Друга сівозміна томата – перспективи та проблеми

Андрій Ткач – менеджер групи пасльонових культур, компанія «Сингента»

Вже багато років поспіль літньо-осіння сівозміна томату є невід’ємною частиною у структурі вирощування українських тепличників

Вона дозволяє суттєво збільшити валовий збір продукції та підвищити середню ціну реалізації за рахунок пізніх продажів томата за вищою, порівняно з літом, ціною. Незважаючи на складну політичну та економічну ситуацію в країні, сезон 2015 року обіцяє бути хоча і складним, проте доволі перспективним щодо цінової політики. Проаналізувавши ситуацію на ринку, цьому можна знайти декілька підтверджень та дійти деяких логічних висновків.

1. Порівно з попереднім, у поточному році через анексію Криму та бойові дії у Донецькій та Луганській областях кількість тепличних комбінатів в Україні зменшилася на 40%, що, в свою чергу, суттєво знизить пропозицію на ринку тепличних овочів. Також через значне підвищення вартості газу (з 4500 до 7500 грн/м²) подальша робота багатьох комбінатів під великою загрозою.

2. Уже майже зі стовідсотковою точністю можна сказати, що в 2015 р. скорочення виробництва томата відкритого ґрунту, порівняно з минулим роком, становитиме 22-25%. Водночас призначення основної маси продукції – це переробка і консервація. Та невелика частина продукції, яка постачатиметься на свіжий ринок, також використовуватиметься населенням для переробки.

3. Знецінення національної валюти вже призвело до майже цілковитого зникнення з прилавків імпортної продукції, а влітку, коли ціни на вітчизняну продукцію будуть значно нижчі, імпорт стане взагалі неконкурентоспроможним.

4. Зниження обсягів виробництва в Росії через обвал курсу рубля, скорочення державного фінансування та проблеми з робочою силою. Введене РФ ембарго на постачання овочевої продукції з країн Європи, Молдови та України поки що ніяк не позначилося на розвитку місцевого виробництва. Багато російських торгівельних мереж уже цікавляться можливостями закупівлі української продукції, яка завжди користувалася великою популярністю серед споживачів, а тепер ще й є досить вигідною у ціновому співвідношенні, навіть порівняно з турецькою та продукцією країн середньої Азії, що значно поступається смаковими якостями.

Усі ці чинники, які на сьогодні є не припущенням чи прогнозом, а реальними фактами, чітко вказують на те, що у поточному році ми матимемо дефіцит томатної продукції та, як наслідок, високу ціну реалізації, яка навіть за умови чималого подорожчання основних засобів виробництва дозволить не тільки компенсувати затрати, а й отримати гарний прибуток. Але хочеться зауважити, що для успішного збуту продукції за високою ціною потрібно забезпечити її відповідну якість.

Панекра F1 – порівняно новий, але не менш відомий високорослий томат із великими плодами, масою 260-300 г. Його відмінною рисою є те, що цей гібрид має надпотужну кореневу систему, яка дозволяє йому гарно розвиватися на виснажених ґрунтах та навіть за неналежного живлення формувати плоди великої маси від першої до останньої китиці. Фермери, які хочуть отримати по-справжньому великі плоди, по праву оцінять цей томат. Також у цьому році компанія «Сингента» пропонує новинку – високорослий гібрид Фантастіна F1, який дуже добре показав себе в ході трирічних випробувань у різних регіонах України як у першій, так і у другій сівозміні. Фантастіна F1 – це гібрид генеративного типу, за розвитком схожий на гібрид Бодерін F1, але має більшу масу плоду (180190 г) та є компактнішим за рахунок коротких міжвузлів. На відміну від Бодеріну F1, цей гібрид має стійкість до кладоспоріуму, що є великою проблемою восени.Отже, така властивість томата значно зменшує затрати на захист рослин. Він ідеально зав’язує плоди в складних умовах та утримує баланс протягом усього періоду вирощування. Головною перевагою томата Фантастіна F1 є те, що він дуже простий у вирощуванні та абсолютно невибагливий до технології.

Незважаючи на те, що в основному у літньо-осінній сівозміні вирощують високорослі томати, напівдетермінантний гібрид Квалітет F1 (Т 97082) досить добре зарекомендував себе як надійний гібрид і за короткий період часу набув великої популярності серед фермерів, які вирощують овочі у плівкових теплицях. Середня маса плодів цього гібрида становить 200-250 г, томати мають гарний колір, тверді та стійкі до утворення різного роду пігментних плям та розтріскування. Рослина компактна – 150-160 см, з потужною кореневою системою, передчасно не припиняє ріст, навіть у складних умовах, та формує в середньому 6-7 китиць. Так само, як й інші напівдетермінантні гібриди компанії «Сингента», Квалітет F1 (Т 97082) досить швидко формує та віддає врожай, що дозволяє висаджувати розсаду в більш пізні строки й отримувати врожай на рівні високорослого гібрида, водночас Квалітет F1 (Т 97082) вирізняється серед них тим, що має стійкість до п’яти рас бурої плямистості.