЛЕСТ ТОП т.к.с, витрата – 0,4 – 0,5 л/т бульб. Обробка бульб перед висаджуванням. Унікальний інсектофунгіцид широкого спектра дії.
 • АКТАРА 25 в.г., 0,8 кг/га. Внесення в рядки при висадженні бульб.
 • ФОРС 1,5 г. 10–15 кг/га. Внесення в ґрунт при висаджуванні (вносити через аплікатори).

Обробка бульб і ґрунту перед і під час висаджування картоплі забезпечує максимальний захист від хвороб і шкідників. Актара, Селест Топ, Круїзер борються також із попелицями й цикадками, які є переносниками вірусів. Застосування інтегрованої системи захисту забезпечить одержання якісного урожаю і допоможе розкрити потенціал використовуваного насіннєвого матеріалу. 
Найбільш шкодочинними у період вегетації картоплі є дві хвороби: фітофтороз і альтернаріоз. При захисті картоплі від фітофторозу слід керуватися двома головними правилами: початок обприскувань – до проявів хвороби в полі; завершення обприскувань – не раніше природнього відмирання бадилля або його передзбирального знищення. 

Фаза 1. Від сходів до початку змикання бадилля в рядку. Обприскування виправдане за високого ризику раннього прояву фітофторозу і при вирощуванні базисного насіннєвого матеріалу (супереліти, еліти, 1-ї репродукції). ШИРЛАН 500 к.с., 0,3 - 0,4 л/га. Обприскування в період вегетації: перше — у фазі змикання рядків, наступні — з інтервалом 7–10 днів. РИДОМІЛ ГОЛД 68 в.г., 2,5 кг/га. Обприскування в період вегетації. 

Фаза 2. Від початку змикання бадилля в рядку до цвітіння. Маса бадилля подвоюється кожні 4-5 днів. У цю фазу слід 2-3 рази застосовувати фунгіциди, що захищають новий приріст листків. Ридоміл Голд 68 в.г., 2,5 кг/га. Обприскування в період вегетації. РЕВУС 250 к.с., 0,6 л/га. Обприскування в період вегетації: перше обприскування профілактичне, наступні з інтервалом 7–14 днів. РЕВУС ТОП 500 к.е., 0,6 л/га. Обприскування у період вегетації: перше обприскування профілактичне, наступні з інтервалом 7–14 днів. 

Фаза 3. Від цвітіння до відмирання бадилля. Приріст листків припиняється. Основна мета захистити від ураження фітофторозом бульби. Щоб зберегти бадилля зеленим і здоровим, найкраще застосувати Ревус Топ або Ширлан

Захист від шкідників у період вегетації (колорадський жук, попелиці, цикадки):