Україна

You are here

Share page with AddThis

Особливості гібридів та технологічні аспекти захисту цукрових буряків компанії «Сингента»

Цукровий буряк
13.05.2013

В. Максимович, головний технічний експерт з польових культур компанії «Сингента» , С. Мельничук,  менеджер із випробування гібридів цукрових буряків та ріпаку компанії «Сингента»


Технології вирощування цукрових буряків присвячено багато вітчизняних та іноземних публікацій, але в цій статті ми зупинимось лише на лінійці гібридів цукрового буряку компанії «Сингента» та особливостях їхнього захисту.

Бізнес насіння цукрових буряків є одним із стратегічно найважливіших для Сингенти, відтак на сьогоднішній день компанія володіє потужною базою для створення нових високопродуктивних гібридів. Селекційна діяльність Сингенти поєднує в собі понад столітній досвід селекціонерів і фахівців бренду Хілесьог із потужними інвестиціями в розробку нових гібридів. Однією із сильних сторін компанії є науково-дослідна діяльність, спрямована на тестування та вивчення нового матеріалу. Перед початком комерційного циклу кожен новий гібрид тестується у різноманітних ґрунтово-кліматичних умовах з метою виявлення найбільш адаптованих із них до конкретних умов вирощування. Усі гібриди цукрових буряків Сингенти, рекомендовані до вирощування в умовах України, успішно пройшли тестування у ґрунтово-кліматичних умовах нашої країни.

У 2013 році Сингента пропонує виробникам сільськогосподарської продукції 7 високопродуктивних гібридів. Як відомо, за співвідношенням цукристості та урожайності усі гібриди цукрових буряків умовно класифікують за типами: N –урожайний, NZ – урожайно-цукристий та Z – цукристий. До N-типу належать гібриди, що не вирізняються високим рівнем цукристості, а збір цукру в них забезпечується за рахунок високої врожайності коренеплодів. Зазвичай високоврожайні гібриди привабливі для тих господарств, які зацікавлені у високих валових зборах коренеплодів. Гібрид Борута є одним із безперечних лідерів цього сегменту. Даний гібрид упродовж тривалого часу вирощується на території України і є одним із найпопулярнішим серед гібридів Сингенти. Борута вирізняється високим рівнем адаптації до різноманітних ґрунтово-кліматичних умов вирощування і тому придатний для вирощування у всіх бурякосіючих зонах України. Сілента є ще одним гібридом урожайного типу, це новий високопродуктивний гібрид із підвищеним рівнем урожайності. Гібрид добре адаптований для умов із достатнім рівнем зволоження і рекомендований для вирощування на території західних областей України. Окрім високої урожайності, Борута й Сілента вирізняються високим рівнем толерантності до ризоманії та церкоспорозу. 

До урожайно-цукристого типу належать гібриди із збалансованим рівнем показників урожайності і цукристості. Зазвичай такі гібриди є високопродуктивними і вирізняються як високою урожайністю, так і цукристістю. В даному сегменті Сингента пропонує одразу чотири гібриди, а саме: Хеліта, Волга, Олімпіада і НІ 0450. Якщо Хеліта є класичним гібридом NZ-типу із високим рівнем урожайності та цукристості, то інші вельми різняться за своїми характеристиками та особливостями. Волга поєднує в собі унікальне співвідношення толерантності одразу до чотирьох хвороб,– ризоманії, церкоспорозу, ризоктоніозу та афаноміцетної гнилі, яка є одним із збудників коренеїду. Коренеплоди Волги, вирізняються високою лежкістю, а тому придатні до тривалого зберігання в кагатах. Олімпіада вирізняється надзвичайно потужним та розвиненим листковим апаратом, що збільшує конкуренцію із бур'янами у разі їхньої наявності. Крім того, коренеплоди Олімпіади завдяки конічно-видовженій формі здатні поглинати воду та поживні речовини із глибших шарів ґрунтових горизонтів, а тому даний гібрид відмінно адаптований до посушливих умов вирощування. Абсолютно новим гібридом NZ-типу є НІ 0450, який окрім високої урожайності та цукристості вирізняється дуже високою адаптивністю до посушливих умов вирощування. НІ 0450 повинен зацікавити господарства, які займаються не лише вирощуванням, але і переробкою коренеплодів. Завдяки поліпшеному хімічному складу цукрового соку НІ 0450 вирізняється високою технологічністю при переробці та мінімальними втратами цукру в мелясі.  

На відміну від урожайного та урожайно-цукристого типів, гібриди цукристого типу вирізняються, перш за все, високою цукристістю. Досить часто такі гібриди поступаються в урожайності, однак завдяки підвищеному рівню цукристості забезпечують високий показник збору цукру. Серед гібридів цукрових буряків Сингенти до такого типу належить Газета. Крім високого рівня цукристості Газета вирізняється стійкістю до ризоманії, ризоктоніозу та церкоспорозу. Завдяки надзвичайно високій стійкості до церкоспорозу листкова пластинка даного гібриду залишається неушкодженою упродовж значно довшого періоду, що дає змогу не лише зберігати, але і продовжувати накопичування цукрів у коренеплодах на пізніх етапах росту і розвитку.

Сингента і надалі продовжує розширювати лінійку гібридів цукрових буряків. На сьогоднішній день процедуру реєстрації проходить низка нових високопродуктивних гібридів із поліпшеними господарсько-технологічними властивостями, толерантністю до нематод та збудників таких хвороб, як церкоспороз, ризоктоніоз і коренеїд.

Вирощуючи навіть найпродуктивніший гібрид, неможливо отримати високих результатів, якщо якість насіння є низькою. Тому фахівці Сингенти приділяють особливу увагу контролю якості посівного матеріалу. Насінництво цукрових буряків зосереджено у північно-західній частині Франції. М’який клімат даного регіону є ідеальним для вирощування насіння. 

Увесь посівний матеріал переробляється в місті Нерак (Франція) на заводі із найсучаснішим обладнанням для виробництва та контролю якості. Якісні показники насіння контролюються протягом усього процесу калібрування, шліфування та обробки. Саме тому висока якість посівного матеріалу є візитівкою гібридів цукрових буряків Сингенти. Увесь посівний матеріал Сингенти реалізується дражованим і обробленим комплексом фунгіцидів (Тачигарен, ТМТД) та інсектицидів (Круїзер, Форс) для надійного захисту проростків і молодих рослин від шкідників та грибних збудників хвороб.

Розгляньмо основні аспекти захисту цукрового буряку від бур’янів, шкідників та хвороб як один із невід’ємних елементів технології вирощування цієї культури. Почнімо з гербіцидів. На сьогодні існує декілька варіантів гербіцидного захисту цукрових буряків. Вони поділяються на: ґрунтовий, післясходовий та комбінований. Кожен варіант має свої особливості і свою характерну низку визначених гербіцидів. У портфелі компанії «Сингента» є гербіциди, здатні захистити буряк від бур’янів, як у до-, так і у післясходовий період. 

У чому ж полягає необхідність застосовування ґрунтових гербіцидів у посівах цукрового буряку? Перш за все, це залежить від біології самої культури, адже відомо, що гербокритичний період цукрового буряку коливається в межах від 2-3 днів до 4-х перших тижнів вегетації. Саме в цей період цукровим бурякам потрібен максимальний захист від впливу небажаної рослинності. Ми повинні надати культурі можливість стартувати без бур’янів. Для цього потрібно використовувати ґрунтові гербіциди, такі як Дуал Голд 960 ЕС, к.е. (S-метолахлор, 960 г/л). Особливістю цього гербіциду перш за все є те, що він з усієї групи хлорацетамідів є найменш фітотоксичним до культури. Фітотоксичність хлорацетамідів проявляється у затримці сходів цукрового буряку і у деяких представників цієї групи сягає 3 тижнів. А це означає прямі втрати врожаю, бо саме в період перших днів вегетації в культурній рослині на генетичному рівні закладається майбутня врожайність, і ці процеси мають незворотній характер. Крім того, необхідно нагадати основні «постулати» внесення ґрунтових гербіцидів: Гербіцид Дуал Голд 960 ЕС, к.е. в основному контролює однорічні злакові бур’яни: мишій, куряче просо, лисохвіст польовий, пальчатка (види), елевзину індійську, просо селянське. Він має досить непоганий ґрунтовий контроль сходів цілого ряду однорічних дводольних бур’янів: грицики звичайні, лобода біла, ромашка (види), щириця (види), гірчак (види). Для розширення спектру та підсилення дії проти дводольних видів бур’янів гербіцид рекомендується вносити в сумішах. Серед препаратів-партнерів для Дуал Голду (1,3-1,6 л/га) в ґрунтових схемах застосування рекомендуються гербіциди на основі д.р. хлоридазону (3,0 л/га) або метамітрону (2,0-2,5 л/га). Саме на основі д.р. метамітрону компанія «Сингента» в цьому році рекомендує препарат Метронам 700 КС (метамітрон, 700 г/л), який є абсолютно нефітотоксичним до культури як при ґрунтовому, так і при післясходовому застосуванні у посівах цукрового буряку і контролює досить широкий спектр однорічних дводольних бур’янів. Саме з цим препаратом ми рекомендуємо використовувати Дуал Голд в таких пропорціях: Дуал Голд (1,6 л/га) + Метронам (2,0-2,5 л/га). Така бакова суміш дає змогу ефективного контролю всього спектру однорічних злакових та дводольних бур’янів при досходовому застосуванні. До речі, забігаючи вперед, слід зауважити, що Метронам рекомендується до використання не тільки з Дуал Голдом при ґрунтовому внесенні, але й з гербіцидом Віктор 480 SC, к.с. для підсилення його ґрунтової дії та у разі перерослих дводольних бур’янів.

Серед післясходових гербіцидів компанії «Сингента» можна виокремити: Віктор – базовий посходовий протидводольний гербіцид, Лонтрел 300 SL, в.р. та Лонтрел Гранд 75 WG, в.г. – для боротьби проти осотів, Фюзілад Форте 150 ЕС, к.е. – грамініцид для боротьби проти злакових бур’янів у посівах цукрового буряку. Також сюди можна віднести згадуваний раніше гербіцид Метронам (метамітрон, 700 г/л), який хоч і є, в основному, ґрунтовим гербіцидом, але чудово може застосовуватись і після сходів цукрового буряку та бур’янів. Гербіцид Віктор (фенмедифам, 100 г/л; десмедифам, 80 г/л; етофумезат, 100 г/л; метамітрон, 200 г/л), як уже зауважувалося, є базовим післясходовим гербіцидом компанії «Сингента» для захисту посівів цукрового буряку. Це чотирикомпонентний препарат, однією із складових якого є д.р. метамітрон, яка підсилює ефективність цього гербіциду проти гірчаків, щириці, лободи і справляє ґрунтову дію, завдяки чому зменшується кількість посходових обробок препаратом. Норма внесення Віктору – 1,3 л/га. З такою нормою препарат застосовується проти дводольних бур’янів у їхню фазу від сім’ядоль до 1-3 справжніх листків бур’яну. Оскільки ідеальних умов, за яких усі бур’яни перебувають у вказаній фазі, на полі практично не існує, до гербіциду Віктор можна додавати гербіцид Метронам у таких пропорціях: Віктор (1,0 л/га) + Метронам (2,0-2,5 л/га) або Віктор (1,3 л/га) + Метронам (1,0 л/га), коли бур’яни перебувають у фазі сім’ядоль – 1-2 пари справжніх листків. У разі, якщо бур’яни є перерослими і мають 2-4 пари справжніх листків, можна застосувати або збільшену до 1,5-2,0 л/га норму Віктору, або додавати Метронам у такій пропорції: Віктор (1,5 л/га) + Метронам (1,5-2,0 л/га). Така суміш не є фітотоксичною для культури, незважаючи на збільшені норми першого компоненту (завдяки його «м’якій» дії на цукровий буряк), і при цьому відмінно знищує бур’яни. Якщо на полі сходять осоти (особливо, жовтий та рожевий), проти таких бур’янів Сингента може запропонувати Лонтрел та Лонтрел Гранд. Особливістю застосування цих гербіцидів є те, що осоти на момент внесення повинні мати добре розвинену розетку, щоб робочий розчин клопіраліду міг добре вкрити поверхню шкідливих рослин, що дасть йому змогу проникнути всередину та знищити кореневу систему бур’янів. Лонтрел та Лонтрел Гранд можуть з успіхом застосовуватися в сумішах з Віктором, Метронамом, Фюзіладом Форте, а також у сумішах із фунгіцидами, інсектицидами та азотними добривами. Якщо на полі з’являються злакові бур’яни, особливо багаторічні (пирій чи гумай), проти таких видів шкідливих рослин Сингента пропонує застосовувати Фюзілад Форте. Серед усіх відомих на ринку України грамініцидів Фюзілад Форте є найбільш швидкодіючим і при цьому не справляє фітотоксичної дії на культури навіть за максимальної норми внесення (2,0 л/га). Препарат чудово поєднується в бакових сумішах з іншими гербіцидами, інсектицидами, фунгіцидами та азотними добривами. У разі використання його в сумішах, завдяки наявності сурфактанту у складі препарату, Фюзілад Форте дає змогу підсилити проникнення гербіцидів (Віктор, Лонтрел) усередину оброблюваних дводольних бур’янів.

Тепер розгляньмо особливості застосування інших препаратів компанії «Сингента», які використовуються для захисту цукрових буряків.Сьогодні на ринку насіння цукрових буряків у багатьох провідних насіннєвих компаній присутній варіант обробки посівного матеріалу Форсом Магна. Це ефективне рішення компанії «Сингента» для інсектицидного захисту насіння та молодої рослини цукрового буряку від широкого комплексу ґрунтових шкідників та шкідників сходів. Форс Магна — це комбінація двох найбільш ефективних препаратів, — Круїзер 350 FS, т.к.с. (тіаметоксам) та Форс 200 FS, т.к.с. (тефлутрин), що застосовується для дражування насіння цукрового буряку. Ці діючі речовини наносяться в нормах 15 г д. р. тіаметоксаму та 6 г д.р. тефлутрину на одну посівну одиницю дражованого насіння цукрового буряку. Форс Магна забезпечує стабільну контактно-системну дію на ґрунтових та наземних шкідників сходів. Тіаметоксам захищає сходи від пошкодження наземними шкідниками, поширюючись у тканинах молодої рослини. Форс Магна забезпечує оптимальне співвідношення концентрації діючої речовини у воді та ґрунті за рахунок зв’язування із ґрунтом, що дає змогу тіаметоксаму одночасно утримуватися в кореневій зоні та бути доступним у всіх частинах рослини. Таким чином, Форс Магна ефективно та надовго захищає паростки та сходи культури від пошкодження всіма видами шкідників. Цей механізм найбільш ефективний при високій чисельності як ґрунтових, так і наземних шкідників. Тефлутрин належить до локально-трансламінарних піретроїдів із яскраво вираженою активною газовою фазою. Тефлутрин, поширюючись у ґрунті у вигляді газової фази, відлякує та знищує ґрунтових шкідників ще до їхньої спроби живлення. Спектр контрольованих шкідників композиції Форс Магна: дротяники, бурякова крихітка, листкова бурякова попелиця, бурякова муха, бурякові блішки та інші. Для досягнення найкращого результату дуже важливо дати рослині можливість максимально використати ґрунтову вологу та розчинені поживні речовини. Збереження та розвиток дрібних капілярних корінців безпосередньо пов’язаний із активним живленням рослини. Тіаметоксам, одна із складових Форс Магна, позитивно впливає на розвиток кореневої системи молодих рослин цукрового буряку. Це явище отримало назву «вігор-ефект», який має такі прояви: підвищуються енергія проростання обробленого насіння, густота стояння рослин, збільшується маса коренів, краще та швидше розвивається листковий апарат, рослина стає більш розвиненою та зеленою, підвищується стресостійкість. Серія виробничих дослідів, проведених у 2008 2010 роках, наочно показала, що збільшення врожаю від застосування обробленого Форсом Магна посівного матеріалу становить щонайменше 30 ц?/?га, що суттєво вище за вартість додаткових затрат на придбання обробленого Форсом Магна насіння. 

Серед інсектицидів, які є у портфелі компанії «Сингента» для захисту від комплексу шкідників, доцільно зауважити такі: Форс 1,5 G, г.Карате Зеон 050 СS, мк.с.Нурел Д 55%, к.е., Енжіо 247 SC, к.с. Останніми роками у посівах багатьох просапних культур, особливо соняшнику та цукрового буряку, спостерігається значне збільшення чисельності ґрунтових шкідників – дротяників, несправжніх дротяників, личинок хрущів і та ін. Проти ґрунтових шкідників, окрім потужного протруйника Форс Магна, у Сингенти є унікальний гранульований інсектицид Форс 1,5 G, г (тефлутрин, 15 г/кг), який вноситься в рядки при посіві за допомогою спеціальних аплікаторів. На перший погляд – звичайний піретроїд, але його особливістю є те, що навколо насінини утворюється своєрідна газова фаза, яка не дозволяє шкідникам наблизитися до неї. Норма використання вказаного препарату – 4,5-6 кг/га. 

Для захисту посівів цукрового буряку від комплексу наземних шкідників компанія «Сингента» рекомендує застосовувати Карате Зеон, Нурел Д, Енжіо, які ефективно знищують імаго майже всіх основних видів шкідників цукрового буряку: довгоносиків, блішок, мідляків, коваликів, крихітку, хрущів, попелиць, щитоносок і т.д. Вищезазначені препарати добре відомі на ринку України протягом багатьох років, тому в межах цієї статті ми не будемо приділяти їм особливої уваги. Хотілося б зауважити, що Карате Зеон має потужний «нокдаун-ефект», який дає змогу швидко «збити» шкідників із листкової поверхні цукрових буряків в години їхнього масового заселення. Інсектицид Нурел Д на сьогодні є одним із найкращих препаратів проти всіх видів довгоносиків, і під час їхніх масових міграцій між полями достатньо крайових обробок Нурел Д, щоб надовго зупинити цих шкідників. Препарат Енжіо завдяки наявності у своєму складі неонікотиноїду (тіаметоксаму) є найбільш системним препаратом серед інсектицидів на ринку України. Препарат проникає не тільки крізь оброблену листкову поверхню, але й може рухатись у листки, які наростають, таким чином не лишаючи шансів жодному шкіднику цукрового буряку. Проти листкових хвороб цукрового буряку, таких як церкоспороз, борошниста роса, іржа, рамуляріоз, альтернаріоз доцільно використовувати фунгіциди. Компанія «Сингента» має у своєму портфелі відомі фунгіциди – Альто Супер 330 ЕС, к.е. та Амістар Екстра 280 SC, к.с. Декілька слів про особливості їхнього застосування. Альто Супер – потужний двокомпонентний системний азол (ципроконазол, 80 г/л; пропіконазол, 250 г/л) із яскраво вираженими лікувальними властивостями. Його внесення під час активної вегетації цукрових буряків з нормою 0,5 л/га дає змогу ефективно боротися проти головних шкодочинних хвороб – церкоспорозу та борошнистої роси. Крім того, він також є високоефективним проти іржастих хвороб. Проти альтернаріозу цукрових буряків, який прогресує на цій культурі останніми роками, доцільно використовувати Амістар Екстра, який знищує цю хворобу завдяки азоксистробіну, що входить до його складу (азоксистробін, 200 г/л; ципроконазол, 80 г/л). Цей препарат у нормі 0,5-0,75 л/га також добре контролює низку інших хвороб листкового апарату. Ще одна важлива особливість Амістар Екстра полягає у тому, що він бере участь у фізіологічних процесах цукрових буряків і зумовлює подовження їхньої вегетації, що у свою чергу збільшує врожайність та позитивно впливає на підвищення вмісту цукру. 

Зважаючи на вищесказане, доходимо висновку, що на сьогодні компанія «Сингента» здатна забезпечити виробників високоякісними гібридами та гарантувати надійний захист майбутнього врожаю.