Україна

You are here

Share page with AddThis

Продавати майбутній урожай не варто чекати. Де поставити кому? Форвардні договори від компанії «Сингента»

Фінансові рішення
29.03.2021

В середині березня компанія «Сингента» запустила для своїх клієнтів програму форвардних закупівель майбутнього врожаю пшениці, ріпаку й кукурудзи з гнучкою структурою ціноутворення.

Умови форвардного договору дозволяють сільгоспвиробнику зафіксувати гарантований рівень ціни й дають право переглянути її в бік збільшення, якщо ринкова ціна перед початком поставки буде вищою.

Інтерв’ю з керівником відділу Фінансових рішень компанії «Сингента» Приходько Борисом.

Борисе, розкажіть, будь ласка, як давно Ви працюєте в компанії та які завдання виконує Ваш відділ?

У компанії «Сингента» я працюю близько трьох років. Відділ Фінансових рішень компанії пропонує нашим клієнтам рішення у фінансовій та торговельній сферах. Наприклад, ми розробили програму «ЛегкоПосівна», за допомогою якої сільгоспвиробники можуть отримати цільовий пільговий кредит на покупку товарів компанії «Сингента». Інша наша програма, що має назву «АгріФлекс», дозволяє аграріям отримати дохід від росту котирувань ф’ючерсів на окремі види сільгосппродукції після продажу даного товару на фізичному ринку. Ця програма дуже цікава, особливо для ріпаку. Річ у тім, що торгівля українським ріпаком має яскраво виражений сезонний характер. Ця культура активно торгується з липня по вересень, далі попит на неї з боку торговельних компаній затихає і, відповідно, ціна на український ріпак падає. Зберігати ріпак до весни дорого й ризиковано, оскільки немає абсолютної впевненості в тому, що ціна зросте й буде попит на фізичному ринку. Ми ж пропонуємо нашим клієнтам поставити нам ріпак за ринковою ціною в період активної торгівлі та даємо можливість заробити до 20 % на рості котирувань травневого ф’ючерсу на ріпак, який торгується на біржі МАТIF. Наприклад, у поточному сезоні фермер міг продати ріпак у липні за 425 $/т і отримати дохід від росту котирувань травневого 2021 року ф’ючерсу на ріпак. До речі, котирування значно зросли, наразі травневий ф’ючерс торгується по 515 євро/т. Хороша можливість, чи не так? Отриманий дохід від росту котирувань ф’ючерсів ми надаємо сільгоспвиробнику у вигляді знижки на покупку в майбутньому нашої продукції.

 

Котирування травневого 2021 року ф’ючерсу на ріпак (у євро/т) на біржі MATIF за останні 9 місяців

 

Борисе, а навіщо компанії «Сингента», яка є провідним виробником засобів захисту рослин і насіння, пропонувати ринку такого роду програми?

Мета наших програм — допомогти клієнтам компанії більш грамотно й ефективно продати вирощений урожай і не піддавати свій бізнес серйозним ризикам через сильні коливання цін на аграрну сировину. Наше завдання допомогти фермеру розібратися, як управляти ціновими ризиками з використанням біржових інструментів. Ми глибоко переконані, що в такий спосіб зможемо підвищити ефективність бізнесу й фінансову стійкість наших клієнтів, у чому ми дуже зацікавлені.

 

Борисе, як Ви оцінюєте поточний сезон?

Ціни на аграрну сировину дуже волатильні (мінливі. — Прим. ред.) і залежать від багатьох чинників. Як правило, навесні ціни на майбутній урожай дещо вищі, ніж у період збору, оскільки ринок закладає в ціну майбутні ризики. Надалі, якщо погодні умови сприятливі й урожай зібрано хороший, ціна просідає. Якщо ж погодні умови були несприятливі та зібраний урожай набагато нижчий від очікуваного — ціни ростуть. Яскравий приклад подібної ситуації ми спостерігали в поточному сезоні, коли ціни на українські зернові значно зросли в період збору врожаю. Росту цін сприяла засуха і підвищений попит на аграрну сировину з боку Китаю і ЄС. Підвищення цін призвело до розчарування постачальників зерна за форвардними контрактами і, як наслідок, до більшої кількості дефолтів. Ми були свідками значного росту СПОТових цін з початку вересня на ячмінь, пшеницю, кукурудзу, сою і особливо соняшник. 

 

СПОТові ціни на умовах поставки СРТ порт на пшеницю, ячмінь і кукурудзу урожаю поточного і минулого маркетингових років

СПОТові ціни на умовах поставки СРТ порт на ріпак, сою і СРТ МЕЗ на соняшник урожаю поточного і минулого маркетингових років

Великий попит на український ячмінь і кукурудзу ми спостерігаємо з боку Китаю. Станом на середину березня, з 3,9 млн т відвантаженого на експорт ячменю 2,74 млн т припадає на Китай, із 16,3 млн т відвантаженої на експорт кукурудзи 7 млн т припадає на Піднебесну. З цієї причини базис на кукурудзу (базис — різниця в ціні між українською кукурудзою з поставкою на умовах СРТ порт і котируваннями грудневого ф’ючерсу на американську кукурудзу на біржі СВОТ. — Прим. ред.) в кінці жовтня — на початку листопада укріпився до 65 $/т.

 

Борисе, як же правильно побудувати стратегію продажів, адже від того, наскільки своєчасно і вдало було продано врожай, залежить дохідність з одного гектара й прибутковість аграрного бізнесу? І що робити, якщо зерно вже посіяне, а ціни почали падати, або, навпаки, зерно продано за форвардним договором, а ціни почали рости?

Фермер повинен швидко реагувати на подібні ситуації та хеджувати цінові ризики, використовуючи біржові інструменти. Як правило, для цих цілей використовують ліквідні ф’ючерси, котирування яких корелюють з українськими цінами на аграрну сировину. Наприклад, котирування серпневого ф’ючерсу на ріпак, який торгується на біржі MATIF, можна використовувати для хеджування цінових ризиків українського ріпаку, а котирування грудневого ф’ючерсу на американську кукурудзу, який торгується на біржі СВОТ, можна використовувати для хеджування цінових ризиків української кукурудзи.

 

Борисе, що ж сьогодні відбувається з ціною на українську кукурудзу майбутнього врожаю?

Українська кукурудза майбутнього врожаю з поставкою в жовтні на умовах СРТ глибоководні порти коштує близько 205–210 $/т. Це на 20–25 $/т дорожче, ніж котирування грудневого ф’ючерсу на американську кукурудзу майбутнього врожаю. Варто зазначити, що форвардна ціна на українську кукурудзу в цей період часу завжди була паритетною з котируваннями грудневого ф’ючерсу на американську кукурудзу. Це свідчить про те, що сьогодні форвардний базис (різниця в ціні між українською кукурудзою майбутнього врожаю з поставкою в жовтні на умовах СРТ порт і котируваннями грудневого 2021 року ф’ючерсу на американську кукурудзу на біржі СВОТ. — Прим. ред.) дуже міцний. Більш того, фактичний форвардний базис вищий, ніж середній базис за шість останніх років у період поставки.

При цьому котирування грудневого ф’ючерсу на американську кукурудзу досягли максимального рівня за останні шість років. Лише в березні 2014 року майбутній урожай американської кукурудзи торгувався на 5–10 $/т дорожче, ніж сьогодні.

Подібну ситуацію ми спостерігаємо з ріпаком і пшеницею.

Обидва ці чинники мотивують фермерів продавати майбутній урожай кукурудзи за форвардними договорами.

 

Борисе, але що ж робити, якщо ситуація поточного року повториться і підвищений попит на кукурудзу з боку Китаю підштовхне СПОТові ціни вверх у період збору врожаю і ціни виявляться значно вищими від форвардних?

Компанія «Сингента» пропонує своїм клієнтам розумне рішення.

Програма «Форвард Плюс» дозволяє фермеру укласти форвардний договір з гнучкими умовами ціноутворення.

Сільгоспвиробник фіксує у форвардному договорі ціну, яка трохи нижча від ринкових індикативів, однак при цьому фермер отримує право перед початком поставки переглянути ціну до рівня ринкової, у разі якщо ринкова ціна буде вищою від зафіксованої у форвардному договорі.

Таким чином, фермер, уклавши форвардний договір з компанією «Сингента», захищає свій майбутній урожай від падіння ціни і водночас отримує право змінити ціну в бік збільшення, якщо ринкова ціна напередодні періоду поставки підніметься.

Така структура ціноутворення дозволить фермеру спати спокійно й отримати справедливу ціну на свій урожай у будь-якій ринковій ситуації.

Слід зауважити, що подібної цінової структури в форвардних договорах на українському ринку немає.

 

Борисе, а чому Ви вважаєте, що ціни на кукурудзу можуть бути ще вищими?

 

Високий попит на українську кукурудзу з боку Китаю підтримує ціни. Китай має намір відновити запаси кукурудзи. Сьогодні внутрішня ціна на кукурудзу в Піднебесній на 130–140 $/т вища, ніж американська. Це мотивує два мільйони китайських фермерів вирощувати більше кукурудзи. Однак потенціал розширення посівних площ і збільшення урожайності не дуже високий. Якщо Китай зіштовхнеться з несприятливими погодними умовами, ми зможемо побачити сильний попит на українську кукурудзу, який підтримає ціни.

 

Прогноз імпорту сої та грубих зернових у Китаї

 

Борисе, на який обсяг сільгосппродукції фермер може укласти форвардний договір з Вашою компанією?

Вартість форвардного договору дорівнює запланованій вартості закупівлі клієнтом засобів захисту рослин компанії «Сингента» в поточному сезоні або вартості закупівлі наших насіння і засобів захисту рослин у наступному сезоні.

 

А які культури беруть участь у програмі «Форвард Плюс»?

У програмі «Форвард Плюс» беруть участь пшениця, ріпак і кукурудза.

 

Борисе, від чого залежить мінімальна гарантована ціна в програмі «Форвард Плюс»?

Мінімальна гарантована ціна залежить від того, з якою метою ви поставляєте товар за форвардним договором, у який період відбуватиметься поставка, від вартості опціону Put, який ми купуємо з метою хеджування цінового ризику, і нашої оцінки базисного ризику. Як правило, різниця в ціні між ринковою вартістю і мінімальною гарантованою вартістю в форвардних договорах за програмою «Форвард Плюс» складає від 3 до 8 %.

 

Коли ж продавати вирощений урожай, що Ви порадите?

Сільгоспвиробник не відчуває попиту на українське зерно з боку кінцевих покупців. Він не веде перемовини з брокерами, не бере участі в тендерах, не займається фрахтуванням суден, не має своїх представників у країнах нетто-імпортерах аграрної сировини, не аналізує політичні ризики і не відслідковує торгові обмеження (мито, квоти…) — все це робота крупних транснаціональних торговельних компаній. Подібні компанії представлені по всьому світу, володіють глобальною торговельною мережею, потужностями для виробництва, зберігання і логістики сільгосппродукції. Обсяг бізнесу таких компаній співмірний із бюджетом України.

Саме торговельні компанії формують ціну попиту на українські зернові та олійні.

Фермер без особливих зусиль може взнати ціну попиту на вирощений урожай і вести історію цін. Не зайвим буде порівняти українські ціни з котируваннями ліквідних ф’ючерсних контрактів і побудувати історію базису. Порівнюючи поточний рівень котирувань ф’ючерсів і базис, можна зробити висновок, наскільки поточні ціни і базис співмірні з максимальними рівнями за останні, наприклад, 10 років.

Використовуючи звіти USDA (Міністерство сільського господарства США), ви можете самостійно аналізувати інформацію про баланси попиту і пропозиції, обсяги експорту й імпорту сільгосппродукції в розрізі країн і будувати власні прогнози.

Завдання полягає в тому, щоб зрозуміти, наскільки поточні ціни й базис співмірні з історичними, який потенціал росту або падіння цін у майбутньому і чи рівень ціни сьогодні відповідає вашим очікуванням. Адже завдання фермера не поставити зерно в Єгипет, а продати зерно вчасно, тобто на піку ціни.

 

Можете коротко розповісти про програму «Форвард Флекс».

Для клієнтів компанії, які хочуть самостійно захеджувати свої цінові ризики, «Сингента» пропонує програму «Форвард Флекс». Суть програми полягає в тому, що ви продаєте зерно за форвардним договором без фіксації ціни. Фінальна ціна на сільгосппродукцію сформується у період, що передує поставці, як ринкова, плюс дохід, який ви заробите від падіння котирувань відповідного ф’ючерсу. При цьому ми надаємо вам можливість фіксувати дохід від падіння котирувань ф’ючерсу на партії товару. Хороша можливість спробувати заробити на цінових коливаннях котирувань ф’ючерсу і в такий спосіб убезпечити себе від падіння ціни на фізичний товар.

Як бачите, всі програми компанії «Сингента» мають на меті ПРОДАТИ ВИРОЩЕНИЙ УРОЖАЙ ІЗ МАКСИМАЛЬНОЮ ЕФЕКТИВНІСТЮ.